anka-s
08.12.07,08:26
Ahojte, chcela by som poprosiť o radu: kamarátka je SZČO. Jej mama jej chce na Vianoce podarovať notebook. Tento notebook bude brať cez Orange na splátky aj s internetom. Keďže kamarátka chce požiadať o hypotéku, nechce si zatiaľ nikde figurovať ako dlžník, ale chcela by si tento notebook aj s internetom dať do výdajov. Môže s mamou uzavrieť nejakú zmluvu, že jej bude mesačne platiť splátky za notebook a internet vo výške faktúry? Bude to uznaný výdavok z hľadiska dani z príjmov? Ak áno, aká by to mala byť zmluva? Musela by jej mama takýto príjem zdaňovať? Ďakujem.
Zita5
08.12.07,08:03
Podľa môjho názoru , matka predmetný notebook nemôže ani predať , ani darovať , nakoľko nie je to jej vlastníctvo . Jej vlastníctvom sa stane až dňom splatenia úveru za predmetný notebook .
Paula
08.12.07,08:20
Nemusíme chcieť naraz všetko. Pod stromčekom sa bude notbúčik "tváriť" ako darček a po jeho splatení sa môže stať predmetom predaja / kúpy už medzi nimi dvoma.
Anja111
08.12.07,08:57
Ahojte, chcela by som poprosiť o radu: kamarátka je SZČO. Jej mama jej chce na Vianoce podarovať notebook. Tento notebook bude brať cez Orange na splátky aj s internetom. Keďže kamarátka chce požiadať o hypotéku, nechce si zatiaľ nikde figurovať ako dlžník, ale chcela by si tento notebook aj s internetom dať do výdajov. Môže s mamou uzavrieť nejakú zmluvu, že jej bude mesačne platiť splátky za notebook a internet vo výške faktúry? Bude to uznaný výdavok z hľadiska dani z príjmov? Ak áno, aká by to mala byť zmluva? Musela by jej mama takýto príjem zdaňovať? Ďakujem.
Jedine, že by matka zobrala notebook aj s internetom na dcérino IČO a mesačne by dcére splácala jednotlivé úhrady, ktoré ona zaplatí Orange...
Zita5
08.12.07,09:04
Jedine, že by matka zobrala notebook aj s internetom na dcérino IČO a mesačne by dcére splácala jednotlivé úhrady, ktoré ona zaplatí Orange...

Súhlasím .
Neviem posúdiť , že či by tento navrhovaný spôsob , mal až tak veľký vplyv na prípadný HÚ , o čom sa zmieňuje zadávateľka otázky . Ale bolo by vhodné nad tým pouvažovať , nakoľko aj ja by som v tom videla najlepšie riešenie .
STRELEC
08.12.07,09:14
Dve otázky :
a) mama uzatvorením zmluvy sa stáva vlastníkom veci (notebooku)? Predpokladám, že áno, len jej vzniká záväzok predmet kúpy splatiť.
b) je cena notebooku do 30 tis. Sk?
Dve odpovede :
Ak je mama vlastníkom veci, môže s ňou nakladať ako uzná za vhodné a teda aj predať. Musí samozrejme splniť svoj záväzok voči dodávateľovi, ale to na veci nič nemení. Notebook môže jednou sumou predať.
Ak bude predajná cena medzi mamou a dcérou do 30tis. alebo nad 30 tis, je to vecou dohody a s pôvodnou cenou to súvisí len sprostredkovane. V žiadnom prípade neplatí, že aj oni dve sa musia dohodnúť na nejakých splátkach, resp. že sa musí "dodržať cena". Môže, ale nemusí! Je to len vec dohody.
Pôvodný vzťah Orange - mama nemá priamy súvis na vzťah predávajúci - kupujúci (mama - dcéra).
Infarkt
08.12.07,09:23
Dve otázky :
a) mama uzatvorením zmluvy sa stáva vlastníkom veci (notebooku)? Predpokladám, že áno, len jej vzniká záväzok predmet kúpy splatiť.
b) je cena notebooku do 30 tis. Sk?
Dve odpovede :
Ak je mama vlastníkom veci, môže s ňou nakladať ako uzná za vhodné a teda aj predať. Musí samozrejme splniť svoj záväzok voči dodávateľovi, ale to na veci nič nemení. Notebook môže jednou sumou predať.
Ak bude predajná cena medzi mamou a dcérou do 30tis. alebo nad 30 tis, je to vecou dohody a s pôvodnou cenou to súvisí len sprostredkovane. V žiadnom prípade neplatí, že aj oni dve sa musia dohodnúť na nejakých splátkach, resp. že sa musí "dodržať cena". Môže, ale nemusí! Je to len vec dohody.
Pôvodný vzťah Orange - mama nemá priamy súvis na vzťah predávajúci - kupujúci (mama - dcéra).

V plnej miere súhlasim a dodávam ešte k tomu, že vzťah k Orange je len Zmluva o pripojení + dodatok o viazanosti na poskytovanie služieb, kdežto úver sa riadi zákonom 258/2001 a tento zmluvný vzťah nastáva s QUATRO a nie s Orange-om...:)
anka-s
08.12.07,09:28
Anja111 + Zita5 - áno, to by bolo riešenie, ony by to tak aj riešili, len dcéra si chce zobrať hypoúver - a keby si teraz zobrala notebook na seba, musela by pred bankou priznať ako pravidelný výdavok cca 1.500,-- Sk, čo by pre ňu možno znamenalo neschválenie úveru pre nedostatočný príjem. Hypoúver je pre ňu dôležitejší ako notebook. A čo sa týka vplyvu na základ dane - ročne by to bolo cca 18.000,-- Sk, čo si myslím nie je zanedbateľné. Súhlasím so STRELCOM, notebook bude vo vlastníctve matky. Ja som mala na mysli nejakú dohodu (alebo zmluvu), že matka dcére tento notebook aj s internetom dá do užívania, za čo jej bude dcéra preplácať mesačné faktúry od Orange. Ďakujem za všetky reakcie.
STRELEC
08.12.07,09:34
Aj zmluva o prenájme notebooku je principiálne rovnako možná ako predaj notebooku. Zadanie pôvodne asi skôr smerovalo na "presun" do majetku dcéry, nie?
anka-s
08.12.07,09:49
V podstate dcére nejde o to, aby mala ten notebook v majetku. Ešte som zabudla, že sa s matkou dohodli, že matka bude financovať notebook a dcéra si bude platiť internet. Ide o to, že dcéra má veľmi málo možností ako si znížiť základ dane a tých cca 18 tis. ročne by jej pomohlo. Len Orange fakturuje ten internet aj so splátkou notebooku a samostatne notebook na matku a internet na dcéru Orange nedá. Preto by tá zmluva o predaji notebooku bola nápadná. Mám prípad v účtovnej praxi, že FO nepodnikateľ je vlastníkom pevnej telefónnej linky a má s s.r.o. podpísanú dohodu o jej užívaní s tým, že všetky náklady znáša s.r.o.. Preto chcem vedieť, či by sa dalo niečo takéto aplikovať aj na tento môj prípad. Či by to DÚ nemohol napadnúť.
STRELEC
08.12.07,09:59
[quote=anka-s;586210]..... Preto by tá zmluva o predaji notebooku bola nápadná. Som presvedčený , že by nebola nápadná a dokonca že by bola nanapadnuteľná! Pre predaj notebooku dcére hovorí aj to, že ten notebook má alebo bude mať nejaký dokupovaný softvér, bude si možno vyžadovať neskôr nejakú pozáručnú opravu .... Treba zvážiť. Mám prípad v účtovnej praxi, že FO nepodnikateľ je vlastníkom pevnej telefónnej linky a má s s.r.o. podpísanú dohodu o jej užívaní s tým, že všetky náklady znáša s.r.o.. Preto chcem vedieť, či by sa dalo niečo takéto aplikovať aj na tento môj prípad. Áno dalo, ale je to podľa mňa horšie riešenie ako vyššie uvádzané. Malo by sa týkať len úhrady časti nákladov za internet matke na základe zmluvy.
Slavena
24.03.08,10:50
Prosím o radu všetkých, ktorí aj v tento krásny deň riešia problémy.
Klient si zobral v r. 2007 /21.12./ úver na kúpu PC zostavy s tým, že nejakú časť /2378,-Sk/ uhradil priamou platbou ešte v r.2007. Cena tejto zostavy je 23775,- Sk. Prvú mesačnú splátku by mal zaplatiť až v januári 2008. Splácať by mal 20 mesiacov. Samozrejme cena úveru je už aj s úrokmi 26.080,-Sk.
Neviem, ako mám postupovať pri účtovní /JÚ/,
do nákladov si dá za r.2007 predpokladám tú prvú priamu platbu. Potvrdí mi to niekto?
JuKaS
24.03.08,11:40
Zrejme keď si bral úver na kúpu PC, tak na PC má faktúru, PC bude odpisovať, splátky úveru - VNZD, úroky - VOZD
Marta3
24.03.08,13:05
FA za kúpu PC zaeviduje v knihe záväzkov a v evidencii drobného hmotného majetku. Každú splátku FA účtuje ako VOZD - prev. réžia.
Keďže cena včítane úroku nepresiahla 30000 Sk, PC neodpisuje.