facka
09.12.07,09:37
ako si poradiť v takomto prípade:
szčo má živnosť na remeselné práce. teraz na konci roka chce kúpiť sporák, mrazničky, TV (jednotlivé kusy nad 30.000,-) a to preto, lebo niekedy na budúci rok by rád rozšíril živnosť o reštauračné služby. (myslím, že skôr mu ide o zníženie daň. základu :cool:)
Je to možné zaúčtovať už teraz, ked jeho živnosť je zatiaľ úplne iná? a aj zaradiť do majetku a odpisovať?

dakujem za rady.
betka
09.12.07,12:10
Ak vidím, že má živnostník príjem za REMESELNE ŽIVNOSTI (remes-murár, vodár, maliar, klampiar...) hneď ma napadnú paušálne výdavky vo výške 60%. Nie je nič výhodnejšie...(určite nie ste paltiteľom DPH-predpokladám...)

1. paušálne výdavky:
Mám príjem za rok 500 000, Sk. Uplatním si paušálne výdavky 60% -300 000, Sk. P-V=200 000, Sk

2. Ak vediem účtovníctvo, neviem aké daňové výdavky pri tomto príjme nazbieram, myslím, že sa mi ako remeselníkovi neopatí viesť účto.....ale to nie je tento problém..

Čo mám ako predmet podnikanie?-remeselné živnosti. Ak chcem kupovať uvedený tovar pre následný predaj, musím si rozšíriť živnosť. ak mám v živnosti maloobchod-môžem si dať ako danový výdavok.

Optimalizujte trošku, keďže ste remeselník. Posčitujte si Vaše skutočné výdavky a porovnajte si ich s paušálnymi.

Prečo chcú všetci znižovať umelo základy dane. Načo je to dobré? Máme predsa rovnú daň 19%. Npoviem, nič, keby sa špekulovalo ako v minulosti, keď bola najvyššia sadzba 40%, potom 38%......
betka
09.12.07,12:25
Ešte poznámočka k príkladu:
P-V=200 000, Sk-odvody (nch sú 40 000, Sk-paušalisisti platia vo vačšine prípadov minim.)-NČ 95 736=64 264, SK daň=12 210, Sk.

Rada by som radšej túto daň zaplatila, ako nakúpiť nejaký tovar, rozšíriť si živnosť tento rok a znížiť si výdavky len napr. o 100 000, prejsť na skutočné výdavky alebo na paušálne vo výške 40 %

1. príjmy: 500 000, Sk vediem JU, skutočné výdavky: budete ich mať také vysoké? Nech máte ako remeselník výdavky 100 000, Sk, ste ochotný kúpiť niečo na sklad v sume okolo 250 tis. Sk aby ste nezaplatili žiadne dane?

Porozmýšľajte nad tým, čo je výhodou, keby ste lepšie špecifkovali Vaše príjmy zo živnosti, aké su pribl. vysoké, či ste paltiteľom DPH, aké máte skutočné výdavky, nebodaj, či máte príjmy z prenájmu, koľko platíte odvody, či vediete účto, a či ste inf. o tom, že existujú paušálne výdavky......vedeli by sme poradiť určite viac.

Možno i viacerí poraďáci majú v spojení remeselnú živnosť-paušálne výdavky -60% (ani ich nenapadne nejaké veenie účta) To je môj pohľad na vec.
STRELEC
09.12.07,12:29
Doplním troška ešte betku:
a) podľa §6 ods 10) ZDP je nákladovou položkou, výdavkom znižujúcim základ dane aj zaplatené odvody do fondov nad rámec 60%!

b) citát konca paragrafu:

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Teda sa nevedie účt., neplatí DMV, menej sa uhradí za spracovanie priznania.

Skrátka, ako píše betka: nie je čo riešiť . Treba ísť na %!
(voľný citát :):))

PS:
Informácia, že daný subjekt (remeselná činnosť) je plátcom DPH bola doplnená až neskôr. Doplnením informácie stratil ale príspevok zmysel - u plátcu DPH. Viď tiež - DMV atď.
facka
09.12.07,14:39
žiaľ, szčo v zadaní problému je platca DPH, teda paušálne výdavky neprichádzajú do úvahy :o...
1. ide mi len o to, že ak v živnosti ešte tie reštauračné služby nemá, či už teraz môže nakupovať investičný majetok na túto ešte len plánovanú živnosť, zaradiť ho a uplatniť aspoň odpisy? a čo ak by sa na bud. rok predsa len rozhodol túto živnosť neotvoriť? len ju mať "na papieri"? čo s tými nakúpenými vecami?
2. ak by (TV, mrazničku, sporák) nakúpil prípadne ako tovar, čo s tým ďalej? pravdepodobne by to používal na svoju potrebu... bolo by to evidované na karte zásob... až kým by to neopotrebované nepredal?
Johanka
09.12.07,15:17
žiaľ, szčo v zadaní problému je platca DPH, teda paušálne výdavky neprichádzajú do úvahy :o...
1. ide mi len o to, že ak v živnosti ešte tie reštauračné služby nemá, či už teraz môže nakupovať investičný majetok na túto ešte len plánovanú živnosť, zaradiť ho a uplatniť aspoň odpisy? a čo ak by sa na bud. rok predsa len rozhodol túto živnosť neotvoriť? len ju mať "na papieri"? čo s tými nakúpenými vecami?
2. ak by (TV, mrazničku, sporák) nakúpil prípadne ako tovar, čo s tým ďalej? pravdepodobne by to používal na svoju potrebu... bolo by to evidované na
karte zásob... až kým by to neopotrebované nepredal?

Hm, nakupovať môže, ale do daňovým výdavkom to nie je . Napr. ak by nakúpené zariadenia mali OC vyššiu ako 30.000 Sk, do daňových výdavkov by sa zahŕňali prostredníctvom odpisov. Ale podľa § 22 ods.11 sa DIM takto odpisuje ak je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

Dávam do pozornosti § 2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

Podčiarknutému nerozumiem.
Johanka
09.12.07,15:19
Teda sa nevedie účt., neplatí DMV, menej sa uhradí za spracovanie priznania.

Skrátka, ako píše betka: nie je čo riešiť . Treba ísť na %!
(voľný citát :):))
Skratka znamená daň z motorového vozidla? Vznik daňovej povinnosti k dani z MV a povinnosť platiť ju, nemá nič spoločné so spôsobom uplatňovania výdavkov ;).
mandula
09.12.07,15:30
Keďže je platcom dph, predpokladám, že uvažuje aj o odpočte dph, v tejto súvislosti viď § 49 - Odpočítanie dane platiteľom
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ
takže ak nákup nesúvisí s predmetom činnosti remeselníka, nárok na odpočet nemá.
Takisto aj pri dani z príjmov: § 2 - základné pojmy
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňovýdch výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
čiže do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane môže zahrnúť len také výdavky, ktoré súvisia s dosiahnutím zdaniteľného príjmu, a to s rešpektovaním vecnej a časovej súvislosti.
facka
09.12.07,15:48
len ju mať na papieri

Podčiarknutému nerozumiem.

to bolo myslené tak,že síce živnostenský list rozšíri o reštauračné služby, ale v roku 2008 žiadnu prevádzku neotvorí... t.j. bude to mať len na papieri...
facka
09.12.07,15:55
a aký je váš názor na druhú alternatívu, ako dostať tieto veci do výdavkov:
ak by mrazničku, sporák, tv kúpil ako tovar za účelom ďalšieho predaja...evidoval by to na karte zásob (zrejme by to používal na vlastnú potrebu) ... ale čo s tým ďalej, o rok? o dva?
Zita5
09.12.07,15:59
Neviem k čomu to všetko je , mám pocit , že si chce zariadiť domácnosť .......k čomu inak by výdavky mali slúžiť ,ak už dnes viete , že v plánovanej činnosti podnikať nebude v roku 2008 ......doporučujem na to zabudnúť .
mandula
09.12.07,16:00
a má živnosť na nákup a predaj tovaru? Lebo ak nie, tak je bezpredmetné o tovare za účelom ďaľšieho predaja čo i len uvažovať.
Johanka
09.12.07,16:00
Má v predmete činnosti maloobchod alebo veľkoobchod ?
Johanka
09.12.07,16:02
Neviem k čomu to všetko je , mám pocit , že si chce zariadiť domácnosť .......k čomu inak by výdavky mali slúžiť ,ak už dnes viete , že v plánovanej činnosti podnikať nebude v roku 2008 ......doporučujem na to zabudnúť .
mimotemy Normálny slovenský špekulant :). Možno ho preradíme do "perličiek účtovnej kancelárie "
facka
09.12.07,16:37
Neviem k čomu to všetko je , mám pocit , že si chce zariadiť domácnosť .......k čomu inak by výdavky mali slúžiť ,ak už dnes viete , že v plánovanej činnosti podnikať nebude v roku 2008 ......doporučujem na to zabudnúť .
ešte tento rok plánuje veľko- aj maloobchod.
a preto sa pýtam k tej plánovanej reštauračnej činnosti, lebo už na mňa v minulosti vyrukoval s plánmi na viacero rozšírení živnosti, takže neviem, či toto bude to pravé orechové, v ktorom pokračovať bude...
nechcem byť nejaká podozrievavá, hoci tiež ma skôr napadá to zariadenie domácnosti... len ma poprosil, ako to dostať do nákladov...
Heni
10.12.07,06:42
dúfam, že nie som veľmi mimotemy, ale mňa v tejto súvislosti zaujalo nasledovné:
ak má szčo na ŽL okrem iného aj ubytovanie, zatiaľ sa venuje len iným predmetom podnikania, ktoré na ŽL má tiež.
Do penziónu nakupuje priebežne zariadenie. Je zrejmé, že prvých klientov ubytuje možno až na budúce leto. Nemá teda nárok na odpočet DPH a ani na alikvótnu časť odpisov za tento rok? Pretože majetok, ktorý nakúpil, ešte na svoje podnikanie nepoužíva?
Johanka
11.12.07,08:19
Treba rozlišovať jednotlivé dane.
Zákon o DPH
§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

.... budúci čas

Zákon o dani z príjmov
§ 22

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

..... prítomný čas

;)