idaret
07.12.07,07:56
Dobry den,
vcera som bola s mojim 3 rocnym syncekom u lekara a zistil mu,ze ma zvacsenu nosnu mandlu a doporucil nam, aby sme mu ju dali vybrat,ze vraj bude menej casto chory. On ale zatial moc casto chory nebyva. Mam ale taku skusenost,ze dcerke ako 2 rocnej (teraz ma 8) sme jej to dali urobit v Trnave a tam to robili ako na pase a vobec nej to nepomohlo a byvala casto chora ako predtym. Ale vraj to dnes robia pod narkozov a uz to nedorasta. Tak by som Vas prosila o radu, ci mu to mam tiez dat vybrat, alebo nie? Ake s tym mete skusenosti? Lebo podla mna aj ta nosna mandla tam je na nieco a plny urcitu funkciu, no nie? Dakujem ..
Leila2006
07.12.07,07:30
Teraz to skutočne robia ako na páse, aj nosné, aj krčné, ale tie mandle majú ochrannú funkciu. Najlepšie na tom je, že keď má dieťa nádchu, sa mu predsa tá mandľa logicky zväčší, ale keď nádcha prejde, tak to opäť ustúpi. No a je to predsa jasné, že keď ho vtedy vyšetruje krčiar, tak tie nosné madle sú zväčšené, ale to predsa neznamená, že také aj ostanú. Každé dieťa v predškolskom veku prekoná niekoľkokrát do roka nádchu, či mandle má alebo nie. Ja a moja rodina využívame skôr alternatívne metódy, a takí lekári zastávajú názor - nevyberať, pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné.
Chobot
07.12.07,07:53
Dobry den,
vcera som bola s mojim 3 rocnym syncekom u lekara a zistil mu,ze ma zvacsenu nosnu mandlu a doporucil nam, aby sme mu ju dali vybrat,ze vraj bude menej casto chory. On ale zatial moc casto chory nebyva. Mam ale taku skusenost,ze dcerke ako 2 rocnej (teraz ma 8) sme jej to dali urobit v Trnave a tam to robili ako na pase a vobec nej to nepomohlo a byvala casto chora ako predtym. Ale vraj to dnes robia pod narkozov a uz to nedorasta. Tak by som Vas prosila o radu, ci mu to mam tiez dat vybrat, alebo nie? Ake s tym mete skusenosti? Lebo podla mna aj ta nosna mandla tam je na nieco a plny urcitu funkciu, no nie? Dakujem ..

Pokiaľ neexistuje skutočne závažný dôvod, tak to nedávajte vybrať. My sme synovi dali tiež vybrať a nepomohlo to, len sme rozhodnutie oľutovali.

Inak písalo sa už o tom tu:

http://www.porada.sk/t51802-vybratie-nosnej-mandle.html

(treba hľadať, hľadať a hľadať,....);)
Libusa
07.12.07,08:29
Mojej dnes už 16 ročnej dcére robili tento zákrok keď mala asi 5 rokov tiež bývala často chorá. Stále mala nádchu a trápil ju kašeľ ešte aj v lete. Vtedy ma od toho odhovárali, že sa jej to obnoví. Dnes môžem povedať ,že nebýva vôbec chorá. Je len citlivejšia na "zastavenie nádchy" vtedy použije infračervený žiarič a je ok. Švagriná to zasa absolvovala už aj 3 krát. Asi to bude individuálne.
Angelika
07.12.07,08:51
Mojej 15 rocnej dcere nosne mandle vyberali dvakrat, ked mala 3 roky a ked mala 10. Nosna mandla dorasta aj po vybrati a v puberte vraj zanika, to mi povedal lekar. Ked bola mala, bola nie chora stale, ale nikdy nebola zdrava, stale akokeby nachladnuta. Po prvom vybrati mala asi 2x anginu a rok pred druhym vybratim opat zacala byt permanentne nachaldnuta. Robili jej to v BA, druhykrat isla domov o hodinu, len co prestala "vidiet dvojmo"... Jej to neskutocne pomohlo, uz potom nemala stav permanentneho nachaldnutia. Jej detska lekarka v Dubravke nic nevidela, len ju ladovala liekmi kazdy mesiac, az moja kamaratka lekarka ortopedicka zistila, ze ma zvacsene nosne mandle a potom som jej vybavila vysetrenia a bolo. Pokial nie je dieta v takom stave, ako napr. moja dcera, tak by som to nedavala von, aj ked to bol velmi easy zakrok. Ale davat dietatu kazdy mesiac balik liekov...to radsej vo mandle, ak su zvacsene... Myslim len nosne. Krcne su kapitola sama o sebe, s tym mam tiez uzasne skusenosti.
Libusa
07.12.07,08:55
Mojej dnes už 16 ročnej dcére robili tento zákrok keď mala asi 5 rokov tiež bývala často chorá. Stále mala nádchu a trápil ju kašeľ ešte aj v lete. Vtedy ma od toho odhovárali, že sa jej to obnoví. Dnes môžem povedať ,že nebýva vôbec chorá. Je len citlivejšia na "zastavenie nádchy" vtedy použije infračervený žiarič a je ok. Švagriná to zasa absolvovala už aj 3 krát. Asi to bude individuálne.
lokok
07.12.07,12:31
Asi viem pred akym rozhodnutím stojís. My sme takýto problém mali pred rokom, zväčšené mandle a dokonca dcéra bola aj častejšie chorá. ORL lekár pri prvom vyšetrení ihned doporučil vybrať nosné aj krčné mandle mojej 3-ročnej dcére. Odmietli sme to s tým, že si to rozmyslíme. Po pár mesiacov sme prišli na kontrolu, bol tam iný lekár a ten to zamietol. Že určite nevyberať, že takým malým deťom sa mandle nevyberajú. A ak nemajú také zdravotné problémy, tak vonkoncom nie. Dodnes máme mandle a je to OK. Vobec nič netrebalo vyberat.
Tak ti prajem, aby si sa rozhodla správne. Ja svoje rozhodnutie neľutujem. Predstava, žeby také male dieťa malo už mať operáciu za sebou, tak to je nepredstaviteľné. :)
gabco
07.12.07,15:46
Viem asi čo prežívaš. Ja som tento týždeň bola s mojím 5 ročným synom u krčného a povedal nám presne to isté. Nevedela som čo robiť, ale naša lekárka mi poradila vyskúšať homeopatické kvapky Lymphomyosot a Agraphis nutans - guličky, vraj má s tým veľmi dobré výsledky.

mimotemy Ak sú názvy liekov reklamou tak sa vopred ospravedlňujem. Som rada,
že konečne môžem aj ja pripojiť svoj príspevok, pretože nám pripájali
optické káble inej spoločnosti a naše poškodili, aspoň , že som mohla
občas súhlasiť a prečítať niektoré príspevky.
lubica_02
10.12.07,18:04
Môj vnuk má 3 krát v roku zápal stredného ucha, lekár tiež odpporúča výber nosnej mandle, doteraz chorý nebol, ako som zistila na stránke zdravie, toto ochorenie môže byť bakteriálneho pôvodu aj po jednej nádche. V nedeľu dobral antibiotiká na uško a dnes večer má teplotu 39,5 - nevieme čo to zas je, na pohotovosť už nechceme, lebo má z ušného lekára úplnu traumu /na pohotovosti - vďaka jednému surovcovi/ obvodný lekár je v pohode . Tak neviem, či naozaj po prečítaní vašich príspevkov súhlasiť s výberom nosnej mandle alebo žiadať ešte o vyšetrenie baktériíí.
Ďakujem Vám za rady a názory.
ala bartkova
17.12.12,13:05
moja dcerka ma 3,5 roka.dlho som rozmyslala ci je mandlu vybrat.kym nechodila do skolky bola chora tak 4-5max.chora.ako nastupila bola chora v kuse a samozrejme zacalo to vzdy soplami.brli sme aj ribomunil aj broncho vaxon na imunitu a nepomahalo.co sople to atb.a tak sme isli na krcne tam nam povedali ze urcite bude menej chora ked sa vyberie.aj som sa pytala vela ludi a mala som len pozitivne odpovede-co sa tyka chorob.zacala uz aj pochrapkavat a to sa po vybrati nosnej mandle zatial nezmenilo aj ked sme len 7 den po operacii ktora bola urobena v celkovej anesteze a robili ju laserom a ze nenarastie uz.myslim si ze chrapanie sa mozno upravi ale moj dovod bol hlavne aby nebola casto chora.zatial som este nezistila pokrok ale dufam vnom a nelutujem ze som ju dala vybrat.bolo mi povedane ze mandla nosna je nieco ako slepe crevo ze nieco navyse ktora robi iba problemy.krcne mandle su uz na uvazenie.dcerka nastupi az ponom roku do skolky tak uvidime.ideme este aj na imunologiu lebo ma zvysene imunoglobuliny a to dost.prajem vela stastia.
Evkake
21.12.12,09:53
Moj syn mal zvacsene nosne mandle, koli nim potom sustavne zapalene dutiny, obycajna nadcha trvala aj tri tyzdne a zakazdym presla postupne najprv na dutiny, potom cele horne aj dolne dychacie cesty, az mu nasadili antibiotika, nekonecny kolotoc, uplne zdravy hadam ani nikdy nebol, bolo to ako chronicka nadcha, potom stacilo aby ho vonku trosku ofuklo a okamzite to preslo do akutnej formy. O spankovom apnoe ani nehovorim, spal so mnou, celu noc som ho otacala, budila aby sa prebral a nadychol. Apnoe ma zly vplyv na srdiecko, samozrejme bol aj on aj ja vecne unaveny. Tiez som vela rozmyslala a velmi som sa operacie bala, no dnes mozem povedat, ze to bolo to najlepsie, co sme mohli urobit. Je 4 roky po operacii, je to neporovnatelne, vsetky tazkosti odisli s nosnymi mandlami. Tiez ho operovali v celkovej anesteze. Nie zeby teraz nezachorel, ale nachladnutie prechadza rychlo a uplne. Viem, ze mozu madle dorast, ak by dorastli a opat sposobovali take rozsiahle problemy, podstupili by sme operaciu znova.