Janurka
05.12.07,16:21
Môže mi, prosím, niekto poradiť s účtovaním hydiny?
S.r.o. nakúpi 1-dňové kurčatá, ktoré kŕmi 6 týždňov a potom ich predá.
Pozerala som výklad ing. Cenigovej a neviem si dosť dobre prakticky predstaviť a realizovať "vzrastové prírastky". Je to malá s.r.o. a v zásobách figuruje len krmivo a liečivá. Všetko ostatné sa účtuje do nákladov. Zásoby účtuje spôsobom "A".
Účtovanie:
nákup: 124,343/321
predaj: 614/124
311/601,343
Predpokladala som, že spotrebované krmivo a liečivá: 501A/112, ale som zmätená z tých prírastkov. Vopred ďakujem.
KEJKA
05.12.07,18:27
ak neúčtuješ vzrastové prírastky, teda nemáš zápis 124/614, účtovanie 614/124 podľa mňa nemá opodstatnenie.
ak máš cyklus nákup-výkrm-predaj ktorý sa opakuje a nový cyklus začne až po odpredaji predchádzajúcej "dávky", sleduj ten cyklus ako "zakazku" ako jeden celok, na ktorý nasmeruješ všetky priame náklady (najmä krmivo a liečivá).
Najdôležitejšie je oceniť prírastok k 31.12., popisovať je to ťažšie ako vysvetliť , snád ti načrtnutie riešenia bude stačiť.
betka
05.12.07,18:28
Janurka, rada by som Ti to prilepila, ale nenachádza mi nič v systéme, neviem prečo, či mám niečo zle nadstavené...

Písali sme raz o sliepkach a obdobnom prípade ako je Tvoj, kvalitný príspevok dal Andrej_rv.
Skús, možno Tebe pôjde, dať do vyhľadávača: brakovanie
- kuričky, sliepočky, zvieratá vo výkrme, určite túto kvalitnú tému nájdeš
Janurka
06.12.07,17:49
Betka, Kejka, vďaka za snahu pomôcť. Už predtým, ako som zadala tému, hľadala som na porade, ale našla som zo zvierat len o sliepkach, ošípaných, ale nič podobné môjmu prípadu. Ale podľa postupov by som mala hydinu dať na 124 a potom do nákladov ako? Asi práve cez tie vzrastové prírastky. Keby boli zásoby účtované "B", tak by to malo byť na 548, našla som podobný prípad s rybami. Možno sa ešte niekto ozve. Ďakujem.
KEJKA
06.12.07,17:55
popíš podrobnejšie cykly.... nakupujet napr. v 10-dňových intervaloch? alebo v mesačných?
na 124 je len nákup, vzrastové prírastky by boli 124/614.
ale musíš si členiť náklady, ktoré sa týkajú jedného cyklu.
Podobnosť príspevkov s rybami či sliepkami nevylučujem.
Janurka
07.12.07,16:46
Tie kurence sa nakupujú v 6-týždň. intervaloch. Na základe Vašich rád, ako aj pomoci Andrej_rv som sa-zdá sa dopracovala k výsledku. Bude to riadna fuška vysledovať to. Keď to poviem majiteľovi, bude si myslieť, že mi padla tehla na hlavu a zničila mozog. Želám všetkým pekný večer.
cloe
07.12.07,18:33
Tie kurence sa nakupujú v 6-týždň. intervaloch. Na základe Vašich rád, ako aj pomoci Andrej_rv som sa-zdá sa dopracovala k výsledku. Bude to riadna fuška vysledovať to. Keď to poviem majiteľovi, bude si myslieť, že mi padla tehla na hlavu a zničila mozog. Želám všetkým pekný večer.

Občas mávam ten pocit :D:D:D:D:D:D:D
KEJKA
07.12.07,18:44
Tie kurence sa nakupujú v 6-týždň. intervaloch. Na základe Vašich rád, ako aj pomoci Andrej_rv som sa-zdá sa dopracovala k výsledku. Bude to riadna fuška vysledovať to. Keď to poviem majiteľovi, bude si myslieť, že mi padla tehla na hlavu a zničila mozog. Želám všetkým pekný večer.
ak ide o 6-týždňový interval, tak je to jednoduchší prípad, než rozvádzam tu.
http://www.porada.sk/blog.php?b=40
od nákupu až po predaj účtuješ všetko do spotreby na jednu zakazku.
a až sa vyfakturuje, kúpi sa dalsia "várka".
Janurka
07.12.07,19:22
Kejka, môžem zajtra poslať súkromnú sms? Pretože mám pocit, že tá tehla na hlavu skutočne padla. Ďakujem.
Janurka
07.12.07,19:56
Cloe, teraz neviem, ako mám chápať Tvoju odpoveď. Či tak, že máš ten pocit /padnutej tehly/ vo vzťahu k niektorým Tvojim klientom, alebo vo vzťahu k mojim príspevkom?
Janurka
11.12.07,08:09
Veľké "ďakujem" pre: Kejka a Andrej_rv. Vážim si Vašu ochotu.
michelle84
04.08.10,07:51
Ahojte, ako správne účtovať o zásobách. Ide o firmu, ktorá predáva tovar-krmivo, ale chová aj vlastné zvieratá, ktoré sú prikrmované krmivom, ktorý je vedený na sklade tovaru. Ako správne zaúčtovať tú časť krmiva, ktorá je určená pre vlastné zvieratá? Ďakujem.
Janurka
05.08.10,16:17
Ahojte, ako správne účtovať o zásobách. Ide o firmu, ktorá predáva tovar-krmivo, ale chová aj vlastné zvieratá, ktoré sú prikrmované krmivom, ktorý je vedený na sklade tovaru. Ako správne zaúčtovať tú časť krmiva, ktorá je určená pre vlastné zvieratá? Ďakujem.
To krmivo nakupuje, alebo ho vyrába sama? Zvieratá sa potom predávajú?
Uveď podrobnejšie info.
michelle84
06.08.10,05:13
To krmivo nakupuje, alebo ho vyrába sama? Zvieratá sa potom predávajú?
Uveď podrobnejšie info.

Krmivo nakupuje ako tovar, eviduje ho aj na sklade tovaru. Ale berie z neho aj pre zvieratá, ktoré má na predajni a tie potom predáva.
Janurka
06.08.10,06:49
na účte 132-tovar na sklade si urob analytiku, napr. 001 tovar na predaj,
002- krmivo. Nákup tovaru MD 132 AE, 343 a D 321. Predaj tovaru MD 311 a D 604, 343. Úbytok predaného tovaru MD 504 a D 132 AE. Úbytok tovaru v dôsledku použitia ako krmivo MD 501 AE a D 132 AE.