matulienkao
05.12.07,17:14
Tohto roku mi zomrela svokra.Zostal po nej rod.dom,ktorým spoluvlastníkom je jej manžel.Rodinný dom sa skladá z dvoch častí,hlavná a prístavba,kde bývam ja s manželom.Svokor povedal,(ešte nebolo žiadne dedičské konanie),že dom dá darovacou zmluvou manželovi.Problém však je,že manžel má 2vlastných súrodencov a 2nevlastných.Neviem či aj súdne uznaných za osvojené deti v svokrinom prípade,nevlastné deti sú to svokre,Tj 3vlastné deti a 2nevlastné.Musí manžel všetkých súrodencov vyplatiť?Alebo ak otec rozhodne môže v darovacej zmluve uviesť,že aj bez vyplácania?
Druhou záťažou je,že svokra mala v banke úvery na jej meno.Pri rušení účtu nám nepovedali ich výšku,(až keď príde pozvánka od notára),sa to vraj dozvieme tak mi to povedala zamestankyňa sporiteľne.Na koho prechádzajú tieto dlhy?Na otca a po darovaní na manžela?
ďakujem
Zoltán Kovács
05.12.07,16:45
Tohto roku mi zomrela svokra.Zostal po nej rod.dom,ktorým spoluvlastníkom je jej manžel.Rodinný dom sa skladá z dvoch častí,hlavná a prístavba,kde bývam ja s manželom.Svokor povedal,(ešte nebolo žiadne dedičské konanie),že dom dá darovacou zmluvou manželovi.Problém však je,že manžel má 2vlastných súrodencov a 2nevlastných.Neviem či aj súdne uznaných za osvojené deti v svokrinom prípade,nevlastné deti sú to svokre,Tj 3vlastné deti a 2nevlastné.Musí manžel všetkých súrodencov vyplatiť?Alebo ak otec rozhodne môže v darovacej zmluve uviesť,že aj bez vyplácania?
Druhou záťažou je,že svokra mala v banke úvery na jej meno.Pri rušení účtu nám nepovedali ich výšku,(až keď príde pozvánka od notára),sa to vraj dozvieme tak mi to povedala zamestankyňa sporiteľne.Na koho prechádzajú tieto dlhy?Na otca a po darovaní na manžela?
ďakujem

Darovanie je bezodplatný akt, teda podľa mňa darovanie by nemalo byť podmienené vyplatením súrodencov. Úver dedia všetci dediči, podľa podielu na dedičstve.
svojar
08.12.07,14:58
Dediť bude manžel a všetky vlastné deti zosnulej. Teda svokor môže Vášmu manželovi darovať iba svoj podiel. Ostatných dedicov treba vyplatiť.
Prijatím dedičstva prechádzajú na dedičov aj záväzky - úvery.
Arava
11.12.07,05:08
Prosím poraďákov o radu
je potrebné darovaciu zmluvu podpísať u notára, alebo ju stačí podpísať doma len medzi darcom a obdarovaným a potom dať návrh na vklad do katastra s novým vlastníkom ( obdarovaným ).
beba13
11.12.07,05:49
potrebne to asi nie je ale istejšie určite pretože je darovacia zmluva napadnutelna ja by som to riešila kupnopredajnou zmluvou
Arava
11.12.07,06:32
ja len chcem darovať dom synovi, (mám len jedného syna, to znamená že vyplatenie súrodencov nie je potrebné ) do darovacej zmluvy dám doživotné právo užívania - bude to darovaci zmuluva s vecným bremenom.
Za akýkoľvek Váš názor budem povďačná.
bea
11.12.07,07:09
Podpis darcu musí byť overený notárom. Obdarovaného nie.
Pozri si prípadne aj
http://www.porada.sk/241033-post11.html
Arava
11.12.07,10:12
ešte ma napadla jedna vec: čo v takom prípade keď darcami sú manželia ( darujú dom synovi, v darovacej zmluve je napísané doživotné úžívanie) po rokoch sa však rozvedú, môže jeden z manželov napadnúť darovaci zmluvu a domáhať sa vrátenia daru keď by syn žiadal o vysťahovanie jedného z manželov, ktorý nežil podľa mravnej a etickej dohody.
svojar
12.12.07,05:08
Najskôr by muselo byť zrušené vecné bremeno, aby syn mohol otca vysťahovať. Už so tu v inej téme písal, že "nie dobré mravy" sa veľmi zle dokazujú. Nik s tým nechce mať nič spoločné - susedia a známi. Inak bez dôkazov je to slovo proti slovu.
Otec by sa následne vrátenia daru domáhať mohol, pretože vysťahovanie určite dobré mravy syna k otcovi určite niesú.
Arava
12.12.07,12:44
A nebolo by potom jednoduhšie urobiť darovaciu zmluvu bez vecného bremena ( doživotného užívania ) a potom v budúcnosti urobiť dodatok k darovacej zmluve s doživotným užívaním jedného z manželov, neviem či je to možné???
svojar
12.12.07,18:59
Ale to by len hlupák mohol takú darovaciu zmluvu podpísať, keď chce mať záruky doživotného bývania. A ten čo o tom mal pochybnosti by to zcela určite nepodpísal. Predsa sa sám "nevyhodí na ulicu."
Arava
13.12.07,12:23
Súhlasím s vami, ale uvažujeme o rozvode a vlastne sme sa dohodli že dom darujeme synovi, neviem čo by bolo lepšie darovať dom bez vecného bremena (doživotného užívania ) alebo s doživotným užívaním, či potom túto zmluvu nemože napadnúť jeden z manželov a vymáhať vrátenia daru.
Za každý váš názor budem vďačná.
svojar
14.12.07,11:36
Trochu zložité. Rozvod, darovanie, ale obaja rozvedení tam doživotne bývať?