brikina
05.12.07,09:41
Prosim Vas, nasa firma sa stala spolocnikom inej firmy, ktora sa bude zaoberat velkoobchodom nasich vyrobkov. Ide o to, ze nasi majitelia, chce dodat nase vyrobky do tej druhej firmy (kvazi do skladu) a az ked ich ta druha firmy preda, da nam avizo a my druhej firme vystavime fakturu. Moc sa mi to nezda a neviem, ci to tak moze byt!!! Alebo nejako obdobne... skuste poradit, co s tym mam urobit v uctovnictve, ak sa to vobec bude dat robit!!!
AHA
05.12.07,14:57
Mne s toho vychádza komisný predaj, my to máme zaužívané že raz mesačne sa robí faktúra predaného tovaru nakoľko sme mesačný platcovia DPH.
Zoltán Kovács
05.12.07,17:21
Presné podmienky dodávania tovaru, a následnej fakturácie je dobré zakotviť v zmluve. Nakoľko podľa zákona o DPH po vzniku zdaniteľného plnenia je povinnosť vystaviť doklad do 15 dni na účely dph.
brikina
10.12.07,03:52
zazmluvnit to zazmluvnim, len tam nechcem mat hluposti. Ak je povinnost podla zakona vystavit doklad do 15 dni od zdanitelneho plnenia, nebude to protirecit s tym co som opisala vysie?
Ved v tej druhej firme mi moze moj vyrobok stat aj pol roka a ja ho nebudem mat vyfakturovany...
brikina
10.12.07,05:45
Mne s toho vychádza komisný predaj, my to máme zaužívané že raz mesačne sa robí faktúra predaného tovaru nakoľko sme mesačný platcovia DPH.


Komisny predaj? mozes mi ho trosku objasnit? dakujem
Zoltán Kovács
10.12.07,06:01
zazmluvnit to zazmluvnim, len tam nechcem mat hluposti. Ak je povinnost podla zakona vystavit doklad do 15 dni od zdanitelneho plnenia, nebude to protirecit s tym co som opisala vysie?
Ved v tej druhej firme mi moze moj vyrobok stat aj pol roka a ja ho nebudem mat vyfakturovany...

To nikoho nezaujíma,že titen tovar tam stojí aj 1/2 roka. Podľa zákona si povinná do 15 dni od uskutočnenia dodania vystaviť doklad.
Zoltán Kovács
10.12.07,06:02
Komisny predaj? mozes mi ho trosku objasnit? dakujem

Pozri tému:

http://www.porada.sk/t66369-komis.html

Inak si tu dosť dlho aby si vedela vyhladávať.
Natallka
10.12.07,12:25
Ahojte poradaci, neviem ci to sem patri alebo nie ale tusim aj hadam ano.Viete mi poradit?
Som zivnostnicka, uctujem v JU.A zaoberam sa predajom tovaru.Jedna firma odo mna teraz chce ze ci im mozem vystavit fakturu na ich objednany tovar ale ktory mi upresnia az v januari velkosti atd.....vedia len pocet kusov.
Som im povedala ze sa na to popytam ale pravdepodobne to nieje mozne lebo dokym ja nemam tovar vyfakturovany od dodavatela od ktoreho to beriem tak ja nemozem spravit fakturu dalej kedze ten tovar este ani ja nemam.Je to tak ci sa to nejako da spravit a vystavit im fakturu n atovar este v tomto roku aj ked mne tovar dojde v januari?DAkujem vsetkym vopred.
Zoltán Kovács
10.12.07,12:44
Ahojte poradaci, neviem ci to sem patri alebo nie ale tusim aj hadam ano.Viete mi poradit?
Som zivnostnicka, uctujem v JU.A zaoberam sa predajom tovaru.Jedna firma odo mna teraz chce ze ci im mozem vystavit fakturu na ich objednany tovar ale ktory mi upresnia az v januari velkosti atd.....vedia len pocet kusov.
Som im povedala ze sa na to popytam ale pravdepodobne to nieje mozne lebo dokym ja nemam tovar vyfakturovany od dodavatela od ktoreho to beriem tak ja nemozem spravit fakturu dalej kedze ten tovar este ani ja nemam.Je to tak ci sa to nejako da spravit a vystavit im fakturu n atovar este v tomto roku aj ked mne tovar dojde v januari?DAkujem vsetkym vopred.

Ak sa neuskutoční dodanie, tak jedine zálohovú faktúru môžeš vystaviť.
Infarkt
10.12.07,12:50
Ahojte poradaci, neviem ci to sem patri alebo nie ale tusim aj hadam ano.Viete mi poradit?
Som zivnostnicka, uctujem v JU.A zaoberam sa predajom tovaru.Jedna firma odo mna teraz chce ze ci im mozem vystavit fakturu na ich objednany tovar ale ktory mi upresnia az v januari velkosti atd.....vedia len pocet kusov.
Som im povedala ze sa na to popytam ale pravdepodobne to nieje mozne lebo dokym ja nemam tovar vyfakturovany od dodavatela od ktoreho to beriem tak ja nemozem spravit fakturu dalej kedze ten tovar este ani ja nemam.Je to tak ci sa to nejako da spravit a vystavit im fakturu n atovar este v tomto roku aj ked mne tovar dojde v januari?DAkujem vsetkym vopred.

Je to možné jedine v prípade, že ti to zaplatia ešte v tomto mesiaci, teda 12/2007 a vlastne pred dodaním tovaru...v tom prípade §71 Zákona o DPH :

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Vôbec nie je podstatné, či ty ten tovar už máš, alebo nemáš, alebo je na ceste...alebo vo výrobe... a podobne ;)
Natallka
10.12.07,16:57
Smith dakujem aj ja som si myslela a bola v tom ze mozem len fakturu zalohovu vystavit, no to im nepomoze,potrebuju riadnu.

Infarkt aj tebe dakujem, to by bolo super ak by som tu fakturu mohla vystavit este tento rok aj ked este nebudem mat tovar,a plati to aj ked beriem fakturu z ineho statu a do ineho to fakturujem?Myslim tym nie Slovensko.
A coby sa stalo ak im vystavim fakturu tento rok a uhradia ju napriklad az nabuduci rok/co sa asi nestane kedze oni chcu teraz/.
No nechapem tomu a som domotana lebo niekto mi hovori ze nemozem a niekto ano tak si teraz vyber.

DAKUJEM.
Infarkt
10.12.07,17:32
Smith dakujem aj ja som si myslela a bola v tom ze mozem len fakturu zalohovu vystavit, no to im nepomoze,potrebuju riadnu.

Infarkt aj tebe dakujem, to by bolo super ak by som tu fakturu mohla vystavit este tento rok aj ked este nebudem mat tovar,a plati to aj ked beriem fakturu z ineho statu a do ineho to fakturujem?Myslim tym nie Slovensko.
A coby sa stalo ak im vystavim fakturu tento rok a uhradia ju napriklad az nabuduci rok/co sa asi nestane kedze oni chcu teraz/.
No nechapem tomu a som domotana lebo niekto mi hovori ze nemozem a niekto ano tak si teraz vyber.

DAKUJEM.

Bohužiaľ, v prípade nadobúdania z iného ČS a následný predaj do iného ČS sa riadi inými paragrafmi...a mala si to hneď špecifikovať v pôvodnej otázke :rolleyes:
Natallka
10.12.07,18:10
Infarkt prepac ale som si myslela ze to je jedno ci to beriem z ineho statu alebo davam do ineho statu, ma zaujimalo ze ci mozem fakturovat tovar skor ako ho mam dodany.Takze nie,hm.
Nemyslela som si ze je v tom rozdiel ved princip je taky isty.
Dakujem.
Zoltán Kovács
10.12.07,18:20
Infarkt prepac ale som si myslela ze to je jedno ci to beriem z ineho statu alebo davam do ineho statu, ma zaujimalo ze ci mozem fakturovat tovar skor ako ho mam dodany.Takze nie,hm.
Nemyslela som si ze je v tom rozdiel ved princip je taky isty.
Dakujem.

Si platiteľom dph, alebo nie si? Ak áno tak tam je ten podstatný rozdiel, že či v rámci SR, alebo v rámci EU. Nakoľko tam už vstupuje samozdanenie, dodanie tovaru v tuzemsku do iného členského štátu, atď... a tieto prípady veru sú dosť striktne viazané k dátumu dodania tovaru.
Natallka
10.12.07,19:00
SMITH dakujem, super si mi to vysvetlil, konecne som to pochopila;)
A jasne ze aj ostatnym dakujem za rady.
Natallka
03.01.08,15:34
Ahojte poradaci,mam na VAs este jednu prosbicku.
Dnes mi dosla faktura zo zahranicia este s datumom 28.12.2007 a teraz neviem ze ak vystavim fakturu odberatelovi este s minulym rokom ci sa mu to do minuleho roka este zapocita alebo az ked mi fakturu zaplati tj. tento rok?
A mne?Ked si ju zauctujem este ako minuly rok tak mi pojde este do minuleho roka aj ked som este peniaze nedostala ci ako?
Mozte mi to niekto vysvetlit?Dakujem vopred.
JankaO
03.01.08,15:49
Ahojte poradaci,mam na VAs este jednu prosbicku.
Dnes mi dosla faktura zo zahranicia este s datumom 28.12.2007 a teraz neviem ze ak vystavim fakturu odberatelovi este s minulym rokom ci sa mu to do minuleho roka este zapocita alebo az ked mi fakturu zaplati tj. tento rok?
A mne?Ked si ju zauctujem este ako minuly rok tak mi pojde este do minuleho roka aj ked som este peniaze nedostala ci ako?
Mozte mi to niekto vysvetlit?Dakujem vopred.

Predpokladám, že sa jedná o podvojné účtovníctvo u oboch firiem, nakoľko sme v téme podvojné. Takže, bez ohľadu na to, kedy to bude zaplatené a prípad nastal v roku 2007 bude to náklad v roku 2007 u odberateľa a výnos v roku 2007 u dodávateľa.
Natallka
03.01.08,18:00
JankaO dakujem za odpoved aj som si myslela ze je to tak, ja robim ale v jednoduchom uctovnictve a odberatel v podvojnom, je tam nejaky rozdiel?
Dakujem vopred.
KEJKA
03.01.08,18:51
v JU je to dátum zaplatenia DF, alebo dátum prijatia úhrady od odberateľa - v tom roku, do ktorého ten dátum spadá.
Takže môžeš mať výdavok, ale nemusíš mať výnos.
V PU - tam to závisí, kedy mus skutočne tovar dodáš - ak dodáš a uvedieš na OF že si dodala napr. 28.12:, odberateľ to bude mať náklad alebo zásobu. Ty však tržbu budeš mať, až ked ti fa skutočne zaplatí.
Natallka
03.01.08,19:20
Kejka dakujem takze ak dobre chapem tak ked vystavim fakturu a aj dodaci list este v minulom roku a aj ked mi to este odberatel nezaplatil, ktory ma PU tak sa mu ta moja faktura zarata este do minuleho roka a mne vlastne az ked mi uhradi korunky.Dakujem este raz za vysvetlenie.