Julius68
08.12.07,11:13
Prosim o radu.
prave som sa registroval a neviem celkom ci to napisem tak ako treba v kazdom pripade mam problem....
moj obchodny nazov je moje meno a nazov (od december 06). ozvala sa mi firma ktora ma ten isty nazov (samozrejme bez mojho mena) registrovany a ziada ma o napravu... vie mi prosim niekto poradit co mam robit?

dik Julo
KEJKA
08.12.07,10:42
uvádzaj všade svoje meno plus názov, takto je to jednoznačné a nikto to napadnúť nemôže.
samotné "obchodné meno" - pokiaľ ho nemá niekto zapísané ako obchodnú značku, je tiež nenapadnuteľné.
STRELEC
08.12.07,10:45
Ak ide o registrovaný názov - budeš musieť dodatok svojho obchodného mena na živnoúrade pozmeniť alebo zmeniť tak, aby nebol zameniteľný s registrovaným názvom. Pod registrovaným názvom sa samozrejme nerozumie to, že:
- iná FO má rovnaký dodatok obchodného mena a nedala si ho registrovať ako chránený názov. Živnoúrad nesleduje u FO duplicitu, resp. duplicitu, zhodu názvov medzi FO - PO.
- existuje PO s rovnakým obchodným názvom (a tiež - nie je registrovaný). Odsúhlasenie názvu na obch. registri a živnoúrade , to nie je "registrovaný názov".
Príklad: Coca Cola je celosvetovo chránený názov. Nemôžeš mať dodatok obchodného mena Coca Cola, COCACOLA a pod., teda Tvoje obchodné meno s dodatkom obchodného mena nemôže znieť napr.: Ján Mrkvička - COCACOLA. To by si sa nevyhol súdnemu sporu a plateniu!!!
Peter Briatka
14.12.07,14:20
V prvom rade je dôležité vedieť, či podnikáš v tej istej oblasti ako oni. Obchodný zákon (myslím) nehovorí nič o podobnosti názvov, pokiaľ nedochádza k zneužívaniu ich mena (asi ho mali skôr). Ďalšia vec je: spôsobil si im nejakú škodu, ktorú by mohli vymáhať?... Ak áno (čo pochybujem) skús vyhľadať ešte nejakú staršiu firmu s podobným názvom ako majú oni... - hovorí sa že najlepšia obrana je útok... a v prípade že by trvali bezdôvodne na zmene tvojho mena pohroz im že máš páky na tú firmu o ktorej som hovoril...
Zákon hovorí (myslím) o etike podnikania - nemal by si svojou činnosťou škodiť ich menu...
PS: u nás doma máme v dedine 3 stavebné firmy, ktorých základ mena tvorí BaB a existujú vedľa seba úplne normálne.
wagner
14.12.07,18:21
Ty patríš ku ktorej BaB?
wagner
15.12.07,20:18
Peter Briatka, k tým 3 stavebným firmám BaB si ale zabudol napísať, to čo je uvedené v ŽR - BaB spol.s.r.o. vznikla 18.5.1994 kde štatutári boli A.Blaho, A.Blaho ml.,J.Briatka. J.Briatka ukončil v BaB s.r.o. podnikanie dňa 3.6.1996 a vytvoril si druhú firmu Ján Briatka - BaB dňa 4.6.1996. Keďže značka BaB už mala meno, tak ju používajú spoločne a každý si k nej píše svoje meno. Názov BaB si teda uviedol nepravdivo. V tom poňatí ako si to prezentoval to je zavádzajúce stanovisko.
Peter Briatka
07.01.08,09:05
Tak to ma mrzi. Ja nepatrim k ani jednej - ja pracujem úplne inde. A ak sa smiem spýtat - ty si právnik/právnička??? PS: To si si dal/a ale dost namahy ked si si to overoval/a v OR alebo ZR:)