Lenka1979
07.12.07,21:15
Dobrý večer na porade,
poprosila by som o Vaše názory ohľadom ukončenia podnikania FO. K 31.12.2007 chce FO ukončiť podnikateľskú činnosť. Neuhr.pohľadávky ani záväzky nemá-to by bolo v poriadku. Má majetok,ktorý chce predať svojej "s.r.o.". A eviduje zásoby z roku 2006 v hodnote 900tis. sk., ktoré boli zistené na základe inventúry k 31.12.06. Ak som správne čítala postupy účtovania v JU,tak nespotrebované zásoby sa pripočítavajú k základu dane,takže sú POZD. Tu by mu ale vznikla obrovská daň,lebo tohto roku sa na fyz.osobe už nevykonávala,resp.málo čo vykonávala podnikateľská činnosť. V roku 2004, a 2005 mala stratu,ktorú neumorovala. Dá sa nejak poriešiť tento prípad,aby nemala také veľké príjmy (keďže predá majetok a ešte sú tu tie zásoby z min.roku? Som z toho zúfala.:mee:
Ďakujem za odpovede.
Lenka
Lenka1979
08.12.07,07:36
Večer ma ešte napadlo, že tie zásoby boli vlastne k 31.12.2006. FO robil ešte nejakú činnosť prvé tri mesiace,takže tie zásoby už k 31.12.2007 nebudú také ako v roku 2006, takže vlastne to bude poriešené. Alebo sa mýlim?
Zita5
08.12.07,07:46
Lenka zasa ideme na to "baj očkom" ;) :confused:Ak SZČO má vedené riadne účtovníctvo , musíš vedieť stav , aký na zásobách v skutočnosti má v roku 2007.
Paula
08.12.07,07:51
Lenka, píšeš, že si zúfalá. Nech Ti dá dotyčná FO riadnu súpisku zásob ku konkrétnemu dňu + vlastnoručný podpis k tomu. Inak sa Ti neuľaví:)
STRELEC
08.12.07,08:21
.........A eviduje zásoby z roku 2006 v hodnote 900tis. sk., ktoré boli zistené na základe inventúry k 31.12.06. Ak som správne čítala postupy účtovania v JU,tak nespotrebované zásoby sa pripočítavajú k základu dane,takže sú POZD. ......... Som z toho zúfala.:mee: ........
Ako Ti už bolo povedané, zaujímavé nie sú zásoby k 31.12.2006, ale ku dňu ukončenia živnosti. Tie zdaní.
Čiže treba zistiť (asi by to malo byť z účtovníctva;)), aký je terajší stav zásob. V súvislosti s ukončením živnosti ich povedzme an block (spolu) predať za cenu, za ktorú sú ešte predateľné(!). Je to odôvodniteľné? Je!
Anja111
08.12.07,08:28
Dobrý večer na porade,
poprosila by som o Vaše názory ohľadom ukončenia podnikania FO. K 31.12.2007 chce FO ukončiť podnikateľskú činnosť. Neuhr.pohľadávky ani záväzky nemá-to by bolo v poriadku. Má majetok,ktorý chce predať svojej "s.r.o.". A eviduje zásoby z roku 2006 v hodnote 900tis. sk., ktoré boli zistené na základe inventúry k 31.12.06. Ak som správne čítala postupy účtovania v JU,tak nespotrebované zásoby sa pripočítavajú k základu dane,takže sú POZD. Tu by mu ale vznikla obrovská daň,lebo tohto roku sa na fyz.osobe už nevykonávala,resp.málo čo vykonávala podnikateľská činnosť. V roku 2004, a 2005 mala stratu,ktorú neumorovala. Dá sa nejak poriešiť tento prípad,aby nemala také veľké príjmy (keďže predá majetok a ešte sú tu tie zásoby z min.roku? Som z toho zúfala.:mee:
Ďakujem za odpovede.
Lenka
Dodám iba, že uvedenú stratu za roky 2004 a 2005 si môže v roku 2007 umoriť v plnej výške...
STRELEC
08.12.07,08:32
Ak bude čo umorovať :):)
Zita5
08.12.07,08:40
Zákon o dani z príjmu

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)

(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.
(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov.
(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.
(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.

----------------------------------------------------------------------

No , teraz som na pochybách .Jednak nevieme z otázky , aký bol v roku 2006
ČZD , ak bolo z čoho odpočítať stratu , tak ju mali odpočítať do výšky ČDZ už v roku 2006. Ak to nespravili , tak podľa znenia mi vychádza , ako keby si tú stratu už uplatniť nemohli .Navádza ma k tomu zvýraznené .....
Ešte raz citujem ....
1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná
Lydka R
08.12.07,08:44
Zákon o dani z príjmu

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov.(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.

----------------------------------------------------------------------

No , teraz som na pochybách .Jednak nevieme z otázky , aký bol v roku 2006
ČZD , ak bolo z čoho odpočítať stratu , tak ju mali odpočítať do výšky ČDZ už v roku 2006. Ak to nespravili , tak podľa znenia mi vychádza , ako keby si tú stratu už uplatniť nemohli .Navádza ma k tomu zvýraznené .....
Ešte raz citujem ....
1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná

No môj názor je, že to počnúc znamená, že bezprostredne nasledujúce obdobie po období za ktoré bola vykázaná strata je prvým rokom z tých piatich. Ale či tú stratu umoríš v prvom, druhom, alebo piatom, je podľa mňa jedno.
Lenka1979
08.12.07,11:24
ČZD v za rok 2007 bude 850.400,-- Sk.(približne,presne neviem,budú ešte poistné na SP a zdravot.poist. Daňová strata v roku 2004 bola 120.000 a v roku 2005 60.000. V roku 2006 vykázal kladný základ dane 98.000,-- Sk a zaplatil daň. Čiže za zdaň.obdobie roku 2007 si môže od ČZD odpočítať obidve straty?
Lydka R
08.12.07,11:27
Áno, celých 180 000 Sk.
zltalienka
01.02.08,09:51
Ahojte, chcem poprosit o radu:
Ako sa daju znizit zasoby u SZCO?
Ide o autoservis, ktory rusi zivnost, ale ma vysoke zasoby nahradnych dielov, ktore by zvysili zisk SZCO.
1.Moze poskodene alebo stare nah. diely jednoducho vyradit internym predpisom? Je potrebne nejako dokazovat, ze tieto nah.diely su uz nepouzitelne? Alebo je potrebne ich odovzdat do zberu surovin a prilozit doklad?
2. Je mozne znicit hodnotu zasob ich "precenenim" smerom nadol? (napr. z dovodu, ze taketo diely sa uz velmi nepouzivaju su zastarale, a na trhu su uz lepsie, kvalitnejsie).

Dakujem za vsetky nazory.
zltalienka
06.02.08,13:12
nikto mi neporadi?
Prosim!