matalenka
09.12.07,11:26
Dobry den,

prosim Vas o radu. Zamestnankyna zamestnana na dobu neucitu chce, aby som s nou ukoncila pracovný pomer podla § 48 ZP. Môzem dodatkom alebo zmenou pracovnej zmluvy, po vzajomnej dohode oboch stran zmenit pracovny pomer z doby neurcitej na dobu urcitu? Zamestnankyna mi tvrdí, ze ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

Dakujem za radu.
STRELEC
09.12.07,10:41
.........
ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

Dakujem za radu.[/quote]

Žeby to Fico znovu zaviedol v rámci jeho sociálnej politiky ?!
STRELEC
09.12.07,10:42
Zmena obsahu prac. zmluvy je kedykoľvek možná.
Chobot
09.12.07,19:59
Zmena obsahu prac. zmluvy je kedykoľvek možná.

Tot by som nepovažoval za zmenu pracovnej zmluvy, pretože zmena doby neurčitej na dobu určitú nie je v súlade so ZP. Ak by to malo byť v súlade so ZP, tak ide vlastne o skončenie PP dohodou podľa § 60. Teda počas PP uzatvoreného na neurčitý čas sa dohodne, že PP sa skončí napr. o rok. Tým sa ale PP nezmení na dobu určitú, ale vie sa, kedy sa PP skončí.

Potom by sa mohlo stať, že by sa zadávateľ o rok opýtal, či môže takýto PP predĺžiť o rok. Mojou odpoveďou by bolo, že to nie je predĺženie, ale zmena podmienok dohody o skončení PP. Lebo PP by bol stále na neurčitý čas.

ZP rieši prípady, kedy sa PP uzatvorený na určitú dobu zmení na neurčitý čas (§ 71 ods. 2, prípadne aj § 48 ods. 1), ale nerieši, ako PP na neurčitý čas zmeniť na určitú dobu (v žiadnom paragrafe). Teoreticky by to bolo možné urobiť dodatok v PZ, ale neviem, či by také niečo akceptoval IP.

Preto podľa mňa nepriestrelným riešením je tá dohoda o ukončení PP
STRELEC
09.12.07,20:10
[quote=Chobot;586814].....
Teda počas PP ZP rieši prípady, kedy sa PP uzatvorený na určitú dobu zmení na neurčitý čas (§ 71 ods. 2, prípadne aj § 48 ods. 1), ale nerieši, ako PP na neurčitý čas zmeniť na určitú dobu (v žiadnom paragrafe). Teoreticky by to bolo možné urobiť dodatok v PZ, Ak vynecháme úvahy a vychádzame z toho, že zmluvné strany sa môžu dohodnúť na akejkoľvek úprave pracovnej zmluvy, ktorá nie je v rozpore so ZP, tak je rovnako možné uzavrieť dohodu o UPP k určitému dátumu a je rovnako možné zmeniť PZ uzatvorenú na dobu neurčitú na dobu určitú. Nie je to celkom to isté. ale neviem, či by také niečo akceptoval IP . Áno. Akceptoval. Nehovorím by akceptoval, ale konštatovanie v minulom čase.
..........
[/]
veronikasad
09.12.07,20:26
Dobry den,

...Zamestnankyna mi tvrdí, ze ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

Dakujem za radu.
Nie je pravda, že pri skončení PP dohodou nemá nárok na podporu. Problém môže to byť v tom, že ak skončí pracovný pomer na dobu určitú, podmienkou nároku na dávku v nezamestnosti je platenie poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch 2 roky. Keď skončí na dobu neurčitú, nárok na dávku v nezamestnanosti má len v prípade, ak platila poistné v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 3 roky.

---------
Veronika