sluzby
08.12.07,19:42
dobry den mohli by ste mi poradit ako mam postupovat pri zdaneni vynosu z podielovych listov, pricom podielove listy aj s vynosom boli vyplatene a este podla akeho § sa v tomto pripade postupuje.dakujem.
Zuziana
08.12.07,19:04
Prostredníctovom daňového priznania, kde budeš uvádzať aj svoje ostatné príjmy
§ 7

Príjmy z kapitálového majetku
Na začiatok


(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú


a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte a na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
sluzby
08.12.07,19:44
dakujem, ale ja stale neviem čo sa zdanuje a od aprila t.r. roku vraj platia v tomto nove pravidla -nova uprava zdanovania. Viete mi poradit. dakujem.
ingi
08.12.07,20:07
dakujem, ale ja stale neviem čo sa zdanuje a od aprila t.r. roku vraj platia v tomto nove pravidla -nova uprava zdanovania. Viete mi poradit. dakujem.

Od 01.04.2007 je účinná novela ZoDP, podľa ktorej Vám bola banka povinná zraziť z výnosu z podielových listov daň.
K uvedenému je vhodné si prečítať celý § 43 ZoDP (aj tu na Porade ;)), ale zacitujem z neho aspoň pre Vás najpodstatnejšie časti:

"§ 43
Daň vyberaná zrážkou

.........
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
..........
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5 alebo 9. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
..........
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
............
(10) ........
Pri vyplatení (vrátení) podielového listu sa vykoná zrážka dane z kladného rozdielu medzi vkladom podielnika, ktorým je predajná cena podielového listu pri jeho vydaní a vyplatenou nezdanenou sumou; ak ide o príjemcu, ktorým je podielový fond, zrážka dane sa nevykoná a ak i....... (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.apríla 2007 pozn. Porada.sk)
...........
(13) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, ak tento zákon neustanovuje inak.
............"
sluzby
08.12.07,20:41
dakujem pekne, ale banka dan nevybrala a po prestudovani vami odporucaneho §43 - dan vyberana zrazkou - v ods.3, bod. b/ sa dan z vynosu z podielovych listov vybera citujem " ak je prijemcom výnosu podielový fond, doplnkovy podielovy fond", ale ja som fyzicka osoba a co v tomto pripade, to potrebujem vyriesit.
KEJKA
08.12.07,20:51
ked nemáš výnosy zdanené, je to brutto príjem, uvedieš do daňového priznania ako príjem z kapitálového majetku, ako výdavok uvedieš cenu obstarania a rozdiel bude ČZD pre celkový základ dane,.... o toto ti ide?
len som naznačila možné riešenie
doplnené
............. ako píše ingi, musíš mať istotu, že to naozaj nie je zdanené, ....
ingi
08.12.07,20:51
dakujem pekne, ale banka dan nevybrala a po prestudovani vami odporucaneho §43 - dan vyberana zrazkou - v ods.3, bod. b/ sa dan z vynosu z podielovych listov vybera citujem " ak je prijemcom výnosu podielový fond, doplnkovy podielovy fond", ale ja som fyzicka osoba a co v tomto pripade, to potrebujem vyriesit.

V § 43/3/b je napísané, že "s výnimkou, ak je prijemcom výnosu podielový fond, doplnkovy podielovy fond", takže Vám ako FO mala podľa môjho názoru banka zraziť daň - skúste si dobre preštudovať stavový výpis alebo doklad, ktorý ste dostali pri vyplatení (vrátení) podielových listov.
Alebo sa poinformujte v banke, bola by škoda tento výnos dvakrát zdaniť. ;)
-Dana-
08.12.07,22:13
V bankách sa robí zrážka dane iba u podielových fondov od slovenských správcov, ale predávajú sa u nás aj fondy zahraničných správcov, ktoré sú cez banky /slovenských správcov/ iba distribuované. U zahraničného fondu nemá povinnosť slovenský správca robiť zrážku dane a teda si to musí zdaniť každý sám cez daňové priznanie.
Ak boli podielové listy zakúpené pred rokom 2004 je výnos od dane oslobodený. Ak boli zakúpené v r. 2004 a neskôr zdaňuje sa celý výnos 19 %-nou daňou, ako už bolo písané v VII. odd. /§7/ písm. g, kde si zapíšeš svoj príjem a výdaj. Do výdaja sa zarátavajú aj poplatky, ktoré trebalo banke zaplatiť. Niečo o daniach si môžeš prečítať aj na tomto fóre
http://www.ako-investovat.sk/
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=49
Pri vyplňovaní daňového priznania, ak si zamestnancom budeš musieť okrem zdanenia výnosu v podielovom fonde si zdaňovať aj svoj príjem zo zamestnania. Vo februári si teda budeš musieť od zametnávateľa pýtať aj potvrdenie o príjmoch.
Marína
09.12.07,08:31
Slovenka
25.03.08,07:05
Ak boli podielové listy zakúpené v r. 2004 a neskôr zdaňuje sa celý výnos 19 %-nou daňou, ako už bolo písané v VII. odd. /§7/ písm. g, kde si zapíšeš svoj príjem a výdaj. Do výdaja sa zarátavajú aj poplatky, ktoré trebalo banke zaplatiť.

Je to určite pravda, že sa pri vrátení podielových listov môžu
do výdaja zarátať aj poplatky /myslím vstupný poplatok pri obstaraní podielových listov/? Môžete uviesť odvolávku na zákon?
-Dana-
25.03.08,09:27
Z § 7 ods. 6
za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného /vráteného/ PL pri jeho vydaní...

čo je predajná cena PL - je to niekde v zákone o kolektívnom investovaní, ale mne sa to tam hľadať nechce, tak to vyberám z inokade
Predajná cena podielu - cena, za ktorú investor nadobúda podielový list. Predajná cena je súčtom aktuálnej ceny podielového listu a nákladov spojených s vydávaním podielového listu (t.j. vstupný poplatok)
Ibaka
25.03.08,16:48
Ja som tiež predal v roku 2007 podielové listy, banka vypočítala daňový základ a daň a tiež daň odviedla. Pre istotu som si to overoval v pobočke banky. Ale ešte ma napadlo:
1. uvádzam tieto údaje aj do daňového priznania?
2. započítava sa príjem aj do vymeriavacieho základu pre odvody?
-Dana-
25.03.08,22:29
1. nie neuvádzajú sa, daň je už vysporiadaná. V DP by sa to uvádzalo iba vtedy, ak by si chcel požiadať o vrátenie dane, ktorú banka strhla napr. ak by si mal v nejakom inom fonde stratu
2. veľmi sa v tom nevyznám, ale skôr myslím, že nezapočítava. To sa bude asi týkať príjmov z podnikania /živnosti/
Možno niekto iný ti to napíše.
Anja111
17.10.08,07:10
S podielovými listami nemám žiadnu skúsenosť a preto prosím o radu.
Podielové listy boli kúpené 29.12.2004, teda predpokladám, že nie sú oslobodené od dane.
Vyplatené aj s úrokom a teda i zdanené zrážkovou daňou, budú v októbri 2008. Úrok k zdaneniu bude cca 25000 Sk, čo predstavuje zrážkovú daň cca 4750 Sk..
Podielové listy boli napísané na manželku a manžel bol spolupodielnikom. Teda aj všetky doklady a zrážková daň budú znieť na manželku. Podľa môjho názoru sa však jedná o BSM.
Manželka pracuje, takže zrážková daň by jej vrátená nebola. Manžel je však od 1.2.2008 poberateľom starobného dôchodku bez iného príjmu. Predtým poberal invalidný dôchodok a tiež nemal iné príjmy.
Môže, napriek horeuvedeným skutočnostiam, manžel požiadať v DP o vrátenie celej zrážkovej dane? Alebo môže požiadať iba o polovicu? Alebo, ako to vlastne funguje?
Vopred ďakujem za pomoc.
Marína
18.10.08,07:55
Ak je to majetok v BSM, môžu sa dohodnúť, že dosiahnutý príjem bude zdaňovať len jeden z nich, alebo v ľubovoľnom pomere.

ZoDP § 4 Základ dane
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Komentár k §4 ods.8
ods. 8 – Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Príjmy podľa § 6 ods. 3, § 7 a § 8 ZDP, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spluvlastníctva sa zdaňujú v rovnakom pomere u každého z manželov. Ak sa dohodnú, tieto príjmy môže zdaňovať manžel alebo manželka. ZDP umožňuje aj postup, že v jednom zdaňovacom období takýto príjem prizná manžel a na ďalšie zdaňovacie obdobie to môže byť manželka (stále za trvania podmienky bezpodielového spoluvlastníctva napr. k prenajímanej nehnuteľnosti, z ktorej im plynú príjmy podľa § 6 ods. 3 ZDP).
Anja111
18.10.08,08:23
Ďakujem, pomohlo...
Mikolajova
03.03.09,14:51
Prosím Vás ako je to so zdanením podielových listoch kúpených v r. 2003 a predaných resp. vyplatených v r.2008?
liba2
03.03.09,17:15
Prosím Vás ako je to so zdanením podielových listoch kúpených v r. 2003 a predaných resp. vyplatených v r.2008?
...a nie je na doklade uvedené, že daň bola zrazená ? ak áno tak už sa nezdaňuje.
Marína
03.03.09,19:04
topper1
25.02.11,07:38
Ahojte,

v roku 2010 mám vyplatene dva výnosy z podielových listov od ČSOB:

1. Na potvrdení o výplate výnosu je uvedený hrubý výnos, zrazená daň je nulová a vyplatený výnos sa rovná hrubému výnosu. Pod tým je uvedené, že podielník je povinný príjmy z podielových listov zo zahraničia zahrnúť do svojho základu dane.

2. Na potvrdení druhého výnosu je uvedený hrubý výnos, zrazená daň v Belgicku = 15% a vyplatený výnos = hrubý výnos mínus zrazená daň

Moje úvahy su, že 1. výnos zahrniem do danového priznania §7 ods1 pism. g.
Ale čo s druhým výnosom ked je tam zrazená daň? môžem to považovať za vysporiadané a do danového priznania to nezahrnúť? Mám aj príjmy zo zamestnania teda oslobodenie sa ma netyka.

Prosím Vás o pomoc. ďakujem
topper1
25.02.11,08:48
ešte raz prosím
topper1
28.02.11,08:21
posúvam
topper1
02.03.11,11:15
prosím, nemáte s tým skúsenosti?
Lulaaa
13.06.11,08:03
Ja mám taký istý prípad a zaujímalo by ma ako si to nakoniec urobila. Ja sa s tým teraz trápim a potrebujem podať daňové priznanie.
topper1
13.06.11,08:14
Ja mám taký istý prípad a zaujímalo by ma ako si to nakoniec urobila. Ja sa s tým teraz trápim a potrebujem podať daňové priznanie.

Ak je otazka pre mna ....tak nakoniec som si pomohol sám...do daňového priznania som zahrnul všetky príjmy a pri príjmoch kde bola zaplatena daň som uplatnil metodu zápočtu /Belgicko/.

Po podani danového priznania, mi prišla aj odpoved z drsr.sk a potvrdila moj postup:
Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Daňovník si zahrnie do príjmov uvedených v §7 ods.1 písm. g. zákona o dani z príjmov všetky príjmy, pričom si uplatní metódu vyňatia, resp. zápočtu v závislosti od zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a druhým štátom. odbor služieb pre verejnosť DR SR
Lulaaa
13.06.11,09:16
Áno, ďakujem za odpoveď, len neviem, či mám niečo uvádzať do výdavkov. Do príjmov uvedniem celkové vyplatené výnosy. V riadku 83 DP uvediem zaplatenú daň , ktorá bola zrazená (BE) a ten druhý výnos (LU) vyňatie príjmov riadok 79.
topper1
13.06.11,09:46
Áno, ďakujem za odpoveď, len neviem, či mám niečo uvádzať do výdavkov. Do príjmov uvedniem celkové vyplatené výnosy. V riadku 83 DP uvediem zaplatenú daň , ktorá bola zrazená (BE) a ten druhý výnos (LU) vyňatie príjmov riadok 79.

Do výdavkov môžeš uviesť svoje výdavky ak si nejaké mala, ja som nemal žiadne, alebo nepodstatne ...tak som tam neuvadzal nič. Ostatne tak ako píšeš.
topper1
13.06.11,09:48
Áno, ďakujem za odpoveď, len neviem, či mám niečo uvádzať do výdavkov. Do príjmov uvedniem celkové vyplatené výnosy. V riadku 83 DP uvediem zaplatenú daň , ktorá bola zrazená (BE) a ten druhý výnos (LU) vyňatie príjmov riadok 79.

A ten druhý výnos (LU) bol tiež zdanený? vidno to na potvrdení? ak nebol tak ho do vyňatia neuvádzaš ale zdanuješ a platiš daň.
Lulaaa
13.06.11,10:33
Nebol zdanený , zrazená daň je 0.- Takže to normálne zdaním a neuviediem tú sumu do riadku 79 ( nevzťahuje sa na to metóda vyňatia príjmov). A ešte jedná otázka a ďakujem veľmi za pomoc ja uvádzam hrubý výnos do príjmu alebo len ten čo mi bol vyplatený? (týka sa to BE, hrubý je 425,- daň 15% 63,75 a vyplatený výnos je 361,25 )
topper1
13.06.11,11:12
Nebol zdanený , zrazená daň je 0.- Takže to normálne zdaním a neuviediem tú sumu do riadku 79 ( nevzťahuje sa na to metóda vyňatia príjmov). A ešte jedná otázka a ďakujem veľmi za pomoc ja uvádzam hrubý výnos do príjmu alebo len ten čo mi bol vyplatený? (týka sa to BE, hrubý je 425,- daň 15% 63,75 a vyplatený výnos je 361,25 )

Do príjmu uvádzaš hrubý výnos, teda tych 425 EUR
Lulaaa
15.06.11,08:09
Stále premýšľam, prečo by som ten výnos z LU, ktorý nebol zdanený nemohla použiť na to metódu vyňatia príjmov. Vlastne kedy využijem metódu vyňatia (len pri príjme zo závislej činnosti ) , keď pri BE musím použiť zápočet.
topper1
17.06.11,10:10
Stále premýšľam, prečo by som ten výnos z LU, ktorý nebol zdanený nemohla použiť na to metódu vyňatia príjmov. Vlastne kedy využijem metódu vyňatia (len pri príjme zo závislej činnosti ) , keď pri BE musím použiť zápočet.

Metódu vyňatia príjmov by si použila vtedy, ak by boli prijmy v zahraniči aj zdanené, čo v tvojom prípade ako si uviedla, tak nebolo.
Rozdiel medzi BE a LU je práve v tom, že v BE bola zražková daň a v LU nebola žiadna daň.
Lulaaa
19.06.11,06:58
ďakujem za vysvetlenie už som to pochopila.
Lulaaa
22.06.11,16:18
Ahoj, no neviem, či som to správne vyplnila: Oddiel V: r.34: 20175,96 r.35:2442,34, r.37:17733,62, Oddiel VII: r.7 príjem BE425+príjem LU 132,80=557,80 (výdavky 0,- neuvádza sa tu nákup podielov napr.5000,-Eur a aj do príjmov 5000+výnos? )
potom ostatné riadky .... a potom riadok 82 BE 425,- r.83 zrazená daň 63,75 , r. 84: 2,32 ,r.85: 64,33 a riadok 86 v sume 63,75 len toto potrebujem skontrolovať , či je to správne.
Mikolajova
22.02.12,14:07
Prosim Vas pri vynosoch z podielovych listoch podla par.7 ods1 pis.a pisem vynos pred alebo po zdaneni?
-Dana-
22.02.12,22:08
O aký výnos z pod. listu ide? Vrátenie/predaj PL alebo dividendy, ktoré by sa do DP ani neuvádzali? /nie sú predmetom dane/
Mikolajova
24.02.12,09:33
Ide o vyplatenie vynosov.
-Dana-
24.02.12,10:10
Vyplatené podielové listy? Na výpise by mala byť cena podielu, počet podielov a vyplatená suma. Ak ide o slovenského správcu je urobená aj zrážka dane. Prečo to chcete v DP uviesť?

Ak ide o podielový fond slovenského správcu do DP napíšte vyplatenú sumu /suma pred zdanením/ a strhnutú daň uvediete ako preddavok podľa § 43 /DP B r. 107/
Maxinka
15.03.12,09:42
Som zamestnaná, ale 1x som dostala Výpis s podielovými listami kde mi kážu uvedený zisk zohladniť vo svojom DP. Musím si teraz sama urobiť DP-A, ked uvediem svoj príjem+zisk z podielov?
Ďakujem
Danda71
27.03.12,11:07
Ak som mala počas roku 2011 výnosy z podielových fondov zdanené zrážkovou daňou,ale mala som aj podielové fondy so stratou a po sčítaní všetkých podielových fondov dostanem nakoniec stratu, môžem si túto zrazenú zrážkovú daň, chápanú ako preddavkovú, vyžiadať pri podaní daňového priznania späť? Ďakujem
-Dana-
27.03.12,14:53
Áno, k DP možno priložiť aj výpisy z banky.