bratatra
05.12.07,18:20
Dobry den,

som živnostníkom a chcem svoju podnikatelskú činnosť rozšíriť. Chystám sa založiť s.r.o-čku so spoločníkom, ktorý je cudzinec, konkrétne nemec. Čo ja, ako slovák k založeniu s.r.o-čky potrebujem, som si už pozisťoval. Vedeli by ste mi niekto poradiť, čo bude k založeniu potrebovať môj budúci spoločník?

S pozdravom
Braňo
zalobaba
05.12.07,21:01
Ak bude iba spoločníkom, tak v podstate potrebuješ iba jeho údaje (meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko). V prípade, ak bude aj konateľom, bude si musieť zadovážil platný Register trestov z jeho materskej krajiny a následne je potrebné dať ho v SR úradne preložiť do slovenčiny. V tomto sa to po októbrovej novele živnostenského zákona trochu skomplikovalo, pretože do októbra to mohol byť aj slovenský Register trestov. :(
emik
31.01.08,20:54
Prosim vas aké sú vaše názory na nižšie uvedené možnosti spoluprace? Ide mi hlavne o účtovníctvo a právne záležitosti. Načo si treba dávať pozor hlavne pri spoločenskej zmluve a ost. prakticke info. Samozrejme budú využité služby pravníka. Ktoré riešenie má viac výhod. A či vôbec existujú nejaké take konkrétne otázky na zváženie jednotlivých možnosti.

situacia:
2 FO, jedna slovenska , druha zahranična, sa rozhodli spolupracovať, s tym, že zahranična FO bude mať menšinovy podiel. Slovenska FO je majiteľom firmy A, s.r.o. a zahranična FO je majiteľom zahraničnej B, LTD. Ta spolupraca ma prebiehať na Slovensku.

Možnosti
1. zahranična FO vstupi do slovenskej A, s.r.o. (či už vstúpi ako FO alebo ltd, to je na zváženi zahraničnej strany podľa mňa a nemal by byť žiaden rozdiel pre slovenskú firmu A, pre lepšie meno firmy A by určite mala pristupiť ltd, nie FO)

pozn. Firma A už funguje isty čas.

2. založi sa nová s.r.o. kde spoluvlastníkmi budú A, s.r.o. a B, ltd

Ďakujem
Emi
emik
01.02.08,09:31
nenájde sa žiaden názor, pripomienka, rada? :)
Zolo
01.02.08,11:13
Môj názor:
- zakladanie novej s.r.o. je zbytočné
- podla mojich skúsenosti väčšie problémy bývajú so zrušením spoločného podnikania, ako s jeho začatím - preto je dobré to v spoločenskej zmluve ošetriť (nič netrvá večne...).
- dispozičné práva k účtom bývajú tiež občas kameňom úrazu
- najdôležitejšie - výber spoľahlivého a seriózneho partnera - predpokladám, že tento problém nie je problém :D:D:D
zalobaba
01.02.08,13:33
Prosim vas aké sú vaše názory na nižšie uvedené možnosti spoluprace? Ide mi hlavne o účtovníctvo a právne záležitosti. Načo si treba dávať pozor hlavne pri spoločenskej zmluve a ost. prakticke info. Samozrejme budú využité služby pravníka. Ktoré riešenie má viac výhod. A či vôbec existujú nejaké take konkrétne otázky na zváženie jednotlivých možnosti.

situacia:
2 FO, jedna slovenska , druha zahranična, sa rozhodli spolupracovať, s tym, že zahranična FO bude mať menšinovy podiel. Slovenska FO je majiteľom firmy A, s.r.o. a zahranična FO je majiteľom zahraničnej B, LTD. Ta spolupraca ma prebiehať na Slovensku.

Možnosti
1. zahranična FO vstupi do slovenskej A, s.r.o. (či už vstúpi ako FO alebo ltd, to je na zváženi zahraničnej strany podľa mňa a nemal by byť žiaden rozdiel pre slovenskú firmu A, pre lepšie meno firmy A by určite mala pristupiť ltd, nie FO)

pozn. Firma A už funguje isty čas.

2. založi sa nová s.r.o. kde spoluvlastníkmi budú A, s.r.o. a B, ltd

Ďakujem
Emi

Všetko má svoje pre aj proti. Osobne by som asi založila novú SRO, s dvoma spoločníkmi - slovenská FO + zahraničná FO alebo Slovenská SRO + zahraničná Ltd. Možno by bolo dobre, keby sa k tomu vyjadrili ľudia, v súvislosti s účtovaním takejto spoločnosti a namodelovali rôzne varianty.....
emik
01.02.08,18:21
vdaka za vase nazory :)

nam sa tiez vidi lepsie moznost zalozenia novej firmy. Znama nas informovala o povinnosti konsolidovanej uctovnej zavierke podla Zákona o účtovníctve, ktora by mala byt povinnostou firmy A ako materskej spolocnosti (vacsinovy podiel v tej spolocnej firme X).

Avsak §22 ods 10:

(10) Povinnosť zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku a konsolidovanú výročnú správu má materská účtovná jednotka v nasledujúcom účtovnom období, ak podľa údajov z posledných individuálnych účtovných závierok materskej účtovnej jednotky a individuálnych účtovných závierok jej dcérskych účtovných jednotiek na všetkých úrovniach konsolidácie v každom z dvoch po sebe nasledujúcich účtovných obdobiach boli splnené aspoň dve z týchto podmienok:

a) celková suma majetku materskej účtovnej jednoty a dcérskych účtovných jednotiek je väčšia ako 350 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvah v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
b) čistý obrat materskej účtovnej jednoty a dcérskych účtovných jednotiek je vyšší ako 700 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov materskej účtovnej jednotky a dcérskych účtovných jednotiek za účtovné obdobie presiahol 250.

cize ak cisla firmy A bude nizsie ako hore uvedene, rozumiem dobre, ze nebude A mat povinnost KUZ?