sevcechova
05.12.07,21:19
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Mám v spoluvlastníctve dom nadobudnutý dedením, pred 4 rokmi. Brat by chcel odo mňa odkúpiť moju polovicu ešte tento rok, čím však podľa zákona o dani z príjmov nespĺňam požiadavku o oslobodení príjmu z predaja nehnuteľnosti, čo je uplynutie doby aspoň piatich rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti dedením. Vie mi niekto poradiť ako by sa dalo uvedené ošetriť, aby on získal moju polovicu nehnuteľnosti a zároveň by som neporušila zákon o dani z príjmov? :confused:
IKA03
05.12.07,20:26
darovacia zmluva
Johanka
05.12.07,20:36
§9 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ak ide o dedenie v priamom rade - vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť viac ako 5 rokov ?
sevcechova
06.12.07,08:42
No práve o to ide, tých 5 rokov uplynie až 11/2008. Ešte som sa zabudla zmieniť o tom, že brat si potrebuje vydokladovať úver a to sa nedá na základe darovacej zmluvy.
KEJKA
06.12.07,08:48
No práve o to ide, tých 5 rokov uplynie až 11/2008. Ešte som sa zabudla zmieniť o tom, že brat si potrebuje vydokladovať úver a to sa nedá na základe darovacej zmluvy.
neviem, či si si uvedomila že poručiteľ nie si ty (nadobudla si pred 4 rokmi)
ale ten od koho si dedila !!
Pepa
06.12.07,08:49
No práve o to ide, tých 5 rokov uplynie až 11/2008. Ešte som sa zabudla zmieniť o tom, že brat si potrebuje vydokladovať úver a to sa nedá na základe darovacej zmluvy.
Pozorne si prečítaj príspevok od Johanky - do doby 5 rokov vlastníctva nehnuteľnosti sa zaráta aj doba, po ktorú vlastnil nehnuteľnosť poručiteľ /teda ten, po ktorom si dedila/.
Môj predpoklad - tento príjem bude oslobodený od dane z príjmu - teda neuvádzaš v DP - predať môžeš za koľko chceš.
sevcechova
06.12.07,19:24
ďakujem kočky za odpovede :) Už som múdrejšia.