viva3
10.12.07,08:24
Dobrý deň !

Prosím o radu, čo sa týka spoluvlastníckeho podielu na pozemku - záhrady. Chceme tento pozemok predať, nikto zo spoluvlastníkov nevyužil predkupné právo - lehota 60 dní. Po tejto lehote sa náš kupec odmlčal. Lehota vypršala koncom októbra t.r. Kupec chce pozemok kúpiť, ale neviem, či mám dať zase predkupné právo, z dôvodu niekoľko mesačného odstupu od vypršania 60dňovej lehoty, alebo nie a môžem ho rovno predať. Neviem ako ďalej postupovať, poraďte. Ďakujem.
STRELEC
10.12.07,08:05
Si poverený spoluvlastník (na predaj pozemku)? Z čoho vyplýva predkupné právo - zmluva spoluvlastníkov?
Ak vypršala lehota pre uplatnenie predkupného práva a si k tomu oprávnený/-á, tak pozemok predaj.
viva3
10.12.07,09:53
Svoj spoluvlastnícky podiel som ponúkla ostatným spoluvlastníkom na predaj. Nevyužili predkupné právo - 60 dňovú lehotu. Tým pádom by mal byť môj podiel voľný k predaju tretej osobe - nový kupca. Sú to však už cca 2-3 mesiace od ukončenia 60 dňovje lehoty, na ktorú nikzo spoluvlastníkov nereagoval. Chcem vedieť, či mám znova poslať predkupné právo alebo či môžem svoj podiel novému kupcovi ihneď predať. Díky:)
Chobot
10.12.07,10:17
Svoj spoluvlastnícky podiel som ponúkla ostatným spoluvlastníkom na predaj. Nevyužili predkupné právo - 60 dňovú lehotu. Tým pádom by mal byť môj podiel voľný k predaju tretej osobe - nový kupca. Sú to však už cca 2-3 mesiace od ukončenia 60 dňovje lehoty, na ktorú nikzo spoluvlastníkov nereagoval. Chcem vedieť, či mám znova poslať predkupné právo alebo či môžem svoj podiel novému kupcovi ihneď predať. Díky:)

Nenapísala si nám, odkiaľ si vyčítala tú 60 dňovú lehotu na predkupné právo. V Občianskom zákone § 140 sa o nijakej lehote nehovorí. Ani v tomto článku, ktorý je o predkupnom práve spoluvlastníkov nič o lehote nie je:

http://financie.etrend.sk/106142/moje-pravo/predkupne-pravo-na-podiel-spoluvlastnika

Myslím, že pokiaľ si dokázateľne ponúkla ostatným spoluvlastníkom využitie ich predkupného práva (doručenky z pošty) a oni nereagovali, nemusíš tak robiť pre každú ponuku na odkup. Stačí to urobiť raz a ak právo nevyužijú, môžeš to kedykoľvek predať, trebárs aj za rok.
viva3
10.12.07,12:21
ĎAKUJEM ;)