LUCIARACKOVA
06.12.07,11:11
Ahojte !
Mam hlavu v smutku . Mame dodavatela zo Slov. ktory nám fakturuje v cudzej mene a my mu ju uhradime cez slovenský účet . Ako spravne postupovat pri učtovaní v JU. A čo s kurzový rozdiel ?
Zoltán Kovács
06.12.07,10:12
Ahojte !
Mam hlavu v smutku . Mame dodavatela zo Slov. ktory nám fakturuje v cudzej mene a my mu ju uhradime cez slovenský účet . Ako spravne postupovat pri učtovaní v JU. A čo s kurzový rozdiel ?

Kurzové rozdiely v JÚ sa neúčtujú. Iba v knihe záväzkov, resp. pohľadávok sa vysporiadava prípadný rozdiel.
LUCIARACKOVA
06.12.07,10:21
A čo ked fak. uhradime z val. učtu ? Tiež kur. rozdiel neučtujeme ?
Natalyk
06.12.07,11:49
Nie, neúčtuješ. Ako písal Smith, len dorovnáš v knihe záväzkov. Keď je dobrý kurz, tým lepšie pre vás, menej zaplatíte.
ekopo
06.12.07,18:39
Nedá mi: zadal som do vyhľadávania : "kurzový rozdiel" a vyskočilo mi presne 200 tém v ktorom bol riešený kurzový rozdiel. Samozrejme aj v JU.
cloe
06.12.07,22:58
Nedá mi: zadal som do vyhľadávania : "kurzový rozdiel" a vyskočilo mi presne 200 tém v ktorom bol riešený kurzový rozdiel. Samozrejme aj v JU.

Tiež si spomínam na jednu debatu, v ktorej sa riešili KR v JU, kde sa dospelo k tomu, že KR v JU sa účtujú len k 31.12.
Marína
07.12.07,04:25
Cloe, to máš pravdu, ale týka sa to len pokladne a BÚ a nielen pri riadnej účt. závierke(31.12.) ale aj mimoriadnej.
Jednotky účtujúce v sústave JU účtuju v PD v slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu zostavenia účtovnej závierky ako posledná položka pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na BÚ.
Pozri aj http://www.porada.sk/t42256-kurzove-rozdiely.html
Ako už bolo spomenuté vyššie, účt. jednotka inkaso PO (resp. úhr.ZA) v Sk zaúčtuje v PD ako príjem(výdaj) peňažných prostriedkov na BÚ(resp. v POKL), v druhovom členení ako POZD (VOZD). Inkaso PO(úhr.ZA) sa poznamená aj v knihe PO (knihe ZA). Rozdiel, ktorý vznikol medzi sumou zaúčtovanej pohľadávky (v Sk) v knihe PO (ZA) a sumou pripísaných (resp.odpísaných) prostriedkov na BU sa z účtovného hľadiska považuje za kurzový rozdiel. V JU (na rozdiel od PU) sa o tomto rozdiele osobitne neúčtuje. T.z., že v PD sa v súvislosti s týmto rozdielom nevykonáva žiadny zápis.
Príjmom (výdavkom) ovplyvňujúcim základ dane z príjmov FO je skutočný objem peňažných prostriedkov pripísaný na BU (POKL) v Sk a nie suma PO(ZA) zaúčtovaná v KP resp. KZ.
Olinka1
07.12.07,13:15
Ja tiež účtujem pre maďarskú firmu v Sk. Pri úhradách sú určité rozdiely a účtujem tak, že predaj výrobkov dám podľa faktúry a rozdiel medzi uhradenou sumou a fakturovanou dám-predaj výrobkov, ale + alebo-. Je to tak dobre???????? Vďaka
Zoltán Kovács
07.12.07,13:29
Ja tiež účtujem pre maďarskú firmu v Sk. Pri úhradách sú určité rozdiely a účtujem tak, že predaj výrobkov dám podľa faktúry a rozdiel medzi uhradenou sumou a fakturovanou dám-predaj výrobkov, ale + alebo-. Je to tak dobre???????? Vďaka

Prosím ťa môžeš to trošku vysvetliť, lebo nerozumiem tomu. Ďakujem.
Olinka1
11.12.07,12:11
Fakturujem napr. 15000.- Sk za predaj výrobkov, ale na výpise z banky mám úhradu len 14.995.- Sk teda o 5.- Sk menej. V knihe pohľadávok dám úhradu 15.000,-Sk a do peňažného denníka ešte ďalším zápisom zaúčtujem -5.- Sk ako predaj výrobkov(kurzový rozdie), aby my sedeli výpisy z banky. Ja neviem či je to takto dobre, ale predošlá účtovníčka to takto robila.
mandula
11.12.07,12:21
Fakturujem napr. 15000.- Sk za predaj výrobkov, ale na výpise z banky mám úhradu len 14.995.- Sk teda o 5.- Sk menej. V knihe pohľadávok dám úhradu 15.000,-Sk a do peňažného denníka ešte ďalším zápisom zaúčtujem -5.- Sk ako predaj výrobkov(kurzový rozdie), aby my sedeli výpisy z banky. Ja neviem či je to takto dobre, ale predošlá účtovníčka to takto robila.

O tých 5 Sk zníž v knihe pohľadávku a do peňažného denníka daj úhradu pohľadávky 14 995 Sk.
Olinka1
11.12.07,12:34
Ale potom mi bude vyskakovať stále tých 5.- Sk ako neuhradená FA
mandula
11.12.07,12:55
Tak daj do faktúry ďaľšiu položku s textom kurzový rozdiel pri úhrade a o príslušnú čiastku zníž sumu faktúry.
Ešte doplním, ak ste platcovia dph, daj pozor, aby sa z tej doplnenej čiastky nevyčíslila dph, toto je mimo dph podobne ako halierové zaokrúhlenie.
magdulka
27.12.07,17:53
Záleží aj od typu programu. Ja robím v dvoch. V jednom si takisto ako ty Olinka1 doúčtujem, aby mi sedel výpis z banky a v druhom sa kurzový rozdiel zaúčtuje priamo v knihe pohľadávok.