Manual
07.12.07,06:55
Ako zaúčtovávate takéto prípady:
Díler privezie tovar 16.11.07, vyhotoví DL a SZČO neplatiteľ DPH tovar zaplatí v hotovosti cez VPD/PPD
Následne príde FA s dátumom vystavenia 23.11.07, so splatnosťou 17.11.07 a s dátumom dodania 16.11.07.
Na tejto Fa nie je žiadna zmienka, že už tovar bol zaplatený, proste nič, je tam len rozpis DZ, DPH cena spolu k úhrade = taká aká už bola zaplatená v hotovosti 16.11.07.
Ďakujem
sway
07.12.07,06:00
Ako zaúčtovávate takéto prípady:
Díler privezie tovar 16.11.07, vyhotoví DL a SZČO neplatiteľ DPH tovar zaplatí v hotovosti cez VPD/PPD
Následne príde FA s dátumom vystavenia 23.11.07, so splatnosťou 17.11.07 a s dátumom dodania 16.11.07.
Na tejto Fa nie je žiadna zmienka, že už tovar bol zaplatený, proste nič, je tam len rozpis DZ, DPH cena spolu k úhrade = taká aká už bola zaplatená v hotovosti 16.11.07.
Ďakujem
Zaúčtovala by som to do pokladne výdavok ODZ - tovar - celú sumu s dátumom16.11.07 s tým, že PPD pricvaknem k taktúre.;)
Manual
07.12.07,06:03
Zaúčtovala by som to do pokladne výdavok ODZ - tovar - celú sumu s dátumom16.11.07 s tým, že PPD pricvaknem k taktúre.;)
No ja osobne mám chuť Fa zahodiť do koša, PPD dodavateľa má všetky náležitosti
Anja111
07.12.07,06:03
Súhlasím so sway. Tiež mám klienta, ktorý má presne takéto doklady a vysporiadala som sa s tým tak, že o VOZD účtujem v deň vystavenia PPD (deň skutočnej úhrady)...
Infarkt
07.12.07,06:04
Ale však to je v poriadku... ;)

Zákon o DPH :

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Pripneš si DL a VPD/PPD ku faktúre a zaúčtuješ k dátumu platby...pekný deň :)
KEJKA
07.12.07,06:25
faktúru nezahadzuj, kedže ide o dodanie tovaru, platba bola v hotovosti, musela by byť registrovaná v ERP. To nie je - máš len VPD/PPD, tak potrebuješ mať faktúru. (resp. predajca).
Ak na faktúre nie je uvedená úhrada, reklamuj správne vystavenie u dodávateľa. Naozaj je tu zvýšené riziko výskytu duplicitne účtovanej=evidovanej položky.
betka
07.12.07,07:13
Ako zaúčtovávate takéto prípady:
Díler privezie tovar 16.11.07, vyhotoví DL a SZČO neplatiteľ DPH tovar zaplatí v hotovosti cez VPD/PPD
Následne príde FA s dátumom vystavenia 23.11.07, so splatnosťou 17.11.07 a s dátumom dodania 16.11.07.
Na tejto Fa nie je žiadna zmienka, že už tovar bol zaplatený, proste nič, je tam len rozpis DZ, DPH cena spolu k úhrade = taká aká už bola zaplatená v hotovosti 16.11.07.
Ďakujem

Postupovala by som takto:
1. platba v hotovosti-výdavok PP, VNZD. Fa zaevidujem do DFA, kedy mi prišla. Aby sa mi dostala von zo závazkov, úhrada 16.11. poznačím číslo VPD. K 31.12.2007 uz.účt. operáciou cez ID urobím nepeň. operáciu na POZD-tovar, pričom si pripnem prefotené doklady a FA (mám to všetko poruke, viem to okamžite nájsť) na ID si zvyknem poznačiť, pod akým číslom v PD som zaúčtovala výdavok z pokladne, dátum.

2. Alebo výdavok PP z pokl., VOZD-tovar. Zaevidujem FA, poznačím si úhradu 16.11. č.VPD.

1.spôsob sa mi zdá čistejší, druhý jednoduchý.

Vplyv na výkazy v oboch prípadoch.
MaZ-nemám závazok, bol uhradený.
PaV- zvýšia sa mi VOZD.
sway
07.12.07,07:20
Postupovala by som takto:
1. platba v hotovosti-výdavok PP, VNZD. Fa zaevidujem do DFA, kedy mi prišla. Aby sa mi dostala von zo závazkov, úhrada 16.11. poznačím číslo VPD. K 31.12.2007 uz.účt. operáciou cez ID urobím nepeň. operáciu na POZD-tovar, pričom si pripnem prefotené doklady a FA (mám to všetko poruke, viem to okamžite nájsť) na ID si zvyknem poznačiť, pod akým číslom v PD som zaúčtovala výdavok z pokladne, dátum.

2. Alebo výdavok PP z pokl., VOZD-tovar. Zaevidujem FA, poznačím si úhradu 16.11. č.VPD.

1.spôsob sa mi zdá čistejší, druhý jednoduchý.

Vplyv na výkazy v oboch prípadoch.
MaZ-nemám závazok, bol uhradený.
PaV- zvýšia sa mi VOZD.

ja osobne došlé faktúry, ktoré majú PPD nepreháňam cez záväzky, len ak nie sú uhradené... kam by som prišla..... ;) spústa podľa mňa zbytočnej roboty...;)
Manual
07.12.07,07:25
Postupovala by som takto:
1. platba v hotovosti-výdavok PP, VNZD. Fa zaevidujem do DFA, kedy mi prišla. Aby sa mi dostala von zo závazkov, úhrada 16.11. poznačím číslo VPD. K 31.12.2007 uz.účt. operáciou cez ID urobím nepeň. operáciu na POZD-tovar, pričom si pripnem prefotené doklady a FA (mám to všetko poruke, viem to okamžite nájsť) na ID si zvyknem poznačiť, pod akým číslom v PD som zaúčtovala výdavok z pokladne, dátum.

2. Alebo výdavok PP z pokl., VOZD-tovar. Zaevidujem FA, poznačím si úhradu 16.11. č.VPD.

1.spôsob sa mi zdá čistejší, druhý jednoduchý.

Vplyv na výkazy v oboch prípadoch.
MaZ-nemám závazok, bol uhradený.
PaV- zvýšia sa mi VOZD.
Betka súhlasím ano aj je to riešenie, ale v podstate tej SZČO, ktorá nie je patiteľ DPH, tá DF je podľa môjho názoru nanič, /naviac keď je takto nedôsledne vystavená/ a keď má SZČO PPD od dodavateľa so všetkými náležitosťami vrátane DL. A SZČO si svoj VPD dňom vystavenia dá hneď do VOZD ako nákup tovaru. Takto je to podstatne jednoduchšie.
A naviac ako píše KEJKA môže dôjsť k duplicitným úhradám a neprehľadnosti ak by SZČO malo len VPD s DL alebo len DF bez odvolávky na DL a že už bola Fa uhradená. Ja mám na to takýto názor.
Samozrejme dodávateľ Fa vystaviť musel pre svoje potreby DPH.
betka
07.12.07,07:34
ja osobne došlé faktúry, ktoré majú PPD nepreháňam cez záväzky, len ak nie sú uhradené... kam by som prišla..... ;) spústa podľa mňa zbytočnej roboty...;)

Ako sa to vezme.

Ak mi príde Fa a rovno vyplatím, osobne dávam do závazkov. ľahko zistím, koľko som zobrala tovaru od daného dodavateľa. Ak ju nemám v evidencii, nezistím z PD nič. Nemám v ňom analytiku zvlášť pre každého dodavateľa.

Evidujem i kôli tomu, aby som v prípade reklamácie vedela rýchlo nájsť, hlavne vtedy, ak som kupovala rok predtým. Nájdem v závazkoch, zistím, kedy bola uhradená, číslo VPD a hneď som schopná nájsť predmetnú FA.

Ak nemám v závazkoch (a mám takých 10 tis.pol.), chcem reklamovať, a poviem si, ako sa len volal ten dodavateľ, kde to bude v PD a hrabem, hrabem a či vôbec nájdem.;)

detto v prípade, ak by išlo o nejaký majetok,....

PS: Je to síce roboto o pár sekúnd naviac, ale mám to prehľadné:)
betka
07.12.07,07:41
Ako zaúčtovávate takéto prípady:
Díler privezie tovar 16.11.07, vyhotoví DL a SZČO neplatiteľ DPH tovar zaplatí v hotovosti cez VPD/PPD
Následne príde FA s dátumom vystavenia 23.11.07, so splatnosťou 17.11.07 a s dátumom dodania 16.11.07. (toto je blbosť)
Na tejto Fa nie je žiadna zmienka, že už tovar bol zaplatený, proste nič, je tam len rozpis DZ, DPH cena spolu k úhrade = taká aká už bola zaplatená v hotovosti 16.11.07.
Ďakujem

Až na tú splatnosť nevidím nedôslednosť vystavenia FA.
Dodavateľ prijal platbu 16.11. Ak je platiteľom DPH, je povinný vyhotoviť FA do 15 dní (čo splna dátumom 23.11.), pričom dátum dodania tovaru-vznik daňovej povinnosti je prijatím platby 19/4.
Manual
07.12.07,08:07
Ďakujem za názory