e.v.a.
09.12.07,13:28
Pekný deň, rada by som sa poradila, či mám správne zaúčtované veci:

1: príjem dotácie - BÚ - PNZD, kniha záväzkov
čerpanie (nákup DM) - BÚ - VOZD, ID - POZD, zníženie záväzku
- môže byť ID priebežne, po každej kúpe, či musí byť na konci roka, lebo
chápem to tak, že mi vzniká príjem OZD, keď použijem dotáciu, a to mi
vzniká hneď ako kúpim drobný majetok
2: prišla zálohová FA a hneď bola uhradená : záväzok ZF, BÚ - VNZD
prišiel tovar (DM) a faktúra: došlé FA, ID - VOZD
- tu neviem, či musím dávat v druhom kroku aj VNZD ako mínus a prečo?
Tak som to čítala v článkoch na porade, tak som teraz zmätená:).

Ďakujem
Zita5
09.12.07,13:30
Prikladám Metodický pokyn k účtovaniu dotácii
Jarka 1
09.12.07,13:39
Predpokladám, že išlo o dotáciu na prevádzkové náklady.Táto sa môže zahrnúť do príjmu OZD len do výšky nákladov v tomto roku. Ak bude výdaj nižší, tak zvyšok sa zahrnie v nasledujúcom roku. Ja som to riešila tak, že príjem dotácie bol PNZD a na konci roka cez ID som do príjmu OZD zahrnula časť dotácie do výšky nákladov. V priebehu roka som účtovala výdaj OZD, ale bez interných dokladov o použití dotácie. Prevádzkovú réžiu sme nemuseli dokladovať na ÚP za každý jeden nákup.
e.v.a.
09.12.07,13:49
Ďakujem Jarka, vlastne tak isto to mám aj ja, len ja si robím ID priebežne, hneď ako nakúpim tovar a vtedy to dávam do POZD. A to ma zaujímalo, či to nie je chyba. Či to musím robiť hromadne na konci roka, alebo to môže byť aj priebežne. Je to pre mňa prehľadnejšie.

A k tomu druhému bodu sa mi niekto nevie vyjadriť? Prečo by sa mali znižovať VNZD s mínusom, prečo nestačí to zaúčtovať ako VOZD?
Vďaka
Jarka 1
09.12.07,14:05
Ak som správne pochopila, tak si uhradila ZF v plnej výške, ako bola vyúčtovacia FA. Asi nie si platca DPH. Ja by som ZF zaúčtovala ako VOZD a potom by som ju preúčtovala ako odpočet zálohy na FA. Nič by som neúčtovla žiadnym mínusom ani cez ID.
e.v.a.
09.12.07,14:54
Nie som platca. Čo znamená preúčtovala ako odpočet zálohy na FA?