acco
06.12.07,15:11
Prosím vás milí poraďáci o radu:

S.r.o. kúpila v roku 2006 budovu s pozemkom za 400 000,- od neplátcu DPH - mesta. Budova nebola užívania schopná, posledných 10 rokov sa vôbec neužívala. Spoločnosť ju plánovala zrekonštruovať a umiestniť v nej sídlo firmy. Dala vypracovať projekt, stavebné povolenie, uskutočnila na budove búracie práce, zrealizovala menšie opravy. Všetky náklady v celkovej výške asi 1 100 000,- (vrátene kúpy budovy) som doteraz účtovala na účte 042 a uplatňovala som z nich DPH. Ponuky od stavebných firiem na rozpočet stavebných nákladov na rekonštrukciu sú však príliš vysoké a spoločnosť zhodnotila, že z vlastných finančných prostriedkov nedokáže rekonštrukciu financovať. Preto vedenie rozhodlo o predaji budovy, nakoľko zo zmluvy s mestom vyplývali pre spoločnosť aj určité povinnosti a termíny, ktoré v prípade nedodržania budú sankciované. Spoločnosti sa však nedarí nájsť kupcu, ktorý by za budovu ponúkol viac ako 400 000,- Sk, pravdepodobne bude nútená ju za túto sumu predať.

1.) Je takýto postup účtovania správny:

Predaj budova 541/042
Predaj pozemok 541/031
Tržba z predaja 311/641

2.) Ako to je s DPH??? (Predávať budeme pravdepodobne neplátcovi, na LV je pozemok vedený ako zastavané plochy a nádvoria)
Rozalka
06.12.07,14:19
KEJKA
06.12.07,18:00
ak ste platiteľom DPH, predajnú cenu členíte na ZD a DPH.
acco
10.12.07,12:32
ak ste platiteľom DPH, predajnú cenu členíte na ZD a DPH.

Ďakujem Kejka.

A to účtovanie mám správne?
DPH účtujem aj na budovu, aj na pozemok?
Mám v kúpnej zmluve odčleniť budovu zvlášť a pozemok zvlášť, alebo to môžem oceniť spolu?
KEJKA
10.12.07,13:40
Ďakujem Kejka.

A to účtovanie mám správne?
DPH účtujem aj na budovu, aj na pozemok?
Mám v kúpnej zmluve odčleniť budovu zvlášť a pozemok zvlášť, alebo to môžem oceniť spolu?
áno, správne. Kedže DPH je na komplet vyradovaný majetok, nemusíš to členiť, ...... len keby to bolo pre podnikateľa, čo si chce dať kupovanú nehnuteľnosť do majetku , tak by to bolo vhodné.
acco
10.12.07,16:36
Kejka ešte raz dík ;)
Inak som trochu dúfala, či tam nebude platiť nejaká výnimka, aby som nemusela dávať DPH, lebo tomu kupujúcemu to dosť navýši cenu.
KEJKA
10.12.07,16:45
Inak som trochu dúfala, či tam nebude platiť nejaká výnimka, aby som nemusela dávať DPH, lebo tomu kupujúcemu to dosť navýši cenu.
prepáč, sústredila som sa na spôsob vysporiadania DPH v prípade, že predávate s DPH. Predaj však treba posúdiť podľa §38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
....................................
takže s najväčšou pravdepodobnosťou budeš predávať povedzme za tých 400000 tis.Sk, neodvedieš DPH. Zrejme to bol starý dom a nechystali ste sa postaviť nový (starý zbúrať),.....
..................................
Tým však deklaruješ zmenu účelu využitia, a budeš musieť odpočítanú DPH vrátiť štátu, čím sa ten predaj stane zasa o niečo nevýhodnejší.
acco
10.12.07,16:59
prepáč, sústredila som sa na spôsob vysporiadania DPH v prípade, že predávate s DPH. Predaj však treba posúdiť podľa §38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
....................................
takže s najväčšou pravdepodobnosťou budeš predávať povedzme za tých 400000 tis.Sk, neodvedieš DPH. Zrejme to bol starý dom a nechystali ste sa postaviť nový (starý zbúrať),.....

..................................
Tým však deklaruješ zmenu účelu využitia, a budeš musieť odpočítanú DPH vrátiť štátu, čím sa ten predaj stane zasa o niečo nevýhodnejší.


Kejka, ak teda tomu dobre rozumiem, môžem sa na základe § 38 rozhodnúť, či si uplatním DPH, alebo nie, lebo ten dom má asi 100 rokov, chystali sme sa ho rekonštruovať, nie zbúrať a postaviť nový.
Ak sa ale rozhodnem, že DPH z predaja neuplatním, musím vrátiť daňovému úradu všetko DPH, čo som si na doterajšiu rekonštruciu uplatnila???
Ak máš ešte so mnou trpezlivosť...budem vďačná za každú radu :)
KEJKA
10.12.07,17:09
áno, lebo náklady na rekonštrukciu si neukončila, máš ich na 042 a DPH si si uplatnila v plnej výške.
Ak si dom kupila ako obytný, nie ako zrúcaninu, tak je to oslobodené....voči neplatiteľovi vždy a voči platiteľovi sa môžeš rozhodnúť.
Ak to budeš predávať ako oslobodené, budeš musieť DPH vrátiť.
acco
11.12.07,09:36
áno, lebo náklady na rekonštrukciu si neukončila, máš ich na 042 a DPH si si uplatnila v plnej výške.
Ak si dom kupila ako obytný, nie ako zrúcaninu, tak je to oslobodené....voči neplatiteľovi vždy a voči platiteľovi sa môžeš rozhodnúť.
Ak to budeš predávať ako oslobodené, budeš musieť DPH vrátiť.

Kejka dik, prajem ti krasne sviatky ;)
ALBO
11.12.07,12:07
Kejka, ak teda tomu dobre rozumiem, môžem sa na základe § 38 rozhodnúť, či si uplatním DPH, alebo nie, lebo ten dom má asi 100 rokov, chystali sme sa ho rekonštruovať, nie zbúrať a postaviť nový.
Ak sa ale rozhodnem, že DPH z predaja neuplatním, musím vrátiť daňovému úradu všetko DPH, čo som si na doterajšiu rekonštruciu uplatnila???
Ak máš ešte so mnou trpezlivosť...budem vďačná za každú radu :)

Napísali ste, že ste tam robili búracie práce a nejaké drobné opravy.Takže sa pozrite na § 54/2/c, či to boli také práce. ak nie tak podľa § 54/7 by ste daň vracať nemuseli.
NO a keď ste robili tie práce tak ste mysleli, že to budete používať na svoju zdaňovanú činnosť, nevedeli ste , že to predáte oslobodené.OKrem toho predáte to asi až narok. Takže neviem podľa akého § by ste tú daň vlastne mali vrátiť.
KEJKA
11.12.07,19:45
zmena účelu DM - §§ sú správne - ..... sa posudzuje počas celého obdobia, jedine ak by na tej 042 bola nižšia hodnota ako 100000 Sk, tak by sa tomu mohli vyhnúť.
Difi
18.12.07,09:19
Ahojte! Ja mám taký problém, že sme v roku 2007 predali budovu s DPH, ktorú sme ešte kúpili v roku 1996 od neplatcu DPH. V roku 2003 sme vykonali stavebné práce na tejto budove z čoho sme si uplatňovali DPH, preto sme sa rozhodli pri predaji s DPH. Lenže aj u nás vyskytol taký problém, že predaj bol za nižšiu sumu ako celkové náklady na stavebné práce. Teraz nevieme, či máme vykonať opravu odp. dane podľa par. 54?