MESVRAM
06.12.07,06:13
Milí poraďáci, poraďte mi, prosím Vás, čo mám robiť s týmto: Soc. poisť. u nás vykonala kontrolu a vrátila poistné, ktoré patrí zamestnancom. Poslali sme zamestnancom a dôchodcom peniaze na účty dňa 19.10.2007.Vraj sme to mali zdaniť a odviesť aj zdrav. poistenie. Nič z toho sme neurobili. Čo sa s tým dá urobiť, ako to môžeme dať do poriadku? Vďaka za odpoveď.
MESVRAM
06.12.07,05:14
Milí poraďáci, poraďte mi, prosím Vás, čo mám robiť s týmto: Soc. poisť. u nás vykonala kontrolu a vrátila poistné, ktoré patrí zamestnancom. Poslali sme zamestnancom a dôchodcom peniaze /sumy do 5000,-Sk/ na účty dňa 19.10.2007.Vraj sme to mali zdaniť a odviesť aj zdrav. poistenie. Nič z toho sme neurobili. Čo sa s tým dá urobiť, ako to môžeme dať do poriadku? Vďaka za odpoveď.
Zoltán Kovács
06.12.07,06:02
Milí poraďáci, poraďte mi, prosím Vás, čo mám robiť s týmto: Soc. poisť. u nás vykonala kontrolu a vrátila poistné, ktoré patrí zamestnancom. Poslali sme zamestnancom a dôchodcom peniaze /sumy do 5000,-Sk/ na účty dňa 19.10.2007.Vraj sme to mali zdaniť a odviesť aj zdrav. poistenie. Nič z toho sme neurobili. Čo sa s tým dá urobiť, ako to môžeme dať do poriadku? Vďaka za odpoveď.

Zdaniť áno, odvod do ZP len v prípade, ak sú ešte v pracovnom pomere. Nakoľko ak nie sú tak je to plnenie po rozviazaní prac.pomeru, a tam je povinnosť iba daň zrážať.
MESVRAM
06.12.07,06:26
Ďakujem, zamestnancom to opravím. Ale s tými dôchodcami mi vieš poradiť, čo mám urobiť? Môžem to prehnať cez výplaty tak, že mi prinesú daň do pokladne? Neporuším nejaký zákon - lebo oni už celú sumu dostali! Vďaka.
saskia26
06.12.07,10:13
Treba urobiť aj odvod do ZP i keď bolo predtým odvedené v správnej výške?
KEJKA
06.12.07,10:26
Ďakujem, zamestnancom to opravím. Ale s tými dôchodcami mi vieš poradiť, čo mám urobiť? Môžem to prehnať cez výplaty tak, že mi prinesú daň do pokladne? Neporuším nejaký zákon - lebo oni už celú sumu dostali! Vďaka.
oprav si výplaty a daň sa ti objaví ako preplatok na mzde - teda pohľadávka voči zamestnancom. Tí to vrátia do pokladne, alebo im to zrazíš z dalsej výplaty. Dôchodci, ak už nepracujú - bud sa s nimi dohodneš, že ti to tiež donesú do pokladnice. Ak nie, môžeš to
a) usporiadať v ročnom zúčtovaní dane, alebo uvedieš v Prehľade, ak ide o tohtoročných dôchocov
b) zúčtuješ ako nedaňový náklad (daň zaplatená za iného) a na DU nahlásiš výplatu brutto podľa miestnej príslušnosti príjemcu.