Lucuusik
06.12.07,14:06
Dobrý deň prajem,

Chcela by som poprosiť o radu pri vystavovaní dobropisov.. Konkrétne ide o slovenskú účtovnú jednotku v rámci konsolidovaného celku (materská spoločnosť je Holandsko), ktorá nakupuje od materskej spoločnosti tovar a ďalej ho predáva slovenským zákazníkom. Avšak táto slovenská pobočka začala fakturovať až od polovice tohto roka, predtým sa tovar fakturoval priamo z Holandska. Problém nastáva, ak slovenskí zákazník chce vrátiť tovar na slovenskú pobočku, teda my máme vystaviť dobropis za tovar, ktorý ešte bol fakturovaný priamo z Holandska. Podľa správnosti ak sa nemýlim, by mala vystaviť dobropis materská spoločnosť, chcem sa spýtať či existuje ešte nejaký iný korektný spôsob, ako by sme my mohli dobropisovať tento tovar zo Slovenska?
Ďakujem vopred
petovsan
06.12.07,13:33
Podľa môjho názoru iný spôsob neexistuje, na tovar musí vystaviť DBP firma, ktorá ho aj predala (a účtovala o nákladoch na jeho obstaranie). Keďže predávajúci boli v tom čase Holanďania, bol to ich tovar a oni sú jediní, ktorí k nemu môžu vystaviť DBP, nakoľko predtým účtovali o tržbe z tohto tovaru.
KEJKA
06.12.07,18:03
v prípade, ktorý popisuješ, je možné, aby vám ho fakturoval zákazník. Ak však ide o koncového zákazníka - spotrebiteľa, treba to riešiť s materskou firmou - môžete byť sprostredkovateľmi.
Maxinka
07.12.07,13:21
PROSÍ O POMOC:::
Ak vystavím Dobropis tak ho zaúčtujem na:
-1000 311/60X
-190 311/343
Zaplatím danej firme 311/221 ?????Toto som si nie istá.

Ak som niekomu zaplatila viac napr. o 100 sk a on mi to spätne vráti tak môžem na:221/395 ????
KEJKA
07.12.07,17:41
PROSÍ O POMOC:::
Ak vystavím Dobropis tak ho zaúčtujem na:
-1000 311/60X
-190 311/343
Zaplatím danej firme 311/221 ?????Toto som si nie istá. áno

Ak som niekomu zaplatila viac napr. o 100 sk a on mi to spätne vráti tak môžem na:221/395 ????
a čo by si urobila s tou 395_kou?
viac za čo? na fatúru? potom máš na danej faktúre preplatok, ak to to vráti, vyrovnáš faktúru.
ak si pri účtovaní úhrady faktúru vyrovnáš a zistený preplatok chceš niekde zaúčtovať tak zvol 378 a potom vrátený preplatok vyrovnáš cez 378.
Účet 395 v tejto súvislosti nemá opodstatnenie.