zukana
10.12.07,10:05
Dobrý deň.

Mám veľmi špecifický problém, možno sa ani nebude dať riešiť tak, ako by som to chcela, potom bude celý obchod pasé.

Klient kúpil v autobazári ojazdené auto N1, v roku 2003. Toto auto nepoužíval na podnikanie, mal ho iba ako súkromná osoba, nevložil ho do podnikania (neuplatnil si DPH).

Teraz by ho chcel predať. Kupujúci by ho kúpil na podnikanie, takže chce s DPH, aby si ju mohol uplatniť.

Dá sa to nejako spraviť? Myslela som, že by si ho vložil do podnikania k 1.12.2007 (osobný vklad) v nejakej hodnote (v akej neviem???, nakoľko keby bolo v podnikaní, už by bolo odpísané) a potom by vystavil fa pre kupujúceho = ZD + DPH, 2.12.2007. Samozrejme by musel túto DPH odviesť ako DPH na výstupe. Je vôbec takýto postup možný? Ak je to blbosť, kľudne mi to napíšte.

Ďakujem
Johanka
10.12.07,09:13
Nech sa dohodnú na takej cene, aby kupujúci nebol škodný. Pre predávajúceho je výška DPH čistá strata. Nakoľko asi ide o MV, ktoré by bolo zaradené v prvej odpisovej skupine, vstupná cena aj zostatková cena ,vzhľadom na rok nadobudnutia, by bola nula Sk . Takže by predávajúci zaplatil ešte aj daň z príjmov zo základu dane (z ceny bez DPH).
zukana
10.12.07,10:39
Je mi jasné, že predávajúci by bol škodový, musel by odviesť DPH a zaplatiť daň z príjmu. Ale je takýto postup vôbec možný?

A ešte ma napadlo: musel by zaplatiť aj daň z MV?
Zoltán Kovács
10.12.07,11:07
Je mi jasné, že predávajúci by bol škodový, musel by odviesť DPH a zaplatiť daň z príjmu. Ale je takýto postup vôbec možný?

A ešte ma napadlo: musel by zaplatiť aj daň z MV?

Ak ho iba vloží do majetku firmy (kvôli predaju s DPH), ale nepoužil by na účely podnikania, tak nemá povinnosť uhradiť daň z MV.
zukana
10.12.07,11:33
Ďakujem za odpovede.

Takže to asi spravím tak, že ho vložím do podnikania s nulovou hodnotou a následne predám s DPH. DPH odvediem za december 2007 a ZD bude predstavovať zdaniteľný príjem v roku 2008. Dúfam, že tento postup je správny.
Zoltán Kovács
10.12.07,11:36
Ďakujem za odpovede.

Takže to asi spravím tak, že ho vložím do podnikania s nulovou hodnotou a následne predám s DPH. DPH odvediem za december 2007 a ZD bude predstavovať zdaniteľný príjem v roku 2008. Dúfam, že tento postup je správny.

Je správny, len neviem či je z hľadiska daňového a odvodového zaťaženia ideálny. Zaplatí z toho daň z príjmov, a zároveň príjem vstúpy aj do vymeriávacieho základu na určenie výšky odvodov do ZP a SP. Takže nestratí na tom iba daň z príjmov, ale počas 12 mesiacov aj výšku odvodov, ktoré by boli nižšie ak to auto predá mimo firmy.
zukana
10.12.07,12:01
Ďakujem za pripomienku. Však mu to vysvetlím, a nech sa potom rozhodne.