Mausili
08.12.07,01:13
Moja mini orchidea mi krásne kvitla, pustila nový výhonok. Odrazu všetko opadalo /ked som bola v zahraničí/. Manžel sa o ňu staral. :confused:
Okrem toho mám ešte dve veľké a tie kvitnu a sú zdravé.
Tá mala ma teraz už len listky a navrchu bielu pleseň. V knihe o orchideách som sa dočítala že to treba postriekať cesnakovým výluhom. Žial nepomohlo to a zdá sa že je to ešte horšie. Prosím poraďte mi niekto ... tá mala orchidea je môj miláčik :mee:
Čertík
11.12.07,18:54
Ja si len myslim, ze to chuda dostalo velku davku vody naraz. Ja by som ju nechal dobre preschnut a ak je to mozne, tie listy, co uz biele odstihnut - teda ak to pojde. Uz som niekde cital, ze ked orchidea neposlucha, tak ju treba trosku naplasit. A to bud 2 tyzdnovym smadom, alebo prudkym striedanim teplot. Cez v teple, v noci preniest do miestnosti, kde sa nekuri. Alebo ju dat na par dni do tmy. Vraj sa ako keby zlakne, polepsi sa, a pripadne aj zakvitne. Ja som to skusal s tou zmenou teploty. Asi 2 tyzdne. Cez den obyvacka a v noci izba kde sa nekury. Vysledok - teraz mame na nej asi 10 cm vyhonok, ktory hadam zakvitne....A drzim palce, nech sa Vam ju podari zachranit. je to fakt krasny kvietok...Narocny, ale vie sa odvdacit.
Janiela
12.12.07,17:39
Mne tiež kvety opadali. Začali mi listy strašne rásť. Asi má vegeračné obdobie. Ale ja by som chcela radšej pekný farebný kvietok. Skúsim radu Čertíka. Nechám poriadne preschnúť.
Melnick
12.12.07,18:10
Mne tiež kvety opadali. Začali mi listy strašne rásť. Asi má vegeračné obdobie. Ale ja by som chcela radšej pekný farebný kvietok. Skúsim radu Čertíka. Nechám poriadne preschnúť.
Čertík a neprišiel by si tie moje orchidee postrašiť Ty sám???:D:D:D
betka
12.12.07,18:38
Moje kočky som polievala prevarenou vodou, 4 mám bez kvetov jedna mi ešte kvitne, dnes už však odpadol prvý kvietok. Začínajú vegetovať, treba málo zalievať. Vo februári by nás mohli prekvapiť, začína im nový život...
Čertík
13.12.07,18:18
Čertík a neprišiel by si tie moje orchidee postrašiť Ty sám???:D:D:D

Prisiel,velmi rad, ale na kvietky nezaberam....:(
Ale to, co som spominal, udajne pomohlo zopar pestovatelom.

A potom su tu este moznosti vymeny kvetinacov. Skusit hydrofoniu, alebo kvet dat do klímavázy. Videl som nedavno v TV a vypadalo to velmi dobre.
Melnick
13.12.07,18:36
Skúsim poslúchnuť a vyskúšam na niektorých orchideách Tvoje rady,no myslela som,že také vystrašené skôr zakvitnú:D. Práve predvčerom mi odpadol posledný kvet:mee: na fialovej orchidei, robila mi radosť od júla.:):):)
pachola
14.12.07,06:07
orchidea neznáša moc sálavé teplo,takže netreba držať na parapete pri radiatore,polievať takto raz za 10-14 dní namočiť celý črepník do nádoby s vodou a s trochou hnojiva na orchidee nechať 10 minút napiť tú kôru,nasaje vodu a potom si ju nevšímať do ďalšieho polievania/močenia/
Janiela
15.12.07,09:01
Včera som na PRIME sledovala následovný postup:
Orchideu očistiť od zeminy, vložiť do sklenenej vázy s uhlím (cca 1 ks) a vodou asi tak 2-3 cm do výšky. Bude krásna. Mám dve, tak na jednej to môžem vyskúšať.
Čertík
17.12.07,17:11
Janiela: To co si videla, su tie klimavazy, co som pisal vyssie. Ano, vyzera to fajn, lenze tie vazy stoja cca 800 !!!! ceskych koruniek. Takze treba asi improvizovat s nejakou lacnejsou verziou.

Inak citujem jednu otazku z jedneho fora, hadam sa na mna nik nenahneva:
Poradte , čo mám robiť - na spodnej časti listov sa objavila biela hubovitá látka, podobná hustej pavučine. Na vrchnej časti listov sú zase " lepkavé " bodky.
Ako sa toho zbaviť ?

A citujem aj odpoved:

podľa opisu to vyzerá na červce rodu Cooidae. Radi sa zdržujú na spodných stranách listov a v pazuchách.
Pozor rýchlo sa vedia rozliezť po ostatných rastlinách.
Spoľahlivo na ne účinkuje Sumithimon super alebo Mospilan a zároveň sú k orchideám šetrné.
Ich výhodou je, že sa dostávajú do tkaniva rastliny a tým sú pre škodcu jedovaté.

Neviem, ci je to presne to, co sa tu spominalo vyssie...
Janiela
18.12.07,05:16
Janiela: To co si videla, su tie klimavazy, co som pisal vyssie. Ano, vyzera to fajn, lenze tie vazy stoja cca 800 !!!! ceskych koruniek. Takze treba asi improvizovat s nejakou lacnejsou verziou.


---------------------------------------------------------------
Súhlasím, išlo o klimavázu a rozmýšľam o nejakej lacnejšej vezrii.
heja3
18.12.07,07:52
http://www.hydroponie.cz/index.asp?p=rady

Keď som na tú vázu pozerala, dá sa určite použiť aj iná, len treba zabezpečiť:

1) aby bola priehľadná
2) rastlina má byť uchytená vo váze tak, aby korene neboli vo vode, maximálne
na uhlí
3) na vrch dať niečo, aby sa rýchlo neodparovala voda - na tej pôvodnej
klimaváze je to zabezpečené tým, že sú kraje podvinuté
4) pridať nejaké opory do vázy, aby sa rastlina nekývala

PS: Skúsim to aj ja, lebo mám od kamarátky orchideu, ktorá ešte nekvitla ani
jej, ani mne. Vyzerá ako tráva, má také dlhé tenké listy. Náhodou podľa
opisu, mi nevie poradiť, ako sa o ňu mám starať, prípadne aké môže mať
kvety?
stevca
09.09.09,15:27
prosím o radu. mamke som kúpila krásnu orchideu k meninám, no neviem čo je s nou. listy jej žltnú a aj napriek tomu sa mi zdá, že puky ešte nerozkvitnutých kvetov uschínajú. do nedele ju mám ešte doma, a nerada by som, aby mi začala hynúť. dakujem za každú dobrú radu.
Nachtigal
25.10.09,11:44
dievčence bola som v Kauflande a mali tam také malé miniorchidejky, cca výška 10 cm, len som nezistila cenu. Boli veľmi pekné.
;);););)
Rozalka
25.10.09,11:53
Kvety v obchodných reťazcoch sú rýchlopestované pre určité obdobie. Predávajú sa v čase ich najväčšej krásy.
Môj názor je, že sa kvety majú nakupovať v kvetinárstve, tam aj vedia poradiť a práve preto v potravinách kvety nekupujem.


mimotemy
Moje heslo: Ševče, drž se kopyta.
Tiež sa nám nepáči, ak účtovníctvo robia neúčtovníci.
drobeceva
25.10.09,11:56
V júli som si kúpila v Kauflande krásnu orchidejku. Dodnes je nádherná, stále zakvitnutá, zatiaľ ani kvietok neodpadol.
Včera som bola v prešovskom Baumaxe, ale akosi nič ma tam neoslovilo. Takže, prišla som naprázdno.
Rozalka
25.10.09,12:05
Evka, gratulujem, mala si šťastie.
Nech sa jej len darí.

PS: Baumax nepovažujem za kvetinárstvo, tam to o rýchlených kvetinách platí dvojnásobne.
lusielaL
25.10.09,12:13
ja kupujem orchidee prevazne v obchodakoch,zatial mi za tri roky pestovania pri momentalnom pocte 31 kusou uhynuli asi tri,a to bolo este v mojich pestovatelskych zaciatkoch ked som nevedela co a ako,prave o kvetinarstvach som pocula,ze na orchidee nalezie pri mnozstve inych kvetov vselico.tak komu verit?osobne si myslim ze ked je zdrava rastlina je jedno kde je kupovana,hlavne nech nam robi radost.
dindi22
25.10.09,12:19
No s tými obchodnými reťazcami možno máte pravdu, ale ja ani s kvetinárstvami zas nemám bohvieakú skúsenosť. Naposledy, čo som bola v kvetinárstve, tak ma až pot oblial, keď som zbadala, ako majú uložené črepníkové kvety-prepolievané, pálilo na ne slnko, orchidee stáli vo vode:mee:.
Skoro som zaplakala.
Chcela som odtiaľ odísť, ale je to u nás jediné kvetinárstvo a ja som potrebovala substrát na orchidee.
Ale asi som mala vážne hneď po príchode odísť-predavačka mi totiž tvrdila, že na orchidee netreba extra substrát, že ona dáva obyčajnú zeminu...Nezmohla som sa na slovo a odišla som...
Nechápem, ako môže niekto tak nevzdelaný pracovať v kvetinárstve a starať sa tam o tie chúďatá kvety?!!!!!:eek:
Silvernola
25.10.09,17:34
Kvety v obchodných reťazcoch sú rýchlopestované pre určité obdobie. Predávajú sa v čase ich najväčšej krásy.
Môj názor je, že sa kvety majú nakupovať v kvetinárstve, tam aj vedia poradiť a práve preto v potravinách kvety nekupujem.


mimotemy
Moje heslo: Ševče, drž se kopyta.
Tiež sa nám nepáči, ak účtovníctvo robia neúčtovníci.
Duša naivná, a čo myslíš, odkiaľ berie 95% kvetinárstiev kvety? Z tých istých zdrojov ako supermarkety - nanajvýš ak v inom čase. Ak poznáš niektoré zo zvyšných 5%, tak potom gratulujem
foza
26.10.09,12:35
Osobne si myslým, že orchidky kupované v kvetinárstvach sú zbytočne predražené. Zatiaľ všetkých 8 mám z obchodných reťazcov a darí sa im dobre.:) Sú za rozumnú cenu a ak by náhodou aj niektorá uhynula,:mee: neni problém kúpiť novú.:---
Zdenka175
26.10.09,12:40
Baby, veď píšte do témy pestovanie orchidei.Nezakladajte nové témy. ďakujem