e.v.a.
08.12.07,17:58
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť.
Robím účtovníctvo pre podnikateľa, ktorý chce, aby som mu urobila knihu jázd. Má súkromné auto nezaradené do majetku. Preštudovala som na porade na túto tému veľa. Ale neviem si rady. Teoreticky to ovládam, len prax:). Viem, že nemusí mať stav tachometra. Problém mám, že neviem, kde mám zohnať presné sumy ceny benzínu v deň keď nakupoval, lebo zo ŠÚ mám len priemerné ceny, na natankuj.sk to neviem nájsť, ak to tam je. Nemá blôčky z nákupov, niekedy platil z karty. Keď platil z karty, tak z BÚ to dám ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? A čo potom s cestovnými náhradami. Viem ich vypočítať, ale zaujíma ma ako sa to zaúčtuje. Ako VOZD, ale cez interný doklad alebo ako? Možno je to to pre niekoho malina, ale ja idem toto robiť prvý krát, tak budem vďačná za každú radu.
Ďakujem
Lydka R
08.12.07,17:20
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť.
Robím účtovníctvo pre podnikateľa, ktorý chce, aby som mu urobila knihu jázd. Má súkromné auto nezaradené do majetku. Preštudovala som na porade na túto tému veľa. Ale neviem si rady. Teoreticky to ovládam, len prax:). Viem, že nemusí mať stav tachometra. Problém mám, že neviem, kde mám zohnať presné sumy ceny benzínu v deň keď nakupoval, lebo zo ŠÚ mám len priemerné ceny, na natankuj.sk to neviem nájsť, ak to tam je. Nemá blôčky z nákupov, niekedy platil z karty. Keď platil z karty, tak z BÚ to dám ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? A čo potom s cestovnými náhradami. Viem ich vypočítať, ale zaujíma ma ako sa to zaúčtuje. Ako VOZD, ale cez interný doklad alebo ako? Možno je to to pre niekoho malina, ale ja idem toto robiť prvý krát, tak budem vďačná za každú radu.
Ďakujem

Začnem od konca, náhrady tak ako píšeš cez ID VOZD.
Čo sa týka tej knihy jázd, vieš kde on jazdil celý rok? Knihu jázd (aspoň tých podnikateľských) by si mal písať priebežne a taktiež odkladať bločky o nákupe PHM, aby vedel preukázať cenu PHM v čase jej nákupu. Ale používajú sa tiež mesačné priemerné ceny PHM.
tetrisss
08.12.07,17:29
V prvom rade musi byt zaplatena dan z motorovych vozidiel,aby bolo mozne uctovat naklady. Potom musi byt vedena kniha jazd systemom, ze tam bude datum, odkial,kedy a kam kedy, z toho vyplynie pocet km/osobne som davala stav tachometra a tak mi vysli kilometre, jasny musi byt ucel cesty, dobre je, ked je nejako aj podlozeny a potom sa vypocitaju cestovne nahrady, to vravis, ze vies, no a ta suma je VOZD, ja som to davala do prevadzkovej rezie/nakoniec vsak inde to ani nie je kde/. Pokial platil benzin kartou a teda prechadza to uctom, tak je to podla mna osobna spoteba, mozno ze by sa to dalo nejako zlozito aj inak, ale tak je to lepsie. S tou cenou neviem, ja som robila cestaky hned, takze aj cenu som tam znacila, ale ja si myslim, ze ta priemerna je asi dostatocna. Inak daju sa cestaky aj zosumarizovat a vyplacat povedzme raz za mesiac.
e.v.a.
08.12.07,18:30
Potrebovala som si overit, ci tie vyratane cest. nahrady (aj za PHL) davam do nakladov cez ID. Asi by malo stacit raz mesacne, aspon tak som sa tu docitala. Niekde som tu citala, ze priemerna cena nestaci, ale bude musiet, ked inu nemam. Dakujem vam. Dan ma zaplatenu a blocky neodkladal, knihu neviedol a teraz potrebuje znizovat naklady. Takze on mi da trasy kade jazdil a ja idem tvorit. Len to nikomu nehovorte. Hahahaha. Viem, co by mala obsahovat kniha jazd. Hadam to bude ok.
Manual
08.12.07,19:31
Potrebovala som si overit, ci tie vyratane cest. nahrady (aj za PHL) davam do nakladov cez ID. Asi by malo stacit raz mesacne, aspon tak som sa tu docitala. Niekde som tu citala, ze priemerna cena nestaci, ale bude musiet, ked inu nemam. už máš Dakujem vam. Dan ma zaplatenu a blocky neodkladal, knihu neviedol a teraz potrebuje znizovat naklady. Takze on mi da trasy kade jazdil a ja idem tvorit. Len to nikomu nehovorte. Hahahaha. Viem, co by mala obsahovat kniha jazd. Hadam to bude ok.
Tu sú ceny PHL tak ako sa menili:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab
e.v.a.
22.01.08,19:49
Prosím Vás, rada by som sa ešte vrátila k tejto téme. Zaujíma ma, či môžem všetky náhrady zaúčtovať za celý rok jedným interným dokladom na konci roka, alebo to musím robiť mesačne. Ďakujem za rady
wictor576
23.01.08,09:32
Ahoj, tak neviem ci to mozes cez interny doklad?! Ja to uctujem cez vydavkovy pokladnicny doklad ako aj vsetci moji kolegovia, ktori robia ako zivnostnici. Ved tie peniaze nejake musis pre seba vyplatit z podnikania, nie?
e.v.a.
23.01.08,10:17
Ja naozaj neviem. Robím to prvý krát. Stále čítam poradu a snažím sa v tom nejako vyznať.
Keď nakúpi pohonné látky, tak to dám ako VNZD.
Tu som sa dočítala, že náhrady t.j. 6,2 Sk za km a PHL mám dávať cez interný doklad ako VOZD - prevádzková réžia.
Tak ako?
Zdenka 0705
23.01.08,10:36
To máš jedno, môžeš ich dávať cez pokladňu mesačne /a vyplácať/, čo je účtovne zložitejšie. Jednoduchšie je cez ID raz ročne. A peniaze, aby mali z čoho žiť, sa dajú jednoducho vyplatiť cez pokladňu, alebo účet, ako osobná spotreba, čo je ale výdavok nedaňový. Ako si spravíš, tak bude. Oboje je dobre, malo by to byť v smernici.
Petra29
23.01.08,10:46
Ja naozaj neviem. Robím to prvý krát. Stále čítam poradu a snažím sa v tom nejako vyznať.
Keď nakúpi pohonné látky, tak to dám ako VNZD.
Tu som sa dočítala, že náhrady t.j. 6,2 Sk za km a PHL mám dávať cez interný doklad ako VOZD - prevádzková réžia.
Tak ako?

Pri súkr.aute, nákup PHL ide cez VNZD.
6,2 + PHL ako VOZD sa myslí podľa cesťáku, prepočítané, rozumieš?
e.v.a.
23.01.08,10:51
Tak to znamená, že keď nakúpi benzín, zaúčtujem ako VNZD.
Na konci roka urobím prepočet a cez interný doklad zaúčtujem náhrady, ako VOZD - prevádzková réžia. Dúfam, že to tak môže byť. Lebo on platí benzín z účtu, a mám výpis celoročný a niektoré položky ani neviem, za čo sú, lebo ho používa aj na súkromné účely, takže všetko, čo neviem identifikovať ide do osobnej potreby. Takže náhrady cez ID sú mi určite jednoduchšie. Ďakujem
e.v.a.
23.01.08,10:54
Ozaj, ale ja mu nerobí cesťáky ani on si ich nerobil. Len vediem knihu jázd. Je realiťák, takže denne má množstvo výjazdov - obhliadky nehnuteľností, to nie je možné urobiť na celý deň cesťák, lebo je to priemerne denne aj 90 km. Tak dúfam, že kniha jázd bude stačiť. Napíšem Bratislava - mesto, účel - obhliadky. Dúfam, že to bude stačiť.
Zdenka 0705
23.01.08,11:15
Malo by to stačiť. Cesťáky sa robia najmä zamestnancom, kde si uplatňujú aj stravné. Tvoj realiťák má, dúfam, stravné lístky. To by bolo škoda, keby ich nemal. Ako szčo mu idú celé do nákladov.
e.v.a.
23.01.08,11:16
Stravné lístky za minulý rok nemal. Tento rok som mu už kúpila. Takže je to škoda, lebo sme hľadali výdavky. Ale čo už.
Petra29
23.01.08,11:31
Ak by mal cesťák vystavený na každý deň, aj v rámci mesta, a táto pracovná cesta mu znemožnila stravovať sa obvyklým spôsobom, mal by nárok aj na stravné podľa dĺžky trvania prac.cesty.
e.v.a.
23.01.08,11:49
To by sa asi ťažko obhajovalo, že sa nemohol stravovať obvyklým spôsobom, keď v Bratislave je milión reštaurácií. Neviem, čo to znemená, ten neobvyklý spôsob. Toto je asi už mimo témy.
Proste dám do internej smernice, že si nebude cestovné náhrady vyplácať výdavkovým pokl. dokladom, ale na konci roka si to zúčtuje cez interný doklad. Dúfam, že netreba ponižovať VNZD.
ego.mc
24.01.08,11:27
Nuž práve stravovanie sa v rôznych reštauráciách je ten "neobvyklý" spôsob.:) Predpokladám, že nemal uzatvorenú zmluvu o poskytovaní stravy s nejakým konkrétnym stravovacím zariadením. Ak cesta mimo sídla firmy (alebo prevádzky) trvala viac ako 5 hodín (alebo súčet viacerých ciest za deň) má nárok na diéty.