Vlado.s
09.12.07,23:23
Prosím Vás, vie niekto popísať priebeh vysporiadania BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) po rozvode? Proste čo k tomu potrebujem, koho kontaktovať ..., tiež by som potreboval vzor žiadosti o vysporiadanie pre podanie na súd. Ďakujem.

Môžte poslať aj na vlado.s@azet.sk.
Chobot
10.12.07,08:08
Prosím Vás, vie niekto popísať priebeh vysporiadania BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) po rozvode? Proste čo k tomu potrebujem, koho kontaktovať ..., tiež by som potreboval vzor žiadosti o vysporiadanie pre podanie na súd. Ďakujem.

Môžte poslať aj na vlado.s@azet.sk.

Jeden vzor som ti našiel.:

Žaloba na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva
Manželov
(§ 149 ods. 1 a 3 OZ)

Okresnému súdu
v Galante

Žalobkyňa: Edita Tvrdá, bytom Šaľa, Štúrova 90
Žalovaný: Eduard Tvrdý, bytom Galanta, Lesná 61

o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov


I.
Manželstvo so žalovaným sme uzavreli 2. júla 1988 pred býv. MNV v Šali. Z tohto manželstva sa nám narodili dve deti, Jarmila, 19. februára 1989 a Daniel, 14. júla 1994. Manželstvo účastníkov bolo rozvedené rozsudkom Okresného súdu v Galante z 12. januára 2002, č. k. 11C 516/95–58, ktorý nadobudol právoplatnosť 29. februára 2002. Obidve maloleté deti boli na čas po rozvode zverené do mojej výchovy.

Dôkaz: Spis Okresného súdu v Galante sp. zn. 11C 516/02



II.
Počas trvania manželstva sme do bezpodielového spoluvlastníctva nadobudli tieto veci:
a) rodinný dom č. 149 v Šali na Štúrovej 90, postavený na parc. č. 3241/1 vo výmere 700 m2 kat. úz. Šaľa, zapísaný na liste vlastníctva č. 306 Správy katastra v Galante. Uvedený stavebný pozemok mi darovali rodičia. Dom podľa znaleckého posudku Ing. Jána Presného z 10. 7. 1995 má hodnotu 840 000 Sk,
b) motorové vozidlo zn. Renault ŠPZ GAA 32-21, ktorého cena podľa znaleckého posudku je 540 000 Sk,
c) drevenú zrubovú chatu č. 53 a parc. č. 2941/3 vo výmere 200 m2 v kat. úz. Diakovce, zapísané na liste vlastníctva č. 703 Správy katastra v Galante; uvedené nehnuteľnosti majú podľa znaleckého posudku Ing. Ján Kopala z 15. marca 2002 hodnotu 450 000 Sk,
d) chladničku Calex 150 l v hodnote cca 10 000 Sk,
e) mrazničku Calex 220 l v hodnote cca 15 000 Sk,
f) obývačku Kleopatra v hodnote cca 25 000 Sk.
Ostatné zariadenie bytu nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pretože som ho obdržala darom od rodičov, okrem spálne zn. Diana, ktorú žalovanému darovali jeho rodičia a ktorú si žalovaný už odviezol aj so svojimi osobnými vecami.
Slovenskej sporiteľni, a. s., pobočka v Galante, dlhujeme titulom pôžičky, poskytnutej nám na základe zmluvy č. 345123 z 20. februára 1997 ešte sumu 40 000 Sk vrátane úrokov.

Dôkaz: Výpisy z katastra nehnuteľností Správy katastra v Galante
Znalecké posudky Ing. Jána Presného a Ing. Jána Kopala
Výsluch účastníkov
Potvrdenie Slovenskej sporiteľne a. s. pobočky v Galante o výške dlhu



III.
Žalovaný sa z našej spoločnej domácnosti pred pol rokom odsťahoval ku svojej družke. Vyzvala som ho listom z 15. marca 2002 na uzavretie dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak na moju výzvu nereagoval. Navrhujem preto, aby súd vyporiadal naše bezpodielové spoluvlastníctvo tak, že mne prikáže do výlučného vlastníctva dom, v ktorom bývam s deťmi a ktorý je postavený na mojom pozemku, ďalej chladničku, mrazničku a obývačku. Motorové vozidlo a chatu navrhujem prikázať do výlučného vlastníctva žalovanému; uvedené veci aj doteraz prevažne on užíval. Rozdiel vo finančnom vyjadrení, t.j. v sume 50 000 Sk, nech je žalovaný zaviazaný mi do troch dní vyplatiť.
Pokiaľ ide o pôžičku, navrhujem, aby účastníci boli povinní Slovenskej sporiteľni a. s. pobočka v Galante ju vyplatiť každý v 1/2, pretože aj tak na základe zmluvy o pôžičke za splnenie tohto záväzku zodpovedáme solidárne.

Dôkaz: List z 15. 2. 2002
Výsluch účastníkov
Zmluva o pôžičke



IV.
Navrhujem preto, aby súd po vykonanom dokazovaní vydal tento



rozsudok:
Z vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva účastníkov sa do výlučného vlastníctva prikazuje
žalobkyni: rodinný dom č. 149 v Šali na Štúrovej ul. 90, postavený na parcele žalobkyne č. 3241/1 kat. úz. Šaľa, zapísanej na LV č. 306 Správy katastra v Galante, chladničku Calex 150 l, mrazničku Calex 220 l a obývačku Kleopatra,
žalovanému: motorové vozidlo zn. Renault ŠPZ GAA 32-21 a drevenú zrubovú chatu č. 53 a parc. č. 2941/3 vo výmere 200 m2 kat. úz. Diakovce, zapísané na LV č. 703 Okresného úradu v Galante.
Žalovaný je povinný zaplatiť žalobkyni 50 000 Sk do 3 dní od právoplatnosti rozsudku na vyrovnanie majetkovej hodnoty, ktorú pri vyporiadaní obdržal vo väčšom rozsahu.
Zvyšok pôžičky v sume 40 000 Sk z titulu zmluvy o pôžičke č. 345123 z 20. februára 1997 účastníci zaplatia Slovenskej sporiteľni, a. s. pobočka v Galante, každý v 1/2, t. j. po 20 000 Sk.


V Šali 10. apríla 2002

Zoznam vecí ako aj informáciu o deťoch si samozrejme musíš upraviť :D.

Na mail ti písať nebudem a doporučujem ti neuvádzať ho takto verejne, pokiaľ na neho nechceš dostávať kopec spamu.