qwertz123
07.12.07,15:41
Dobry den vsetkym...

Mal by som jednu otazku ktora je pre mna dolezita a pomoze aj inym.Bolo to sice tu na porade rozoberane ale odpoved je velice nejasna takze...

Je podany navrh na rozvod a mame s manzelkou spolocny byt ktory je v osobnom vlastnictve pisany na obidvoch manzelov cize 50-50% ziskany je uz v manzelstve takze ziadny dar ani nic podobne kupno predajna zmluva znie takisto na obidvoch manzelov LV je takisto na obidvoch manzelov a moja otazka znie::pokial by sme sa nedohodli mozem nejakym sposobom prist o svoj podiel alebo za predpokladu ze byt bude prisudeny manzelke aj s detmi prist o to aby ma manzelka vyplatila alebo ako este moze uvedena situacia skoncit??? moze sa stat ze nedostanem nic??? alebo ked jej bude nasudene ze mi musi najst nahradne ubytovanie co sa tim rozumie??? moze to byt aj podnajom?? pripominam len ze byt je v osobnom vlastnictve...dakujem vsetkym za odpovede
Infarkt
07.12.07,15:17
Dobry den vsetkym...

Mal by som jednu otazku ktora je pre mna dolezita a pomoze aj inym.Bolo to sice tu na porade rozoberane ale odpoved je velice nejasna takze...

Je podany navrh na rozvod a mame s manzelkou spolocny byt ktory je v osobnom vlastnictve pisany na obidvoch manzelov cize 50-50% ziskany je uz v manzelstve takze ziadny dar ani nic podobne kupno predajna zmluva znie takisto na obidvoch manzelov LV je takisto na obidvoch manzelov a moja otazka znie::pokial by sme sa nedohodli mozem nejakym sposobom prist o svoj podiel ...keďže je v OV, tak nie... alebo za predpokladu ze byt bude prisudeny manzelke aj s detmi prist o to aby ma manzelka vyplatila alebo ako este moze uvedena situacia skoncit??? ... súd upredňostňuje dohodu o vysporiadaní majetku, ale keď sa nedohodnete, tak rozhodne súd... moze sa stat ze nedostanem nic??? alebo ked jej bude nasudene ze mi musi najst nahradne ubytovanie co sa tim rozumie??? ...náhradné ubytovanie môže byť napríklad aj hotel...moze to byt aj podnajom?? pripominam len ze byt je v osobnom vlastnictve...dakujem vsetkym za odpovede

Moje reakcie červeným...

Skús sa zo svojim problémom obrátiť aj napríklad tu :

http://www.odkazy.sk/manzelstvo/index.php
qwertz123
08.12.07,10:00
HOTEL???!!! to nemyslis vazne??? akoze ja pridem o byt prisudia ho manzelke a jej daju za povinnost najst mi nahradne ubytovanie a ona mi moze najst hotel??? ved predsa mne by mala patrit adekvatna ciastka cize aspom vyplatit moju polovicu v trhovej hodnote nie??? to akoze sa kludne moze stat ze byt bude jej a mne najde nejaky podnajom??? hotel,garsonku alebo nieco podobne co ani nebude moje vlastnictvo??? to sa fakt moze stat??? to nie je mozne v tejto republike to znamena,ze priklad::v SR ked sa chce zena zbavit muza a o vsetko ho pripravit tak staci ked poda navrh na rozvod prisudia jej deti lebo to sudia skoro len zeny sudkyne a jednoducho muz si nijako nepomoze pretoze kazdy na neho pozera ako na vinneho a vraha aj ked to neni pravda,ale dokazat nieco co si zena vymysli sa tu jednoducho neda a o vsetko pride...spinavy stat:mad:nemozem si pomoct ale je to pravda a ospravedlnujem sa

EDIT:: pokial mam vedomost tak myslim ze najdenie nahradneho ubytovania sa da vyuzit len v pripade pokial islo o druzstevny byt nie???
Infarkt
08.12.07,10:47
Samo, že to platí len v prípadoch, keď byt nie je v OV...snažil som sa mu vysvetliť ten pojem náhradné ubytovanie ... existuje aj náhradné bývanie, kedy sa už jedná o byt...

Keď je byt v OV a nadobudli ho počas manželstva, musí vždy dôjsť k nejakej náhrade tomu, ktorý sa ho vzdá...
elli
13.12.07,22:26
Samo, že to platí len v prípadoch, keď byt nie je v OV...snažil som sa mu vysvetliť ten pojem náhradné ubytovanie ... existuje aj náhradné bývanie, kedy sa už jedná o byt...

Keď je byt v OV a nadobudli ho počas manželstva, musí vždy dôjsť k nejakej náhrade tomu, ktorý sa ho vzdá...



Nahrade, ale nie bytovej. Aj to len pri SUDNOM vyporiadani BSM.
Teda, sud moze rozhodnut, ze pririekne byt jednemu z manzelov, ktory je poviny druheho vyplatit, alebo mu na ukor toho pririekne vacsi podiel z ostatneho majetku...
Barbara
14.12.07,04:40
Dobry den vsetkym...

Mal by som jednu otazku ktora je pre mna dolezita a pomoze aj inym.Bolo to sice tu na porade rozoberane ale odpoved je velice nejasna takze...

Je podany navrh na rozvod a mame s manzelkou spolocny byt ktory je v osobnom vlastnictve pisany na obidvoch manzelov cize 50-50% ziskany je uz v manzelstve takze ziadny dar ani nic podobne kupno predajna zmluva znie takisto na obidvoch manzelov LV je takisto na obidvoch manzelov a moja otazka znie::pokial by sme sa nedohodli mozem nejakym sposobom prist o svoj podiel alebo za predpokladu ze byt bude prisudeny manzelke aj s detmi prist o to aby ma manzelka vyplatila alebo ako este moze uvedena situacia skoncit??? moze sa stat ze nedostanem nic??? alebo ked jej bude nasudene ze mi musi najst nahradne ubytovanie co sa tim rozumie??? moze to byt aj podnajom?? pripominam len ze byt je v osobnom vlastnictve...dakujem vsetkym za odpovede

a nemôžete sa dohodnúť, že ten byt predáte a peniaze si rozdelíte? my sme po rozvode byt predali a rozdelili sme sa pul na pul. podľa mňa toto je najlepšie riešenie, ovšem ked sa dá dohodnúť, ked nie, tak predsa ked ostane manželka v spoločnom byte, tak ti má vyplatiť polovicu z ceny bytu. aspon ked logicky rozmýšľam.:rolleyes:
Barbara
14.12.07,04:51
občianský zákonník hovorí:


§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko,
čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol
niektorý zmanželov za trvania manželstva, s výnimkou
vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí,
ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo
výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných
v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému
z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred
uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná
ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
§ 143a
(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom
určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva.
Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného
majetku.
(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik
bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.
(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej
zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na
túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda
známa.
§ 144
Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja
manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené
na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.
§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať
každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný
súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí
sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.
§ 146
(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a
povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva,
rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia
alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi
alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo
byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže
súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie
právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu
do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho
užívania úplne vylúčiť.
§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá
vznikla za trvania manželstva,môže byť pri výkone rozhodnutia
uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového
spoluvlastníctva manželov.
(2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného
z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a,
pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku,
ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctvamanželov.
Občiansky zákonník č. 40/1964 Zb. Strana 15

3

) Napr.: zákon č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov

§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná
sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia
povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie
o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho
na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva
manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu
dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho
zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ
ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa
stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva
pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti
výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných
veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú
v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov
sú rovnaké. To isté platí primerane
o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov
spoločné.
§ 149a
Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení
§ 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú
formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch
manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený
požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil
na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.
Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých
detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o rodinu,
a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie
spoločnej domácnosti.
§ 151
Ak za trvania manželstva bezpodielové spoluvlastníctvo
zaniklo, môže sa obnoviť len rozhodnutím súdu
vydaným na návrh jedného z manželov.
macana
27.12.07,11:55
Dobrý deň,

mám jednu otázku: ako riešiť situáciu, keď manželia podajú žiadosť o rozvod, pričom obaja bývajú v RD, ktorý nadobudla manželka DEDIČSTVOM počas tvania manželstva a v liste vlastníctva je zapísaná ako úplný vlastník. Treba v tomto prípade nájsť druhému manželovi nejaké náhradné ubytovanie, alebo má on nejaké právo na "odškodné"????Ďakujem
Chobot
27.12.07,16:38
Dobrý deň,

mám jednu otázku: ako riešiť situáciu, keď manželia podajú žiadosť o rozvod, pričom obaja bývajú v RD, ktorý nadobudla manželka DEDIČSTVOM počas tvania manželstva a v liste vlastníctva je zapísaná ako úplný vlastník. Treba v tomto prípade nájsť druhému manželovi nejaké náhradné ubytovanie, alebo má on nejaké právo na "odškodné"????Ďakujem

Keďže veci získané dedičstvom a darom nevstupujú do BSM, patrí ten zdedený RD iba manželke. Manžel má užívacie právo k domu počas trvania maželstva z titulu manželstva. Pokiaľ bude manželstvo rozvedené, nemá k nehnuteľnosti žiadne vlastnícke ani užívacie právo a preto nemôže požadovať ani peňažnú náhradu ani náhradné ubytovanie. Manželka mu môže zrušiť trvalý pobyt a vysťahovať ho - z. 253/1998 § 7:

"(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) ...
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,"

Náhradné ubytovanie by pripadalo v úvahu napr. vtedy, keby to nariadil súd pri rozdeľovaní BSM.