cepeva
05.12.07,13:44
Dobry den,
zamestnanec mi doniesol posudok od lekara,ze nemoze dalej vykonavat pracu, ktoru vykonava, resp. moze ju vykonavat za predpokladu, ze sa nebude zohynat a dvihat tazke predmety. (Nas lekar to potvrdil) Na tejto pozicii mu to zarucit nemozem, preto mu ponuknem inu vhodnu pracu, kde nebude ohrozovat svoj zdravotny stav.
Pokial zamestnanec neprijme novu vhodnu pracu mozem s nim skoncit pracovny pomer podla §63 ods.2 pism. b)? Ma narok v tomto pripade na odstupne? (mne vychadza z toho, ze nie, ale necham si poradit) Jeho vypovedna doba bude 2 mesiace?

Je to pre mna novy pripad, preto budem rada pokial mi napisete svoje rady a skusenosti.

Vopred dakujem.
Tweety
05.12.07,12:55
Dobry den,
zamestnanec mi doniesol posudok od lekara,ze nemoze dalej vykonavat pracu, ktoru vykonava, resp. moze ju vykonavat za predpokladu, ze sa nebude zohynat a dvihat tazke predmety. (Nas lekar to potvrdil) Na tejto pozicii mu to zarucit nemozem, preto mu ponuknem inu vhodnu pracu, kde nebude ohrozovat svoj zdravotny stav.
Pokial zamestnanec neprijme novu vhodnu pracu mozem s nim skoncit pracovny pomer podla §63 ods.2 pism. b)? Ma narok v tomto pripade na odstupne? (mne vychadza z toho, ze nie, ale necham si poradit) Jeho vypovedna doba bude 2 mesiace?

Je to pre mna novy pripad, preto budem rada pokial mi napisete svoje rady a skusenosti.

Vopred dakujem.
Nárok na odstupné má, ak PP trval najmenej 5 rokov má nárok najmenej na trojmesačné odstupné.Ak trval menej tak dvojmesačné-76 ZP.
cepeva
05.12.07,13:26
Ma narok na odstupne, ak neprijal inu vhodnu poziciu? Zamestnavatel mu ju ponukol na tom istom mieste vykonu prace.. tam je len o vypovedi §63 ods.1 ab) alebo zdravotne dovody-dohoda, ale ja by som chcela uplatnit vypoved §63 ods.2 b).. dakujem.
Tweety
05.12.07,13:32
Ma narok na odstupne, ak neprijal inu vhodnu poziciu? Zamestnavatel mu ju ponukol na tom istom mieste vykonu prace.. tam je len o vypovedi §63 ods.1 ab) alebo zdravotne dovody-dohoda, ale ja by som chcela uplatnit vypoved §63 ods.2 b).. dakujem.Pozri si ešte raz ten § 76 odst. 1, je tam aj pri výpovedi od zamestnáv., aj pri dohode. Uplatniť spomínaný § môžeš.
Infarkt
05.12.07,13:37
Ma narok na odstupne, ak neprijal inu vhodnu poziciu? Zamestnavatel mu ju ponukol na tom istom mieste vykonu prace.. tam je len o vypovedi §63 ods.1 ab) alebo zdravotne dovody-dohoda, ale ja by som chcela uplatnit vypoved §63 ods.2 b).. dakujem.

Najprv sa musíte riadiť týmto znením :

Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

Až potom by som riešil prípadné rozviazanie PP...:)
Infarkt
05.12.07,13:42
A ešte treba pozrieť na znenie tohto § :

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Infarkt
05.12.07,13:45
Takže vyplateniu odchodného, odstupného sa pravdepodobne nevyhnete...
cepeva
05.12.07,13:48
Ja ho v ramci pracovnej zmluvy nemozem preradit.. musim ho preradit na inu poziciu prostrednictvom dohody so zamestnancom.. vsetko je este v ramci 15 dni od predlozenia lekarskeho posudku.. len mi nie je uplne jasny postup pokial zamestnanec nebude suhlasit s inou poziciou..
Infarkt
05.12.07,14:01
Ja ho v ramci pracovnej zmluvy nemozem preradit.. musim ho preradit na inu poziciu prostrednictvom dohody so zamestnancom.. vsetko je este v ramci 15 dni od predlozenia lekarskeho posudku.. len mi nie je uplne jasny postup pokial zamestnanec nebude suhlasit s inou poziciou..

Prečítajte dôsledne ten §55... :)

Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

Všade sa uvádza POVINNOSŤ...ako na strane zamestnávateľa, tak na strane zamestnanca...
KEJKA
05.12.07,14:31
Prečítajte dôsledne ten §55... :)

Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

Všade sa uvádza POVINNOSŤ...ako na strane zamestnávateľa, tak na strane zamestnanca...
ak to chápem ako povinnosť na oboch stranách ako postupovať ďalej v tomto prípade?
Zamestnávateľ splnil povinnosť - preradil ID na inú prácu, t.j. zemestnanec je povinný túto prácu prijať.
ALE - kto posúdi, že náhradná práca je UŽ pre zamestnanca vhodná? Zatiaľ o tom rozhodol zamestnávateľ, ale ID je ZŤP uznaný na 75% so sprievodom!!!!!
...........................
Potrebuje zamestnanec ďaľší posudok? Od koho?
Samozrejme, že so svojim postihnutím nemôže ani náhradnú prácu vykonávať, ale povinnosti sú splnené, je to slepá ulička......
ID chce dať výpoveď ales uplatnením nároku na odstupné i odchodné, čomu sa zamestnávateľ bráni.
Infarkt
05.12.07,15:09
ak to chápem ako povinnosť na oboch stranách ako postupovať ďalej v tomto prípade?
Zamestnávateľ splnil povinnosť - preradil ID na inú prácu, t.j. zemestnanec je povinný túto prácu prijať.
ALE - kto posúdi, že náhradná práca je UŽ pre zamestnanca vhodná? Zatiaľ o tom rozhodol zamestnávateľ, ale ID je ZŤP uznaný na 75% so sprievodom!!!!!
...........................
Potrebuje zamestnanec ďaľší posudok? Od koho?
Samozrejme, že so svojim postihnutím nemôže ani náhradnú prácu vykonávať, ale povinnosti sú splnené, je to slepá ulička......
ID chce dať výpoveď ales uplatnením nároku na odstupné i odchodné, čomu sa zamestnávateľ bráni.

Takže :

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia, zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Treba sa obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva v mieste sídla firmy, aby posúdila expozíciu zo zdravotného hľadiska...

http://www.uvzsr.sk/index.html?par=922
KEJKA
05.12.07,18:31
ďakujem, zatiaľ dostal vyjadrenie od odborného lekára o nespôsobilosti vykonávať prácu, na ktorú bol preradený.
Pôjde k obvodnej a ked dáme papiere dohromady, budeme pokračovať v komunikácii so zamestnávateľom
Vďaka za navigáciu.
cepeva
12.12.07,11:46
Dakujem vsetkym. Moj zamestnanec bol po posudku lekara preradeny na inu pracu, ktoru prijal, cize nemusime riesit ukoncovanie pracovneho pomeru. Pekny den :)