GamaGa
09.12.07,08:01
:confused::confused::confused:

Prevzala som účtovníctvo a teraz som zistila niektoré veci, s ktorými si neviem poradiť. V II.Q.2006 nebola uplatnená DPH za nákladný automobil a v IV.Q.2006 tiež nebola uplatnená nejaká DPH na vstupe. V II.Q.2006 mala firma nadmerný odpočet, v IV.Q.2006 bola daňová povinnosť.
Mám hneď niekoľko otázok: 1.Môžem podať dodatočné priznanie DPH, a požiadať o vrátenie DPH aj takto dozadu? 2.Aké pokuty nás čakajú od Daňového úradu? 3. Ako to všetko zaúčtovať a kedy? Zo srdca Vám vopred ďakujem za Vaše rady!
evina
09.12.07,09:30
:confused::confused::confused:

Prevzala som účtovníctvo a teraz som zistila niektoré veci, s ktorými si neviem poradiť. V II.Q.2006 nebola uplatnená DPH za nákladný automobil a v IV.Q.2006 tiež nebola uplatnená nejaká DPH na vstupe. V II.Q.2006 mala firma nadmerný odpočet, v IV.Q.2006 bola daňová povinnosť.
Mám hneď niekoľko otázok: 1.Môžem podať dodatočné priznanie DPH, a požiadať o vrátenie DPH aj takto dozadu? 2.Aké pokuty nás čakajú od Daňového úradu? 3. Ako to všetko zaúčtovať a kedy? Zo srdca Vám vopred ďakujem za Vaše rady!

1. Podať DDP za II. štvrťrok a uvedený preplatok /nebol uplatnený vstup, t.j. zvýšil by sa NO/ požiadať písomne DÚ o vrátenie. Nevracia sa automaticky je to preplatok v zmysle § 63 zákona o správe daní a poplatkov -511/1992 v znení neskorších predpisov.

2. Dtto podáš DDP za IV. kvartál a požiadaš o vrátenie preplatku /znižuješ daňovú povinnosť/.

3. Pokuty Vás nečakajú žiadne, lebo ani v jednom prípade nezvyšuješ svoju DP voči štátu.
4. Zaúčtuješ všetko na základe DDP v čase kedy ho podávaš, ako aj vrátenie preplatkov, kedy ich DÚ pošle na účet...
GamaGa
09.12.07,14:50
Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte jedna otázka: Môžem vlastne podávať dodatočné DP ešte za obdobie II.Q/2006? 12 mesiacov späť platí/neplatí?
Johanka
09.12.07,14:59
:confused::confused::confused:

Prevzala som účtovníctvo a teraz som zistila niektoré veci, s ktorými si neviem poradiť. V II.Q.2006 nebola uplatnená DPH za nákladný automobil a v IV.Q.2006 tiež nebola uplatnená nejaká DPH na vstupe. V II.Q.2006 mala firma nadmerný odpočet, v IV.Q.2006 bola daňová povinnosť.
Mám hneď niekoľko otázok: 1.Môžem podať dodatočné priznanie DPH, a požiadať o vrátenie DPH aj takto dozadu? 2.Aké pokuty nás čakajú od Daňového úradu? 3. Ako to všetko zaúčtovať a kedy? Zo srdca Vám vopred ďakujem za Vaše rady!
V tomto prípade by som sa najprv spýtala klienta, prečo nebolo uplatnené právo na odpočet dane. Možno neboli splnené všetky podmienky .... možno to bol zámer ....
KEJKA
09.12.07,15:16
podmienka 12 mesiacov neplatí... ale treba zvážiť.
Ak nebola DPH odpočítaná, bola zahrnutá do OC majetku a počítané vyššie odpisy, čo má vplyv na ZD z príjmu.
A čo koeficient? Ak je pri DPH počítaný koeficient,.... aj to treba upraviť.
Dodatočné opravy je potrebné zvážiť zo všetkých strán....