ebeš
07.12.07,18:35
Firma vysiela zamestnancov na prácu do Belgicka / nie je to jej prevádzkareň a nie je ani daňovým rezidentom toho štátu/.
V mesiaci zamestnanec 2-3 týždne odrobí v Belgicku a zvyšok odrobí na Slovensku.
Zamestnanci majú vybavené formuláre E 101, poistné odvádzajú na Slovensku.
Doteraz sa aj daň zo závislej činnosti platila na Slovensku.
Ale už nám pre niektorých vychádza, že sa v Belgicku zdržujú viac ako 183 dní v kalendárnom roku.
Mali by sme začať odvádzať daň do Belgicka?Vôbec si neviem predstaviť ten mechanizmus, keďže zamestnanec časť mesiaca odrobí aj na Slovensku. Výplatu dostávajú spolu v slovenských korunách.
britta
08.12.07,16:33
Nie som az taka podkuta v kramflekoch, ale mna tato vec pred casom tiez zaujímala a zistila som , ze po presiahnuti tych 183 dni Ti vyplyva povinnost zalozit prevadzku v danom cudzom state ale to neznamena, ze uz budes aj danovym rezidentom daneho statu - pri urcovani rezidentury sa prihliada na vela veci a velmi individualne (vraj).
A udajne to vobec nie je take strasne byt dan. rez. ineho statu. Napr. v Nem. si oslobodeny od dane az do vysky 10 000 eur - ale sorry, neviem uz ci zisku alebo prijmu.
Azda sa ozvu aj nejaki podkutejsi poradaci.
Lydka R
08.12.07,18:33
Skús preštudovať zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Belgickom
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-belgicko
ebeš
09.12.07,14:43
Zmluvu som čítala, ale, ako som už písala, neviem si predstaviť jej uplatnenie v praxi, keďže
-zamestnanec robí časť mesiaca na Slovensku a časť v Belgicku/ mzda by sa potom rozdelila na belgickú a slovenskú? Ako?/ poistné, sviatky, dovolenka /
-zamestnanci tam nerobia rovnako dlhú dobu, čiže niektorým by sme odvádzali daň na Slovensku a niektorým v Belgicku?
-tiež sa mi nezdá, ako má zamestnávateľ odsledovať, koľko sa tam dní zamestnanec zdržuje/ za vlasy pritiahnuté, čo keď tam chodí aj na súkromné návštevy/
Pozdával by sa mi brittin názor - byť daňovým rezidentom a neplatiť daň. Dúfam, že ten svoj zákon o dani z príjmu preložili už do angličtiny, pred časom ho mali len vo francúzštine