dusan911
05.12.07,19:29
Zdravím vospolok,

mám živnosť niečo vyše mesiaca (od 1.11.07), robím nejaké služby pre jednu firmu.
od decembra som začal z dôvodu pracovnej náplne používať vlastné auto, robím cca 1000 km týždenne.
Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť, naozaj nemám v tomto veľký prehľad (zatiaľ som bol vždy zamestnanec), akým spôsobom si môžem do nákladov, resp. výdavkov započítať záležitosti súvisiace s jazdením atď... (benzín, PZP, havarijné poistenie, nejaké opravy, servis, atď...)
Viem, že by som mal asi zaplatiť alikvotne cestnú daň ešte za tento rok.
Je pravda, že som si toto všetko mohol zistiť skôr, avšak značne rýchlo som prešiel z jedného zhonu (pôv. zamestnanie) do ešte väčšieho, nehovoriac o rodinnej situácii (pártýždňové bábo...)

Bol by som teda všetkým veľmi povďačný za akúkoľvek radu.
Vopred veľmi pekne ďakujem!

Dušan
Zoltán Kovács
05.12.07,18:45
Zdravím vospolok,

mám živnosť niečo vyše mesiaca (od 1.11.07), robím nejaké služby pre jednu firmu.
od decembra som začal z dôvodu pracovnej náplne používať vlastné auto, robím cca 1000 km týždenne.
Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť, naozaj nemám v tomto veľký prehľad (zatiaľ som bol vždy zamestnanec), akým spôsobom si môžem do nákladov, resp. výdavkov započítať záležitosti súvisiace s jazdením atď... (benzín, PZP, havarijné poistenie, nejaké opravy, servis, atď...)
Viem, že by som mal asi zaplatiť alikvotne cestnú daň ešte za tento rok.
Je pravda, že som si toto všetko mohol zistiť skôr, avšak značne rýchlo som prešiel z jedného zhonu (pôv. zamestnanie) do ešte väčšieho, nehovoriac o rodinnej situácii (pártýždňové bábo...)

Bol by som teda všetkým veľmi povďačný za akúkoľvek radu.
Vopred veľmi pekne ďakujem!

Dušan

Pri používaní súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely máš nárok na uplatnenie paušálnej náhrady a náhrady za PHL. Pridám pár linkov, kde sa dočítaš o možnostiach:

http://www.porada.sk/t3173-sukromne-auto-a-zivnost.html
http://www.porada.sk/t4844-sukromne-auto-vyuzite-na-podnikanie-uz-sa-neda.html
Denisa Višňáková
07.12.07,08:42
Čo sa týka cestnej dane doporučujem Vám ísť na daňový úrad a tam Vám dajú tlačivo a aj informácie o výške dane. Čo sa týka výdavkov asi by som odporučila na začiatok uplatňovať si % z príjmov čo je 40%,pokiaľ nemáte remeselnú živnosť lebo v tom prípade by to bolo 60%. Záleží na tom čo by bolo pre Vás výhodnéjšie. Dúfam že som aspoň trochu pomohla. D.