Lydka R
05.12.07,09:02
Asi pred týždňom som zaregistrovala informáciu o generálnom pardone ohľadom dlžnych odvodov do SP. Kto zaplatí istinu do konca februára budúceho roku, budú mu odpustené penále.
Nenašla som však nič bližšie, vygooglilo mi len koncesionarske poplatky, ale to je o inom.
Neviete niekto niečo bližšie o tom? Či to už platí, alebo sa len pripravuje a pod.
Zaujíma ma to v súvislosti s klientom, ktorý už má na krku exekúciu a v jeho prípade penále tvoria asi 2/3 celkového dlhu voči SP.
Lydka R
05.12.07,12:04
Asi pred týždňom som zaregistrovala informáciu o generálnom pardone ohľadom dlžnych odvodov do SP. Kto zaplatí istinu do konca februára budúceho roku, budú mu odpustené penále.
Nenašla som však nič bližšie, vygooglilo mi len koncesionarske poplatky, ale to je o inom.
Neviete niekto niečo bližšie o tom? Či to už platí, alebo sa len pripravuje a pod.
Zaujíma ma to v súvislosti s klientom, ktorý už má na krku exekúciu a v jeho prípade penále tvoria asi 2/3 celkového dlhu voči SP.

Nikto?
Infarkt
05.12.07,12:39
Generálny pardón SP je zahrnutý v novele zákona o sociálnom poistení 461/2003, ktorú parlament po vrátení prezidentom schválil 27.11.2007...
Lydka R
05.12.07,13:57
Generálny pardón SP je zahrnutý v novele zákona o sociálnom poistení 461/2003, ktorú parlament po vrátení prezidentom schválil 27.11.2007...

Ďakujem, našla som to v §293 ap. Teraz, ak účinnosť zákona je od 1.1.2008 znamená to, že ak klient vyrovná dlžné poistné do konca roka bude sa na neho vzťahovať odpustenie penále?
Lenže exekútor žiada istinu + penále a samozrejme trovy exekúcie (ale to je ok). Dá sa vôber ešte teraz počítať s možnosťou odpustenia penále, ak už je vydaný exekučný príkaz?
Zita5
05.12.07,14:03
Ďakujem, našla som to v §293 ap. Teraz, ak účinnosť zákona je od 1.1.2008 znamená to, že ak klient vyrovná dlžné poistné do konca roka bude sa na neho vzťahovať odpustenie penále?
Lenže exekútor žiada istinu + penále a samozrejme trovy exekúcie (ale to je ok). Dá sa vôber ešte teraz počítať s možnosťou odpustenia penále, ak už je vydaný exekučný príkaz?

Ak je to už v rukách exekútora , tak to treba čo najskôr zaplatiť . Na SZČO sa v tomto prípade generálny pardón ťažko bude vzťahovať .

Pokiaľ by nemal exekútora , je možnosť o odpustenie penále požiadať , ale aj to nie je isté , či mu generálny pardón pomôže ,alebo by mu pomohol .

To je môj názor .
Infarkt
05.12.07,14:07
Pôjdem na to tzv. sedliackym rozumom... :)

Trovy exekúcie sa MUSIA zaplatiť...a pochybujem, že by ich platila SP... ;) takže to ho asi neminie :o

V prípade, že zaplatí dlžné poistné SP do konca januára 2008, tak SP mu môže, ale nemusí odpustiť penále a pokuty...
Lydka R
05.12.07,14:14
Pôjdem na to tzv. sedliackym rozumom... :)

Trovy exekúcie sa MUSIA zaplatiť...a pochybujem, že by ich platila SP... ;) takže to ho asi neminie :o

V prípade, že zaplatí dlžné poistné SP do konca januára 2008, tak SP mu môže, ale nemusí odpustiť penále a pokuty...

No tak nejak rozmýšľame aj my. S exekútorom má dohodnuté platby na 3 splátky. Jednu už zaplatil, čo je skoro celá istina. Hneď zajtra sa za ním chystá, popýtať sa o tie penále (ide o cca 100 tis.). A poslala som ho aj do SP, nech si to ide overiť aj tam. Tak uvidíme.
Trovy exekúcie ho neminú, to je jasné.
Adriane
10.12.07,11:48
Dobry den. Mam otazku.Ja som v auguste roku 2003 dostala zo Soc.poist.rozhodnutie,kde mi predpisali uhradu poistneho v sume 11748, pricom som hned isla na SP uznat svoj dlh, kde mi dali vyplnit splatkovy kalendar, podla kt.som sumu splacala 12 mesiacov, pricom sa vtedy vyjadrili v takom zmysle, ze som pochopila, ze penale uz nebudem musiet zaplatit. Presne o 3 roky neskor, v auguste roku 2006 mi poslali list- vyzvu pred podanim na vykon exekucie, co ma patricne nasrdilo a stiplavo, ale slusne som odpisala, ze som to uz vsetko splatila a ziadala som, aby mi potvrdili, ze uz mam vsetky zavazky vyrovnane. Samo, ze sa nikto neozval. V oktobri tohto roku mi poslali rozhodnutie, kde mi predpisuju penale vo vyske 11754,- naco som 18.oktobra poslala ziadost o odpustenie penale, na ktoru mi dodnes odpoved neprisla. Viete mi niekto poradit, ci sa aj na mna bude vztahovat ten generalny pardon? Do kedy je Soc.poistovna povinna reagovat,resp. rozhodnut, ci ziadosti vyhovie. Dakujem.
mandula
27.12.07,10:43
BRATISLAVA 26. decembra (SITA) - Sociálna poisťovňa (SP) v budúcom roku odpustí povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viaže na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za obdobie pred 1. januárom 2007. Podmienkou tohto odpustenia penále je, aby fyzické alebo právnické osoby povinné odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie toto dlžné poistné a dlžné príspevky zaplatili najneskôr do 31. januára 2008. Sociálna poisťovňa tak urobí na základe novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2008.

Ako ďalej informovala riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná, fyzické a právnické osoby, ktoré spĺňajú podmienky na odpustenie povinnosti zaplatiť penále budú miestne príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne o tejto skutočnosti písomne informované, pričom poisťovňa bude v prípade splnenia podmienok konať bez ich žiadosti. Odpustenie povinnosti zaplatiť penále sa však nevzťahuje na penále, ktoré sa viaže na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za obdobie po 1. januári 2007.
Lydka R
27.12.07,10:50
... Do kedy je Soc.poistovna povinna reagovat,resp. rozhodnut, ci ziadosti vyhovie. Dakujem.

Jeden klient dával žiadosť o odpustenie penále niekedy v máji, druhý asi v septembri. Všetko bolo za neskoro uhradené poistné do 2004 (novšie sa už nedalo odpustiť) a dodnes neprišlo žiadne vyjadrenie, ale ani výzva na zaplatenie. Tak ďalej čakáme a podľa vyššie spomenutého by sa mal na to už vzťahovať generálny pardon.
Rozalka
27.12.07,13:34
BRATISLAVA 26. decembra (SITA) - Sociálna poisťovňa (SP) v budúcom roku odpustí povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viaže na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za obdobie pred 1. januárom 2007.
Tu sú podrobnosti:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1605&prm2=13168
Jozef Mihál
27.12.07,18:15
Dlžníci SP predpokladám vedia počítať, a so splatením svojich dlžôb čakajú až na január...

http://mihal.blog.sme.sk/c/125630/Mate-dlhy-voci-Socialke-Zaplatte-ich-az-po-Novom-roku.html
Ninna
27.12.07,18:33
V prípade že dlžné poistné je uhradené a penále vymerané s tým že ich splácame na splátky. Dá sa s tým ešte niečo urobiť?
Jozef Mihál
27.12.07,18:34
Obávam sa že nič. Darebáci opäť raz vyhrali.
Ninna
27.12.07,18:47
Obávam sa že nič. Darebáci opäť raz vyhrali.
:eek:
:mee::mee::mee::mee:
Robina
27.12.07,19:00
Zase sa nám platiacim môžu darebáci vyrehotať , že ako dobre robia, keď neplatia načas. Nemuseli roky platiť a teraz len tak doplatia v správnej chvíli a žiadne následky.
Ninna
27.12.07,19:02
A keby Vám na sociálke aspoň naškrtli čo bude nasledovať. A tak isto to bolo aj na DÚ..
Jozef Mihál
27.12.07,19:56
Ninna, "na sociálke" = pár vystresovaných úradníkov(čiek), ktorí(é) čakajú na nejaké metodické pokyny...ktoré možno o týždeň - dva začnú písať vyhorení metodici na ústredí, po konzultáciách s inými úradníkmi na ministerstve...ktorí už dlho nedýchali vzduch reálneho života a tej ozajstnej praxe...ďalej nemá význam pokračovať...
Ninna
27.12.07,20:17
Ninna, "na sociálke" = pár vystresovaných úradníkov(čiek), ktorí(é) čakajú na nejaké metodické pokyny...ktoré možno o týždeň - dva začnú písať vyhorení metodici na ústredí, po konzultáciách s inými úradníkmi na ministerstve...ktorí už dlho nedýchali vzduch reálneho života a tej ozajstnej praxe...ďalej nemá význam pokračovať...
Pekne kvetnato vypovedané..;)
Jozef Mihál
27.12.07,20:25
Odpozorované zo života...
Ninna
27.12.07,20:28
A ako sa dá kvetnato opísať človek ktorý platí a druhý nemusí?:D
Lubo7
01.01.08,16:47
V prípade, že zaplatí dlžné poistné SP do konca januára 2008, tak SP mu môže, ale nemusí odpustiť penále a pokuty...

Fakt nemusi? Cize sa moze stat, ze mi to neodpustia, ani ked si to doplatim do konca januara 2008? Vie mi to niekto potvrdit, ako to je?
Rozalka
01.01.08,16:54
Fakt nemusi? Cize sa moze stat, ze mi to neodpustia, ani ked si to doplatim do konca januara 2008? Vie mi to niekto potvrdit, ako to je?
Je do o dobrej vôli SP: môže, ale nemusí
Lydka R
01.01.08,16:57
Je do o dobrej vôli SP: môže, ale nemusí

Prečo nemusí, ak bude spĺňať podmienky?
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1605&prm2=13168
evina
01.01.08,16:58
Je do o dobrej vôli SP: môže, ale nemusí

Ja chápem generálny pardón ako pardón každému kto má dlhy voči SP...? a zaplatí istinu do 31.1.2008
Rozalka
01.01.08,17:02
Ja chápem generálny pardón ako pardón každému kto má dlhy voči SP...?
Máš pravdu, generálny je generálny, ale poznám zopár dlžníkov, ktorým tie predchádzajúce pardony "nepardonovali". A zdanlivo splnili tiež všetky podmienky.
Ja želám nášmu zadávateľovi otázky, aby mu to vyšlo.
Lubo7
01.01.08,17:24
uff, no pise sa tam, ze "Sociálna poisťovňa v zmysle zákona odpustí povinnosť zaplatiť penále", nie ze moze odpustit, tak dufam, ze to vyjde :)
evina
01.01.08,17:25
uff, no pise sa tam, ze "Sociálna poisťovňa v zmysle zákona odpustí povinnosť zaplatiť penále", nie ze moze odpustit, tak dufam, ze to vyjde :)

V tej predchádzajúcej téme, kde si písal sa pozri, či si vôbec za rok 2003 dosiahol taký príjem, že si bol povinný platiť...
Lubo7
01.01.08,17:54
No v roku 2003 som platil pausalnu dan zo 150 000, cize 3000 Sk
Jozef Mihál
01.01.08,17:57
Fakt nemusi? Cize sa moze stat, ze mi to neodpustia, ani ked si to doplatim do konca januara 2008? Vie mi to niekto potvrdit, ako to je?
Nešírte paniku. Sociálna poisťovňa MUSÍ odpustiť penále. Citujem zo zákona:


"§ 293ap
Sociálna poisťovňa odpustí povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viaže na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu1) za obdobie pred 1. januárom 2007, ak fyzická osoba alebo právnická osoba povinná odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie toto dlžné poistné a tieto dlžné príspevky na starobné
dôchodkové sporenie zaplatí najneskôr do 31. januára 2008."


Slovo "odpustí" znamená po slovensky to isté, čo "musí odpustiť" alebo "je povinná odpustiť".


Len ak by v zákone bolo uvedené "môže odpustiť", tak by to bolo v rovine možnosti, nie povinnosti.
evina
01.01.08,17:59
No v roku 2003 som platil pausalnu dan zo 150 000, cize 3000 Sk

Mal si teda príjem vyšší ako 72 960 a k 1.7.2004 si bol SZČO tak si bol povinný sa do 08.07.2004 registrovať a platiť odvody do SP...

http://www.porada.sk/t68082-generalny-pardon-na-odvody-do-sp-a-pridelovanie-ico.html#post599325

Dám ešte jednu otázku /lebo ľudia na to zabúdajú/, ak si ukončil živnosť k 31.12.2003 vtedy si sa odhlásil zo SP?
Lubo7
01.01.08,18:34
pri ukonceni zivnosti som to (dufam) posielal doporucene do SP.

inak ak to bola pausalna dam za rok 2003, nieco sa mi mari, ze odvody sa podla toho pocitali az o 2 roky, cize pausalna dan na rok 2003 bola pre odvody od 1.7.2005 do 31.6.2006
lebo vraj "Poistné do Sociálnej poisťovne nemusia naopak od 1. júla platiť tí, ktorí boli minulý rok platiteľmi paušálnej dane, pretože nemuseli podávať daňové priznanie a nemajú ako preukázať príjem. " ako pisali na http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=15.7.2004/49402O
evina
01.01.08,20:24
pri ukonceni zivnosti som to (dufam) posielal doporucene do SP.

inak ak to bola pausalna dam za rok 2003, nieco sa mi mari, ze odvody sa podla toho pocitali az o 2 roky, cize pausalna dan na rok 2003 bola pre odvody od 1.7.2005 do 31.6.2006
lebo vraj "Poistné do Sociálnej poisťovne nemusia naopak od 1. júla platiť tí, ktorí boli minulý rok platiteľmi paušálnej dane, pretože nemuseli podávať daňové priznanie a nemajú ako preukázať príjem. " ako pisali na http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=15.7.2004/49402O

No priznám sa, že s tou paušálnou daňou niečo také bolo, ja som taký prípad neriešila, nespomínam si, snáď sa niekto nájde. Našla som k tomu na Porade toto:

http://www.porada.sk/t7170-odvody.html
Lubo7
01.01.08,20:54
Vdaka, je to tam naozaj tak, od 1.7.2004 do 31.6.2005 pausalnici neplatili do SP nic
megyzah
16.01.08,07:34
Prosím Vás, ten generálny pardon sa vztahuje len na zaplatenie dlzneho poistneho pred 1.januarom 2007? Lebo takto mi prislo oznamenie zo socialnej poistovne, my mame totiz nedoplatky na poistnom za november a december 2007, ale pred 1.1.2007 mame vsetko vysporiadane, pochopila som to spravne?
megyzah
16.01.08,08:07
Prosím Vás, ten generálny pardon sa vztahuje len na zaplatenie dlzneho poistneho pred 1.januarom 2007? Lebo takto mi prislo oznamenie zo socialnej poistovne, my mame totiz nedoplatky na poistnom za november a december 2007, ale pred 1.1.2007 mame vsetko vysporiadane, pochopila som to spravne?

Prosím neviete mi niekto poradiť?
jarsti
21.03.10,18:34
No tak nejak rozmýšľame aj my. S exekútorom má dohodnuté platby na 3 splátky. Jednu už zaplatil, čo je skoro celá istina. Hneď zajtra sa za ním chystá, popýtať sa o tie penále (ide o cca 100 tis.). A poslala som ho aj do SP, nech si to ide overiť aj tam. Tak uvidíme.
Trovy exekúcie ho neminú, to je jasné.
Generálny pardon -

tí čo majú nedoplatky v SP - plenále platia, ale istinu zaplaetnú do 31.12.09, neplatia penále, aj ked ste exekučnom konaní.
wewenka1
26.05.10,10:10
Ahojte, nestíham si prečítať všetky príspevky a konkrétne som odpoveď na moju otázku nenašla. Takže Vás prosím o radu...
Nevyplatili sme načas odvody do SP za október a november 2009, využili sme generálny pardon a zaplatili ich do konca apríla 2010. Na moje prekvapenie sme mali včera v pošte upovedomenie o začatí exekúcie na návrh SP zo začiatku marca. Teraz samozrejme treba zaplatiť nemalé exek. poplatky napriek tomu že odvody boli vyplatené do 30.04.2010.
Mne sa nezdá logické, že napriek gen. pardonu nás SP ešte v marci postúpila exekútorovi. Čo som zatial zisťovala, žiadna firma ktorá postupovala rovnako žiadnej exekúcii nečelí.
Má niekto podobnú skúsenosť? Prosím o pomoc...