quintes
07.12.07,13:55
dobry den,

mam taky problem, manzelka ma minuly mesiac vyhodila z domu (od svokrovcov,kde som nemal prihlaseny pobyt). mame spolocneho synceka, o ktoreho nechcem prist. od roku 2006,kedy sme mali svadbu a byvame spolu,som prispieval do domacnosti pravidelne kazdy mesiac, no nemam o tom ziaden doklad. manzelka sa chce rozvadzat,a vyhraza sa sudom a neviem cim este. Chce odo mna, aby som platil na maleho co najviac. Kolko mi moze sud vziat z platu? prijem mam 24tis,minus bezne vydavky a pozicky (cca 5tis.).platim este splatky za veci,ktore ostali v tomto dome,mam o tom doklad.
ja sa o maleho vychovu chcem podielat, najviac ako mozem,aj ked pracujem. Moze mi sud na ziadost manzelky zakazat vidiet maleho, ak nema na to relevantny dovod?
dakujem za odpoved
willma
07.12.07,13:14
obaja rodičia majú aj po rozvode rovnaké práva aj povinnosti. Asi ťa nepoteším, ale poradím ti jedno, aj keď ťa vyhodila, posielaj šekom pravidelne nejakú mesačnú čiastku ako výživné, neviem ako starého máš syna, len sa domnievam, že cca 1rok a tým je asi manželka na materskom príspevku. Môže žiadať dokonca aj výživné na seba. Možno optimálna čiastka na začiatok by bola cca 1500 na dieťa. Keď mu kúpiš niečo naviac, nezabudni odložiť bloky. Súd bez nejakého závažného dôvodu by nemal zakázať druhému z rodičov styk s dieťaťom
quintes
07.12.07,16:05
za posledne dva mesiace,co tam nebyvam,mam odlozene bloky,co som kupoval veci pre maleho (ma 19 mesiacov a manzelka je na materskej),poredtym 4700 korun, a tento mesiac asi este poslem peniaze,pre istotu,aby som bol kryty.
len dufam,ze sa nedozvie aj to,ze moze ziadat vyzivne aj na seba, kym je na materskej,lebo by ma porazilo,ak by som mal zivit aj ju,hlavne, ak to rozhodnutie bolo jej bez absolutne vaznej priciny (dodnes ju neviem).
mna hlavne zaujima max. vyska, aku mi sud moze urcit.a ci mozem ziadat doklad o tom,kde boli peniaze pouzite, ci boli v tej danej vyske kupovane hlavne veci pre maleho.
veronikasad
07.12.07,16:16
za posledne dva mesiace,co tam nebyvam,mam odlozene bloky,co som kupoval veci pre maleho (ma 19 mesiacov a manzelka je na materskej),poredtym 4700 korun, a tento mesiac asi este poslem peniaze,pre istotu,aby som bol kryty.
len dufam,ze sa nedozvie aj to,ze moze ziadat vyzivne aj na seba, kym je na materskej,lebo by ma porazilo,ak by som mal zivit aj ju,hlavne, ak to rozhodnutie bolo jej bez absolutne vaznej priciny (dodnes ju neviem).
mna hlavne zaujima max. vyska, aku mi sud moze urcit.a ci mozem ziadat doklad o tom,kde boli peniaze pouzite, ci boli v tej danej vyske kupovane hlavne veci pre maleho.
Ak sa nedohodnete na výške výživného s manželkou, výšku určí súd. Myslím, že nemáš právo žiadať od manželky preukazovanie, na čo boli peniaze použité, pokiaľ sa o dieťa riadne stará.

-------
Veronika
sklenkova
07.12.07,17:02
pokial viem kludne môže žiadať preukázanie výdavkov a aj to robia aspoň v BA a vždy im je vyhovené
willma
07.12.07,20:36
to preukazovanie výdavkov býva vopred, pred rozhodovaním o výške výživného, pri takom malom drobcovi je to ale trošku obtiažnejšie. U takého škôlkara, resp. školáka, stredoškoláka je to jednoduchšie (náklady na škôlku, školu, krúžky, cestovné a podobne. Zatiaľ som nemala požiadavku na dodatočné preukázanie, na čo som výživné minula.
quintes
08.12.07,10:09
a este jedna vec, manzelka sa rozhodla, ze mi maleho vyda len vtedy, ak ona rozhodne. nerespektuje pri tom, ze chodim do prace alebo ked som doma ako teraz na marodke,pretoze som po operacii. neporusuje tym zakon 36/2005?? mne sa zda,ze ano, podla paragrafu 18,19,28 bod jedna,bod dva. ako sa mam domahat vlastneho dietata? to mam podat trestne oznamenie na vlastnu manzelku?
willma
08.12.07,10:18
zatiaľ by som to nehnala na hranu noža, pokús sa s ňou dohodnúť. Trestné oznámenie môžeš podať až potom, keď nebude rešpektovať právoplatné rozhodnutie súdu, v ktorom bude určený styk s maloletým- prepáč suchá forma súdnej reči- s tvojim synom
quintes
08.12.07,17:04
ja nejdem na noze, len viem, ake je prostredie u nich doma, viem,ze sa snazia maleho od otca oddelit,a tomu ja chcem zabranit v kazdej podobe...to nikto nepozera na to,ze dieta je vo vyvine? po tyzdni,co som bol v nemocnici, ma skoro nespoznal!!
willma
08.12.07,17:15
bohužiaľ v spore dvoch dospelých vo väčšine prípadov ťahá dieťa vždy za kratší koniec. Sú vzácne výnimky, keď sa dokážu dohodnúť v prospech dieťaťa.
sklenkova
11.12.07,18:21
Vieš ono je to ešte príliš čerstvé a keď budeš príliš naliehať,nemá to cenu.Ja by som sa snažila dohodnúť,zakon ti nepomôže-pri dieťati nieje problém ho obísť,skús rozmýšľať aj tak,že časom sa dohodnete-ide aj o dieťa
elli
13.12.07,21:31
dobry den,

mam taky problem, manzelka ma minuly mesiac vyhodila z domu (od svokrovcov,kde som nemal prihlaseny pobyt). mame spolocneho synceka, o ktoreho nechcem prist. od roku 2006,kedy sme mali svadbu a byvame spolu,som prispieval do domacnosti pravidelne kazdy mesiac, no nemam o tom ziaden doklad. manzelka sa chce rozvadzat,a vyhraza sa sudom a neviem cim este. Chce odo mna, aby som platil na maleho co najviac. Kolko mi moze sud vziat z platu? prijem mam 24tis,minus bezne vydavky a pozicky (cca 5tis.).platim este splatky za veci,ktore ostali v tomto dome,mam o tom doklad.
ja sa o maleho vychovu chcem podielat, najviac ako mozem,aj ked pracujem. Moze mi sud na ziadost manzelky zakazat vidiet maleho, ak nema na to relevantny dovod?
dakujem za odpoved

Od konca:
sud, ak na to nie je naozaj vazny dovod, stretavanie nezakaze, ale moze vzhladom na vek dietata obmedzit, ze moze prebiehat iba v pritomnosti matky, a moze obmedzit cas (teda nie cely vikend, ale v ramci vikendu par hodin a pod.).
MINIMALNE vyzivne je vo vyske 30% zivotneho minima. Pri rozhodovani sud vezme do uvahy, ze manzelka je na materskej, a teda nema moznost plnit si vyzivovaciu povinnost v peniazoch v tej miere ako ty. Dokonca, ak poziada sud, moze sud urcit aj manzelske vyzivne (teda prispevok na manzelku), pretoze plati, ze v manzelstve by mala byt hmotna uroven oboch manzelov zasadne rovnaka.
Vydavky - pouzitie vyzivneho sa nepreukazuju. Nebude si predsa odkladat blocek od kazdeho rozku, detskej vyzivy a anopyrinu, co malemu kupi .... ty by si to robil? A do vyzivneho patria aj naklady na to, aby mal kde byvat, v com a cim sa umyvat, aj to, ze pri malom dietati sa urcite nebude setrit na kureni tak, ako keby tam byvali iba dospeli.

Neodpustim si (prepac mi) - najhorsia cesta je zacat bojovat vtedy, ak sa da dohodnut. Po rozsudku sa chvilu moze niekto z vas dospelych citit ako vitaz, ale vo finale prehrate vsetci. A najma vase dieta, ktore sa do toho dostalo "ako Pilat do Kreda".
quintes
28.12.07,12:10
podla paragrafu 72 a 73 daneho zakona 36/2005, ma narok na vyzivne aj pre seba.ale ja nemam dovod davat peniaze zene, ktora sa sama rozhodla rozviest sa bez mojho suhlasu. najlepsia cesta je dohoda,ale z jej strany nie je mozna.lebo ona by sa aj vedela dohodnut,ale jej matka nie.takze nemienim jej davat ani korunu,a navrhol som jej,ze ak mi pred notarom podpise ze sa zrieka naroku na vlastne vyzivne, rozvod jej podpisem.inak sa mozme rozvadzat kolko len chce, nebudem suhlasit,stale budem tvrdit,ze ja chcem zachovat rodinu ako celok, som schopny lepsie sa starat o dieta,lebo zarabam,a aj to chcem,a po dalsie,doteraz neviem a nepoznam VAZNY dovod na rozvod. takze ak jej staci 1500korun,ktore momentalne posielam postou, tak nech.mne nevadi suma,ktoru mi vyrataju na sude pre maleho,ale jej krk zivit nebudem,to nech robi jej matka,ktora ju d tomu dostala.
ake vlastne aspekty berie sud,a z coho rata vyzivne tak na dieta ako aj na matku?
elli
28.12.07,14:24
podla paragrafu 72 a 73 daneho zakona 36/2005, ma narok na vyzivne aj pre seba.ale ja nemam dovod davat peniaze zene, ktora sa sama rozhodla rozviest sa bez mojho suhlasu. najlepsia cesta je dohoda,ale z jej strany nie je mozna.lebo ona by sa aj vedela dohodnut,ale jej matka nie.takze nemienim jej davat ani korunu,a navrhol som jej,ze ak mi pred notarom podpise ze sa zrieka naroku na vlastne vyzivne, rozvod jej podpisem.inak sa mozme rozvadzat kolko len chce, nebudem suhlasit,stale budem tvrdit,ze ja chcem zachovat rodinu ako celok, som schopny lepsie sa starat o dieta,lebo zarabam,a aj to chcem,a po dalsie,doteraz neviem a nepoznam VAZNY dovod na rozvod. takze ak jej staci 1500korun,ktore momentalne posielam postou, tak nech.mne nevadi suma,ktoru mi vyrataju na sude pre maleho,ale jej krk zivit nebudem,to nech robi jej matka,ktora ju d tomu dostala.
ake vlastne aspekty berie sud,a z coho rata vyzivne tak na dieta ako aj na matku?

Vyzivne vychadza vzdy z moznosti povinneho a potrieb opravneneho. Do ludskej reci prelozene - co opravneny potrebuje na zivobytie (nielen strava, ale aj byvanie, lieky, osatenie, ine primerane potreby, vzdelavanie, konicky...), a aky ma povinny prijem a majetok. Minimalne vyzivne, ktore musi platit aj nezamestnany alebo ten, kto nema ziadne prijmy, je vo vyske 1/3 zivotneho minima, ak hovorime o dietati.

To, ci ju budes zivit, nerozhodnes ty, ale sud. A pokial ste manzelia, nepoznam sud, ktory by manzelske vyzivne neurcil (sam priznavas, ze ma zakonny narok) a naopak rozhodol, ze ju ma zivit matka. A to ani v pripade, ze podala navrh na rozvod, ktory s tebou vopred neprekonzultovala a ty s nim nesuhlasis.

Aj o tom, ci vas rozvedu, nerozhodnes ty, ale sud..... teda nezalezi to od tvojho "podpisu" alebo od jej (mimochodom neplatneho) vzdania sa naroku, ale od zisteni sudu, na zaklade ktorych rozhodne "ano" alebo "nie". Su sudcovia, ktori vas mozno poslu do poradne v snahe udrzat dietatu rodinu - a mozno prave trafite na takeho, ktory si racionalne uvedomuje, ze ked jeden z dvoch nechce, nie je tej sily, ktora by manzelstvo udrzala, a rozvedie vas na prvom pojednavani.
Naviac, ak ide o peniaze, voci manzelke mas ovela vyssiu mieru vyzivovacej povinnosti nez voci BYVALEJ manzelke, takze natahovanim konania o rozvod hadzes (financne) polena pod nohy sam sebe, nie jej.

Nas pravny poriadok nepozna rozvod dohodou ako v Cechach, a nie sme ani v islame, aby zena na podanie navrhu na rozvod potrebovala suhlas manzela alebo muzskych pribuznych. Preto nechapem podmienovanie platenia vyzivneho tym, ze sa zena pre nieco slobodne rozhodla.

A ak mozem poprosit - skus sa na nu pozriet tak, ze nech uz je akakolvek, z akejkolvek rodiny a pre cokolvek sa rozhodla, stale je to zena a matka tvojho dietata....
quintes
30.12.07,10:38
to je v poriadku, ale aj ona nech sa pozrie na to,ze som otec. a fakt radsej by som teraz zil v islamskej komunite,lebo ak nieco robi zamerne,podla poziadaviek svojej matky, nie je to nahodou svinstvo? a ak ide jednoznacne po peniazoch,ako sa ja mam branit? a za dalsie, ak ja budem chciet dieta do opatery?? aj tak sud rozhodne v prospech matky?
ako dokazem sudu,ze ja som sa nicim neprevinil, ze ja som sa vzdy snazil zachovat dietatu rodinu,robil som pre to vsetko?ved ani som ju netyral, vsetok prijem som daval ielen na zivobytie,ale aj do inkasa,a do domu,ktory vobec nebol nas (prerobeny komplet 2izb byt na poschodi).na to sud neprihliada?to stale,aj ked je zena zakerna,sud rozhodne v jej prospech?kde je ta spravodlivost??
a je iste, ze kazdy rozvod sa konci nielen vyratanim vyzivneho na dieta ale aj na exmanzelku??

nemoze sa ona zriect tohto naroku??
ja naozaj nemam dovod davat na nu peniaze,nech je sud akykolvek,ONA rozbila rodinu, bolo to cisto JEJ rozhodnutie, a musela vediet,ze prichadza aj o peniaze, aj tak to urobila.tak musi byt nejako zabezpecena,to sudca nezoberie do uvahy? ja nemam teraz nic,len dlhy,splatky, byvam u rodicov, prispievam do rozpoctu, potrebujem peniaze na cestu do prace, a za dalsie,ona byva kde byva,jej rozhodnutie.tym padom ja stracam narok na vlastne byvanie aby ona nemohla zit v horsich podmienkach ako ja??
quintes
17.01.08,16:28
Neviete mi niekto povedat kolko caka manzel/ka ak jeden z nich poda ziadost na prislusny sud, kym mu nepride kopia ziadosti? Nemalo by to byt nahodou do 30 dni od podania ziadosti??
Mirakelka
17.01.08,16:57
Ahojky, nedá mi nereagovať na Tvoj postoj k celej veci. Ostala som v nemom úžase a maximálne pohoršená Tvojím správaním. Chcela som Ti poslať súkromnú správu, no ako čerstvo registrovaný užívateľ to nemôžem spraviť. Čo sa týka výživného na maloleté dieťa, tak sa priprav, že ak bude mať Tvoja žena právnika, tak budeš platiť aj to, čo by si nechcel. Určite dostane informácie a právnu radu ohľadom žiadania výživného na seba. Ak poberá len rodičovský príspevok, tak každú korunu, ktorú od Teba vysúdi jej veľmi pomôže v živote ... Viem to podľa seba, hoci som nebola vydatá a žiadala výživné na nevydatú matku. Pri Tvojom príjme by som sa nedivila dosť vysokej sume ... Všetko je to len o tom, ako sa k tomu postavíš ty ... ak budeš takýto, ako si sa tu prezentoval, ver, že sa ti to vráti ako bumerang. Môj ex bol dobrovoľne nezamestnaný, zatajil príjmy ( čo som sa dozvedela až rok po súdnom spore ) a sudca mu naparil 2.600,- Sk na dieťa ( 16 mesačné ) a 1.500,- Sk mesačne na mňa. Si zober, že nemal žiaden príjem a ja poberám len rodičovský príspevok. Nech už sa stalo čokoľvek, Tvojou povinnosťou je zabezpečiť svoje dieťa i ženu, s ktorou si si plánoval život. Moja rada znie, ty sám si požiadaj o upravenie styku so synom.
Jozef Pekarik
19.12.10,13:59
2007... uz su to viac ako 3 roky.. bolo by zaujimave keby si tu prispel ako sa to vyvijalo dalej. Vydala sa byvala? tvoje dieta vie kto si? ste v kontakte? Mas priatelku? kolko vyrizovala tvoja byvala.. Ak s tebou bude chciet vy....ť, tak nemas sancu: Zoderie ta z koze, ledva ti ostane na jedlo, k vlastnemu byvaniu sa nedostanes roky a aj potom len tazko budes na sude vysvetlovat kde si na to vzal, kedze si tvrdil, ze platis vyzivne na hranici svojich moznosti.. budes mat niekedy auto? Vydala sa byvala za zabezpeceneho muza? vozi sa na novom aute, byva v dome v najbohatsom regione slovenska? tvoje dieta mu hovori ocko, tuli sa k nemu, obima ho a hovori mu ze ho lubi a ty si prenho niekto na koho si len matne spomina, lebo sa k sebe uz roky nemozete dostat napriek tomu ze spravodlivy sud ti upravil STYK? Poziadala byvala sud o vyzivne vyssie ako je cely tvoj prijem? odstahovala sa stovky kilometrov daleko? ako si dopadol? napis, som zvedavy.. nech ziju "spravodlivo rozhorcene zeny" a "naivní muži" ovladaní laskou a peniazmi.. kazdy z vas si z mojho prispevku vyberie to co chce.. jední peniaze a iní lasku ale nakoniec vzdy ide len o peniaze moji drahí.. tak nam treba!
terebesiova
31.03.11,16:18
Dobry neviem ako presne napisat ziadost o vyzivne .mohli by ste my prosim poslat niaky vzor .totis to potrebuje moja dcera lebo ona musipodat sama natolko ze uz ma 18 .Dakujem
arizona
31.03.11,16:34
Dobry neviem ako presne napisat ziadost o vyzivne .mohli by ste my prosim poslat niaky vzor .totis to potrebuje moja dcera lebo ona musipodat sama natolko ze uz ma 18 .Dakujem

Pozri TU a uprav si to podla veku a potrieb dietata

http://www.porada.sk/t88296-navrh-na-urcenie-vyzivneho-pre-malolete-dieta.html

http://diskusia.vaza.sk/topic/navrh-na-urcenie-vyzivneho-pre-plnolete-dieta

http://www.google.com/search?q=ziadost+o+urcenie+vyzivneho%2Cvzor%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1MOZA_sk___SK407
77metaxa
01.04.11,06:42
Ahojte chcela by som poprosiť o radu - týka sa to dvoch osôb švagrinej a svokry, minulý týždeň zomrel svokor....a tu sú moje dotazy :

1.) švagriná odišla od manžela s dvomi maloletými deťmi k svojej mame ( psychicky ju týral, má inú... ) , je evidovaná na úrade práce, ale keďže pokiaľ s ním žila, nemala nárok na žiadne príspevky zo sociálky nedostávala nič. Ale teraz, keďže sa chystá podať o rozvod, chcela podať žiadosť o výživné do rozvodu a nejakú sociálnu výpomoc v hmotnej núdzi, lebo nedostáva ani korunu a manžel jej zatiaľ tiež nič neprispieva - na sociálke v Poltári jej povedali, že nemá na nič nárok, že sa musí najprv rozviesť !!!!! Takže musí čakať možno aj pol roka ( kým podá žiadosť o rozvod, kým ju rozvedú atď. ) ?????? To naozaj jedna žena s dvomi deťmi bez akéhokoľvek príjmu ( a nie z vlastnej viny, je tam obrovská príšerná nezamestnanosť ) nemá nárok na žiadnu výpomoc ???

2.) svokra poberá polovičný invalidný dôchodok 160 Eur - vybavuje si vdovský dôchodok, ktorý po prepočte by mal byť okolo 270 Eur.... ale kým sa toto všetko vybaví, kým jej ho prisúdia, chcela si tiež vybaviť nejakú výpomoc na sociálke, na nájom, stravu, niečo, aby prežila......ale bohužiaľ nevybavila na sociálke v Poltári vôbec nič......takže ani ona invalidná dôchodkyňa nemá na nič nárok, pri príjme 160 Eur ???? Ved keď zaplatí nájom 150 Eur ,ostane jej 10 eur !!! Nemá z čoho žiť, ani lieky si kúpiť. ( Samozrejme, že jej budeme s manželom pomáhať, ako vieme, ale ten prišiel momentálne o prácu, takže dve domácnosti ťahať ani my nevieme.... )

Takže by som Vás chcela poprosiť o radu, aj na prvú aj druho otázku, ak je to možné....

Ďakujem :)
katka2305
08.06.11,07:23
Ak by bolo možné mohli by ste mi poradiť.Mám druha ktorý je už 5 rokov rozvedený a s prvého vsťahu má syna a teraz máme spolu dve deti.Súdom pri rozvode bolo určené výživné 5Oeur.niekolko rokov sme paltili bez problémov no teraz máme dve deti mladší syn má 20mesiacov a starší 5 rokov.staršiemu diagnostikovali autizmus a naša finančná situácia sa velmi zmenila máme väčšie výdavky na deti hlavne na toho staršieho,druh má síce prácu ale jeho plat nieje moc vysoký,žijeme od výplaty k výplate.za byt paltíme 300eur.Bolo by možné požiadať o zníženie výživného???Jeho bývala manželka si chce žiadať o náhradné výživné zo sociálky,náš momentálny dlh na výživnom je 100eur.poradte prosím ak sa dá.dakujem