zuza 77
06.03.05,12:59
vážení priatelia, prosím o radu.
1-10 som poberala rodičovský príspevok. 11-12. mám živnosť - z toho príjem na fa cca 40 000,-sk a cca 40 000,-dohoda o vykonaní práce( z ktorej bola odvedená daň).
1. Môžem požiadať o vrátenie dane? - keďže príjem nepresiahol nezdaniteľný základ?
2. Daňový bonus - 1. dieťa - požiadam o 2x400 Sk?
3. Odpisujem si ešte aj nejakú sumu na dieťa - nezdaniteľný základ?
ĎAKUJEM
Evanka
06.03.05,12:46
vážení priatelia, prosím o radu.
1-10 som poberala rodičovský príspevok. 11-12. mám živnosť - z toho príjem na fa cca 40 000,-sk a cca 40 000,-dohoda o vykonaní práce( z ktorej bola odvedená daň).
1. Môžem požiadať o vrátenie dane? - keďže príjem nepresiahol nezdaniteľný základ?
2. Daňový bonus - 1. dieťa - požiadam o 2x400 Sk?
3. Odpisujem si ešte aj nejakú sumu na dieťa - nezdaniteľný základ?
ĎAKUJEMZuzka, myslim, ze ty si sa uz na toto pytala, ale si uvadzala, ze si poberala prispevok v materstve. Nie? Bolo by dobre, keby si si dala na stranke Porady vyhladat vsetko co sa tyka tejto problematiky.
K tomu bonusu: daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy ... môže si uplatniť daňový bonus v sume 4800 Sk ročne na každé vyživované dieťa ... 6-násobok minimálnej mzdy by mal byť (9*6080 + 3*6500 a to celé deleno 2) vo výške 37 110 Sk ... má nárok na celý daňový bonus, t.j. vo výške 4800 Sk
evina
06.03.05,16:40
Ostala som stáť pred takou malichernosťou, ale niekedy človek pri tejto robote aj pochybuje sám o sebe. SZČO mal príijmy aj podľa § 5, kde si uplatnil a aj mu bol vyplatený daňový bonus na dve deti. Daň mu vyšla 345,- Sk. Uvádzam tie deti normalne aj v DP t.j. riadok 86 a 88 9 600,- SK, potom je riadok 87 0, čiže vlastne ani neplatí tých 345,- SK. Alebo deti vôbec nepíšem a len priložím Potvrdenie.... a daň platí 345,- /určite nie ale už mi asi hrabe tak sa radšej pýtam/
Dana2
08.03.05,07:29
Určite táto otázka tu už bola zodpovedaná ale neviem to nájsť. Chcela by som sa opýtať či má XY nárok na celú odpoč. čiastku 80 832,- Sk ak v roku 2004 od 1-5 mesiaca pracoval vo firme ako zamestnanec a od 5 - 12 mesiaca podnikal ako živnostník? Jeho príjem zo živnosti bol 159 000,- Sk od zamestnávateľa nemám. Poraďte pjosííííím.
emily
08.03.05,07:40
Určite táto otázka tu už bola zodpovedaná ale neviem to nájsť. Chcela by som sa opýtať či má XY nárok na celú odpoč. čiastku 80 832,- Sk ak v roku 2004 od 1-5 mesiaca pracoval vo firme ako zamestnanec a od 5 - 12 mesiaca podnikal ako živnostník? Jeho príjem zo živnosti bol 159 000,- Sk od zamestnávateľa nemám. Poraďte pjosííííím.Má nárok na 80 832,-, ale musí Ti dať aj od zamestrnávateľa potvrdenie a sčítaš to.
Dana2
08.03.05,07:45
Má nárok na 80 832,-, ale musí Ti dať aj od zamestrnávateľa potvrdenie a sčítaš to.účtovníčka mi tvrdí že nemá nárok iba na alikvotnú časť a že príjem od zamestnávateľa nemusí do toho dať , ja tomu fakt nezozumiem.
vladan
08.03.05,08:32
účtovníčka mi tvrdí že nemá nárok iba na alikvotnú časť a že príjem od zamestnávateľa nemusí do toho dať , ja tomu fakt nezozumiem.Danka, tak takú účtovníčku by som veru nechcela mať :eek: ... skúsim trošku ozrejmiť:
1. osoba XY je zamestnancom a súčasne si privyrába aj na živnosť
2. keďže mu zamestnávateľ nemôže urobiť ročné zúčtovanie, lebo osoba poberala aj zdaniteľné príjmy zo živnosti, osoba XY si musí podať daňové prizanie FO typ B
3. ak budeš mať v ruke toto daňové priznanie, sama uvidíš, že sa tam uvádza tak ako príjem a výdavok zo živnosti, rovnako tak aj príjem od zamestnávateľa

... rovnako má aj táto osoba XY nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane, lebo na toto má nárok každý daňovník (zákon o dani z príjmu definuje daňovníka ako fyzickú osobu alebo právnickú osobu) ... táto čiastka sa nijakým spôsob "nealikvotizuje", je to pevná suma, ktorá znižuje každému daňovníkovi základ dane rovnako - pre rok 2004 to je suma 80832
Dana2
08.03.05,08:45
Danka, tak takú účtovníčku by som veru nechcela mať :eek: ... skúsim trošku ozrejmiť:
1. osoba XY je zamestnancom a súčasne si privyrába aj na živnosť
2. keďže mu zamestnávateľ nemôže urobiť ročné zúčtovanie, lebo osoba poberala aj zdaniteľné príjmy zo živnosti, osoba XY si musí podať daňové prizanie FO typ B
3. ak budeš mať v ruke toto daňové priznanie, sama uvidíš, že sa tam uvádza tak ako príjem a výdavok zo živnosti, rovnako tak aj príjem od zamestnávateľa

... rovnako má aj táto osoba XY nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane, lebo na toto má nárok každý daňovník (zákon o dani z príjmu definuje daňovníka ako fyzickú osobu alebo právnickú osobu) ... táto čiastka sa nijakým spôsob "nealikvotizuje", je to pevná suma, ktorá znižuje každému daňovníkovi základ dane rovnako - pre rok 2004 to je suma 80832zlatko on nebol súčasne zamestnancom a živnostníkom...(ooovolá ma šéfka)
S21
08.03.05,08:55
zamestnanec 01-04/04 musí si pýtať potvrdenie o zadniteľných príjmoch od zamestnávateľa za toto obdobie, ak ho ešte nemá, do daňového sa uvedie čiastkový základ dane, tj. HM-odvody
živnostník 05/04 - príjmy - výdavky= čiastkový ZD, tiež sa uvedie do danového, čiastkové základy sa sčítajú, a potom sa až odčítava 80832, vyjde základ dane
andreaS
08.03.05,08:56
Danka, proste mal dva rozne druhy prijmu, takze si musi sam podat danove priznanie.. velmi dolezite je mat od toho byvaleho zamestnavatela potvrdenie o prijmoch a zrazenych preddavkoch a zaplatenych fondoch...

toto uvedies v danovom priznani pri §5, uvedies hruby prijem zo zamestnania a zaplatene odvody, vyjde ti prvy ciastkovy zaklad dane, potom v pri dalsej tabulke §6 uvedies prijmy a vydavky zo zivnosti, to je druhy ciastkovy zaklad dane, kedze ostatne prijmy nema postupujes az na cast, kde su tieto oba ciastkove zaklady dane spocitane a nasledne zacina samotny vypocet dane.. napr. ciastkovy zaklad dane zo zamestnania je 50.000,- a zo zivnosti 100.000,- tie su scitane cize 150.000,- od toho minus nezdanitelna ciastka 80832,- a vyjde zaklad pre vypocet dane, t.j. 69.168,- a z toho 19% je danova povinnost, ale v praci mu este strhavali preddavky na dan a tieto odpocitas a to treba zaplatit.

tot v skratke a v rychlosti a zjednodusene postup pre vypocet. Je jedno, ci XY podnika mesiac alebo cely rok, ma narok na celu tutu nezdanitelnu ciastku.
valeriam
08.03.05,08:57
Danka, Vladka ti to pekne vypísala, ja teda len stručne:
KAŽDÝ (okrem dôchodcov kt. poberajú dôchodok za celý lkalendárny rok) má nárok na nezdaniteľnú sumu 80832 Sk.
Alikvotnou čiastkou sa zaoberáš len pri bonuse za deti, ak nie je nárok na celý rok.
Takže DPFO typ:B riadok 71: 80832!
(hm, veľmi stručné to nie je)
vladan
08.03.05,09:01
zlatko on nebol súčasne zamestnancom a živnostníkom ...Danka, z tvojho príspevku č. 4 vidím, že XY bola súčasne zamestnancom aj živnostníkom (konkrétne v mesiaci 05-2004) :D ... ale to nič nemení na tom, čo som napísala :D
Dana2
08.03.05,09:10
babenky ste také dobré na mňa ďakujem:) :) :)