dimitrione
07.12.07,09:20
Ahoj,

potreboval by som poradiť, ako je to s preplácaním nadčasu v rámci čerpania náhradného voľna. Uvediem príklad:

V jednom mesiaci vyrobím nadčas: počas pracovných dní, so-ne a cez sviatok. Zamestnávateľ mi prepláca nadčas v plnej miere + 25% prac. dni, 50% so-ne, sviatok 100%.
V tom istom mesiaci čerpám náhradné voľno - iba pár hodín. Zamestnávateľ mi berie toto NV z nadčasových hodín - čo je OK, ale berie mi to aj s príplatkom.
V predchádzajúcich zamestnaniach som sa s týmto nestretol, lebo nadčas je podla mňa extra práca = extra príplatok. NV čerpám počas normálneho dňa (pracujem na 1 zmenu 7-16 hod.)a teda by mi príplatok zostať mal.

Chcem sa spýtať či existuje legislatíva, ktorá toto preplácania alebo čerpania NV upravuje a rieši, alebo je to vždy na zamestnávateľovi ako to vyrieši. Tiež by ma zaujímalo, že či je poradie v akom mi má príplatok brať: či si sám vyberá, alebo ide v poradí (myslím, že najprv zoberie 25% príplatky a potom tie 50% a viac percentné).

Ďakujem za každú radu.
Infarkt
07.12.07,08:29
V tomto je ZP jednoznačný :

§ 121 (http://www.porada.sk/t59461-121-nedokoncena-vyroba.html)
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.