barborka7
07.12.07,13:36
Viem, že sa tu už písalo o bezúročných pôžičkách zo sociálneho fondu, ale nenašla som v nich, to čo potrebujem zistiť.
Potrebovala by som poradiť, lebo neviem, ako máme zdaniť bezúročnú pôžičku zo SF, a aký úrok máme dať.
Zamestnanec dostal bezúročnú pôžičku zo SF v máji tohto roku vo výške 25.000,- Sk. Dňa 3.9.2007 ukončil pracovný pomer a bolo s ním dohodnuté, že pôžičku bude splácať v 1000,- SK splátkach. Od októbra do konca tohto roku s ním máme uzavretú dohodu o vykonaní práce.
Našla som tu na porade, že sa má zdaniť to čo by zaplatil banke na podobnom úvere, len neviem ako to treba urobiť prakticky. V zmluve nemal dohodnuté nič o tom, že sa mu budú úroky, ktoré by zaplatil banke, zdaňovať.
Chcem sa opýtať, môžeme mu dať úrok z hociktorej banky na Slovensku,ktorý majú na spotrebné úvery, platný ku dňu uzavretia Zmluvy o poskytnutí bezúročnej pôžičky, a potom tú sumu, čo nám vyjde na úrok zdaniť.
A je mu to možné dodaniť aj keď je u nás iba na dohodu o vykonaní práce?
Prosím, ak máte niekto s týmto praktické skúsenosti, poraďte mi, ako ste to riešili. Ďakujem
Paula
07.12.07,22:44
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)


Pokiaľ zamestnávateľ poskytne zamestnancom bezúročné pôžičky bez ohľadu na zdroj krytia, nepeňažným zdaniteľným príjmom pre nich je úrok alebo jeho časť, ktorú nie sú povinní z pôžičky uhradiť t.j. rozdiel medzi nižším úrokom z poskytnutej pôžičky (resp žiadnym úrokom) a úrokom používaným v mieste a v čase poskytnutia pôžičky podobného charakteru peňažným ústavom pre obyvateľstvo na podobný účel (napr. od Slovenskej sporiteľne, VÚB, Tatra banky, ČSOB a pod.). Takéto zvýhodnenie sa zdaňuje v súlade s § 35 ods.1 zákona o dani z príjmov v úhrne zdaniteľných príjmov počas celej doby splácania pôžičky

============================
....s tou dohodou neviem poradiť