astra7777
09.12.07,12:09
Dobrý deň,
pripravujem nájomnú zmluvu s kaderníčkou, ale kto mi poradí v tom bode, aby kaderníčka využívala to kreslo čo najviac (t.j. aby bola počas otváracích hodín aj v salóne)? Ako by mal znieť tento konkrétny bod v zmluve? Máte ešte iné tipy a skúsenosti z praxe?
Ďakujem.
STRELEC
09.12.07,11:16
V zmluvne dohodnutých podmienkách "prenájmu" by malo byť ustanovenie:
kreslo ... bude vždy obsadené, miesto v salóne využité pre poskytnutie služby ... blablabla ... zákazníkom v spoločne dohodnutých otváracích hodinách salónu. Napr. dohodou nájomkyne s "kolegyňou".
+ by som pridal prípadnú sankciu, keď "kreslo nebude v prevádzke".

Nejaký ten výpadok ale bude musieť nutne nastať , ak poče kresiel = počtu "nájomkýň" . Pre PN, "dovolenku živnostníka" .... a iné objektívne prekážky na strane zamestnanca (by som to nazval, keby bola uzatvorená pracovná zmluva).
KEJKA
09.12.07,11:28
ak kaderníčka bude platiť za kreslo nejaký paušál, bude mať záujem využívať kreslo ako predmet nájmu čo najviac, aby zarobila.
Ak bude platiť za kreslo len podľa skutočne obsadených hodín, tak tá motivácia nie je.
Logicky teda je vhodné výšku nájmu určiť paušálom alebo kombináciou paušálnej náhrady a poplatku za skutočné hodiny "obsadeného kresla"
STRELEC
09.12.07,11:31
Ja som sa nestretol s platbami za hodiny, ale s "mesačným nájomným" + energie a služby podľa rozúčtovania. Niekedy bola položka enegie už "v cene".
KEJKA
09.12.07,11:35
Ja som sa nestretol s platbami za hodiny, ale s "mesačným nájomným" + energie a služby podľa rozúčtovania. Niekedy bola položka enegie už "v cene".
ani ja, preto ma zarazila otázka a inšpirovalo ma to k domnienke, akú som uviedla. Ved ak za niečo platím, tak
a) prenajímateľovi môže byť jedno, ako intenzíne predmet nájmu využívam
b) nájomca má motiváciu predmet nájmu využiť pre svoj vlastný prospech.
.............................
mám vdaka zadaniu otázky podozrenie, že ide o "skrytého" zamestnanca, platí za kreslo pravdepodobne možno podľa výšky tržby a preto bod a) neplatí.:)
STRELEC
09.12.07,11:41
[quote=KEJKA;586623]ani ja, preto ma zarazila otázka a inšpirovalo ma to k domnienke, akú som uviedla. Ved ak za niečo platím, tak
a) prenajímateľovi môže byť jedno, ako intenzíne predmet nájmu využívam. Môže byť jedno a nemusí. Najmä ak "prenajímateľ" je súčasne "vlastník salónu". Chce predsa poskytovať služby. Pracovné zmluvy by boli asi presnejším vyjadrením vzťahu, ktorý v týchto prípadoch funguje. Myslím, že kaderníčky sú ale v drvivej väčšine "živnostníčky".

b) nájomca má motiváciu predmet nájmu využiť pre svoj vlastný prospech.
Vlastne detto ako a) .............................
mám vdaka zadaniu otázky podozrenie, že ide o "skrytého" zamestnanca, platí za kreslo pravdepodobne možno podľa výšky tržby a preto bod a) neplatí.:)[/]
Zadávateľka nás ale opustila :mee::).
astra7777
09.12.07,17:39
mám vdaka zadaniu otázky podozrenie, že ide o "skrytého" zamestnanca, platí za kreslo pravdepodobne možno podľa výšky tržby a preto bod a) neplatí.:)

Tak hop, mili poradaci, ani netusite, ze ja o takychto praktikach ani len vo sne neuvazujem. Moj biznis musi byt poctivy a CHCEM KLUDNE SPAVAT! Otazku som polozila preto, lebo mi niekto poradil, ze na tuto vec si mam dat pozor. Mojim cielom je, aby ta kadernicka bola v salone vtedy, ked je otvoreny. A ci toto nesmiem ziadat? Som absolutny zaciatocnik. Znacka: ZL od 1.12.2007
tetrisss
09.12.07,17:58
mám vdaka zadaniu otázky podozrenie, že ide o "skrytého" zamestnanca, platí za kreslo pravdepodobne možno podľa výšky tržby a preto bod a) neplatí.:)

Tak hop, mili poradaci, ani netusite, ze ja o takychto praktikach ani len vo sne neuvazujem. Moj biznis musi byt poctivy a CHCEM KLUDNE SPAVAT! Otazku som polozila preto, lebo mi niekto poradil, ze na tuto vec si mam dat pozor. Mojim cielom je, aby ta kadernicka bola v salone vtedy, ked je otvoreny. A ci toto nesmiem ziadat? Som absolutny zaciatocnik. Znacka: ZL od 1.12.2007
Ako som vyrozumela, tak salon je tvoj a chces prenajat miesto niekomu inemu, nie? Potom jednoducho treba dat do zmluvy dodrziavanie pracovneho casu a to aj prilezitostne nariadeneho, napr. pred sviatkami.
astra7777
09.12.07,18:21
Ako som vyrozumela, tak salon je tvoj a chces prenajat miesto niekomu inemu, nie? Potom jednoducho treba dat do zmluvy dodrziavanie pracovneho casu a to aj prilezitostne nariadeneho, napr. pred sviatkami.
Ano, presne tak, zalezi mi na tom, ked bude salon otvoreny, tak so vsetkymi sluzbami, ktore k tomu patria. Chcem si ale zmenit otvaracie hodiny od 9,00 do 19,00 - to je trochu viac ako normal, co s tym? Kadernicka je zatial jedna, nema sa s kym striedat...
Dakujem.
tetrisss
09.12.07,18:23
Ano, presne tak, zalezi mi na tom, ked bude salon otvoreny, tak so vsetkymi sluzbami, ktore k tomu patria. Chcem si ale zmenit otvaracie hodiny od 9,00 do 19,00 - to je trochu viac ako normal, co s tym? Kadernicka je zatial jedna, nema sa s kym striedat...
Dakujem.

Pokial je sama SZCO tak nie je ziadny problem.
astra7777
09.12.07,18:37
Pokial je sama SZCO tak nie je ziadny problem.
Ved hej, ale poznam aj taku, ktora sa jednoducho zbali a ide sa venovat rodine.... Tej by bola asi fuk moja prevadzkova doba...
TAK VDAKA.
STRELEC
09.12.07,19:06
Ano, presne tak, zalezi mi na tom, ked bude salon otvoreny, tak so vsetkymi sluzbami, ktore k tomu patria. Chcem si ale zmenit otvaracie hodiny od 9,00 do 19,00 - to je trochu viac ako normal, co s tym? Kadernicka je zatial jedna, nema sa s kym striedat...
Dakujem.
So Zák. práce (nadčasy) tu nie je sice žiadny problém. Na tento vzťah sa ZP nevzťahuje. Povedzme - dobre, nič sa neporuší. Je však dosť otázne, či bude niekto chcieť a môcť dlhodobejšie mať denne 10-hodinovú pracovnú dobu. Ja si myslím, že nie.
My poznáme aj dlhšie "šnúry" 12-tok pri uzávierkových krízach a pod. Ale tiež to závisí od rodinných a iných okolností.
KEJKA
09.12.07,20:15
spájať obchodný vzťah s povinnosťou dodržiavania nejakého pracovného času považujem za nevhodné.
Podľa mňa SZČO sa bude snažiť využiť kreslo maximálne, hlavne ak bude platiť nejakú zmluvnú pokutu za nevyužité hodiny.
A v zmluve by mala byť zakpotvená možnosť, že prenajímateľ poskytne kreslo aj niekomu inému.
Silkov
30.11.11,08:25
Prosím nemôžte mi poslať čistú zmluvu o nájme kaderníckeho kresla. Prosímmmmm
Mila123
30.11.11,09:21
pri prenájme hnuteľných vecí nemá byť cestou živnostenského úradu????
prenájom nehnuteľností môže ake nemusí byť riešený cez živnosť....