funny10
05.12.07,15:25
Aká pokuta hrozí zamestnancovi, ktorý v zamestnaní neoznámil zmenu zdravotnej poisťovne?
Ide konkrétne o mňa, ja som naozaj netušila že to treba nahlasovať a pritom to je logické, kvôli odvodom. Zmena bola v januári, doktorom a tak všade som to nahlásila len do práce nie :mad: A ešte k tomu som potom išla na tú nešťastnú PN :mee:
mirpo
05.12.07,14:30
Aká pokuta hrozí zamestnancovi, ktorý v zamestnaní neoznámil zmenu zdravotnej poisťovne?
Ide konkrétne o mňa, ja som naozaj netušila že to treba nahlasovať a pritom to je logické, kvôli odvodom. Zmena bola v januári, doktorom a tak všade som to nahlásila len do práce nie :mad: A ešte k tomu som potom išla na tú nešťastnú PN :mee:



Ohľadne PN: tá sa predsa vypláca z nemocenského poistenia = odvody do sociálnej poisťovne. Pokiaľ viem, to sa netýka zdravotnej poisťovne.
KEJKA
05.12.07,14:33
je to len vo vzťahu zamestnávateľ a zamestnanec....
cloe
05.12.07,14:35
Zamestnávateľ teraz musí za teba zaplatiť do správnej poisťovne celú sumu od januára a taktiež napísať žiadosť do tej zdrav. poisťovne, do ktorej neoprávnene odvádzal za teba, aby mu sumu odvedených preddavkov na ZP vrátili. Doloží kópie bankových výpisov, z ktorých odchádzali platby a popíše vzniknutú situáciu. Myslím, že pokuta za to nie je, avšak ak vyčísli ZP penále za oneskorenú úhradu /teda tá, do ktorej sa mali odvádzať a neodvádzali preddavky na ZP/, tieto ti môže dať zamestnávateľ k náhrade.
Poznám jeden prípad /bola to ale SZČO/, ktorá tiež takmer rok odvádzala do nesprávnej poisťovne. Vysporiadala to tak ako som popísala, pokutu nedostala.
funny10
05.12.07,14:39
Ja už neviem čoho sa čo týka, asi mi s tým črevom vyoperovali aj rozum :mad:
Mne písala ekonómka, že ma odhlásila pri ukončení PP zo zdravotnej poisťovne SZP a logicky jej volali, že ja tam už nie som od januára.
Prešla som do Dôvery.
Potom že ja ako poistenec nemám v roku 2007 platené odvody v Dôvere a takisto že zamestnávateľ tam za mňa nemá zaplatené.
A teda keď zmena nebola nahlásená u zamestnávateľa, nie je nahlásená ani v Sociálnej poisťovni.
Zmena bola k 1.1.2007 zo SZP do Dôvery a od 29.1.2007 som bola PN do 30.11.2007.
funny10
05.12.07,15:00
CLOE a výška penále záleží od čoho?
cloe
05.12.07,15:24
Penále by malo byť 0,05% z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti.
Môžeš si to vypočítať približne tak, že zoberieš HM za január, z toho 14% - to je suma poistného. /Z toho 0,05% - výška penále za 1 deň omeškania./ Poistné bolo splatné v deň výplat za január, teda napr. 15.2.07. Od tohoto dňa do dňa, kedy to zamestnávateľ za teba zaplatil, vypočítaš počet dní a vynásobíš výškou penále za 1 deň.
Zoltán Kovács
05.12.07,15:30
Ja už neviem čoho sa čo týka, asi mi s tým črevom vyoperovali aj rozum :mad:
Mne písala ekonómka, že ma odhlásila pri ukončení PP zo zdravotnej poisťovne SZP a logicky jej volali, že ja tam už nie som od januára.
Prešla som do Dôvery.
Potom že ja ako poistenec nemám v roku 2007 platené odvody v Dôvere a takisto že zamestnávateľ tam za mňa nemá zaplatené.
A teda keď zmena nebola nahlásená u zamestnávateľa, nie je nahlásená ani v Sociálnej poisťovni.
Zmena bola k 1.1.2007 zo SZP do Dôvery a od 29.1.2007 som bola PN do 30.11.2007.

Zmena zdravotnej poisťovne k 1.1. nemá nič spoločné s Soc.poist.
jamis
05.12.07,15:32
A teda keď zmena nebola nahlásená u zamestnávateľa, nie je nahlásená ani v Sociálnej poisťovni.
Zmena bola k 1.1.2007 zo SZP do Dôvery a od 29.1.2007 som bola PN do 30.11.2007.

Do Sociálnej poisťovne sa zmena zdravotnej poisťovne nenahlasuje.
cloe
05.12.07,15:40
Ospravedlňujem sa, že som si poriadne neprečítala od kedy do kedy si bola na PN, takže tam žiadne veľké penále nevzniknú.
Ako písali vyššie uvedené príspevky, so Sociálnou poisťovňou to nemá nič spoločné.
funny10
05.12.07,15:47
Tú Sociálnu poisťovňu som spomínala preto, lebo stade chodila PN-ka tak som si myslela, že im to tiež bolo treba nahlásiť.

Cloe, ďakujem. Čiže pre mňa platí len ten jeden mesiac, za ktorý som ešte dostala mzdu, január nie?

A ešte sa chcem spýtať, aké odvody vlastne zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je na PN?
cloe
05.12.07,15:50
Tú Sociálnu poisťovňu som spomínala preto, lebo stade chodila PN-ka tak som si myslela, že im to tiež bolo treba nahlásiť.

Cloe, ďakujem. Čiže pre mňa platí len ten jeden mesiac, za ktorý som ešte dostala mzdu, január nie? Áno

A ešte sa chcem spýtať, aké odvody vlastne zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je na PN? Žiadne
:)