davidenglish
09.12.07,06:56
Kupil som nabytok v hodnote 10 000 korun.
Nebudem platit dane tento rok, lebo som zacal podnikat tento rok a prijmy mam nizke.
Chcel by som posunut tento vydavok, 10 000 SK, do buduceho roka, aby zdanitelna cast pre buduci rok bola o 10.000,- nizsia a tak by som za buduci rok platil nizsiu dan.
Aky je postup odpisovania v tomto pripade? Bude ten isty, ako to je pre dlhodoby majetok? Ak "ano" ako to cele urobim?
Dakujem vopred.
sway
09.12.07,06:29
Kupil som nabytok v hodnote 10 000 korun.
Nebudem platit dane tento rok, lebo som zacal podnikat tento rok a prijmy mam nizke.
Chcel by som posunut tento vydavok, 10 000 SK, do buduceho roka, aby zdanitelna cast pre buduci rok bola o 10.000,- nizsia a tak by som za buduci rok platil nizsiu dan.
Aky je postup odpisovania v tomto pripade? Bude ten isty, ako to je pre dlhodoby majetok? Ak "ano" ako to cele urobim?
Dakujem vopred.

Máš 2 možnosti,
1. môžeš nábytok zaradiť do majetku a odpisovať ho a príslušnú časť dať do nákladov postupne v každom roku, v tomto prípade 1/6 , pričom môžeš v prvom roku prerušiť odpisovanie a teda by si si presunul na ďalších 6 rokov vždy po 1667,- korún odpis do nákladov.
2, môžeš ho kľudne dať do nákladov v tomto roku, vykážeš stratu napr. tých 10 000. v budúcom roku si môžeš celú stratu umoriť - čo znamená, že napríklad ti bude vychádzať zisk a po odpočítaní nezd.čiastok základ dane 15 000 , umoríš si v DPFO stratu a ZD budeš mať len 5 000 k zdaneniu. - laicky povedané, bude to mať ten efekt, ktorý chceš dosiahnúť. Toto mi pripadá lepšia alt.;)
davidenglish
10.12.07,08:07
Dakujem za odpoved.

Dalo by sa prerusovat odpisovanie v prvom roku aby som si presunul tento vydavok len na 2008? (t.j. nie 4 roky)
Johanka
10.12.07,09:06
Nie, nedá.
Doporučujem možnosť č. 2. od sway :).
STRELEC
10.12.07,09:10
.....
2, môžeš ho kľudne dať do nákladov v tomto roku, vykážeš stratu napr. tých 10 000. v budúcom roku si môžeš celú stratu umoriť - čo znamená, že napríklad ti bude vychádzať zisk a po odpočítaní nezd.čiastok základ dane 15 000 , umoríš si v DPFO stratu a ZD budeš mať len 5 000 k zdaneniu. - laicky povedané, bude to mať ten efekt, ktorý chceš dosiahnúť.
.....

Pripomínam ovšem, že tento postup bude mať sice vplyv na výšku daňovej povinnosti k úhrade, ale nebude mať vplyv na VZ pre účely odvodov do fondov za rok 2008.
Riešenie je pre účely DP.
evina
10.12.07,09:14
Dakujem za odpoved.

Dalo by sa prerusovat odpisovanie v prvom roku aby som si presunul tento vydavok len na 2008? (t.j. nie 4 roky)


Nie nedá sa. Výdavok 10 000 je výdavkom v celkovej hodnote v čase zaplatenia t.j. v roku 2007.

Ak sa ho rozhodneš odpisovať /čo sa mi nezdá racionálne pri tejto sume/ tu opravím Sway - nábytok patrí do druhej odpisovej skupiny, t.j. odpisuje sa 6 rokov.
Prerušiť odpisovanie môžeš podľa §22 iba nasledovne:

9/ Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Johanka
10.12.07,09:20
Vyriešiť takého zadanie nejako globálne je problematické ... aj výdavky sa dajú riadiť :).
Pozri sa na prvú vetu - kúpil som nábytok za 10.000 Sk. Osobne ma napadlo k tomuto druhu výdavku niekoľko doplňujúcich otázok ;), po zodpovedaní ktorých by sme možno prišli na to, že od daňového výdavku to má ďaleko ....

mimotemy Zrovna včera som bola nádejným klientom "zotretá", že nepoznám 10 tisícovú hranicu na predaj čohokoľvek pre podnikateľov, aby mali väčšie výdavky :).
evina
10.12.07,09:23
Vyriešiť takého zadanie nejako globálne je problematické ... aj výdavky sa dajú riadiť :).
Pozri sa na prvú vetu - kúpil som nábytok za 10.000 Sk. Osobne ma napadlo k tomuto druhu výdavku niekoľko doplňujúcich otázok ;), po zodpovedaní ktorých by sme možno prišli na to, že od daňového výdavku to má ďaleko ....

mimotemy Zrovna včera som bola nádejným klientom "zotretá", že nepoznám 10 tisícovú hranicu na predaj čohokoľvek pre podnikateľov, aby mali väčšie výdavky :).

Takú hranicu nepoznám ani ja...
STRELEC
10.12.07,09:25
Vyriešiť takého zadanie nejako globálne je problematické ... aj výdavky sa dajú riadiť :).
Pozri sa na prvú vetu - kúpil som nábytok za 10.000 Sk. Osobne ma napadlo k tomuto druhu výdavku niekoľko doplňujúcich otázok ;), po zodpovedaní ktorých by sme možno prišli na to, že od daňového výdavku to má ďaleko ....

mimotemy Zrovna včera som bola nádejným klientom "zotretá", že nepoznám 10 tisícovú hranicu na predaj čohokoľvek pre podnikateľov, aby mali väčšie výdavky :).
Do pekla! Ani ja túto hranicu nepoznám! Ale až tak sa nehanbím, lebo nás asi bude veľa :D:D:D
Katarína Cigánová
10.12.07,10:01
Reagujem na odpoved Eviny - domnievam sa , že ak je zakúpený nábytok v hodnote 10000 Sk , nemusí sa držať doby odpisovania 6 rokov. Túto dobu by musel dodržať v prípade ak je nábytok nad 30000 Sk - vtedy totiž postupuje podľa zákona o dani z príjmov / pri zaradení majetku /. Ak je hodnota pod túto hřanicu - postupuje podľa zákna o účtovníctve , a ak sa on rozhodne že takýto nábytok odpíše napr. za 2 roky , tak tento aj daňovo odpíše za dva roky .
STRELEC
10.12.07,10:05
Reagujem na odpoved Eviny - domnievam sa , že ak je zakúpený nábytok v hodnote 10000 Sk , nemusí sa držať doby odpisovania 6 rokov. Túto dobu by musel dodržať v prípade ak je nábytok nad 30000 Sk - vtedy totiž postupuje podľa zákona o dani z príjmov / pri zaradení majetku /. Ak je hodnota pod túto hřanicu - postupuje podľa zákna o účtovníctve , a ak sa on rozhodne že takýto nábytok odpíše napr. za 2 roky , tak tento aj daňovo odpíše za dva roky .
Poprosím odvolávku na § ZDP. Ďakujem.
Johanka
10.12.07,10:11
Nič také v Zákone o dani z príjmov nie je.

Postupy účtovania JÚ síce dávajú účtovnej jednotke/daňovníkovi možnosť použiť sadzby, koeficienty a dobu odpisovania podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákon o dani z príjmov, ale opačne Zákon o dani z príjmov takú voľbu nedáva .

Postupy účtovania JÚ
§ 14
(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3).
STRELEC
10.12.07,10:22
.....
domnievam sa , že ak
.......

Bolo by žiadúce túto domienku podoprieť odvolávkou na §§ ZDP podľa ktorého by sa malo postupovať.
evina
10.12.07,10:47
Reagujem na odpoved Eviny - domnievam sa , že ak je zakúpený nábytok v hodnote 10000 Sk , nemusí sa držať doby odpisovania 6 rokov. Túto dobu by musel dodržať v prípade ak je nábytok nad 30000 Sk - vtedy totiž postupuje podľa zákona o dani z príjmov / pri zaradení majetku /. Ak je hodnota pod túto hřanicu - postupuje podľa zákna o účtovníctve , a ak sa on rozhodne že takýto nábytok odpíše napr. za 2 roky , tak tento aj daňovo odpíše za dva roky .

nemôžeme miešať hrušky s jablkami:
1. Zákon o DzP rieši tzv. daňové odpisy
2. Zákon o Účtovníctve sa dotýka účtovných odpisov.
V JÚ aplikujeme v PD daňové odpisy a ak sa rozhodneme zaevidovať majetok s cenou nižšou ako 30 000 postupujeme podľa zákona o DzP, a tam je nábytok v druhej odpisovej skupine.

Postupy účtovania nám o.i. hovoria:

6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.

Zadávateľ otázky však nechce uplatniť výdavok v roku 2007 vôbec, tak je nutné zaradiť nábytok do majetku a odpisovať v zmysle zákona o DzP v súvislosti s daňovou povinnosťou.
Iná vec je pomocná evidencia v JÚ a výkaz o majetku a záväzkoch ...
http://www.porada.sk/t50587-uctovne-a-danove-odpisy.html
Katarína Cigánová
10.12.07,10:49
Nič také v Zákone o dani z príjmov nie je.

Postupy účtovania JÚ síce dávajú účtovnej jednotke/daňovníkovi možnosť použiť sadzby, koeficienty a dobu odpisovania podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákon o dani z príjmov, ale opačne Zákon o dani z príjmov takú voľbu nedáva .

Postupy účtovania JÚ
§ 14
(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3).

Správne si podčiarkla že "môžu " použiť koeficienty a doby odpisovania podľa ZDP. Totiž my najskôr účtujeme , a až následne si účtovný výsledok upravujeme daňovo . Vždy sa pri majetku držím zákonba o účtovníctve a až následne sa dívam na daňovú stránku .
Napr. taký taxikár . Opotrebuje auto za dva roky - to znamená , že ho účtovne odpíše za dva roky , ale daňovo ho musí - m u s í !!! odpisovať 4 roky.
ale vždy v prvom rade účtujem a až potom uvažujem daňovo.
V našom prípade - nábytok do 10000 ZDP nerieši ako majetok. Ale účtovná jednotka sa rozhodla, že ten nábytok jej vydrží 2 roky --tak ho 2 roky odpisuje a v tomto prípade sú to ako účtovné , tak aj daňové náklady.
evina
10.12.07,10:54
Správne si podčiarkla že "môžu " použiť koeficienty a doby odpisovania podľa ZDP. Totiž my najskôr účtujeme , a až následne si účtovný výsledok upravujeme daňovo . Vždy sa pri majetku držím zákonba o účtovníctve a až následne sa dívam na daňovú stránku .
Napr. taký taxikár . Opotrebuje auto za dva roky - to znamená , že ho účtovne odpíše za dva roky , ale daňovo ho musí - m u s í !!! odpisovať 4 roky.
ale vždy v prvom rade účtujem a až potom uvažujem daňovo.
V našom prípade - nábytok do 10000 ZDP nerieši ako majetok. Ale účtovná jednotka sa rozhodla, že ten nábytok jej vydrží 2 roky --tak ho 2 roky odpisuje a v tomto prípade sú to ako účtovné , tak aj daňové náklady.

Pridala si po mojom príspevku a rozhodne nesúhlasím.
Po prvé - JÚ je v prvom rade daňové účtovníctvo, čo sa týka účtovania v PD a vykázania základu DzP. Ďalej účtujem v tzv. pomocných evidenciách..
Vetu od Johanky, ktorú cituješ v mojom chápaní znamená, že môžem účtovne odpisovať kratšie alebo dlhšie , ale daňovo vždy len podľa zákona o DzP. Pri účtovných odpisoch si môžem pomôcť koeficientami a sadzbami zo zákona o DzP ale nie si ich svojvoľne prispôsobovať pri vyčíslení ZD. Doporučujem prečítať mnou priložený link celý....
Presne v zmysle toho čo hovorím si si sama odpovedala na príklade taxikára...
STRELEC
10.12.07,10:54
Správne si podčiarkla že "môžu " použiť koeficienty a doby odpisovania podľa ZDP. Totiž my najskôr účtujeme , a až následne si účtovný výsledok upravujeme daňovo . Vždy sa pri majetku držím zákonba o účtovníctve a až následne sa dívam na daňovú stránku .
Napr. taký taxikár . Opotrebuje auto za dva roky - to znamená , že ho účtovne odpíše za dva roky , ale daňovo ho musí - m u s í !!! odpisovať 4 roky.
ale vždy v prvom rade účtujem a až potom uvažujem daňovo.
V našom prípade - nábytok do 10000 ZDP nerieši ako majetok. Ale účtovná jednotka sa rozhodla, že ten nábytok jej vydrží 2 roky --tak ho 2 roky odpisuje a v tomto prípade sú to ako účtovné , tak aj daňové náklady.
Podľa mňa dochádza k nejakej zvláštnej vlastnej interpretácii zmiešaním JU a PU, účtovne a aj čo sa týka ZDP. Takto by som neodporúčal postupovať.

PS: Vyjadrovať sa k vyššie uvádzanému už nebudem, len ak by bola uvádzaná odvolávka na § ZDP a tým by som sa presvedčil, že sa mýlim. Zatiaľ o tom nie som presvedčený
evina
10.12.07,11:00
Správne si podčiarkla že "môžu " použiť koeficienty a doby odpisovania podľa ZDP. Totiž my najskôr účtujeme , a až následne si účtovný výsledok upravujeme daňovo . Vždy sa pri majetku držím zákonba o účtovníctve a až následne sa dívam na daňovú stránku .
Napr. taký taxikár . Opotrebuje auto za dva roky - to znamená , že ho účtovne odpíše za dva roky , ale daňovo ho musí - m u s í !!! odpisovať 4 roky.
ale vždy v prvom rade účtujem a až potom uvažujem daňovo.
V našom prípade - nábytok do 10000 ZDP nerieši ako majetok. Ale účtovná jednotka sa rozhodla, že ten nábytok jej vydrží 2 roky --tak ho 2 roky odpisuje a v tomto prípade sú to ako účtovné , tak aj daňové náklady.

Vrátim sa ešte k tomuto príspevku- ako by si o tomto aute účtovala a ako daňovo upravovala?

P.s. Zákony musíme brať vo vzájomnej kontinuite, nemôžeme postupovať najprv podľa jedného a upravovať až následne podľa druhého ...
monik111
22.01.08,07:34
Dobrý deň!
Chcela by som sa spýtať ohľadom odpisov na MV zakúpené v roku 2007 aj zaradené do majetku v celkovej výške 520 000,- Dajú sa odpisy presunúť na rok 2008 a až od tohto roka ich uplatňovať ? Tento rok výdavky už nepotrebujem. Nevadí to,že si budem uplatňovať odpisy na iné MV?
KvetkaK
22.01.08,07:39
Áno môžeš prerušiť odpisovanie.
§ 22 Zákona o dani z príjmov:
9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiťerušiť odpisovanie.
monik111
22.01.08,07:54
Ďakujem.
Miro1969
24.01.08,08:33
Dobry den, z prispevku na samozamestnanie mozem kupit tovar do 30 000sk. Ako vypocitam cenu tovaru ak ho kupujem v USA. Myslim, ze cenou je cena v USD+ postovne(aktualny kurz NB)+clo+DPH, ale pracovnicka ÚPSVR mi tvrdi ze clo nemozem ratat do vyslednej ceny. Ako teda sprave vypocitat cenu. Jedna sa o tovar ktory je na hrane 30 000 sk a nechcem, aby som musel peniaze vratit pre nespravne pouzitie prispevku. Vdaka