snúbenica
07.12.07,07:36
Ahoj, poraďte, aj s odkazmi na zákon.
Je možné a nenapadnuteľné tak vydediť jedno dieťa, že ešte za svojho života rodič prepíše (darovacou alebo kúpno-predajnou zmluvou) celý nehnuteľný majetok na jedno dieťa a to druhé nedostane (nezdedí) po smrti rodičov nič? Nejde pritom o vydedenie zo zákona - teda žeby sa nestaral sa o rodičov, ani nie je odsúdený, nevedie neusporiadaný život.... Je toto možné a nenapadnuteľné?
sway
07.12.07,06:39
Ahoj, poraďte, aj s odkazmi na zákon.
Je možné a nenapadnuteľné tak vydediť jedno dieťa, že ešte za svojho života rodič prepíše (darovacou alebo kúpno-predajnou zmluvou) celý nehnuteľný majetok na jedno dieťa a to druhé nedostane (nezdedí) po smrti rodičov nič? Nejde pritom o vydedenie zo zákona - teda žeby sa nestaral sa o rodičov, ani nie je odsúdený, nevedie neusporiadaný život.... Je toto možné a nenapadnuteľné?

Tak toto nefunguje, nakoľko ak by rodič zomrel, napriek tomu, že daroval majetok jednému dieťaťu, musí po jeho smrti vyplatiť príslušným pomerom ostatných dedičov.
Infarkt
07.12.07,06:50
Je to možné...ale napadnuteľné...lebo zo zákona dedia v prvej skupine všetci potomkovia a manžel rovnakým dielom...takže by ich fakt, ako píše SWAY musel vyplatiť...
Zoltán Kovács
07.12.07,07:17
Nemyslím si, že by po smrti musel vyplatiť súrodenca. S majetkom počas svojho života človek môže nakladať ako len chce. Keď sa rozhodol darovať nehnuteľnosť jednemu z detí, tak tá nehnuteľnosť už potom nie je predmetom dedičstva, a ani jeho hodnota.
sway
07.12.07,07:23
Nemyslím si, že by po smrti musel vyplatiť súrodenca. S majetkom počas svojho života človek môže nakladať ako len chce. Keď sa rozhodol darovať nehnuteľnosť jednemu z detí, tak tá nehnuteľnosť už potom nie je predmetom dedičstva, a ani jeho hodnota.

Nesúhlasím ! - asi prvý krát s tebou smith, neviem § , ale naozaj je to tak! - treba si to isto konzultovať s právnikom ;)
zlatica76
07.12.07,07:30
Tak neviem si to predstavit - po smrti mojich rodicov bude predmetom vsetko co darovali svojim detom? Ako dlho pred smrtou? Podla mna, ak pocas zivota niekto nieco niekomu daruje, a je to zapisane trebars aj v katastri a pod., tak uz to nie je predmetom dedicstva. Ide o to, aby niekto nenapadlo nesvojpravnost v okamihu podpisovania darovacej zmluvy.

Dedi sa to, co ma rodic v okamihu smrti v majetku. Nie to co mal predtym.

P.s. Pouzivam sedliacky rozum... su veci, nad ktorymi sa staci zamysliet. Samozrejme, urcite je tu aj otazka, preco sa to robi a ake su vztahy medzi detmi (prip. ich partnermi).
dana9
07.12.07,07:39
Svojim sposom mate pravdu vsetci, ak poručiteľ počas života niektorého z dedičov obdaroval, tak sa posudzujeje, čo bolo, resp. aka bola hodnota daru (jeho obvyklosť a primeranosť), a platia nasledovne pravidla pre započítanie darov do dedičského podielu:

pri dedení zo zákona (nie je závet)

Dedičovi sa do jeho podielu započíta – súd má túto povinnosť zo zákona - to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie. Ak nededí potomok poručiteľa, ale potomkove deti, započíta sa im do podielov aj to, čo od poručiteľa dostal potomok. Dedičský podiel bude menší oproti tomu, keby nebol obdarovaný.
Započítanie sa môže týkať všetkých dedičov.
K čistej hodnote dedičstva sa pripočítajú všetky zápočty. Tento súčet sa vezme ako základ pre vyčíslenie dedičských podielov a od jednotlivých podielov sa odpočítajú jednotlivé zápočty.

pri dedení zo závetu

Započítanie sa pri dedení zo závetu urobí len vtedy, ak dal na to poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi – ale len neopomenuteľnému dedičovi podľa § 479 – neodôvodnene zvýhodnený.


v každom prípade darovani enehnuteľnosti nie je obvykle.
Zuzka10
07.12.07,07:44
Svokrovci v roku 1980 darovali manželovi časť záhrady /darovacou zmluvou/.
Na ten pozemok sme si postavili dom v ktorom už 25 rokov bývame.Teraz,keď
svokrovci už zomreli švagriná chce aby ju mažel vyplatil z toho pozemku,lebo vraj ona vtedy nedostala nič.Keby sa toho podielu domáhala súdnou cestou tak by to vyhrala? Je to spravodlivé, veď rodičia sa tak rozhodli , že to darujú jednému z troch detí ?
STRELEC
07.12.07,07:45
Svojim sposom mate pravdu vsetci, ak poručiteľ počas života niektorého z dedičov obdaroval, tak sa posudzujeje, čo bolo, resp. aka bola hodnota daru (jeho obvyklosť a primeranosť), a platia nasledovne pravidla pre započítanie darov do dedičského podielu:

pri dedení zo zákona (nie je závet)

Dedičovi sa do jeho podielu započíta – súd má túto povinnosť zo zákona - to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie. Ak nededí potomok poručiteľa, ale potomkove deti, započíta sa im do podielov aj to, čo od poručiteľa dostal potomok. Dedičský podiel bude menší oproti tomu, keby nebol obdarovaný.
Započítanie sa môže týkať všetkých dedičov.
K čistej hodnote dedičstva sa pripočítajú všetky zápočty. Tento súčet sa vezme ako základ pre vyčíslenie dedičských podielov a od jednotlivých podielov sa odpočítajú jednotlivé zápočty.

pri dedení zo závetu

Započítanie sa pri dedení zo závetu urobí len vtedy, ak dal na to poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi – ale len neopomenuteľnému dedičovi podľa § 479 – neodôvodnene zvýhodnený.


v každom prípade darovani enehnuteľnosti nie je obvykle.Ak tomu správne rozumiem: praktické "vydedenie" (=ukrátenie niektorého, niekorých z budúcich dedičov) môže sa realizovať bezproblémovo formou kúpno-predajnej zmluvy?
Čiže , ako sa vraví: palica sa vždy nájde? Je to tak?
Infarkt
07.12.07,07:48
Skús trochu pogugliť, prípadne sa poraď s právnikom, ale je to tak ako som už pôvodne spomínal ja...a píše o tom aj Dana9 :)

http://mojdom.zoznam.sk/cl/97978/Vplyv-darovania-za-zivota-na-dedenie

http://byvanie.tvojdom.sk/legislativa/darovanie-hnutelnych-a-nehnutelnosti-veci.aspx

http://www.vop.gov.sk/dedicstvoxx

...a podobne... ;)

Prípadne sa skús obrátiť o radu ešte na Ombudsmana SR :
http://www.vop.gov.sk/uvodna-stranka
Katka91
07.12.07,07:58
Svokrovci v roku 1980 darovali manželovi časť záhrady /darovacou zmluvou/.
Na ten pozemok sme si postavili dom v ktorom už 25 rokov bývame.Teraz,keď
svokrovci už zomreli švagriná chce aby ju mažel vyplatil z toho pozemku,lebo vraj ona vtedy nedostala nič.Keby sa toho podielu domáhala súdnou cestou tak by to vyhrala? Je to spravodlivé, veď rodičia sa tak rozhodli , že to darujú jednému z troch detí ?

V prípade, že celý pozemok, na ktorom stojí Váš dom, bol vo Vašom vlastníctve ešte predtým ako zomreli rodičia, švagriná podľa mňa na žiadnu výplatu z neho nemá nárok, pretože tento pozemok nebol predmetom dedičského konania. Či je to spravodlivé, ako sa rodičia dohodli, je otázne, ale každopádne to bolo podľa ich právo. Bol to ich majetok a oni ho môžu darovať alebo predať komu chcú.
Katka91
07.12.07,08:02
Nesúhlasím ! - asi prvý krát s tebou smith, neviem § , ale naozaj je to tak! - treba si to isto konzultovať s právnikom ;)

Po smrti rodiča sa prejednáva v dedičskom konaní majetok, ktorý v čase smrti bol vo vlastníctve zomrelého. Takže ak on ešte za života daroval alebo predal nejakú časť svojho majetku, nie je dôvod tento majetok prejednávať v dedičskom konaní, nakoľko na liste vlastníctva je uvedený ako vlastník nehnuteľnosti nový majiteľ.
Zuzka10
07.12.07,08:08
V prípade, že celý pozemok, na ktorom stojí Váš dom, bol vo Vašom vlastníctve ešte predtým ako zomreli rodičia, švagriná podľa mňa na žiadnu výplatu z neho nemá nárok, pretože tento pozemok nebol predmetom dedičského konania. Či je to spravodlivé, ako sa rodičia dohodli, je otázne, ale každopádne to bolo podľa ich právo. Bol to ich majetok a oni ho môžu darovať alebo predať komu chcú.
Ďakujem, aj ja si to tak myslím.Pozemok je prepísaný na manžela od r.1980.Dedičské konania už boli v r. 1999 a 2002 a pozemok tam nebol zahrnutý.
Makob
07.12.07,08:08
Zjednodušene:

Darovaný majetok sa započítava, ale nevracia (neprerozdeľuje).

Príklad: Máme dvoch dedičov.
Ak dedič A dostal dom za 2 mil a poručiteľ nemá iný majetok, dedič B nedostane nič (žiadny podiel z domu). Ak poručitelovi ostal na knižke 1 mil Sk, dostane ich dedič B, pretože dedič A už dostal 2 mil.
Infarkt
07.12.07,08:09
Po smrti rodiča sa prejednáva v dedičskom konaní majetok, ktorý v čase smrti bol vo vlastníctve zomrelého. Takže ak on ešte za života daroval alebo predal nejakú časť svojho majetku, nie je dôvod tento majetok prejednávať v dedičskom konaní, nakoľko na liste vlastníctva je uvedený ako vlastník nehnuteľnosti nový majiteľ.

Kati, toto my nevyriešime...je to proste tak... ;)

Citujem :
Podľa ustanovenia § 482 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak je viac dedičov, vyrovnajú sa medzi sebou na súde dohodou o dedičstve. Ak budete takúto dohodu o usporiadaní dedičstva uzatvárať, je len vecou dohody dedičov, či ku skutočnosti darovania a akým spôsobom prihliadnete alebo nie.

Ak sa vám dohodu s ostatnými dedičmi nepodarí uzatvoriť alebo ak takúto dohodu súd neschváli, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané. Ak poručiteľ nespísal závet, dedia zákonní dedičia a súd na darovanie prihliada zo zákona, a to takým spôsobom, že dedičovi sa do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal. Do dedičského podielu sa však nezapočítavajú bežné dary, ale iba také, ktoré nemožno považovať za obvyklé. Darovanie nehnuteľnosti možno považovať za dar, ktorý presahuje rámec bežného darovania.
Koniec citátu.

Niečo iné je, keby to darovali tretej osobe... :)

Tým by sa vlastne obchádzal samotný inštitút vydedenia...a vlastne by nemusel ani existovať...;)
Katka91
07.12.07,08:23
[quote=Infarkt;585565]Kati, toto my nevyriešime...je to proste tak... ;)

Citujem :
Podľa ustanovenia § 482 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak je viac dedičov, vyrovnajú sa medzi sebou na súde dohodou o dedičstve. Ak budete takúto dohodu o usporiadaní dedičstva uzatvárať, je len vecou dohody dedičov, či ku skutočnosti darovania a akým spôsobom prihliadnete alebo nie.

Ak sa vám dohodu s ostatnými dedičmi nepodarí uzatvoriť alebo ak takúto dohodu súd neschváli, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané. Ak poručiteľ nespísal závet, dedia zákonní dedičia a súd na darovanie prihliada zo zákona, a to takým spôsobom, že dedičovi sa do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal. Do dedičského podielu sa však nezapočítavajú bežné dary, ale iba také, ktoré nemožno považovať za obvyklé. Darovanie nehnuteľnosti možno považovať za dar, ktorý presahuje rámec bežného darovania.
Koniec citátu.

Niečo iné je, keby to darovali tretej osobe... :)

Tým by sa vlastne obchádzal samotný inštitút vydedenia...a vlastne by nemusel ani existovať...;)


No Infarkt, priznám sa, že o tom som naozaj ešte nepočula;), asi to bude tým, že keď sme dedili, tak sme sa vopred dohodli, aj notárka bola z toho celá paf, že to sa tak často nestáva:).
Ale v prípade, že sa dedičia dohodnú, dedičské konanie prebehne, k započítaniu nedôjde a nie je v dedičskom ani zapísané, tak spätne si nároky na výplatu predsa nemôže niekto uplatňovať. Myslím, v prípade Zuzky a pozemku pod domom. Pochopila som to správne?
Infarkt
07.12.07,08:35
Ja som hlavne reagoval na snubenicu a jej tému... ;)

V prípade Zuzky10, ak bolo pravoplatne ukončené dedičské konanie, tak tá jej švagriná už s tým nič neurobí :)...

...aspoň v zmysle Občianskeho zákonníka :)
sway
07.12.07,08:35
[quote=Infarkt;585565]Kati, toto my nevyriešime...je to proste tak... ;)

Citujem :
Podľa ustanovenia § 482 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak je viac dedičov, vyrovnajú sa medzi sebou na súde dohodou o dedičstve. Ak budete takúto dohodu o usporiadaní dedičstva uzatvárať, je len vecou dohody dedičov, či ku skutočnosti darovania a akým spôsobom prihliadnete alebo nie.

Ak sa vám dohodu s ostatnými dedičmi nepodarí uzatvoriť alebo ak takúto dohodu súd neschváli, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané. Ak poručiteľ nespísal závet, dedia zákonní dedičia a súd na darovanie prihliada zo zákona, a to takým spôsobom, že dedičovi sa do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal. Do dedičského podielu sa však nezapočítavajú bežné dary, ale iba také, ktoré nemožno považovať za obvyklé. Darovanie nehnuteľnosti možno považovať za dar, ktorý presahuje rámec bežného darovania.
Koniec citátu.

Niečo iné je, keby to darovali tretej osobe... :)

Tým by sa vlastne obchádzal samotný inštitút vydedenia...a vlastne by nemusel ani existovať...;)


No Infarkt, priznám sa, že o tom som naozaj ešte nepočula;), asi to bude tým, že keď sme dedili, tak sme sa vopred dohodli, aj notárka bola z toho celá paf, že to sa tak často nestáva:).
Ale v prípade, že sa dedičia dohodnú, dedičské konanie prebehne, k započítaniu nedôjde a nie je v dedičskom ani zapísané, tak spätne si nároky na výplatu predsa nemôže niekto uplatňovať. Myslím, v prípade Zuzky a pozemku pod domom. Pochopila som to správne?

Presne tak, ja súhlasím s "infarktom" v uvedenom, je pravda, že ľudia o týchto veciach nevedia a použitie "sedliackeho rozumu" tu bohužiaľ nie je na mieste - ak ste sa však dohodli platí dohoda.;)
Katka91
07.12.07,08:45
Ja som hlavne reagoval na snubenicu a jej tému... ;)

V prípade Zuzky10, ak bolo pravoplatne ukončené dedičské konanie, tak tá jej švagriná už s tým nič neurobí :)...

...aspoň v zmysle Občianskeho zákonníka :)

A ako by to bolo v prípade, keby rodičia jednému z detí majetok nedarovali, ale by uzatvorili kúpno-predajnú zmluvu?
sway
07.12.07,09:14
A ako by to bolo v prípade, keby rodičia jednému z detí majetok nedarovali, ale by uzatvorili kúpno-predajnú zmluvu?

nuž dnes sa všetko dá preukázať, ak by predali dom jednému za korunu - ostatní by sa pri dedičskom voči tomu odvolali, resp. napadli by to... a si kde si bola, lebo by sa stanovovala spätne hodnota nehnuteľnosti a tá by sa zasa pomernou časťou musela vyplatiť, ak by predali za reálnu cenu, preukazovalo by sa či boli peniaze vyplatené, či boli rodičmi minuté, ak by neboli zasa sa stanovuje cena ku dňu smrti poručiteľa...
nie je to jednoduché...

...ja som si myslela, že tieto veci sú jednoduché, ale naozaj je to komplikované, riešime dedičstvo po mojom otcovi a naťahujem sa s macochou už 2 roky... a najala som si právnika, lebo ako sme tu my odborníci v svojom fachu a kde kdo si myslí, že robiť si účtovníctvo je nič... tak mám názor na právnikov - sú profesionálny a človek aj ak si myslí že má prehľad, na § nemá, ak nie je právnik.

toť môj názor...;)
Katka91
07.12.07,09:34
nuž dnes sa všetko dá preukázať, ak by predali dom jednému za korunu - ostatní by sa pri dedičskom voči tomu odvolali, resp. napadli by to... a si kde si bola, lebo by sa stanovovala spätne hodnota nehnuteľnosti a tá by sa zasa pomernou časťou musela vyplatiť, ak by predali za reálnu cenu, preukazovalo by sa či boli peniaze vyplatené, či boli rodičmi minuté, ak by neboli zasa sa stanovuje cena ku dňu smrti poručiteľa...
nie je to jednoduché...

...ja som si myslela, že tieto veci sú jednoduché, ale naozaj je to komplikované, riešime dedičstvo po mojom otcovi a naťahujem sa s macochou už 2 roky... a najala som si právnika, lebo ako sme tu my odborníci v svojom fachu a kde kdo si myslí, že robiť si účtovníctvo je nič... tak mám názor na právnikov - sú profesionálny a človek aj ak si myslí že má prehľad, na § nemá, ak nie je právnik.

toť môj názor...;)

Ďakuje, Sway. Držím palce a želám pevné nervy, lebo asi nič iné ti nezostáva...;)
Manual
07.12.07,10:22
Uvediem ďalší príklad zo života:
Rodičia vlastnili RD a záhradu. Po smrti matky sa deti pri dedičskom konaní vzdali svojich podieov a všetko sa napísalo na ich otca. To bolo v r. 1994 a v r. 1996 prebehlo dedičské konanie. V roku 1999 sa rozhodol otec RD a záhradu darovať darovacou zmluvou svojmu synovi, v ktorej je uvedené vecné bremeno doopatrovať svojho otca s právom užívať tento RD a záhradu do svojej smrti.
Zaujíma ma skutočnosť, či majú ďalší súrodenci v takomto prípade, ak by si to rozmysleli požadovať od svojho brata po otcovej smrti nejaký podiel.
tajnostkárka
07.12.07,10:54
Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?:confused:
Zoltán Kovács
07.12.07,10:57
Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?:confused:

Keď dom daroval, tak v záveti nemôže uviesť, že kto dedí ten darovaný dom.
matulienkao
07.12.07,11:11
A potom akoby mal správne vyzerať závet,keď chce ten dom dať len jednému synovi,aká formulka sa pritom používa?
Katka91
07.12.07,12:29
A potom akoby mal správne vyzerať závet,keď chce ten dom dať len jednému synovi,aká formulka sa pritom používa?

Ja som teda ešte nikdy závet nepísala :D, ale podľa mňa tam treba vyslovene uviesť konkrétny majetok a kto ho má po smrti poručiteľa zdediť. Možno by bolo najlepšie zájsť za advokátom, ktorý by mal vedieť čo má taký závet obsahovať, aby nebol napadnuteľný.
Infarkt
07.12.07,14:01
Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?:confused:

Závet nie je vydedenie !!! :eek:


V závete, tak ako uvádza SMITH sa uvádza len to, čo a kto má zdediť...Ak neexistuje závet, tak sa dedí zo zákona...viď Občiansky zákonník od §460... :)

Takže, keď raz niečo darujem, tak už to nie je moje...takže to nemôžem uviesť v závete...;)

Odporúčam aj tento link, kde sa dá poradiť fundovane... http://webpravnik.sk/

MANUAL - ťažko ti v tomto poradiť...skús napríklad ten link, prípadne pogugli :) alebo nejakého advokáta ;)
Manual
07.12.07,14:27
Závet nie je vydedenie !!! :eek:


V závete, tak ako uvádza SMITH sa uvádza len to, čo a kto má zdediť...Ak neexistuje závet, tak sa dedí zo zákona...viď Občiansky zákonník od §460... :)

Takže, keď raz niečo darujem, tak už to nie je moje...takže to nemôžem uviesť v závete...;)

Odporúčam aj tento link, kde sa dá poradiť fundovane... http://webpravnik.sk/

MANUAL - ťažko ti v tomto poradiť...skús napríklad ten link, prípadne pogugli :) alebo nejakého advokáta ;)
Ďakujem, zmluvu písal notár, doporučím zájsť za ním s takouto otázkou. Ale vieš ako to je viac hláv viac...;)
Infarkt
07.12.07,14:43
Ďakujem, zmluvu písal notár, doporučím zájsť za ním s takouto otázkou. Ale vieš ako to je viac hláv viac...;) ... viac rozumu...hmmm

Keby to tak fungovalo aj s korunkami :D

Už mrníííkujem ? ;)
wagner
07.12.07,16:18
Keď rodičia svoj majetok kúpnou zmluvou predajú jednému z detí, tak ostatní súrodenci nemajú nárok na výplatu z majetku. Každý má právo za života so svojim majetkom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Strelec je to tak. Skús sa vžiť do postavenia rodiča, prečo to robí. Vždy sa na to nájdu dôvody. Možno z dôvodu opatery v starobe, možno ostatné deti nemajú taký citový vzťah k rodičom, alebo..? Hoci skôr si myslím, že rodičia chcú rozdeliť majetok za to, aby sa súrodenci po ich smrti nemuseli k vôli majetku súdiť. To je môj názor. Ja mám iba jedno dieťa, takže ja poriadky pred smrťou robiť nemusím.
Nika
07.12.07,16:22
... viac rozumu...hmmm

Keby to tak fungovalo aj s korunkami :D

Už mrníííkujem ? ;)


mimotemy
s korunkami to preto nefunguje, lebo .......viac kapusty....... :D
danushka
07.12.07,16:36
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
Katka91
07.12.07,17:59
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
To je ale poriadne zapeklitá situácia :confused: Ja teda neviem ako to je s ústnymi dohodami, či je to právoplatný úkon. Neviem si predstaviť, ako to majú vysporiadané v katastri nehnuteľností, pretože tam musíš predložiť nejakú listinu, aby na liste vlastníctva zmenili vlastníka. Ja by som si asi v prvom rade preverila ako to je v katastri na www.katasterportal.sk, čiže kto v súčasnosti figuruje na LV ako vlastník, aby som vedela, ako sa veci majú a ďalej by som sa asi radila s právnikom.
Infarkt
07.12.07,18:05
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.

Na upokojenie : :)
Vo všeobecnosti...Darovacia zmluva MUSÍ byť v písomnej forme ! :eek:

Ani jedno dieťa nie je vydedené týmto opisovaným spôsobom...a deti dedia v 1.skupine...takže sa im vždy ujde ;)

Tie detaily si treba obehať tak, ako písala Katka91 a potom to následne riešiť...
Zoltán Kovács
07.12.07,18:07
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.

Ak toto celé sa udialo na základe darovacích zmlúv, viem, že existuje právný spôsob na späťvzatie daru. Len neviem aký je postup.
danushka
07.12.07,18:21
Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.
Infarkt
07.12.07,18:36
Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.

V Občianskom zákonníku to je §630 ... a lehota tam nie je určená žiadna...pokiaľ mi je známe ;)
Katka91
07.12.07,18:37
Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.
Je to naozaj smutné, že sa také veci stávajú aj medzi rodičmi a deťmi... Veľakrát sa situácia podcení, sme príliš dôverčiví a potom vznikajú takéto ústne dohody... Viem, že napríklad, keď rodič prevedie nehnuteľnosť na dieťa a na LV je ako vecné bremeno niečo také ako právo doživotného bývania a že toho rodiča doopatruje (teraz si presne nespomeniem na tú formuláciu) a dieťa sa buď o rodiča poriadne nestará alebo nejakým spôsobom túto dohodu poruší, dá sa urobiť späťvzatie daru. Ale keď to bola ústna dohoda... Možno ak by boli nejakí svedkovia, ale inak neviem. To by bolo naozaj asi najlepšie poradiť sa s advokátom, či je nejaká cesta späť...
danushka
07.12.07,19:18
Je to naozaj smutné, že sa také veci stávajú aj medzi rodičmi a deťmi... Veľakrát sa situácia podcení, sme príliš dôverčiví a potom vznikajú takéto ústne dohody... Viem, že napríklad, keď rodič prevedie nehnuteľnosť na dieťa a na LV je ako vecné bremeno niečo také ako právo doživotného bývania a že toho rodiča doopatruje (teraz si presne nespomeniem na tú formuláciu) a dieťa sa buď o rodiča poriadne nestará alebo nejakým spôsobom túto dohodu poruší, dá sa urobiť späťvzatie daru. Ale keď to bola ústna dohoda... Možno ak by boli nejakí svedkovia, ale inak neviem. To by bolo naozaj asi najlepšie poradiť sa s advokátom, či je nejaká cesta späť...
Tá ústna dohoda bola o tom, že po dovŕšení plnoletosti druhého z detí, bude aj naň prevedená polovica domu, inak darovanie prebehlo za účasti notára písomnou formou, na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Pred chvíľou som nazrela na katastr.portál, nevedela som kým ste mi tu nedali link, že sa to už dá takto jednoducho zistiť a už mám jasno :mad: Dom je späť prevedený na manželku z dcéry a takto to otec nechcel, nechcel sa súdiť o majetok so ženou, chcel všetko nechať deťom, ale teraz sa zistilo, že veľmi rafinovane sa nechal pripraviť o aj svoj majetok...Takže, teraz už len právnici budú musieť pomáhať, lebo vetička ,,BaBO RAĎ!" nepomôže...
svojar
08.12.07,15:13
Darovovanie nemôže byť ničím podmieňované. Teda, že dakto dačo dostane a keď niečo nastane, tak z daru musí časť inému prepustiť. Teda ani taká ústná dohoda nemôže existovať.
Mali ste to riešiť inak. Obdarovaný mohol byť aj neplnoletý.
danushka
08.12.07,15:56
Darovovanie nemôže byť ničím podmieňované. Teda, že dakto dačo dostane a keď niečo nastane, tak z daru musí časť inému prepustiť. Teda ani taká ústná dohoda nemôže existovať.
Mali ste to riešiť inak. Obdarovaný mohol byť aj neplnoletý.

Ďakujem za odpoveď, opýtam sa teda inak...ak ste Svojar čítali príspevky vyššie, viete mi poradiť, či sa to vôbec dá ešte napraviť? Či manžel môže spätne ako jeden z darcov napadnúť darovaciu zmluvu, keď už darovaný dom dcére je späť vlastníctvom len jedného z darcov? Otcovi ide o to, aby chránil záujmy svojho syna, ktorého chce matka vyštvať z domu, vymenila zámky a bráni mu v prístupe do domu hoci tam má chlapec trvalý pobyt. Chlapec v lete zmaturoval, po mature sa zistilo že je duševne chorý a lekári diagnostikovali počiatočné štádium schizofrénie. Keďže sú vzťahy medzi matkou a synom zlé, bráni mu matka v prístupe domov. Toho času je chlapec nezamestnaný, otec mu prispieva výživným, ale k sebe ho vziať nemôže, pretože otec prakticky nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, otec býva s priateľkou a ich priestorové podmienky im nedovoľujú žiť so synom, pretože sú tam ešte dve deti. Celková situácia je veľmi vážna, keďže je chlapec v zlom duševnom stave, jeho prejavy zle vplývajú na deti a priateľku otca a jej deti. Priateľkin pokus pomôcť zlyhal, pretože schizofrénia je nevyspytateľná choroba a nevedia si rady. Teraz ide o to, či môže vôbec matka takto vyhodiť syna z domu, hoci je dospelý, ale nemá príjem. Evidentne výživné od otca nerieši problém. Dnes chlapcov otec sa pokúšal po rozhovore s primárom psych. oddelenia chlapca hospitalizovať, no chlapec ušiel a v tejto chvíli už spolupracuje polícia, aby chlapca našli a dostali do nemocnice.
Hypoteticky sa pýtam, že ak chlapec bude liečený a preliečený, jeho stav bude stabilizovaný, môže ho matka vyhodiť z domu, má na to právo?

btw. pýtam sa, lebo rada by som týmto ľuďom z rodiny pomohla nejakou radou, ale keďže nemám právne vzdelanie, privítam akýkoľvek názor, veď je tu množstvo múdrych ľudí...
svojar
09.12.07,06:22
Nenazval by som to napadnutím darovacej zmluvy, ale požiadavkou na vrátenie daru.
Táto možnosť je uvedená v § 630 Občianskeho zákonníka, zákona č. 40/1964 Zb v platnom znení. Uvediem Vám presnú citáciu :
"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo k členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
Toto ustanovenie býva spravidla zakomponované aj v darovacej zmluve.
Aj keď sa "hrubé porušenie dobrých mravov" horšie dokazuje, v tomto prípade, by to asi taký problém nebol - treba skúsiť.
elli
13.12.07,22:17
Sorry, ale naskakuju mi vyrazky, ked niekto chce "vyplacat z darovaneho" alebo nebodaj este "vyplatu dedicskeho podielu od zivych".
Rodicia sa tak rozhodli, bola to ich vôľa a slobodne rozhodnutie. Bol to raz ich majetok, o nadobudnutie ktoreho sa ziaden z dedicov nepricinil, a tak mali pravo to aj podpalit, darovat bezdomovcom alebo prehrat v kartach, a deti maju psiu povinnost ich rozhodnutie respektovat.
Dedi sa len to, co mal nebohy vo vlastnictve v case svojej smrti. Ak pozemok vtedy nemal, nie je co dedit.

S odpustenim (to je rodinny citat) vyplatit "jedine chabinou po krizoch". Samozrejme, to bolo myslene obrazne, a nie ako navadzanie na nasilie :-)))

Vratenia daru sa moze domahat len DARCA voci OBDAROVANEMU.
elli
13.12.07,22:23
Tak toto nefunguje, nakoľko ak by rodič zomrel, napriek tomu, že daroval majetok jednému dieťaťu, musí po jeho smrti vyplatiť príslušným pomerom ostatných dedičov.

A ak by daroval cudzim, cirkvi, charite - ti by ho tiez museli vyplacat?????? No ved skuste a dajte nam potom vediet.
Barbara
14.12.07,04:33
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.



§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný
správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že
tým hrubo porušuje dobré mravy.
Občiansky zákonník č. 40/1964 Zb. Strana 41

www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)

© Forma, s.r.o.

neviem či ti toto pomôže. :rolleyes:
svojar
14.12.07,11:28
Presne toto som citoval o 4 príspevky vyššie. Myslím, že netreba opakovať.