jana88
07.12.07,08:25
Opäť všetkých zdravím a prosím o informáciu v nasledovnej záležitosti.
Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.

Vopred ďakujem.
Infarkt
07.12.07,08:22
Treba si naštudovať Občiansky zákonník od §460... :)

http://www.zzz.sk/?content=zakon_40/1964
Katka91
07.12.07,08:35
Opäť všetkých zdravím a prosím o informáciu v nasledovnej záležitosti.
Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.

Vopred ďakujem.

Podľa mňa by bolo najlepšie zájsť na príslušný Okresný súd a v archíve vyhľadať dedičské konanie (tam asi budeš potrebovať údaje zomrelého a dátum úmrtia). Tam bude uvedené, kto dedičské konanie prejednával, aký majetok bol predmetom konania aj kto majetok zdedil. Neviem celkom určite, v akom poradí si ty a tvoja mama dedičom, neviem presne, ako to je keď ste nežili v spoločnej domácnosti, ale myslím si, že ty aké dcéra, si mala dediť určite.
Katka91
07.12.07,08:37
Podľa mňa by bolo najlepšie zájsť na príslušný Okresný súd a v archíve vyhľadať dedičské konanie (tam asi budeš potrebovať údaje zomrelého a dátum úmrtia). Tam bude uvedené, kto dedičské konanie prejednával, aký majetok bol predmetom konania aj kto majetok zdedil. Neviem celkom určite, v akom poradí si ty a tvoja mama dedičom, neviem presne, ako to je keď ste nežili v spoločnej domácnosti, ale myslím si, že ty aké dcéra, si mala dediť určite.

Opravujem: nie "aké dcéra" , ale "ako dcéra";)
tajnostkárka
07.12.07,10:10
V tomto ti viem poradiť aj ja,my sme tiež pátrali po dedičskom konaní.Treba zájsť na príslušný okresný súd a vyžiadať si dedičské konanie po otcovi.Mali by to archivovať niekoľko rokov dozadu.Tam sa dozvieš z archívu,kto bol dedičom a či vôbec nejaké dedičské konanie prebehlo.Pokiaľ by si sa k tomu nedostala na okresnom súde,treba zájsť na krajský súd.Možno bude treba obnoviť dedičské konanie po otcovi,pokiaľ máš záujem o nejaký majetok,alebo tak.Dúfam,že som ti poradila.:o
dad111
07.12.07,11:18
Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.

A zase len spory o majetok. Co ked ten co sa o porucitela postaral pred smrtou, za to aj dostal to, co obycajne zostava pre najblizsich pribuznych?
jana88
07.12.07,11:54
Ale Vy ste asi nepochopili o čo mne ide. Ja len chcem vedieť kto a čo všetko zdedil. To sa udialo pred 17 rokmi a ja len potrebujem informáciu, kde sa toto dozviem.
Katka91
07.12.07,12:13
Ale Vy ste asi nepochopili o čo mne ide. Ja len chcem vedieť kto a čo všetko zdedil. To sa udialo pred 17 rokmi a ja len potrebujem informáciu, kde sa toto dozviem.

No veď práve, a to sa podľa mňa nikde inde nedozvieš, len z uznesenia o dedičskom konaní, ktoré je uložené na okresnom súde. To je jediný spoľahlivý prameň všetkých info, ktoré potrebuješ;) .
Potom sú ešte také pramene, že jedna pani povedala, ale na to by som sa veľmi nespoliehala:D:D:D.
To, že si vyžiadaš dedičské, neznamená, že ho chceš zároveň obnoviť.
jana88
07.12.07,12:26
Katka91, velmi pekne ďakujem, veľmi oceňujem Tvoju pomoc, už som hľadala patričný súd, nakoľko vtedy ten, čo je teraz krajský, bol len okresný.
V´daka.
Katka91
07.12.07,12:49
Katka91, velmi pekne ďakujem, veľmi oceňujem Tvoju pomoc, už som hľadala patričný súd, nakoľko vtedy ten, čo je teraz krajský, bol len okresný.
V´daka.

Rado sa stalo:) Pekný víkend