marekm
09.12.07,10:12
Mám auto na podnikanie (nie N1 ale osobné) už viac ako 4 roky. Ako ho korektne vyradiť z účtovníctva - treba znalecký posudok atď?
Ďakujem.
STRELEC
09.12.07,09:33
Z otázky dedukujem, že:
- ide o FO
- auto je zaradené v obch. majetku (odpisované).

Korektné vyradenie z účtovníctva (evidencie majetku): urobiť zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Tj. nejde o predaj, darovanie auta, vyradenie auta z evidencie na DI. K dátumu vyradenia auta z evidencii majetku firmy je potrebné do 15 dní (v novom roku 2008 do 30 dní) poslať oznámenie k DMV na príslušný DÚ.
Manual
09.12.07,09:39
Len trošku doplním Petra, že túto skutočnosť treba zapísať na karte DHM = vyradenie z majetku firmy.
marekm
09.12.07,09:47
Je tam aj nejaké obmedzenie čo sa týka počtu dní pre preradenie auta v evidencii na polícii (z IČO na fyz. osobu)? Alebo ten prepis by mal byť zhodný s zápisom v účtovníctve?
STRELEC
09.12.07,09:52
Policajné termíny nepoznám, ale v zásade nie je potrebné asi robiť zmenu zápisu na DI. Ide stále o auto zapísané na Teba ako na fyzickú osobu. Ono totiž rozdiel (nie z pohľadu policajného) medzi Tvojím majetkom zaradeným do JU a nezaradeným do JU je len a len Tvoje rozhodnutie.
Nerobil by som s tým nič, resp. iba dal zapísať zmenu - vynechanie bližšej identifikácie - IČO ako prebytočné.
marekm
09.12.07,09:54
Aha, myslel som, že treba urobiť normálny prepis.
STRELEC
09.12.07,09:57
No v techničáku mám auto na IČO nie na osobu tj rozdiel asi bude.Auto si mohol mať zaradené v majetku, aj keby tam nebolo IČO. U novoevidovaných vozidiel u klientov - FO neodporúčam tam IČO dávať.
IČO je potrebné na bližšiu identifikáciu u PO.
marekm
09.12.07,10:01
Ako má vyzerať ten zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Je nejaký vzor?
STRELEC
09.12.07,10:05
Väčšinou sa len do karty majetku napíše záznam asi v tomto znení: "Dňom xcxcxcxc preradzujem auto xcxcxcxc ev.č. xcxcxc z obchodného majetku firmy do osobného užívania. Podpis, dátum a vsio.
Niekto pridáva osobitný list (doklad) o preradení - s rovnakým obsahom ako som už napísal. Text je niekedy obohatený o príslušenstvo, resp ak ide o súbor vecí.
V podstate jednoduchá záležitosť a pre Teba dobrá správa = bez administratívnych úkonov na DI. Na DÚ ovšem nezabudni. Zábudlivosť je spojená s pokutou 2.000.-Sk
evina
09.12.07,10:09
Nezabudni tiež, že ak chceš auto predať 5 rokov po preradení podlieha zdaneniu...
marekm
09.12.07,10:17
To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?
Manual
09.12.07,10:20
Ako má vyzerať ten zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Je nejaký vzor?
Niečo tu prilepím:
STRELEC
09.12.07,10:37
To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?
Áno, lebo si používal auto na živnosť a bolo zaradené v obchodnom majetku.
evina
09.12.07,10:42
To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?

Nie je podstatné na koho si kupoval, ale podstatné je, že si ho mal zaradené v obchodnom majetku.
§9 ods. 1 písm. d. zákona o Dani z príjmu... umožňuuje oslobodenie len do 5 rokov od preradenia. Ak predáš skôr zdaňuješ a zaraďuješ do § 8, ods. c - ostatné príjmy z predaja hnuteľných vecí


§9- oslobodené príjmy
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
marekm
09.12.07,10:58
A čo ak by som to auto vyradil a prepísal zároveň na manželku a predala by ho ona?
STRELEC
09.12.07,11:01
A čo ak by som to auto vyradil a prepísal zároveň na manželku a predala by ho ona?Zdá sa mi, že moc špekuluješ (ale to zas mi všetci,niekedy).
Prepis na manželku by mal akú-takú logiku len ak máte rozdelený manželský majetok. Vtedy by si auto pri predaji zdanil.
Ináč prepis = nie.

PS: Otázku si nezadal úplne. O súčasnom predaji vozidla si sa nezmienil. A predpokladám, že to Ťa vlastne trápi.
marekm
09.12.07,11:03
Nerozumiem...
Aby som to vsetko uviedol na správnu mieru. Kúpil som nové auto na súkromné účely, ktoré nemienim napísať na firmu. Keďže nemienim živiť dve autá, staré chcem vyradiť z firmy a predať. Kupca nemám, je možné, že ho predám až na budúci rok, vyradiť chcem už teraz kvôli dani za mot. vozidlo. Momentálne by sa to auto dalo predať za max. 50 tisíc.
evina
09.12.07,11:06
Nerozumiem...

bezpodielové vlastníctvo manželov
STRELEC
09.12.07,11:08
Nad tento rámec sa poradiť nedá. Tak by som postupoval :

Zdá sa mi, že moc špekuluješ (ale to zas mi všetci,niekedy).
Prepis na manželku by mal akú-takú logiku len ak máte rozdelený manželský majetok. Vtedy by si auto pri predaji zdanil.
Ináč prepis = nie.

PS: Otázku si nezadal úplne. O súčasnom predaji vozidla si sa nezmienil. A predpokladám, že to Ťa vlastne trápi.
marekm
09.12.07,11:11
Viď moje dôvody predaja vyššie.
Neviem, či som tomu vśetkému porozumel dobre.
Keby som to auto po vyradení prepísal na niekoho iného, dajme tomu budúci rok. Možno by tam bol aj neoficiálny predaj (bez zmluvy - peniaze na ruku veď zas nejde o takú čiastku auto má 19 rokov). Bolo by to na zdanenie alebo nie?
evina
09.12.07,11:43
Viď moje dôvody predaja vyššie.
Neviem, či som tomu vśetkému porozumel dobre.
Keby som to auto po vyradení prepísal na niekoho iného, dajme tomu budúci rok. Možno by tam bol aj neoficiálny predaj (bez zmluvy - peniaze na ruku veď zas nejde o takú čiastku auto má 19 rokov). Bolo by to na zdanenie alebo nie?

Ja som z tvojej pôvodnej otázky vyrozumela, že auto asi plánuješ predať, preto som na zdanenie upozornila.

Táto Tvoja otázka už však naráža na bod 14 Etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Ak má auto 19 rokov, tak pri predaji bude predajná cena v takej výške, že nepredpokladám zruinovanie aj pri zaplatení 19% dane, najmä ak si živnotník a tento príjem bude v súčte všetkých Tvojich príjmov a uplatňuješ tu odpočitateľnú položku .....
marekm
09.12.07,12:05
Ďakujem, to som si neuvedomil, že to ide do celkových príjmov. V konečnom dôsledku to nebude až také strašné a do tej odp. položky sa to ešte zmestí.
Marián 01
10.12.07,08:07
bezpodielové vlastníctvo manželov

Ako SZČO tiež vlastním auto a od 1.1.2008 ho chcem vyradiť z dôvodu preradenia do osobného užívania. Tento rok je posledný odpis. Chcem sa opýtať či ho môžem na dopr. inšpektoráte prepísať na manželku z dôvodu že ona má vyší bonus na havarijnú poistku. Auto by sme nepredávali a zostalo by v bezpodielovom spoluvlastníctve.
STRELEC
10.12.07,08:43
[quote=Marián 01;587021]Ako SZČO tiež vlastním auto a od 1.1.2008
(k 31.12.2007 = oznámenie k DMV na prísl. DÚ)
ho chcem vyradiť z dôvodu preradenia do osobného užívania. Tento rok je posledný odpis. Chcem sa opýtať či ho môžem na dopr. inšpektoráte prepísať na manželku z dôvodu že ona má vyší bonus na havarijnú poistku.
Ak sa to oplatí, tak asi tomu nič nebráni.
Auto by sme nepredávali a zostalo by v bezpodielovom spoluvlastníctve.
Povinnosť zdanenia by ostala pri nedodržaní lehoty 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku.[/]
VladoaKatka
10.12.07,10:33
Policajné termíny nepoznám, ale v zásade nie je potrebné asi robiť zmenu zápisu na DI. Ide stále o auto zapísané na Teba ako na fyzickú osobu. Ono totiž rozdiel (nie z pohľadu policajného) medzi Tvojím majetkom zaradeným do JU a nezaradeným do JU je len a len Tvoje rozhodnutie.
Nerobil by som s tým nič, resp. iba dal zapísať zmenu - vynechanie bližšej identifikácie - IČO ako prebytočné.

DI pozná dva termíny evidencie a to na IČO alebo na RČ.

Ak je vozidlo evidované na IČO, v prípade vyradenia z účtovníctva ako majetok firmy, je nutné vykonať zmenu na DI, nakoľko to má náväznosť aj na PZP, treba totiž poisťovni predložiť fotopópiu prepisu. Podotýkam, k prepisu je potrebné aj živnostenský list alebo výpis z OR (nie starší ako 3 mesiace-overenie). Veru aj v prípade prepisu je potrebný ŽL alebo výpis OR.

V prípade nového vozidla, ak je vozidlo N1 každopádne by som radila evidovať na IČO, veď to by mohlo byť diskutabilné vo vzťahu k DPH, ak by bolo evidované na RČ.
VladoaKatka
10.12.07,10:37
Auto si mohol mať zaradené v majetku, aj keby tam nebolo IČO. U novoevidovaných vozidiel u klientov - FO neodporúčam tam IČO dávať.
IČO je potrebné na bližšiu identifikáciu u PO.

Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
STRELEC
10.12.07,10:46
Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
Prosím uviesť § zák. DPH podľa ktorého je potrebné takto postupovať u fyzickej osoby. Uvedenie IČO u PO je samozrejmé ako bližší identifikačný znak, údaj. U fyzickej osoby je táto dostatočne identifikovaná ako majiteľ vozidla pre potreby evidencie vozidiel a aj pre potreby účtovné a daňové v TP vozidla. Pripomínam, že vozidlo evidované na manželku .... atď
Samozrejme - pre účely odpočtu DPH je potrebné mať riadny a úplný daňový doklad. To áno.
kačenka
10.12.07,10:53
FO splatila leasing osobného auta, zostatková cena je 100,- Sk.
Ak chce, môže toto auto vyradiť z evidencie v zostatkovej cene 100,- Sk
vlastne ako drobný majetok?
evina
10.12.07,11:03
FO splatila leasing osobného auta, zostatková cena je 100,- Sk.
Ak chce, môže toto auto vyradiť z evidencie v zostatkovej cene 100,- Sk
vlastne ako drobný majetok?

Na základe ukončenia leassingu by mala auto zaradiť do majetku firmy /prepis auta na firmu/ a odpísať môže jednorázovo 100,- SK. Viedla by som ho na karte kvôli uplatňovaniu výdavkov...
evina
10.12.07,11:08
Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
Ak nie je auto evidované u policajtov na IČO FO si ho preradí z osobného užívania do podnikania a na faktúrach sa uvádzajú všetky nutné identifikačné znaky, t.j. IČO FO, IČ DPH a pod.
Ide stále o tu jednu a istú osobu. Túto schyzofréniu FO ako občana a FO ako podnikateľa sme už veľakrát riešili na Porade a viacmenej sa zjednotili na tom, že predsa je to len jedna a tá istá osoba :)
VladoaKatka
10.12.07,11:59
Ak nie je auto evidované u policajtov na IČO FO si ho preradí z osobného užívania do podnikania a na faktúrach sa uvádzajú všetky nutné identifikačné znaky, t.j. IČO FO, IČ DPH a pod.
Ide stále o tu jednu a istú osobu. Túto schyzofréniu FO ako občana a FO ako podnikateľa sme už veľakrát riešili na Porade a viacmenej sa zjednotili na tom, že predsa je to len jedna a tá istá osoba :)

Ano je to z nášho hľadiska tak, ale ako to vidia policajti? Ja som dnes bola prihlásiť nové vozidlo N1 - zobrali fotokópiu ŽL a bolo treba predložiť originál na porovnanie ???,Faktúru,PZP + kolok 2000,- Sk

Prepisovala som vozidlo vyradené z majetku firmy - bolo treba predložiť ŽL a tiež original k nahliadnutiu - prepis bol na inú osobu. Dokonca zobrali aj doteraz platnú bielu kartu PZP a s týmto som sa ešte nestretla.

A pýtala som sa - mám vozidlo staršie, tiež sa využívalo na podnikanie a bolo zaradené do majetku firmy, bolo kupované na leasing - nechcem predať, len vyradiť z firmy - odpoveď: treba prepísať na RČ a zaplatiť kolok 1000,. Sk.
Asi to musím spraviť, lebo musím predložiť fotokópiu TP na poisťovňu, že ukončujem u nich PZP z takéhoto dôvodu.

Neni to môj výmysel, ale je to vyžadované zo strany polície.
evina
10.12.07,12:08
Ano je to z nášho hľadiska tak, ale ako to vidia policajti? Ja som dnes bola prihlásiť nové vozidlo N1 - zobrali fotokópiu ŽL a bolo treba predložiť originál na porovnanie ???,Faktúru,PZP + kolok 2000,- Sk Áno lebo si ho prihlasovala na firmu.

Prepisovala som vozidlo vyradené z majetku firmy - bolo treba predložiť ŽL a tiež original k nahliadnutiu - prepis bol na inú osobu. Dokonca zobrali aj doteraz platnú bielu kartu PZP a s týmto som sa ešte nestretla. Áno lebo si robila prepis na inú osobu a pôvodne je u nich zaevidované auto na IĆO. Čoje biela karta...?

A pýtala som sa - mám vozidlo staršie, tiež sa využívalo na podnikanie a bolo zaradené do majetku firmy, bolo kupované na leasing - nechcem predať, len vyradiť z firmy - odpoveď: treba prepísať na RČ a zaplatiť kolok 1000,. Sk. Vyradíš z firmy a nevidím dôvod prepisu na polícii. Ak chceš prepísať potom je jasné, že žiadajú tieto doklady.
Asi to musím spraviť, lebo musím predložiť fotokópiu TP na poisťovňu, že ukončujem u nich PZP z takéhoto dôvodu. PZP si dávaš prepísať zo seba na seba?

Neni to môj výmysel, ale je to vyžadované zo strany polície.

Osobne nevidím dôvod na žiadne zmeny ani u policajtov ani v poisťovni ak auto budem stále ja používať /samozrejme hovorím o FO/. Alebo sa mýlim a neovládam nejaké predpisy?
STRELEC
10.12.07,12:13
Predchádzajúci súhlas netreba vzťahovať k poslednej vete!!!
:):)
mizu
10.12.07,12:25
Mám takú otázku : Auto bolo kúpené na IČO ale nebolo dané do majetku, lebo DP bolo robené paušálne.Cestná daň bola zaplatená. Chcela by som prepísať na RČ - ako postupovať ?
VladoaKatka
10.12.07,12:27
Osobne nevidím dôvod na žiadne zmeny ani u policajtov ani v poisťovni ak auto budem stále ja používať /samozrejme hovorím o FO/. Alebo sa mýlim a neovládam nejaké predpisy?

Biela karta - doteraz platná kartička o povinnom zmluvnom poistení vozidla pre Slovensko , nemala som so sebou zmluvu, asi by boli aj potrebovali kópiu aj toho - totiž kontrulujú aj to, či bolo vozidlo doteraz poistené.

A to posledné vozidlo, ktoré chcem prepísať na seba - teraz už nepotrebujem aby mi vrátili za dva týždne príslušná čiastku povinného zmluvného poistenia, ale, ak by sa to robilo napr. 3/2008 už za tých 9 mesiacov do konca roka to neni zanedbateľná čiastka, a poisťovňa to vrátí len na základe prepisu vozidla - t.j. musí sa predložiť fotokópia už po prepise. Toto som dostala ústnu informáciu v poisťovni.

To sú samé nezmyselnosti ako aj to, že poistené vozidlo pred prepisom treba poistiť - samozrejme nový majiteľ, tým je súčasne poistené dvakrát.
evina
10.12.07,12:33
Biela karta - doteraz platná kartička o povinnom zmluvnom poistení vozidla pre Slovensko , nemala som so sebou zmluvu, asi by boli aj potrebovali kópiu aj toho - totiž kontrulujú aj to, či bolo vozidlo doteraz poistené.

A to posledné vozidlo, ktoré chcem prepísať na seba - teraz už nepotrebujem aby mi vrátili za dva týždne príslušná čiastku povinného zmluvného poistenia, ale, ak by sa to robilo napr. 3/2008 už za tých 9 mesiacov do konca roka to neni zanedbateľná čiastka, a poisťovňa to vrátí len na základe prepisu vozidla - t.j. musí sa predložiť fotokópia už po prepise. Toto som dostala ústnu informáciu v poisťovni.

To sú samé nezmyselnosti ako aj to, že poistené vozidlo pred prepisom treba poistiť - samozrejme nový majiteľ, tým je súčasne poistené dvakrát.
Aha, áno tú kartu treba nosiť so sebou...
S tou poisťovňou sa mi to zdá čudné, ja som predsa zaplatila poistku a ak auto používam ďalej nemajú mi čo vrátiť /alebo tomu nerozumiem/. Mám auto na Evina, v septembri ho vyradím z majetku ale používam ho ďalej ako Evina tak poistka platí, prečo by mi mali vrátiť?
Pepa
10.12.07,12:57
Aha, áno tú kartu treba nosiť so sebou...
S tou poisťovňou sa mi to zdá čudné, ja som predsa zaplatila poistku a ak auto používam ďalej nemajú mi čo vrátiť /alebo tomu nerozumiem/. Mám auto na Evina, v septembri ho vyradím z majetku ale používam ho ďalej ako Evina tak poistka platí, prečo by mi mali vrátiť?ˇ
Vyradíš ho ale neprepisuješ na DI - PZP to isté.
Vyradíš a prepisuješ z IČO na r. č. - zmena v TP - nové PZP - zo starého PZP sa vráti alikv. časť a nové zaplatíš.
VladoaKatka
10.12.07,12:57
To je mi jasné, že biela kartu nosím spolu TP vozidla.

Ak sa zaplatilo poistné na firmu a uplatnila som VOZD, takisto musím pomernú časť uplatniť ako VNZD. A Tie peniaze by mali prísť naspäť do firmy, lebo už o vozidle nebudem účtovať ako o majetku firmy, ... proste s tým budem chodiť len súkromne, tak neviem prečo je to tak ťažko chápané, alebo je dnes piatok?:):):)

Ja som len opísala, čo momentálne polícia vyžaduje, neni to príjemné, ak Ťa pošlú preč trikrát. Nˇč viac som s tým nechcela povedať, veď všetci vieme, že to čo platí na jednom obvodnom oddelení nemusí platiť na druhom, ale to už je jedno.

Mala som už leasing na 5 vozidiel, a zakaždým to inak vybavovali a prepísali po skončení.

Ale už to nechám tak.
VladoaKatka
10.12.07,13:02
ˇ
Vyradíš ho ale neprepisuješ na DI - PZP to isté.
Vyradíš a prepisuješ z IČO na r. č. - zmena v TP - nové PZP - zo starého PZP sa vráti alikv. časť a nové zaplatíš.

Presne tak.
marekm
12.12.07,16:36
Ak predávam (darujem) auto do piatich rokov po tom ako bolo v majetku firmy, musí byť kúpno-predajná (darovacia) zmluva notársky overená?
Ako treba v účtovníctve dokladovať príjem z predaja auta, ktoré bolo v majetku firmy - stačí zmluva, alebo príjmový doklad?
Ďakujem.
Johanka
12.12.07,16:38
Ak predávam (darujem) auto do piatich rokov po tom ako bolo v majetku firmy, musí byť kúpno-predajná (darovacia) zmluva notársky overená? nemusí
Ako treba v účtovníctve dokladovať príjem z predaja auta, ktoré bolo v majetku firmy - stačí zmluva, alebo príjmový doklad? do účtovníctva to nepatrí, príjem zdaníš podľa § 8 Zákona o dani z príjmov.
Ďakujem.
Červeným ;)
Zoltán Kovács
12.12.07,16:40
Ak predávam (darujem) auto do piatich rokov po tom ako bolo v majetku firmy, musí byť kúpno-predajná (darovacia) zmluva notársky overená?
Ako treba v účtovníctve dokladovať príjem z predaja auta, ktoré bolo v majetku firmy - stačí zmluva, alebo príjmový doklad?
Ďakujem.

Keď auto predáš po vyradení z majetku, tak do účtovníctva ti žiadny doklad nepôjde. Len príjem zdaníš, ak predaj sa uskutoční do 5 rokov od vyradenia.
marekm
17.12.07,11:38
Je nejaký technický rozdiel ak auto najskôr vyradím z majetku firmy do osobného užívania a za par dní ho odpredám voči priamemu odpredaju z majetku firmy na iného vlastníka. Takisto stačí iba oznam na DÚ a zápis o vyradení z majetku firmy v účtovníctve? Aj daň sa platí rovnako alebo to je nejaký priamy príjem do firmy?
Vladimír Ozimý
17.12.07,11:45
ak ho vyradíte a predáte potom ide o prijem podľa par. 8 - ostatný príjem neviem aký oznam chcete posielať na DU...
marekm
17.12.07,11:49
No chcem to aj v tom druhom prípade urobiť ako odpredaj po vyradení z majetku ale bez toho medzikroku - preevidovania na DI najskôr z môjho IČO na moje RČ a potom z môjho RČ na nového vlastníka. Oznam na DÚ som myslel o vyradení z majetku firmy.
STRELEC
17.12.07,11:51
[quote=marekm;592331]Je nejaký technický rozdiel ak auto najskôr vyradím z majetku firmy do osobného užívania a za par dní ho odpredám voči priamemu odpredaju z majetku firmy na iného vlastníka.
Ak sa auto odpredá priamo z majetku firmy, tak je potrebné vystaviť faktúru a zaúčtovať aj príjem za predaj vozidla. Ak je auto predávané z osobného majetku, nie je o ňom kde účtovať. Ako človek, občan, nepodnikateľ predsa účtovníctvo nerobíš.
V daniach sa to prejaví tak či tak a to v príslušnom roku, kde bol príjem.
Takisto stačí iba oznam na DÚ a zápis o vyradení z majetku firmy v účtovníctve?
Zápis o vyradení treba, oznam DÚ sa neposiela žiadny. Veď keď budú chcieť, tak si Ťa skontrolujú, nie?
Aj daň sa platí rovnako alebo to je nejaký priamy príjem do firmy? Priznanie podávaš a aj daň platíš len raz. Našťastie :):)
[/]
marekm
17.12.07,11:59
Ide mi v podstate o to či môžem odpísané auto priamo prepísať na nového vlastníka a predať a pred DÚ sa tváriť, že som ho najskôr vyradil z majetku a až tak predal samozrejme s priznaním príjmu - aby som nemusel vystavovať faktúru.
Vladimír Ozimý
17.12.07,12:04
faktúru nemusíte aj tak vystavovať, pokiaľ nie ste platiteľ dph...stačí vám kúpnopredajná zmluva
VladoaKatka
17.12.07,12:06
Osobne nevidím dôvod na žiadne zmeny ani u policajtov ani v poisťovni ak auto budem stále ja používať /samozrejme hovorím o FO/. Alebo sa mýlim a neovládam nejaké predpisy?
Je rozdiel FO - občan, ktorý nie je SZČO
FO - občan a zároveň je SZČO

Ak je plátca DPH a kúpi si vozidlo so zámerom možnosti odpočtu DPH - alebo na leasing musí to auto evidovať na DI na IČO. Uplatňuje si do výdavkov PHM, aj splátky a odpisy.

Ak si kúpi vozidlo, kde nemôže uplatniť odpočet DPH alebo nie je plátca DPH, môže dať zapísať na RČ,ako súkromná osoba a potom sa rozhodne, či si bude uplatňovať náhradu za používanie MV. V tomto prípade je toto výhodnejšie,

aspoň si to myslím alebo sa mýlim?
marekm
17.12.07,12:36
faktúru nemusíte aj tak vystavovať, pokiaľ nie ste platiteľ dph...stačí vám kúpnopredajná zmluva
Som platiteľ DPH. Musím teda vystaviť faktúru? Čim je vlastne daný rozdiel medzi predajom priamo z majetku firmy a predajom po vyradení zmajetku? Len zápisom v evidencii majetku a časom, ktorý uplynie do predaja?
Lenuška
18.12.07,07:07
A čo ak by som to auto vyradil a prepísal zároveň na manželku a predala by ho ona?


Na manželu.....to nie , ale na darovať napr. synovi a ten ho predá a jeho príjem z predaja sa nezdaňuje.
mizu
18.12.07,07:16
Dobrý deň! Chcem sa opýtať:
Máme kúpené auto na lízing a na IČO - auto nebolo zaradené do majetku , nakoľko DP bolo podané %-ne.Cestná daň bola zaplatená. Chceli by sme auto odhlásiť z DÚ a prepísať na RČ, ako postupovať ? Ďakujem.
okikoo
19.12.07,12:32
Ak nebolo zaradené do majetku firmy, netreba ho ani vyraďovať t.j. podľa mňa v učtovnictve nič. A prepís sa robí štandartným postupom na Dopr.Inšpektorate z IČO na RČ a meno osoby. Škoda len, že sa za prepís platí a treba s tým zabiť spustu času.
Zoltán Kovács
19.12.07,12:41
Dobrý deň! Chcem sa opýtať:
Máme kúpené auto na lízing a na IČO - auto nebolo zaradené do majetku , nakoľko DP bolo podané %-ne.Cestná daň bola zaplatená. Chceli by sme auto odhlásiť z DÚ a prepísať na RČ, ako postupovať ? Ďakujem.

A auto už sa nebude používať na podnikateľské účely?
Peter140
21.12.07,13:09
Dobry deň, mam auto M1 zaradené v podnikani som SZČO platca DPH auto je už odpisane vyradim ho z evidencie za zostatkovu hodnotu a zaroveň ho prepišem z ICO na RC na policii. V ten istý deň darujem bezodplatne uvedene auto s.r.o. v ktorej som konateľom a prepišem ho na policii do s.r.o. je tento postup v súlade s daň. zakonmi.
r.galovic
14.01.08,09:18
Ahojte, trochu toto vlákno oživím.

K 31.12.2006 som vyradil z majetku firmy auto, ktoré bolo doodpisované.
Od 1.1.2007 ho budem ako súkromné používať na podnikateľské účely.

Auto mám v TP zapísané na IČO - prepis na RČ som nerobil.
Cestnú daň na rok 2007 som zaplatil. Na DÚ som nič nenahlásil.

Postupoval som správne?
Zoltán Kovács
14.01.08,09:39
Ahojte, trochu toto vlákno oživím.

K 31.12.2006 som vyradil z majetku firmy auto, ktoré bolo doodpisované.
Od 1.1.2007 ho budem ako súkromné používať na podnikateľské účely.

Auto mám v TP zapísané na IČO - prepis na RČ som nerobil.
Cestnú daň na rok 2007 som zaplatil. Na DÚ som nič nenahlásil.

Postupoval som správne?

Postup bol správny. Vyradenie auta sa nenahlasuje na DÚ, ak daňová povinnosť na daň z MV ostáva.
r.galovic
14.01.08,09:46
OK dik. Ja som sa trochu obával toho, že som musel urobiť prepis z IČO na RČ, ale už som sa vo viacerych prispevkoch na Porade dočítal, že tento prepis nie je nutné urobiť, pokiaľ sa auto i naďalej používa v súvislosti s podnikaním. Okrem toho u auta FO+IČO = FO+RČ (povestná schyzofrénia) , teda pokiaľ sa nejadná o platcu DPH.
Muška
14.01.08,10:10
holubička1
29.02.08,17:40
Prebrala som jedno účto v r, 2007 a teraz pri uzávierke som zistila že mi nesedí 022 voči zostave dlhodobého majetku konečný stav pri načítani 022 - 082 sedí, ale na kartách už nie je predané auto. Prosím poradte mi čo mám urobiť? Mohla by som to 1.1.07 urobiť ako oprava 082/022 alebo musím robiť dodatočné za rok 2006, keď sa náklady nemenia, veľmi prosííím.:mee:
evina
29.02.08,17:59
Prebrala som jedno účto v r, 2007 a teraz pri uzávierke som zistila že mi nesedí 022 voči zostave dlhodobého majetku konečný stav pri načítani 022 - 082 sedí, ale na kartách už nie je predané auto. Prosím poradte mi čo mám urobiť? Mohla by som to 1.1.07 urobiť ako oprava 082/022 alebo musím robiť dodatočné za rok 2006, keď sa náklady nemenia, veľmi prosííím.:mee:

Opravila by som v januári
holubička1
29.02.08,18:42
Opravila by som v januári
Evina ďakujem chvála bohu spadol mi kameň zo srdca...........
zuzana.š.
29.02.08,18:59
Prebrala som jedno účto v r, 2007 a teraz pri uzávierke som zistila že mi nesedí 022 voči zostave dlhodobého majetku konečný stav pri načítani 022 - 082 sedí, ale na kartách už nie je predané auto. Prosím poradte mi čo mám urobiť? Mohla by som to 1.1.07 urobiť ako oprava 082/022 alebo musím robiť dodatočné za rok 2006, keď sa náklady nemenia, veľmi prosííím.:mee:

A keby si prerobila dátum vyradenia na karte IM na 01.01.2007 a potom ho vyradila 082/022? Aký bol dôvod vyradenia?
M3G
29.02.08,19:16
Vysvetli ešte raz - potrebuješ ponížiť účet 022? To auto už je predané?

Myslím, že áno, tiež sa mi podarilo prevziať také účtovníctvo, kde boli zostatky na účtoch 022 a 082(rozdiel nula), pričom auto bolo predané neznáboh kedy. Urobil som opravu účtovníctva k 1.1.2007. Po inventarizácii predchádzajúcich rokov som zistil, že auto bolo predané pred 3 rokmi, jediná možnosť, ako z toho ako tak korektne vybŕdnuť bol horeuvedený zápis s účtovaním 082/022 k 1.1.2007
holubička1
22.03.08,14:32
Na manželu.....to nie , ale na darovať napr. synovi a ten ho predá a jeho príjem z predaja sa nezdaňuje.
Lenuška a ak by vyradil auto z účta po skončení leasingu na konci r.2006 a za pár dní by ho daroval prepísal na syna, tak to naozaj nepodliha dani z príjmu, keď ešte neuplynulo 5 rokov od vlastníctva auta v obchodnom majetku? Prosím poraďtre mi.
Zita5
29.07.08,06:08
Nadviažem na túto tému , čo sa týka vyradenie MV z obchodného majetku na súkromné účely .Toto vyradenie v týchto dňoch idem zrealizovať . Len mi nie je jasná stále jedna vec : prepísať MV z FO-IČO n a FO r.č. , alebo nie ?
Momentálne je TP na názov firmy ,meno a priezvisko ,IČO ....
Z príspevkov na Porade je to tak 50:50 ,tiež by som najradšej na DI nič neprepisovala , avšak .......

včera som bola na DI prihlásiť nové MV , pri tej príležitosti som sa pýtala , že ak vyradím MV z obchodného majetku , či treba prepis , alebo nie ....odpoveď u nás na DI je ..áno je to potrebné , ak MV budete používať ako občan , v TP nesmie byť IČO a názov firmy a to znamená že si prinieste 2 000 kolok , pôjdete na parkovisko na kontrolu atď atď ......

Lenže mám sto chutí MV vyradiť a nič neprepisovať , aj tak je možný predaj MV do piatich rokov .

Ďalšou otázkou pre mňa je , čo ak pri náhodnej kontrole policajtov , budú žiadať zasa tú neštastnú Knihu jázd , keď budú vidieť , že TP je na podnikateľa FO-IČO ?

Čo sa týka prepisu , som pevne rozhodnutá , že prepisovať nebudem , len ma zaujíma tá kontrola KJ zo strany policajtov ?
Napadá ma , že napíšem vyraďovací protokol , šupnem ho do auta a vždy im to dám prečítať :)

Ďakujem za prípadné príspevky .
Johanka
29.07.08,07:32
To, že mám mať v MV zaradenom v obchodnom majetku knihu jázd (myslím voziť ju zo sebou) je v nejakom predpise ?
Zita5
29.07.08,09:17
To, že mám mať v MV zaradenom v obchodnom majetku knihu jázd (myslím voziť ju zo sebou) je v nejakom predpise ?

Nenašla som nič také .Ale som našla nasledovné :

Zdroj - stránka Ministerstva vnútra - vyberám :

Oprávnenia policajta pri cestnej kontrole
Oprávnenia policajta Policajného zboru pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sú ustanovené v § 65 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Podľa ods. 1 tohto zákonného ustanovenia je policajt oprávnený:
-zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
-požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na prepravu osôb a nákladu a dokladu preukazujúceho splnenie povinnosti podľa osobitného predpisu,
-vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo,
-kontrolovať technický stav vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole, ako aj porovnať údaje uvádzané v osvedčení o evidencii vozidla s údajmi na vozidle,
-vyzvať vodiča, aby sa podrobil meraniu okamžitej hmotnosti vozidla,
-kontrolovať dodržiavanie bezpečnostných prestávok ustanovených pre vodičov vozidiel.

Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. a) a b) sa vzťahujú aj na vojaka vo vojenskej rovnošate s vonkajším označením POLÍCIA a na vojenského policajta. Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. c) a d) sa vzťahujú na vojenského policajta, ak ide o objasňovanie priestupkov, ktoré patria do pôsobnosti Vojenskej polície.

Osoba nemá nárok na úhradu nákladov, ktoré jej vzniknú v súvislosti s uplatňovaním oprávnení podľa odseku 1 policajtom alebo podľa odseku 2 inou oprávnenou osobou.

Výnimku z pravidiel cestnej premávky, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.

Účastník cestnej premávky je v zmysle zákona o premávke na pozemných komunikáciách povinný poslúchnuť pokyn, výzvu, príkaz alebo požiadavku policajta súvisiace s výkonom jeho oprávnení v cestnej premávke, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon.

Doklady na vedenie a premávku vozidla

V zmysle § 4 ods. 2 písm. b) zákona NR SR č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov je vodič povinný mať pri sebe doklady na vedenie a premávku vozidla predpísané týmto zákonom alebo osobitnými predpismi:

Dokladmi predpísanými pre vedenie a premávku vozidla na území Slovenskej republiky sú:

vodičský preukaz ( § 77 ods. 3 zákona č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov ),
osvedčenie o evidencii ( § 23 ods. 7 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia ( § 18 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
doklad o lekárskej prehliadke a psychologickom vyšetrení, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha ( § 6 vyhlášky MZ SR č. 164/1997 Z. z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla ),
doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a označenie vozidla platnou nálepkou / § 6 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov /,
doklad o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 70 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
doklad o kontrole technického stavu vozidla, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 52 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom / § 8 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov,
iné doklady ustanovené osobitným predpisom.Ak nie je všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovená povinnosť mať pri vedení vozidla iný doklad, vodič nie je povinný takýto doklad predložiť ku kontrole policajtovi, ktorý vykonáva dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
betka
29.07.08,10:00
Tiež sa mi to zdá proti logike vyhodiť 2 tis.Sk, keby bola sadzba nižšia napr. 500 Sk, tak už človek nad tým uvažuje zmeniť TP.

Teraz možno teoretizujem, ale napr. vozidlá pod IČO teda "firemné" vedie napr. SZČO, zamestnanec ..... Zamestnancovi dáva zamestnávateľ dáva nejaké povolenie, súhlas, že môže viesť MV pre účely podnikateľskej činnosti zamestnávateľa. Je tu krytie pre prípad nejakej dopravnej nehody, že môže toto vozidlo viesť.....

Ak majú auto zapísané na DI pod IČO-podnikateľa, možno by bol prúser, keby došlo k nehode a vozidlo by viedla nejaká iná osoba, kt. ste auto požičali....., pretože auto je na podnikanie

Treba pozrieť nejaké sankcie, čo v prípade, keď nedôjde k prepisu. Jedna vec je občan - FO nepodnikateľ, a druhá vec je auto zapísané na IČo pre FO podnikateľa-firmu, podnikateľský subjekt, i keď sú to totožné osoby,
betka
29.07.08,10:14
§ 120
Pokuty

(1) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 10 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe za každé vozidlo, ktoré nepodrobila v ustanovenej lehote pravidelnej technickej kontrole podľa § 107; pokutu možno udeliť aj opakovane.

(2) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 20 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá poruší povinnosť ustanovenú v § 6 ods. 4 a 6, pre prevádzkovateľa v § 37 ods. 11, § 71 ods. 4, § 86 ods. 9, § 88 ods. 2, § 90 ods. 1, 2 a 5, § 93 ods. 3 až 5 a 8, § 94 ods. 3, 4, 6 a 8, a ak sa týka jeho pôsobnosti, aj v § 125.


(3) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 100 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá

a) prikáže alebo dovolí, aby sa použilo na jazdu vozidlo, ktoré vrátane nákladu nespĺňa ustanovené podmienky,
b) prikáže alebo dovolí, aby sa použilo na jazdu vozidlo na takej ceste, na ktorej je pre také vozidlo jazda obmedzená alebo zakázaná,
c) zverí vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa ustanovené podmienky na jeho vedenie, nemá pri sebe doklady ustanovené na vedenie vozidla, je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo ktorej schopnosť viesť vozidlo je inak znížená,
d) prikáže alebo dovolí neoprávnené vybavenie vozidla zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy, alebo prikáže alebo dovolí, aby sa také typické zvukové znamenie, zvláštne výstražné svetlo alebo zvláštne výstražné svetlo oranžovej farby neoprávnene použilo,
e) poruší ustanovené alebo určené podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o tlačivách dokladov a tabuliek s evidenčným číslom vydaných okresným úradom alebo o manipulácii s nimi,
f) poruší povinnosť ustanovenú v § 99 ods. 1 a 2, § 107 ods. 3, 5, 7 a 8, a ak sa to týka jeho pôsobnosti, aj v § 125.

(4) Krajský úrad môže uložiť pokutu do 500 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá poruší podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o výrobe tlačív dokladov a tabuliek s evidenčným číslom alebo o manipulácii s nimi, na ktorých výrobu alebo na manipuláciu je potrebné povolenie ministerstva vnútra, alebo osobe, ktorá také tlačivá dokladov alebo tabuľky s evidenčným číslom vydávané podľa tohto zákona alebo podľa všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného na jeho vykonanie vyrába alebo s nimi bez povolenia manipuluje.

(5) Ministerstvo dopravy môže uložiť pokutu do 500 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá

a) poruší podmienky výroby, dovozu a predaja vozidiel na ich uvedenie do prevádzky alebo poruší podmienky výroby, dovozu a predaja súčastí, výstroja alebo výbavy vozidiel,
b) poruší podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o výrobe tlačív dokladov alebo o manipulácii s nimi, na ktorých výrobu alebo manipuláciu je potrebné povolenie ministerstva dopravy, alebo osobe, ktorá také tlačivá dokladov vydávané podľa tohto zákona alebo podľa všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného na jeho vykonanie vyrába alebo s nimi bez povolenia manipuluje.

Možno sú pokuty pre podnikateľské subjekty vyššie ako pre občanov. Tento zákon v týchto pokutách definuje ako FO oprávnenú na podnikanie.
Zita5
29.07.08,10:15
Tiež sa mi to zdá proti logike vyhodiť 2 tis.Sk, keby bola sadzba nižšia napr. 500 Sk, tak už človek nad tým uvažuje zmeniť TP.

Teraz možno teoretizujem, ale napr. vozidlá pod IČO teda "firemné" vedie napr. SZČO, zamestnanec ..... Zamestnancovi dáva zamestnávateľ dáva nejaké povolenie, súhlas, že môže viesť MV pre účely podnikateľskej činnosti zamestnávateľa. Je tu krytie pre prípad nejakej dopravnej nehody, že môže toto vozidlo viesť.....

Ak majú auto zapísané na DI pod IČO-podnikateľa, možno by bol prúser, keby došlo k nehode a vozidlo by viedla nejaká iná osoba, kt. ste auto požičali....., pretože auto je na podnikanie

Treba pozrieť nejaké sankcie, čo v prípade, keď nedôjde k prepisu. Jedna vec je občan - FO nepodnikateľ, a druhá vec je auto zapísané na IČo pre FO podnikateľa-firmu, podnikateľský subjekt, i keď sú to totožné osoby,

Betka súhlasím , aj mne sa vynárajú rôzne ťahanice a možné problémy s tým súviace i napriek tomu , že zatiaľ som v tej rovine , že auto neprepíšem , ale viem si predstaviť aj možný problém v poisťovni pri havarijnej alebo zákonnej poistky , takže ešte stále neviem čo spraviť , som teraz tak 50:50. Budem hlboko rozmýšľať .:);)

Trošku aj u mňa to vzbudzuje dojem , že treba skutočne prihladiať inak na FO a inak FO -SZČO resp.podnikateľa , i napriek tomu , ak sa jedná o tú istú osobu .
betka
30.07.08,18:19
Zitka, teraz som práve dokončila rozhovor s kamošom o tomto prípade.
Povedal mi, že ide iba o zmenu v TP z osoby FO podnikateľa, na tú istú osobu občana a nedochádza k zmene použitia auta (alebo tak nejak mi to povedal) v rámci okresu, a mal by sa platiť nejaký kolok nevedel presne či sto, či dvestokorún.
2 tis. Sk sa platí, keď dôjde k zmene ŠPZ, k zmene držiteľa medzi okresmi....

Ak by ostalo auto na DIČ, je vhodné zájsť na poisťovňu a zaevidovať zákonné poistenie pod menom FO, v prípade nejakej udalosti.

Skúste ešte zavolať na DI, a povedzte, že nebudete meniť ŠPZ, ani vlastníka, že dôjde iba k zmene UJ na občana a ide o totožné meno.
Dajte vedieť, ako ste pochodili
Paula
30.07.08,18:23
Tak veru, pred 5-timi rokmi som platila len 200,- pri prepise z "IČO na RČ" bez zmeny EČ.
betka
30.07.08,18:30
Tak veru, pred 5-timi rokmi som platila len 200,- pri prepise z "IČO na RČ" bez zmeny EČ.

Asi by nemali vzrásť, teda, poplatky až 10-nás., to by bolo fakt nefér :)
Fragaria
30.07.08,18:58
No tak ja som mala problem , menili sme trvalý pobyt a ja som si nechala starú adresu a išla som na manželovom aute (je stále na IČO) a zastavili ma policajti, a pán mi povedal, že či mi môže uveriť že je to naše auto a či som ho náhodou mužovi neukradla a či ho nejdem predať. No užaj som si musela ísť zmeniť trvalý pobyt na občianke a s nim podnikať alebo urobiť referentské skúšky. Zitka má pravdu. Treba to radšej prepísať. Alebo si treba prepočítať náklady ktoré sú výhodnejšie či paušal alebo nechať IČO a odpisy.
Zita5
31.07.08,05:30
Zitka, teraz som práve dokončila rozhovor s kamošom o tomto prípade.
Povedal mi, že ide iba o zmenu v TP z osoby FO podnikateľa, na tú istú osobu občana a nedochádza k zmene použitia auta (alebo tak nejak mi to povedal) v rámci okresu, a mal by sa platiť nejaký kolok nevedel presne či sto, či dvestokorún.
2 tis. Sk sa platí, keď dôjde k zmene ŠPZ, k zmene držiteľa medzi okresmi....

Ak by ostalo auto na DIČ, je vhodné zájsť na poisťovňu a zaevidovať zákonné poistenie pod menom FO, v prípade nejakej udalosti.

Skúste ešte zavolať na DI, a povedzte, že nebudete meniť ŠPZ, ani vlastníka, že dôjde iba k zmene UJ na občana a ide o totožné meno.
Dajte vedieť, ako ste pochodili

Betka vďaka , tak ako som písala , takú info som dostala , keď som bola osobne na DI .No človek predpokladá, že ak sa pýta priamo v kancelárii DI pri zápise nového auta , tak dotyčný príslušník PZ by mal informovať pravdivo .
Ja si to ešte raz preverím , možno ma nepochopil , čo sa pýtam , aj to sa môže stať .

Ale aby som bola konkrétna : v decembri som ukončila lízing jedného osobného MV . Samozrejme , že som nezmenila vlastníka vozidla na základe splnomocnenia od lízingovky z dôvodu nedostatku času ...daňové priznania k 31.3....atď . Však to poznáme . Lenže , mne už ani splnomocnenie od lízingovky neplatilo - stratilo platnosť , tak som vybavila v lízingovke nové splnomocnenie k prepisu MV na mňa živnostníka a som si povedala , že to vybavím jednou ranou , nové zapíšem a staré prepíšem . Za prepis som platila 150 Sk kolok a pri tom prepise som sa pýtala policajta , že chcem toto auto vyradiť z OM , koľko budem platiť za prepis z IČA na R.č. jeho odpoveď ....pôjdete na kontrolu vozidla na policajné parkovisko a 2000 Sk kolok . No ja som potom povedala , že dobre , to doriešim potom .
Je mozné , že v návale práce si ani neuvedomil čo hovorí .
franta123456
29.01.09,18:58
Mám jednu prosbu k tejto téme:

SZČO s JÚ mala auto na leasing, po skončení ho odkúpila za 1.500 Sk a asi po 2 rokoch preradila do osobného používania (prepis z IČO na r.č. + odhlásenie z DMV). Čo spraviť so starým nákladom 1.500 Sk na odkúpenie auta od leasingovky, keď už auto nie je v majetku firmy.

Ďakujem
franta123456
01.02.09,06:51
Nikto nevie poradiť, prosím....
Muška
01.02.09,10:25
Mám jednu prosbu k tejto téme:

SZČO s JÚ mala auto na leasing, po skončení ho odkúpila za 1.500 Sk a asi po 2 rokoch preradila do osobného používania (prepis z IČO na r.č. + odhlásenie z DMV). Čo spraviť so starým nákladom 1.500 Sk na odkúpenie auta od leasingovky, keď už auto nie je v majetku firmy.

Ďakujem
A kedy si ukončil leasing, kedy si platil 1500, a kedy si preradil auto do osobného používania????
Lebo nerozumiem prečo riešiš teraz ten "starý" náklad 1500,- Sk.
franta123456
01.02.09,14:27
V roku 2005 bol ukončený leasing + zaplatených 1.500 Sk a v r.2008 preradené auto do osobného používania. Neviem či ten náklad 1.500 Sk netreba teraz (v DP 2008) nejako pripočítať k základu dane.
Muška
01.02.09,15:51
Franta,
nie nepripočítavaš.
florkula
01.02.09,16:12
zitka mi sme mali ten problém otec mal auto na firmu skončil mu leasing a auto predal sebe ako fyz .osobe na dopravnej polícii najskôr prepísali auto na jeho firmu ,tam platil 300sk a potom na súkromnú osobu pritom meno sa nezmenilo a platil poplatok-kolok 1000sk bolo to síce za viac ako pol roka ale poplatky sa zmenili a bolo to aj v jednom okrese teda neviem či si každý okres nedáva svoje ceny neviem ako to funguje inde ale mi sme mali taký postup a musel meniť aj zak.poistenie
franta123456
02.02.09,14:20
Marek, jednoducho urobíš
papierové preradenie do osobného používania
ak ho máš na polícii evidované na IČO, tak ho prepíš na rodné číslo
a nezabudni ho odhlásiť na DÚ z DMV

teda nepotrebuješ žiadnych znalcov, žiadne odhady ceny, jedine ak ho do 5 rokov predáš, tak to musiš zdaniť
adriana126
02.03.09,14:41
AK máme auto na RČ, pri kúpe sme ho zaradili do majetku a odpisovali. V roku 2008 ho chceme vyradiť do súkromého majetku, odpisovanie končí v roku 2009. Máme to evidovať a dať do príjmov len sumu neuplatnených odpisov alebo máme dať do príjmu reálnu hodnotu za ktoré by sa v súčasnosti dalo auto predať?
zuzula221
19.03.09,14:16
Dobry den, prosim vie mi niekto poradit? Platca DPH, ktory ma zivnost pozastavenu uz od polovice roka 2007 predal koncom roka 2008 auto v hodnote 35000 (mal ho zapisane v obchodnom majetku, uplatnoval si odpisy len 3 roky). Auto ma zostatkovu hodnotu 39250. Uctujem v alfe, auto som vyradila (predaj), prijem z predaja som zauctovala ako ostatne zdanitelne prijmy, zostatkovu hodnotu som zauctovala cez ID ako vydavok ovplyv. ZD (prevadzkova rezia). No neviem ci mam dat do vykazu majetku a zavazkov riadok DHM sumu 39250? Vie mi niekto poradit? Prosim :confused:
PBEA
18.09.09,06:14
ahojte môže živnostník, platca Dph, po odpísaní, auto N1, z ktorého si uplatnil Dph, preradiť z podnikania na súkromné používanie, vyradiť z majetku firmy?
Zoltán Kovács
18.09.09,06:21
ahojte môže živnostník, platca Dph, po odpísaní, auto N1, z ktorého si uplatnil Dph, preradiť z podnikania na súkromné používanie, vyradiť z majetku firmy?

Áno môže.
grammatika
07.10.09,06:50
prosím Vás, nevyznám sa v JÚ, poradíte mi?
Ak má SZČO platca DPH auto v majetku, odpísané ešte nie je (má ho 3roky) a chce ho predať svojej manželke. Za akú cenu ho môže predať? (môže to byť zostatková cena?) Vystaví faktúru a zdaní tento príjem. Do výdavku si uplatní zostatkovú cenu vozidla pri vyradení,alebo je to pripočitateľná položka?

Mimo témy, ale zaujímalo by ma aj, či môže mať SZČO (A) zmluvu s inou SZČO (B), že bude voziť tovar autom (A) a (B) bude fakturovať za obsluhu automobilu (A)? nemusí byť jeho zamestnancom?
Mária.K.
07.10.09,07:00
AK máme auto na RČ, pri kúpe sme ho zaradili do majetku a odpisovali. V roku 2008 - tu je asi preklep ? ho chceme vyradiť do súkromého majetku, odpisovanie končí v roku 2009. Máme to evidovať a dať do príjmov len sumu neuplatnených odpisov alebo máme dať do príjmu reálnu hodnotu za ktoré by sa v súčasnosti dalo auto predať?
Pri preradení auta z majetku firmy fyzickej osoby do osobného majetku sa daň neplatí. Daň by sa platila iba v prípade predaja, ak sa predaj uskutoční do 5 rokov od vyradenia z majetku.
lt-pek
07.10.09,18:37
Mam konktetny problem.Osobne auto mam uz 7 rokov v evidencii firmy na ICO /neprepisoval som ho na rodne cislo u PZ/, doteraz som platil cestnu dan.Zivnost nechcem rusit ale nechcem auto pouzivat na podnikanie/neplatit cestnu dan/.Je mozne mat auto v majetku firmy a zaroven neplatit cestnu dan? alebo treba automaticke prehlaseni na RC?
Za radu diky.
grammatika
08.10.09,06:01
prosím Vás, nevyznám sa v JÚ, poradíte mi?
Ak má SZČO platca DPH auto v majetku, odpísané ešte nie je (má ho 3roky) a chce ho predať svojej manželke. Za akú cenu ho môže predať? (môže to byť zostatková cena?) Vystaví faktúru a zdaní tento príjem. Do výdavku si uplatní zostatkovú cenu vozidla pri vyradení,alebo je to pripočitateľná položka?

Mimo témy, ale zaujímalo by ma aj, či môže mať SZČO (A) zmluvu s inou SZČO (B), že bude voziť tovar autom (A) a (B) bude fakturovať za obsluhu automobilu (A)? nemusí byť jeho zamestnancom?
skúsim posunúť :)
Zuzana B.
05.01.10,12:12
Dobrý deň,
rada by som sa uistila, či som tejto téme správne porozumela.
Plánujem preradiť auto z podnikania do osobného užívania, čiže prepis z FO - IČO na FO - RČ:
FO ako živnostník, nákladný automobil na podnikateľské účely, posledný odpis k 31.12.2008, zostatok 0.
Postup:
1. Spísať zápisnicu o preradení do osobného užívania.
2. Prepis auta na dopr. inšpektoráte (kolok v hodnote ???) + poisťovni predložiť fotokópiu prepisu spolu s overenou fotokópiou ŽL nie staršou ako 3 mesiace.
3. Listom odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel.

To znamená, že po prepise môžem ukončiť havarijné poistenie a nebudem plaťiť daň z MV.
Je tento postup správny?
Ďakujem.
nika.sum
05.01.10,15:06
Uz sa tu nieco podobne pytali ale nebolo odpovedane. Ak predam auto este nedoodpisovane, predajna cena ide do POZD, zostatkova cena do vydavkov, len neviem hned pri predaji ju dam do prevadzkovej rezie alebo je to odpocitatelna polozka az pri zavierkovych operaciach?
Zuzana B.
07.01.10,10:56
Dobrý deň,
rada by som sa uistila, či som tejto téme správne porozumela.
Plánujem preradiť auto z podnikania do osobného užívania, čiže prepis z FO - IČO na FO - RČ:
FO ako živnostník, nákladný automobil na podnikateľské účely, posledný odpis k 31.12.2008, zostatok 0.
Postup:
1. Spísať zápisnicu o preradení do osobného užívania.
2. Prepis auta na dopr. inšpektoráte (kolok v hodnote ???) + poisťovni predložiť fotokópiu prepisu spolu s overenou fotokópiou ŽL nie staršou ako 3 mesiace.
3. Listom odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel.

To znamená, že po prepise môžem ukončiť havarijné poistenie a nebudem plaťiť daň z MV.
Je tento postup správny?
Ďakujem.
Našiel by sa niekto kto by mi potvrdil správnosť mojich tvrdení? Ďakujem.
Muška
07.01.10,11:03
Dobrý deň,
rada by som sa uistila, či som tejto téme správne porozumela.
Plánujem preradiť auto z podnikania do osobného užívania, čiže prepis z FO - IČO na FO - RČ:
FO ako živnostník, nákladný automobil na podnikateľské účely, posledný odpis k 31.12.2008, zostatok 0.
Postup:
1. Spísať zápisnicu o preradení do osobného užívania.
2. Prepis auta na dopr. inšpektoráte (kolok v hodnote ???) + poisťovni predložiť fotokópiu prepisu spolu s overenou fotokópiou ŽL nie staršou ako 3 mesiace.
3. Listom odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel.

To znamená, že po prepise môžem ukončiť havarijné poistenie a nebudem plaťiť daň z MV.
Je tento postup správny?
Ďakujem.

Zuzka,
už tu bolo niekoľkokrát hovorené, že FO je "furt" FO pokiaľ netrpí rozdvojením osobnosti.
To , že polícia zapisuje autá, tak ako si požiadaš, to je iná vec a s účtovníctvom, daňami to nemá nič spoločné.
Takže, ak sa chceš jednoducho "zbaviť" auta v podnikaní a mala si ho zaradené do obchodného majetku, tak ho jednoducho iba vyradíš tzv. "Protokolom o vyradení HIM" - interný doklad. Odhlásiš ho z dane z MV a to je všetko.

Na polícii nemusíš nič prehlasovať. Ak Ti ho kedysi zapísali pod IČO, tak jedine ak by si rušila živnosť , tak vtedy prepíš auto na rodné číslo, lebo by si mala neskôr problém pri napr. predaji, alebo zlikvidovaní, lebo by chceli od Teba živnosť.
Ale teraz to ozaj nemusíš riešiť....a hlavne zbytočne míňať peniaze na kolky a stáť na polícii.....
Muška
07.01.10,11:09
To znamená, že po prepise môžem ukončiť havarijné poistenie a nebudem plaťiť daň z MV.


Daň z MV nebudeš platiť od kedy zahlásiš na DÚ , že auto nebudeš použivať na podnikanie /polícia s tým nemá nič spoločné/

Ukončiť havarijné poistenie - to by si si mala zistiť či prepis z IČO na r.č. považujú pri FO ako zmenu majiteľa. Právne ani daňovo to nie je zmena majiteľa.
Ak by to poisťovňa považovala za zmenu majiteľa a pre Teba by bolo výhodné okamžite skončiť havarijné, tak to samozrejme urob.

Ale opäť opakujem:
Prepis auta z IČO na r.č. nemá nič spoločné s účtovnými ani daňovými vecami.
kacena26
26.04.10,08:33
Dobrý deň, sme sro a chceme na trvalo z účtovníctva vyradiť nákladný automobil, už je vyradený z evidencie na DI ,predaj už asi nebude možný.Chcem vedieť či možem vyradiť automobil cez ID na základe vyradovacieho protokolu,(082/022) alebo potrebujem k tomu aj povrdenie zo šrotoviska o odovzdaní starého vozidla na spracovanie?
Tweety
26.04.10,08:34
Dobrý deň, sme sro a chceme na trvalo z účtovníctva vyradiť nákladný automobil, už je vyradený z evidencie na DI ,predaj už asi nebude možný.Chcem vedieť či možem vyradiť automobil cez ID na základe vyradovacieho protokolu,(082/022) alebo potrebujem k tomu aj povrdenie zo šrotoviska o odovzdaní starého vozidla na spracovanie?
Z účtovníctva ho vyradíš na základe protokolu.
kacena26
26.04.10,08:47
ďakujem za odpoveď, som rada že nemusím zahánať vrakovisko kde by mám ten niekolko tonový kolos šrotu zlikvidovali...
lulinka10001
26.05.10,14:55
Dobrý den.
Chcela by som sa informovat.Ak si idem kupit auto a chcela by som ho odpisovat,musim ho zapísat na IČO? ina možnost nieje?
A ak som naburala auto? 3 roky som ho odpisovala a teraz ,za par korun ho chcem predat.predpokladam, že aj to bude moj prijem.A stači ak dam fakturu,alebo kupno predajnu zmluvu, k tomu prijmový doklad a dam si to ako prijem ku dnu ked sa predaj skutočni? a samozrejme ho vyradím z majetku firmy.
ak je to tak, stačí ak mi da niekto súhlasim.
Dakujem pekne
Tweety
26.05.10,15:22
Dobrý den.
Chcela by som sa informovat.Ak si idem kupit auto a chcela by som ho odpisovat,musim ho zapísat na IČO? Áno ina možnost nieje?
A ak som naburala auto? 3 roky som ho odpisovala a teraz ,za par korun ho chcem predat.predpokladam, že aj to bude moj prijem. Áno. A jeho ZC bude VOZD. A stači ak dam fakturu,alebo kupno predajnu zmluvu, k tomu prijmový doklad a dam si to ako prijem ku dnu ked sa predaj skutočni? a samozrejme ho vyradím z majetku firmy.Áno.
ak je to tak, stačí ak mi da niekto súhlasim.
Dakujem pekne
Odpovede tučným.
Zita5
26.05.10,15:40
Dobrý den.
Chcela by som sa informovat.Ak si idem kupit auto a chcela by som ho odpisovat,musim ho zapísat na IČO? ina možnost nieje?
A ak som naburala auto? 3 roky som ho odpisovala a teraz ,za par korun ho chcem predat.predpokladam, že aj to bude moj prijem.A stači ak dam fakturu,alebo kupno predajnu zmluvu, k tomu prijmový doklad a dam si to ako prijem ku dnu ked sa predaj skutočni? a samozrejme ho vyradím z majetku firmy.
ak je to tak, stačí ak mi da niekto súhlasim.
Dakujem pekne

Je aj iná možnosť .Motorové vozidlo kúpiť ako súkromná osoba na r.č. a MV vložiť do obchodného majetku .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
elizabet100
31.08.10,07:40
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri predaji auta v s.r.o. zaradeného v obchodnom majetku, kúpeného v rok 1997, už je dávno odpísaný, firma si odpočítala DPH pri jeho nákupe, v roku 2001 bolo odkúpenie vozidla zaúčtované na 501500/ Drobny hmotny majetok/ v sume 1000,- Sk.
Firma vozidlo doteraz eviduje v drobnom hmotnom majetku v sume 33,19 Eur.

Konateľ sa rozhodol že sa vozidlo predá nášmu zamestnancovi za cca 200 Eur. /Auto je v zlom technickom stave/.
Ako to mám zaúčtovať v PÚ?
elizabet100
17.01.11,09:07
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri predaji auta v s.r.o. zaradeného v obchodnom majetku, kúpeného v rok 1997, už je dávno odpísaný, firma si odpočítala DPH pri jeho nákupe, v roku 2001 bolo odkúpenie vozidla zaúčtované na 501500/ Drobny hmotny majetok/ v sume 1000,- Sk.
Firma vozidlo doteraz eviduje v drobnom hmotnom majetku v sume 33,19 Eur.

Konateľ sa rozhodol že sa vozidlo predá nášmu zamestnancovi za cca 200 Eur. /Auto je v zlom technickom stave/.
Ako to mám zaúčtovať v PÚ?

poradí mi niekto?

ešte som prišla na to, že predchádzajúca účtovníčka nezaradila auto do užívania.


uff, až teraz som si všimla, že som v sekcii JU ale neviem, ako to presunúť do PÚ?

Predaj auta zamestnancovi zaúčtujem 311/641 a nič viac? keďže auto nebolo zaradené do užívania :confused: tak nemám ani čo vyradiť.
evinka33
25.02.11,07:31
Chcela by som poprosiť o radu: SZČO (neplatca DPH) mal v auguste 2010 poslednú splátku leasingu auta zaradeného v majetku. K 31.08. urobil prepis na seba ako fyzickú osobu a následne v septembri auto predal. V účtovníctve (JÚ) len vyradím auto z majetku k 31.08. a zaúčtujem k 31.12. posledný ročný odpis?
Ak bolo auto na leasing aj tak má pri predaji povinnosť zdanenia do 5 rokov? (ak áno, daň vypočíta z kúpno-predajnej ceny? Ide hlavne o to že on to auto "posunul" kamarátovi takže asi nemá ani kúpno-predajnú zmluvu)

Ďakujem každému, kto poradí.
tinkas
07.03.11,20:45
AHOJTE ak si Fo-podnikatel kupil auto, kupna zmluva je na meno ale v TP ma zapísané ICO je nutné aby ho zaradil na OM? nemôže si len uplatnovať náhrady za kilometre a phm? nebude auto odpisovať....
Zita5
08.03.11,04:35
Chcela by som poprosiť o radu: SZČO (neplatca DPH) mal v auguste 2010 poslednú splátku leasingu auta zaradeného v majetku. K 31.08. urobil prepis na seba ako fyzickú osobu a následne v septembri auto predal. V účtovníctve (JÚ) len vyradím auto z majetku k 31.08. a zaúčtujem k 31.12. posledný ročný odpis?
Ak bolo auto na leasing aj tak má pri predaji povinnosť zdanenia do 5 rokov? (ak áno, daň vypočíta z kúpno-predajnej ceny? Ide hlavne o to že on to auto "posunul" kamarátovi takže asi nemá ani kúpno-predajnú zmluvu)

Ďakujem každému, kto poradí.

Na karte dlhodobého majetku zaznamenáte vyradenie vozidla do osobného vlastníctva .O odpisoch za rok 2010 neúčtujete , nemá nárok, samozrejme , že neúčtujete o vyradení ani v peňažnom denníku .
Predaj vozidla je potrebné do 5 rokov od vyradenia zdaniť daňou z príjmu podľa §8 odst.1 písm.c. Je to povinnosť vo Vašom prípade.
Výdavok pri tomto vozidle uvediete v súlade s §8 odst.5 písm.c) t.j. zostatkovú cenu vozidla .(Tento údaj budete čerpať z účtovníctva)
tinkas
08.03.11,05:58
AHOJTE ak si Fo-podnikatel kupil auto, kupna zmluva je na meno ale v TP ma zapísané ICO je nutné aby ho zaradil na OM? nemôže si len uplatnovať náhrady za kilometre a phm? nebude auto odpisovať....


posúvam...
KEJKA
08.03.11,07:44
podľa mňa ide o nesúlad TP a účtovníctvo.
Ak v TP je meno a SZČO napriek tomu ho zaradí do OM a odpisuje, tak podľa mňa to môže byť aj opačne.
Teda áno, môže nezaradiť a neodpisovať, môže iba uplatňovať náhrady.
monik111
24.03.11,15:14
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať traktor zaradený do majetku, odpisovaný 2 roky, chem vyradiť z majetku. Vôbec sa nepužíva.
Urobím si zápis o vyradení. Na DU mám nejakú povinnosť?? Na traktor nebola platená cestná daň, ani nahlasované nebolo.
A čo zo zvyšnými odpismy??? ako ich zaúčtujem??
Ďakujem
Tweety
24.03.11,15:18
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať traktor zaradený do majetku, odpisovaný 2 roky, chem vyradiť z majetku. Vôbec sa nepužíva.
Urobím si zápis o vyradení. Na DU mám nejakú povinnosť?? Na traktor nebola platená cestná daň, ani nahlasované nebolo.
A čo zo zvyšnými odpismy??? ako ich zaúčtujem??
Ďakujem
Ak sa nepoužíva, ešte neznamená, že ho musíš vyradiť. Ale ak ho vyradíš, odpisy si uplatniť naň nemôžeš.
monik111
24.03.11,15:24
Ak sa nepoužíva, ešte neznamená, že ho musíš vyradiť. Ale ak ho vyradíš, odpisy si uplatniť naň nemôžeš.
No áno, ale chcem ho vyradiť. Ale ako ho vyradím v r.2010tak na ten rok už nemám právo na odpis?
Stačí to tak ako som písala?
Ďakujem
Tweety
24.03.11,15:26
No áno, ale chcem ho vyradiť. Ale ako ho vyradím v r.2010tak na ten rok už nemám právo na odpis?
Stačí to tak ako som písala?
Ďakujem
Nie, nemáš nárok na ročný odpis, pretože majetok vlastne už k 31.12. nemáš.
monik111
24.03.11,15:30
Nie, nemáš nárok na ročný odpis, pretože majetok vlastne už k 31.12. nemáš.
Ďakujem krásne Tweety
takže na inventánej karte zapíšem vyradenie z majetku a o.k.?
alebo je na to neaký špeciálny protokol?
Tweety
24.03.11,15:31
Ďakujem krásne Tweety
takže na inventánej karte zapíšem vyradenie z majetku a o.k.?
alebo je na to neaký špeciálny protokol?
Len tak vyradiť nemôžeš, musíš mať nejaký podklad k tomu.
monik111
24.03.11,15:33
Len tak vyradiť nemôžeš, musíš mať nejaký podklad k tomu.
len aký??:confused:
Treba niečo špeciálne?
Tweety
24.03.11,15:33
len aký??:confused:
Treba niečo špeciálne?
Jednoducho uviesť dôvod vyradenia.
monik111
24.03.11,15:36
Jednoducho uviesť dôvod vyradenia.
Ďakujem, že máš so mnou trpezlivosť.
Takže, keď napíšem dôvod, že traktor už nevyhovuje, je zastaralý a sú na ňom časté opravy a máme lepší stroj to by mohlo?
Tweety
24.03.11,15:58
Ďakujem, že máš so mnou trpezlivosť.
Takže, keď napíšem dôvod, že traktor už nevyhovuje, je zastaralý a sú na ňom časté opravy a máme lepší stroj to by mohlo?
Môžeš to do zápisu o vyradení takto uviesť.
misena
24.03.11,16:06
Dobrý deň, SZČO má osobné auto zaradené do podnikania 12/2007. V roku 2010 je odpísané. V 1/2011 je auto odhlásené z cestnej dane a prepísané na manželku. Akým spôsobom a kedy ho mám vyradiť z podnikania? Ešte v roku 2010, alebo v 1/2011? A má ho SZČO manželke predať? Alebo ho má preradiť do osobného užívania a prepísať na manželku? poraďte prosím....
monik111
24.03.11,16:08
Môžeš to do zápisu o vyradení takto uviesť.
Ďakujem som rada, že sú tu takýto ľudia ako TY čo dokážu pomôcť a poradiť;):---
misena
24.03.11,16:30
Dobrý deň, SZČO má osobné auto zaradené do podnikania 12/2007. V roku 2010 je odpísané. V 1/2011 je auto odhlásené z cestnej dane a prepísané na manželku. Akým spôsobom a kedy ho mám vyradiť z podnikania? Ešte v roku 2010, alebo v 1/2011? A má ho SZČO manželke predať? Alebo ho má preradiť do osobného užívania a prepísať na manželku? poraďte prosím....

Poradí niekto?
misena
25.03.11,06:21
Prosím....
alicacka
25.03.11,06:24
Ak sa auto používalo na podnikanie napr. ešte 15.1, ale už 16. teho nie, tak aj tým dňom ho môžete preradiť do osobného užívania, keďže daň z MV aj tak platíte do konca mesiaca január, či ho vyradíte 16. teho alebo až 1.2.
alicacka
25.03.11,06:25
Ešte by som uviedla, že aj dňom prepisu na manželku môžete auto vyradiť.
alicacka
25.03.11,06:29
Ešte by som uviedla, že aj dňom prepisu na manželku môžete auto vyradiť.

AK by ste ho vyradili v r. 2010,tak odpisy by ste si nemohli uplatniť za rok 2010. A auto ste odhlásili z DÚ až v 1/2011, t.j. v 1/11 sa ešte používalo na podnikanie - budete za toto obdobie platiť daň z MV. V žiadnom prípade by som nevyraďovala v r. 2010.
misena
25.03.11,06:47
Aby som lepšie upresnila, auto bolo z cestnej dane odhlásené už od 2. januára 2011.
Takže môžem auto preradiť do osobného užívania a prepísať ho na manželku bez toho aby som jej ho predala? A vzťahuje sa na to aj daňová povinnosť, ak by sa to auto do 5 rokov predalo?
KEJKA
25.03.11,07:01
2.1.2011 = DMV za január 2011
5 rokov od vyradenia - hm, myslím, že áno, ale nie som si istá.
manžel+manželka majú BSM, neviem ako sa to posudzuje.
misena
25.03.11,07:06
ide mi hlavne o to, či ho stačí iba na manželku prepísať, alebo jej ho musí predať....
ekofan
25.03.11,08:30
V tejto súvislosti ma napadol podobný prípad:
Osobné vozidlo využívané na podnikanie ešte v roku 2010 a preradené do osobného užívania. Na DU bolo zaslané "Oznámenie o zániku daň. povinosti" k 31.12.2010 (aby sa už v 2011 nemusela platiť daň z MV). Auto ešte nie je odpísané. Mám otázky:
- je možné uplatniť odpis za rok 2010?
- čo urobiť zo zostatkovou hodnotou auta?
Jarka 1
25.03.11,08:37
V tejto súvislosti ma napadol podobný prípad:
Osobné vozidlo využívané na podnikanie ešte v roku 2010 a preradené do osobného užívania. Na DU bolo zaslané "Oznámenie o zániku daň. povinosti" k 31.12.2010 (aby sa už v 2011 nemusela platiť daň z MV). Auto ešte nie je odpísané. Mám otázky:
- je možné uplatniť odpis za rok 2010? [COLOR="Red"][COLOR="Lime"] NIE. Ušetrili ste na dani z MV za január, ale prišli o odpis za rok 2010

- čo urobiť zo zostatkovou hodnotou auta? Vyradiť v zostatkovej cene do osobného užívania. V tomto prípade ZC neide do výdavkov.
KEJKA
25.03.11,08:42
a ani odpis za rok 2010, teda ZC k 1.1.2010
Muška
25.03.11,08:42
ide mi hlavne o to, či ho stačí iba na manželku prepísať, alebo jej ho musí predať....
Misena a prečo ho chce prepísať na manželku?
Veď ak nemajú urobené rozdelenie BSM, tak je to tak, či tak, spoločný majetok.
ekofan
25.03.11,08:51
a ani odpis za rok 2010, teda ZC k 1.1.2010
čiže urobím len vyraďovací protokol k 31.12.2010 v ZC k 1.1.2010?
A prečo ZC nevstupuje do výdavkov?
kkamka2
25.03.11,08:52
Poprosim Vas, otazku som zadala v inej teme, ale tam uz nikto nereaguje:
Podnikatel si kupil auto na uver v roku 2010(zaradene v majetku),od 01.01.2011 prerušuje živnosť :

1.uplatním si odpis za rok 2010
2.Vo vykaze bude v majetku : ZC auta
3.+ zostatok uveru
Ma to byt takto zapisane vo vykaze ?
dakujem
Muška
25.03.11,08:56
Poprosim Vas, otazku som zadala v inej teme, ale tam uz nikto nereaguje:
Podnikatel si kupil auto na uver v roku 2010(zaradene v majetku),od 01.01.2011 prerušuje živnosť :

1.uplatním si odpis za rok 2010 áno
2.Vo vykaze bude v majetku : ZC auta áno, veď výkaz je k 31.12.
3.+ zostatok uveru detto
Ma to byt takto zapisane vo vykaze ?
dakujem

..v texte
alicacka
25.03.11,09:02
čiže urobím len vyraďovací protokol k 31.12.2010 v ZC k 1.1.2010?
A prečo ZC nevstupuje do výdavkov?

Daňovými výdavkami sú aj:
§ 19 ods. 3 b - zostatková cena hm.majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zost.ceny vzťahujú sa na na predanú .. časť majetku. Ty majetok nepredávaš, alebo preraduješ do osobného užívania.
kkamka2
25.03.11,09:09
..v texte

Dakujem, a to auto nemusim vyradit , ked ho podnikatel teraz pocas prerusenia zivnosti vyuziva na sukromne ucely?

Prepacte , ale uz som z toho trochu ...( Teraz som prerabala DP , lebo som zabudla pripocitat pohl. z RZZP ,potom zase RZZP, lebo mi nesedelo s DP)
Jedna sa totiz o manzela a pripadna pokuta pojde z nasho "vrecka"
dakujem
ekofan
25.03.11,09:12
Daňovými výdavkami sú aj:
§ 19 ods. 3 b - zostatková cena hm.majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zost.ceny vzťahujú sa na na predanú .. časť majetku. Ty majetok nepredávaš, alebo preraduješ do osobného užívania.
ďakujem za všetky odpovede :-) alicacka, KEJKA, Jarka 1
misena
25.03.11,12:11
Misena a prečo ho chce prepísať na manželku?
Veď ak nemajú urobené rozdelenie BSM, tak je to tak, či tak, spoločný majetok.

to je síce pravda, ale urobil to tak bez toho, aby sa poradil... takže stav je taký, že auto je už od januára 2011 prepísané na manželku a odhlásené z daňového úradu.... takže mne ostáva už ho iba v januári 2011 vyradiť z majetku a preradiť ho do osobného užívanie, že?
misena
25.03.11,12:54
Ďakujem všetkým za cenné info....
adulienka79
26.03.11,15:30
Prosím o pomoc.
Auto zaradené do podnikania sme k 2. 1. 2010 odhlásili z DÚ, no nebolo vyradené z majetku - bola na ňom poisťovnou uznaná totálna škoda a chceli sme ho čo najskôr predať, ale podarilo sa nám to až v 6/2011. Platili sme za neho aj PZP, keďže bolo na značkách a prihlásené na polícií. Môžem si to PZP uplatniť do výdavkov? A v akej cene ho vyradím z majetku, môže to byť v sume, ktorú uviedla poisťovna ako hodnotu zvyškov vo vyúčtovaní poistnej udalosti?
adulienka79
26.03.11,16:06
Prosím, pozriete sa mi na to niekto? Vopred ďakujem
adulienka79
26.03.11,16:51
Prosím o pomoc.
Auto zaradené do podnikania sme k 2. 1. 2010 odhlásili z DÚ, no nebolo vyradené z majetku - bola na ňom poisťovnou uznaná totálna škoda a chceli sme ho čo najskôr predať, ale podarilo sa nám to až v 6/2011. Platili sme za neho aj PZP, keďže bolo na značkách a prihlásené na polícií. Môžem si to PZP uplatniť do výdavkov? A v akej cene ho vyradím z majetku, môže to byť v sume, ktorú uviedla poisťovna ako hodnotu zvyškov vo vyúčtovaní poistnej udalosti?

Prosím poraďte mi v tomto.
adulienka79
26.03.11,17:38
prosíííím
adulienka79
26.03.11,18:35
Prosím o pomoc.
Auto zaradené do podnikania sme k 2. 1. 2010 odhlásili z DÚ, no nebolo vyradené z majetku - bola na ňom poisťovnou uznaná totálna škoda a chceli sme ho čo najskôr predať, ale podarilo sa nám to až v 6/2011. Platili sme za neho aj PZP, keďže bolo na značkách a prihlásené na polícií. Môžem si to PZP uplatniť do výdavkov? A v akej cene ho vyradím z majetku, môže to byť v sume, ktorú uviedla poisťovna ako hodnotu zvyškov vo vyúčtovaní poistnej udalosti?

Prosím pomôžte mi niekto, už som tu prečítala hádam všetko o vyradení auta z majetku, ale neviem sa zorientovať.
adulienka79
26.03.11,19:41
nikto nevie?
Muška
26.03.11,19:58
Prosím o pomoc.
Auto zaradené do podnikania sme k 2. 1. 2010 odhlásili z DÚ, no nebolo vyradené z majetku - bola na ňom poisťovnou uznaná totálna škoda a chceli sme ho čo najskôr predať, ale podarilo sa nám to až v 6/2011. Platili sme za neho aj PZP, keďže bolo na značkách a prihlásené na polícií. Môžem si to PZP uplatniť do výdavkov? A v akej cene ho vyradím z majetku, môže to byť v sume, ktorú uviedla poisťovna ako hodnotu zvyškov vo vyúčtovaní poistnej udalosti?
Auto ste prestali na podnikanie používať 2.1.2010, tzn., že v roku 2010 ste už o ňom neúčtovali, ani odpisované nebolo....zastavili ste odpis?.
Ak si PZP uplatníte do výdavkov, tak "raz" keď budete mať kontrolu, tak sa budete musieť spätne prihlásiť na daň z MV, uhradiť daň, a znovu sa odhlásiť. /ja osobne by som PZP nedala do výdavkov/.
Auto má svoju zostatkovú hodnotu k 31.12.2009 - to bude VOZD v deň predaja , ale len do výšky príjmu.
adulienka79
26.03.11,20:12
áno odpisy sú zastavené, PZP nedám do výdavkov. Ešte jedná vec, auto bolo odhlásené k 2.1.2010, mali sme za január zaplatiť daň z MV? Ak áno, je problém, nebola zaplatená.
auctovnicka
29.03.11,06:59
Dobry den,

mam jednu dilemu a prosim o radu:



k 20.12.2010 som vyradila auto z evidencie na dopravnom inšpektorate, k tomu datumu som aj ohlasila na DU toto vyradenie, nakoľko bolo na ICO a uplatňovala som si nan phm atd... auto mala SZCO v osobnom vlastnictve ked zacinala podnikat a dala ho zaciatkom otvorenia zivnosti na ICO, takze ziadne odpisy sa nekonali....
daň z MV za rok 2010 si SZCO este za cely rok 2010 zaplatil v januari 2011

Moja otazka znie:

Čo s PZP za rok 2010? mam vypočítat alikvotnu čiastku t.j. 11 mesiacov + 20 dní v decembri, alebo dam do vydavkov 12 mesiacov, t.j. plnu cenu PZP?

Dakujem
auctovnicka
30.03.11,04:30
Dobry den,

mam jednu dilemu a prosim o radu:



k 20.12.2010 som vyradila auto z evidencie na dopravnom inšpektorate, k tomu datumu som aj ohlasila na DU toto vyradenie, nakoľko bolo na ICO a uplatňovala som si nan phm atd... auto mala SZCO v osobnom vlastnictve ked zacinala podnikat a dala ho zaciatkom otvorenia zivnosti na ICO, takze ziadne odpisy sa nekonali....
daň z MV za rok 2010 si SZCO este za cely rok 2010 zaplatil v januari 2011
Moja otazka znie:

Čo s PZP za rok 2010? mam vypočítat alikvotnu čiastku t.j. 11 mesiacov + 20 dní v decembri, alebo dam do vydavkov 12 mesiacov, t.j. plnu cenu PZP?

Dakujem


Prosím poradí mi niekto???

Vdaka
ZuzanaP
30.03.11,04:42
Prosím poradí mi niekto???

Vdaka


Ja by som dala celé PZP do výdavkov a keď príde preplatok za 11 dní od poisťovne, tak by som ho zaradila do príjmu :)
auctovnicka
30.03.11,04:46
dakujem
heňa36
03.06.11,06:14
Dobrý deň! Potrebovala by som vedieť jednu vec. Keď vyradím auto zo živnosti do osobného vlastníctva, ale rozhodnem sa ho predať, koľko rokov po preradení podlieha zdaneniu. Ďakujem!
veronikasad
03.06.11,07:02
Dobrý deň! Potrebovala by som vedieť jednu vec. Keď vyradím auto zo živnosti do osobného vlastníctva, ale rozhodnem sa ho predať, koľko rokov po preradení podlieha zdaneniu. Ďakujem!
5 rokov
lenlenka
05.01.12,15:18
:confused:Som začiatočník v JÚ a mám dilemu. Už sa tu niečo podobne pýtali ale aj tak mi to nie je 100%.tne jasne. SZCO platca DPH.
Ak predám hmotný majetok ktorý je ešte nedoodpisovaný, v hodnote zostatkovej ceny tak predajná cena ide do POZD, a súčasne zostatková cena do výdavkov ako prevádzková réžia VOZD?
zo zostatkovej ceny odvádzam DPH? (Keďže pri kúpe bola uplatnená DPH)
Odpisy za r. 2011 sa uplatňovať nebudú, majetok nebol v stave k 31.12.2011.
V prípade že by sa majetok predal za nižšiu cenu ako je zostatková cena, je k tomu potrebný nejaký znalecký posudok prečo pod cenu?
Pekne prosím o usmernenie.
Mila123
05.01.12,15:39
zo zostatkovej ceny odvádzam DPH? (Keďže pri kúpe bola uplatnená DPH)

prečo v zostatkovej????? dávaš mu predsa faktúru, z kt. budeš odvádzať DPH....(predajná cena)

a ak by si išla aj pod cenu (zostatkovú) podľa môjho názoru nemusíš žiaden SZP......nevyžaduje to zákon
lenlenka
05.01.12,19:19
zo zostatkovej ceny odvádzam DPH? (Keďže pri kúpe bola uplatnená DPH)

prečo v zostatkovej????? dávaš mu predsa faktúru, z kt. budeš odvádzať DPH....(predajná cena)

hej jasne, ..som sa zle pýtala v otázke o tú DPH, uvažovala som aj o preradení majetku do osobného vlastníctva a následnom odpredaji a proste chaos v hlave ... Ďakujem za odpoveď :-)
Mila123
05.01.12,19:26
ak by preradil auto do osobného užívania, popr. daroval, musel by odviesť DPH zo zostatkovej ceny....
lenlenka
09.01.12,11:25
ak by preradil auto do osobného užívania, popr. daroval, musel by odviesť DPH zo zostatkovej ceny....
..ano ano, to viem ale aj tak ďakujem
Janinkaaa
04.06.12,08:05
Obvodný lekár - SZČO mal v majetku zaradený osobný automobil, ktorý v r. 2011 už daňovo odpísal.
Nakoľko v 05/2012 kúpil nové auto, staré chce previesť do osobného užívania, ale chce ho hneď prepísať na manželku (kvôli bonusu hav.poist.).
Je to možné ? Alebo ho musí akože "predať" manželke a príjem z predaja zdaniť ?

Ďakujem.
Mila123
11.06.12,09:57
áno je možné OA previesť do osobného užívania bez daňového dopadu.....
a manželke ? predať ? majú rozdelené BSM?