Luci
10.12.07,10:38
Dobrý deň,

v rôznych príspevkoch som sa veľa dočítala o problematike technického zhodnotenia a opráv na prenajatom majetku. Napriek tomu by som chcela poprosiť o radu, či sú moje domnienky správne.

Jedná sa o nájomcu a prenajímateľa účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Problematiku riešim predovšetkým z pohľadu prenajímateľa.

Nájomca vykonal so súhlasom prenajímateľa tieto úpravy:

- rekonštrukcia elektrických rozvodov - oprava,
- obnova stierok na stenách - oprava,
- výmena 2 ks radiátorov - oprava,

- vymurovanie priečok - technické zhodnotenie,
- zníženie kazetového stropu - technické zhodnotenie,
- položenie novej podlahovej krytiny (dlažby) - technické zhodnotenie (pôvodná krytina bolo linoleum).

Zároveň sa dohodli, že prenajímateľ sa bude spolupodieľať na vykonaných úpravách takým spôsobom, že nájomcovi odpustí trojmesačné nájomné, resp. v zmluve je uvedené, že nájomné za prvé tri mesiace bude uhradené nepeňažnou formou (t.j. vyššie uvedenými úpravami a opravami). Prenajímateľ neposkytol nájomcovi súhlas s odpisovaním technického zhodnotenia u nájomcu. Nájomca poskytne prenajímateľovi kópie dokladov súvisiacich s vyššie uvedenými úpravami a opravami.

Za predpokladu, že celková hodnota TZ je 70 000, celková hodnota opráv 40 000 a hodnota odpousteného nájmu je 60 000, by malo platiť:

1. Prenajímateľ si zvýši hodnotu majetku o 70 000,-
2. Prenajímateľ v súlade s § 17 ods. 22 a 23 zvýši svoje zdaniteľné príjmy o nepeňažný príjem vo výške 50 000 (70 000 + 40 000 - 60 000)

3. Nájomca si hodnotu opráv 40 000 uplatní ako daňovo uznateľné výdavky (keďže prenajímateľ s opravami súhlasil).
4. Výdavky na technické zhodnotenie (70 000) budú u nájomcu daňovo neuznané. Tým, že mu prenajímateľ odpustil nájom vo výške 60 000 a teda technické zhodnotenie v tejto výške "odkúpil", prerobí 10 000.

Sú tvrdenia v bodoch 1. - 4. správne?

Prenajímateľ si pri zostavovaní daňového priznania bude uplatňovať paušálne výdavky. Môže si uplatniť výdavok 40% aj z nepeňažného príjmu uvedeného v bode B? Osobne si myslím, že áno...

Vopred veľmi pekne ďakujem za ochotu.