duficek
07.12.07,16:16
v zákone o dani z prijmov je v paragrafe 5 ods. 3 a)
"(3) Príjmom zamestnanca je aj a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely."

zamestnanec podpisal dohodu o pouzivani vozidla aj na sukromne ucely, za co mu zamestnavatel v mzde priznava nepenazny prijem v sume 1% OC vozidla.

1 - ak zamestnanec nejaky mesiac v roku pouzije vozidlo iba na firemne jazdy, treba aj v tom mesiaci navysit mzdu o nepenazny prijem? predpokladam ze ano, kedze zakon hovori a poskytnuti na sukromne ucely a nie o skutocnom vyuziti na sukromne ucely.
2 - je teda pre takehoto zamestanca vyhodnejsie uzatvorit dohody o pouziti vozidla na sukromne ucely na kazdy mesiac zvlast (ak by mal takych mesiacov bez sukromnych jazd viac), resp. je to mozne?
3 - je treba navysovat nep. prijem zamestnancovi aj ked vyuziva vozidlo cely rok iba na firemne jazdy? pri opatovnom precitani daneho odseku som momentalne na vazkach, pretoze sa tam spominaju aj firemne jazdy a nie len sukromne...
Zoltán Kovács
07.12.07,16:10
v zákone o dani z prijmov je v paragrafe 5 ods. 3 a)
"(3) Príjmom zamestnanca je aj a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely."

zamestnanec podpisal dohodu o pouzivani vozidla aj na sukromne ucely, za co mu zamestnavatel v mzde priznava nepenazny prijem v sume 1% OC vozidla.

1 - ak zamestnanec nejaky mesiac v roku pouzije vozidlo iba na firemne jazdy, treba aj v tom mesiaci navysit mzdu o nepenazny prijem? predpokladam ze ano, kedze zakon hovori a poskytnuti na sukromne ucely a nie o skutocnom vyuziti na sukromne ucely.
2 - je teda pre takehoto zamestanca vyhodnejsie uzatvorit dohody o pouziti vozidla na sukromne ucely na kazdy mesiac zvlast (ak by mal takych mesiacov bez sukromnych jazd viac), resp. je to mozne?
3 - je treba navysovat nep. prijem zamestnancovi aj ked vyuziva vozidlo cely rok iba na firemne jazdy? pri opatovnom precitani daneho odseku som momentalne na vazkach, pretoze sa tam spominaju aj firemne jazdy a nie len sukromne...


U zamestnanca, ktorý má podpísanú spomenutú dohodu o použití služobného mot.vozidla na súkromné účely, mzdu navyšujem o 1% OC vozidla iba v mesiacoch, kedy je v knihe jázd vykázaná aj súkromná jazda.
bufi
07.12.07,16:13
Je logické, že zaplatí iba za tie mesiace, za ktoré je vykázané, že firemné auto používal. Je to vec dohody firmy a pracovníka.
duficek
07.12.07,16:19
logicke ano, ale v niektorych zakonoch sa logika hladat neda :)
Rozalka
07.12.07,19:31
U zamestnanca, ktorý má podpísanú spomenutú dohodu o použití služobného mot.vozidla na súkromné účely, mzdu navyšujem o 1% OC vozidla iba v mesiacoch, kedy je v knihe jázd vykázaná aj súkromná jazda.
Je to určite takto? moja mzdárka mi aj pri dlhodobej PN započítala pri ročnom zúčtovaní 12%, pretože podľa zmluvy som mala možnosť auto používať. Zmluva sa nepíše na každý mesiac zvlášť.
duficek
07.12.07,19:47
no o to mi ide, v zakone sa spomina iba "zamestnavatel poskytne na sluzobne a sukromne ucely" a nie ze 1% OC za kazdy mesiac v ktorom zamestnanec auto pouzije na sukromne ucely
ingi
07.12.07,19:50
Je to určite takto? moja mzdárka mi aj pri dlhodobej PN započítala pri ročnom zúčtovaní 12%, pretože podľa zmluvy som mala možnosť auto používať. Zmluva sa nepíše na každý mesiac zvlášť.

Podľa môjho názoru je to tak, ako píše Rozalka a platí "nelogická" ;) verzia č. 1 zo zadanej otázky, citujem Duficka:

"1 - ak zamestnanec nejaky mesiac v roku pouzije vozidlo iba na firemne jazdy, treba aj v tom mesiaci navysit mzdu o nepenazny prijem? predpokladam ze ano, kedze zakon hovori a poskytnuti na sukromne ucely a nie o skutocnom vyuziti na sukromne ucely."
Stefan2005
07.12.07,20:14
Podľa môjho názoru je to tak, ako píše Rozalka a platí "nelogická" ;) verzia č. 1 zo zadanej otázky, citujem Duficka:
"1 - ak zamestnanec nejaky mesiac v roku pouzije vozidlo iba na firemne jazdy, treba aj v tom mesiaci navysit mzdu o nepenazny prijem? predpokladam ze ano, kedze zakon hovori a poskytnuti na sukromne ucely a nie o skutocnom vyuziti na sukromne ucely."


Súhlasím, poskytnutie (teda je daná možnosť) je iné ako samotné skutočné použitie. Zákon považuje za zdaniteľný nepeňažný príjem už samotnú možnosť jeho použitia, nevyžaduje sa podmienka použitia...
Teda ak je uzavretá dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom na celý rok, je to tých 12 %...
Preto v prípadoch ako spomína smith, že zdaňuje iba v tých mesiacoch, kedy došlo ku skutočnému použitiu, nie je to možné za predpokladu existencie celoročnej zmluvy, ale (podľa môjho názoru) čiastkových zmlúv uzavretých na konkrétne mesiace, kedy sa používalo vozidlo aj na súkromné účely...
Stefan2005
07.12.07,20:28
3 - je treba navysovat nep. prijem zamestnancovi aj ked vyuziva vozidlo cely rok iba na firemne jazdy? pri opatovnom precitani daneho odseku som momentalne na vazkach, pretoze sa tam spominaju aj firemne jazdy a nie len sukromne...


Pýtam sa, je logické v takomto prípade uzavrieť dohodou o používaní auta na súkromné účely?
Samozrejme že nie! A keď nie je dohoda, neposkytol si mu možnosť používať na súkromné účely, teda nemáš čo zdaňovať.
Ale ak je takáto zmluva uzavretá, tak zdaňovať treba...
duficek
07.12.07,20:51
nepochopil si ma, mal som na mysli, ci treba zdanovat 1% ked sa vozidlo pouziva iba na firemne ucely. a zamestnanec nejake povolenie/dohodu o vedeni vozidla na firemne ucely ma.

"(3) Príjmom zamestnanca je aj a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely."

preco su v tom odseku spomenute sluzobne ucely? ved logicky by tam stacilo uviest ina sukromne ucely. v takomto zneni mi to pripada, ze zdanovat 1% treba aj ked je vozidlo poskytnute iba na firemne ucely...

ak by sa malo zdanovat iba v pripade poskytnutia vozidla na sukromne ucely, tak odsek mal zniet :
"(3) Príjmom zamestnanca je aj a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na súkromné účely."
Paula
07.12.07,21:00
k použitiu len na súkromné účely sa píše na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

otázka:

Zamestnávateľ požičia zamestnancovi motorové vozidlo na súkromné účely, zamestnanec zaplatí výdavky za použitie tohto vozidla. Je požičanie motorového vozidla pre zamestnanca nepeňažným príjmom, ak áno ako sa zdaňuje ?

odpoveď:

Pokiaľ je zamestnancovi poskytnuté motorové vozidlo na používanie len na súkromné účely, (napr. jednorázovo za účelom prevozu tovaru v zmysle vnútorného predpisu), pričom zamestnanec uhradí náklady na jeho prevádzku v plnej výške, takéto použitie vozidla nie je u zamestnanca predmetom dane, nakoľko nemá z použitia vozidla majetkový prospech. O nepeňažné plnenie by šlo v prípade napr. keby vozidlo bolo zamestnancovi poskytnuté bez úhrady nákladov na jeho použitie, resp. by mu bolo poskytnuté na používanie na služobné a súkromné účely (§ 5 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov).


..........aby bolo o čom ešte premýšľať:) alebo keby sa aj na toto niekto pýtal.
Stefan2005
07.12.07,21:05
nepochopil si ma, mal som na mysli, ci treba zdanovat 1% ked sa vozidlo pouziva iba na firemne ucely. a zamestnanec nejake povolenie/dohodu o vedeni vozidla na firemne ucely ma.

preco su v tom odseku spomenute sluzobne ucely? ved logicky by tam stacilo uviest ina sukromne ucely. v takomto zneni mi to pripada, ze zdanovat 1% treba aj ked je vozidlo poskytnute iba na firemne ucely...



To je tá logika platí, ale v inej súvislosti.
Veľmi z jednoduchého dôvodu je tam spomenuté aj na služobné účely.
Lebo keby sa auto používalo len na súkromné účely, tak v takom prípade sa už neaplikuje zdanenie vo výške 1%, ale aplikuje sa ako nepeňažný príjem cena obvyklá (napr. cena aká sa používa v autopožičovni za obdobný typ).
Takže logika je tam a veľmi veľká (a uznáš že aj výrazný rozdiel v zaplatenej dani). Keby tomu tak nebolo, potom Tebou navrhované logické znenie zakladalo možnosť najlacnejšej požičovne aut...
duficek
07.12.07,21:39
najlacnejsej pozicovne aut...to myslis ze by bolo nevyhodne pre stat z hladiska zdanovania?
viem si predstavit firmu, ktora zamestnancovi poskytne vozidlo na sukromne ucely (a zamestnanec z hladiska profesie firemne jazdy nemusi mat) ako bonus a "preplati" mu PHM za 1000 km v mesiaci = musi sa v tomto pripade pouzit cena obvykla, alebo sa aplikuje 1%? alebo zamestnanec urobi 1 firemnu jazdu a pojde kupit jednu ceruzku do obchodu a splni firemne aj sukromne jazdy?
duficek
10.12.07,07:33
len posuvam keby sa chcel este niekto zapojit ....
kattka.c
04.01.08,15:06
ahojte,
ja mam teraz zmestnanca ktoremu dali auto aj na sukr. pouzivanie.
Auto je na operativny leasing. Na leasingovej kalkulacii su 3 sumy:
1. je cena bez zlavy a bez DPH 743400SK
2. je cena bez zlavy s DPH 884646SK (to je uvedene ako poistny zaklad)
3. je so zlavou bez DPH 673367SK
Z akej sumy mam vypocitat to 1%?
Mne logicky vychadza ze by to mala byt cena so zlavou navysena o DPH.
Ako to je? prosim pomozte :confused:
kattka.c
05.01.08,20:33
prosim poradte mi niekto :rolleyes:
Orsz
05.01.08,21:16
ahojte,
ja mam teraz zmestnanca ktoremu dali auto aj na sukr. pouzivanie.
Auto je na operativny leasing. Na leasingovej kalkulacii su 3 sumy:
1. je cena bez zlavy a bez DPH 743400SK
2. je cena bez zlavy s DPH 884646SK (to je uvedene ako poistny zaklad)
3. je so zlavou bez DPH 673367SK
Z akej sumy mam vypocitat to 1%?
Mne logicky vychadza ze by to mala byt cena so zlavou navysena o DPH.
Ako to je? prosim pomozte :confused:

Otázka je prečo sú tam tieto tri kalkulácie. Z akej ceny vychádzali pri určovaní ceny za prenájom? No aj mne sa zdá najpravdepodobnejšia cena po zľave - asi ju uviedli z istého dôvodu. Aké je to auto, úžitkové alebo osobné? Pri osobnom je to cena s DPH a pri úžitkovom cena bez DPH. opravujem navýši sa tiež o DPH.
duficek
05.01.08,21:24
Otázka je prečo sú tam tieto tri kalkulácie. Z akej ceny vychádzali pri určovaní ceny za prenájom? No aj mne sa zdá najpravdepodobnejšia cena po zľave - asi ju uviedli z istého dôvodu. Aké je to auto, úžitkové alebo osobné? Pri osobnom je to cena s DPH a pri úžitkovom cena bez DPH.
POZOR, aj pri uzitkovom je to cena s DPH.
kattka.c
05.01.08,21:25
ide o osobne auto. Podla mojich uvah je tam ta cena bez zlavy s DPH koli vypoctu poistneho - pri cene bolo napisane ze je to poistny zaklad.
Takze aj podla Teba by som 1% mala pocitat z ceny so zlavou s DPH?
Paula
05.01.08,21:28
Pri osobnom je to cena s DPH a pri úžitkovom cena bez DPH.


A čo potom posledná veta v uvedenom? (zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)):

Podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov príjmom zamestnanca je aj suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak nie je v obstarávacej cene vozidla zahrnutá DPH, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši.
kattka.c
05.01.08,21:35
v podstate ta DPH je mi jasna - navysim cenu o DPH,
ale ako je to s tou zlavou? :confused:
janiely
12.11.14,08:04
Tu je odpoveď z financnej správy, aktuálne ku dňu 12.11.2014

"Dobrý deň,

podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.1.2014 príjmom zamestnanca je aj počas ôsmich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania vrátane, suma vo výške 1% v

1. prvom roku zo vstupnej ceny (§ 25) motorového vozidla zamestnávateľa, poskytnutého na používanie na služobné a súkromné účely za každý aj začatý kalendárny mesiac;
2. nasledujúcich siedmich kalendárnych rokoch zo vstupnej ceny motorového vozidla podľa prvého bodu každoročne zníženej o 12,5 % k prvému dňu príslušného kalendárneho roka za každý aj začatý kalendárny mesiac jeho poskytnutia;

Z uvedeného vyplýva, že ak zamestnanec nepoužíva firemné motorové vozidlo na súkromné účely celých dvanásť mesiacov, nepeňažný príjem mu bude plynúť len za tie mesiace počas ktorých využíval firemné motorové vozidlo na súkromné účely."