kahu
10.12.07,09:21
Ahojte, prosím poradte mi

firma postavila budovu na podnikateľské účely v septembri ju skolaudovali, do toho obdobia som účtovala všetko na účet 042 a potom som to preúčtovala na 021, prosím poradte mi teraz ako mám účtovať napríklad mi prišla faktúra na svietidlá v hodnote 7.000, kde to mám zaúčtovať pretože ešte sa mi vyskytujú ešte faktúry napríklad za maľovanie v hodnote 70.000, mám o to navyšovať budovu alebo ako to mám účtovať, a ako to mám odpísať na konci roka? Prosím poradte mi.
kahu
11.12.07,10:10
Neviete mi nikto poradiť, prosím aspoň troška.:mee:
Zoltán Kovács
11.12.07,10:47
Ahojte, prosím poradte mi

firma postavila budovu na podnikateľské účely v septembri ju skolaudovali, do toho obdobia som účtovala všetko na účet 042 a potom som to preúčtovala na 021, prosím poradte mi teraz ako mám účtovať napríklad mi prišla faktúra na svietidlá v hodnote 7.000, kde to mám zaúčtovať pretože ešte sa mi vyskytujú ešte faktúry napríklad za maľovanie v hodnote 70.000, mám o to navyšovať budovu alebo ako to mám účtovať, a ako to mám odpísať na konci roka? Prosím poradte mi.

Tak maľovanie nie je technické zhodnotenie budovy ale služba. Tie svietidlá, by mohli byť aj tech.zhodnotením, ale ich hodnota nepresiahla sumu 30 tisíc, tak ide o spotrebu.
m.hladka
11.12.07,11:13
Súhlasim so Smithom, ale záleží aj od dátumu, kedy prebehla kolaudácia a kedy to preúčtovala.Tiež kedy bolo zdaniteľné plnenie došlých faktúr. Ja si myslím, že by sa to malo účtovať podľa dátumu. Pred kolaudáciou to dávať do navyšenia budovy, po kolaudácii priamo do nákladov.
betka
12.12.07,19:26
HRA SO SLOVIČKAMI:

Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku
(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie 11), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov24) a platby za ekologickú ujmu25) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia26),
f) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku,
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.
(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
lhutirova
17.12.07,13:33
Ahojte,

mám podobný problém, v auguste firma obstarala nehnuteľnosť - rodinný dom, ktorý v novembri uviedla do užívania - používa sa ako sklad. V decembri sa zaplatili poplatky za vyňatie nehnuteľnosti z bytového fondu (žiadosť o vyňatie z bytového fondu bola podaná ešte pred zaradením budovy do užívania). Vstupujú tieto poplatky do vstupnej ceny nehnuteľnosti, alebo ide už o technické zhodnotenie v prvom roku odpisovania v sume do 30.000 Sk, teda sa to môže dať rovno do nákladov ?

ďakujem za radu :)
KEJKA
17.12.07,13:41
podľa mňa tie poplatky-ich výšku ste mohli poznať a požiadali ste o to PRED uvedením do užívania, takže ste o týchto nákladoch vedeli.
Odporúčam zahrnúť do vstupnej ceny.
lhutirova
17.12.07,13:54
ďakujem za radu :):):).