Ňufka
06.12.07,12:53
Fyzická osoba - nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť /pozemok, nebytové priestory- dielne/ a zároveň s týmto nehnuteľným majetkom chce prenajať aj hnuteľný - a to nákl. auto, prívesný vozík. Môže prenajímať nehn. spolu s hnuteľným majetkom a nemusí mať na to ŽL? a ak áno stačí na prenájom 1 zmluva na základe zákona o prenájme nebytových priestorov a OBČ.Z. o prenájme hnuteľných vecí?
Skalka
06.12.07,16:34
Ak FO nepodnikateľ chce prenajímať či už hnuteľný alebo nehnuteľný súkromný majetok, okrem uzatvorenia zmluvy s nájomcom nesmie zabudnú zaregistrovať sa na miestne príslušnom DU. Inak mu v tom nič nebráni.
Tanče
08.12.07,13:28
... a podávať daňové priznanie!
RONY1106
29.01.08,13:08
Dobry den, chcel by som sa poradit, ci je mozne pri prenajme viacerych nehnutelnosti napr. bytov uplatnit si na kazdy z nich pausalne 40% naklady alebo tych 24900,- Sk? Pretoze pri prenajme napr. garsonky za 3000,-Sk/mes. je vyhodnejsie si uplatnit 24900,- nez tych 40%. Alebo sa mylim a vobec to tak nieje mozne?
Johanka
29.01.08,13:24
24.900 Sk je suma z úhrnu príjmov, ktorá je oslobodená od dane.
Takže ak máš 5 x príjem z prenájmu, vypočítaš úhrn príjmov a z toho máš oslobodených od dane 24.900 Sk.

Paušálne výdavky 40 % - výdavky uplatnené percentom z príjmov - to sú daňové výdavky, o ktoré znížiš príjem, ktorý podlieha dani.

Z rozdielu príjmov a výdavkov (základ dane) počítaš, po uplatnení nezdaniteľných častí dane,daňovú povinnosť
Johanka
29.01.08,13:29
RONY1106
29.01.08,14:53
Este by som sa rad uistil...Takze v roku 2008 je oslobodeny prijem z prenajmu vo vyske 25650,-Sk?
DARGO
30.01.08,13:00
Práve som sa dozvedela, že od 1. 1. 2008 je možné prejajímať nebytové priestory len na základe nejakého certifikátu k budove. Počul niekto niečo o tom.
Anja111
30.01.08,13:12
Este by som sa rad uistil...Takze v roku 2008 je oslobodeny prijem z prenajmu vo vyske 25650,-Sk?
Áno...
RONY1106
31.01.08,09:25
Ďakujem Anja 111. R.
betka
01.02.08,20:33
Hlavne, že radím ohľadom nehnuteľností:D:D:D

Zivnostenský zákon:

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
Na začiatok

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Otázka: s.r.o.A prenajala s.r.o. B nehnuteľnosť, nemá v živnostenskom prenájom nehnuteľností, ide o holý prenájom. Nejde o neoprávnené podnikanie, však? (už sa motkám. FO sú jasné. A čo PO?)
Zoltán Kovács
01.02.08,20:35
Hlavne, že radím ohľadom nehnuteľností:D:D:D

Zivnostenský zákon:

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
Na začiatok

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Otázka: s.r.o.A prenajala s.r.o. B nehnuteľnosť, nemá v živnostenskom prenájom nehnuteľností, ide o holý prenájom. Nejde o neoprávnené podnikanie, však? (už sa motkám. FO sú jasné. A čo PO?)

To isté. Prenajíma prebytočný majetok bez prídavných služieb (holý prenájom).
betka
01.02.08,20:47
Vďaka, mne už začína harašiť, práve som dobabrala muža, že nie je v ŽL.... Idem si to u neho žehliť:D:D
holubička1
13.02.08,11:23
Prosím Vás ak FO je spoločníkom - konateľom v s.r.o. môže tejto s.r.o. prenajať priestory za odplatu? ALebo môže táto fo prenajať bezodplatne a s.r.o. môže túto budovu rekonštruovať s jeho súhlasom s tým, že si to uplatní v odpisoch na konci roka?:mad:
holubička1
13.02.08,11:56
Nikto neporadí???
Danila
13.02.08,12:08
Prosím Vás ak FO je spoločníkom - konateľom v s.r.o. môže tejto s.r.o. prenajať priestory za odplatu? ALebo môže táto fo prenajať bezodplatne a s.r.o. môže túto budovu rekonštruovať s jeho súhlasom s tým, že si to uplatní v odpisoch na konci roka?:mad:FO-PO môže. Všetko ostatné je vecou zmluvných dojednaní.
samokk
21.02.08,16:27
Chcel by som sa spytat, v pripade ak celu nehnutelnost opravim (na opravu si zoberiem uver od znameho napr. na 10rokov) po rekonstrukcii ju dam do prenajmu 2 firmam s tym ze k prenajmu im rozpocitam aj poplatky za energie (skutocne spotrebovane..voda, elektrina a pod.) Som FO-nepodnikatel a chcem si uctovat skutocne vydavky na prenajom(nie pausalne):

1, potrebujem na takyto prenajom nehnutelnosti zivnostenske povolenie,alebo staci registracia na DU?
2, kazdorocne si odpisem 1/20 z nakladov na celkovej rekonstrukcie budovy z prijmov za prenajom...
3, ...alebo nemam odpisovat naklady na opravu ale budem namiesto toho odpisovat len splatky uveru ku koncu roka?

Dakujem Vam poradaci!
Zdeno63
01.02.10,14:56
A ako to je v tom prípade ak nehnuteľnosť prenajíma starobný dôchodca a popri prenájme poskytuje aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Musí mať živnosť ?
Ďakujem
Zita5
01.02.10,15:04
A ako to je v tom prípade ak nehnuteľnosť prenajíma starobný dôchodca a popri prenájme poskytuje aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Musí mať živnosť ?
Ďakujem

Živnostenský zákon


§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.


Takže by si mal vybaviť živnosť a registrovať sa podľa Zákona o správe daní a poplatkoch §31 odst.1 zákona
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html#31
Zdeno63
01.02.10,15:06
ďakujem, ďakujem
Zita5
01.02.10,15:14
Chcel by som sa spytat, v pripade ak celu nehnutelnost opravim (na opravu si zoberiem uver od znameho napr. na 10rokov) po rekonstrukcii ju dam do prenajmu 2 firmam s tym ze k prenajmu im rozpocitam aj poplatky za energie (skutocne spotrebovane..voda, elektrina a pod.) Som FO-nepodnikatel a chcem si uctovat skutocne vydavky na prenajom(nie pausalne):

1, potrebujem na takyto prenajom nehnutelnosti zivnostenske povolenie,alebo staci registracia na DU?
2, kazdorocne si odpisem 1/20 z nakladov na celkovej rekonstrukcie budovy z prijmov za prenajom...
3, ...alebo nemam odpisovat naklady na opravu ale budem namiesto toho odpisovat len splatky uveru ku koncu roka?

Dakujem Vam poradaci!

1/Pokiaľ prenajímate ako nepodnikateľ nehnuteľnosť s vyčíslením skutočnej spotreby energií , tak sa riadne registrujete na DU , s tým, že daňovému úradu predložíte aj originál Zmluvy o prenájme , ktorú si overia a vrátia Vám ju späť .
2/ Rekonštrukciu budovy premietnete vo Vašom účtovníctve - časť výdavky - prevádzková réžia prostredníctvom odpisov na konci roka t.j. k 31.12. príslušného roka.Budova musí byť v obchodnom majetku .
3/ Splátka úveru je výdavok neovplyvňujúci ZD .
ninkajavca
08.03.10,12:39
Dobrý deň,

oživujem túto tému,

chcem sa spýtať - s manželom prenajímame nehnuteľnosť, sme prihlasený na DU - dostali sme pridelené DIČ - toto Dičo mám uvádzať všade na daňovom priznaní namiesto rodného čísla? a druhá otázka - možem rozdeliť príjem z prenájmu nerovnomerne medzi manžela a mňa? jeden z nás nepracoval celý tento rok a preto nemá vyčerpané celé nezdaniteľné minimum.... tak preto...dá sa to?
chudaska
23.03.10,07:43
ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
jana32
13.04.10,12:10
Prosím Vás, nehnuteľnosť sa stáva majetkom vlastníka až v momente keď je daná budova aj zapísaná v katastri? Ide o to, že nám prenajímali budovu, kúpnopredajná zmluva bola spísaná, aj peniaze sme zaplatili, ale ešte nebola zmena zapísaná do katastra a ja potrebujem si vypočítať výsku nájomného a predpokladám, že nájomné sa bude platiť až dovtedy kým neprebehne zmena na katastri? Ďakujem