Bambi23
10.12.07,11:53
Ahojte,
chcela by som sa poradit. Prerabali sme kancelarske priestory a robila nam to ista firma z Rumunska. Po ukonceni nam vystavili fakturu kde bolo rozpisane:
Stavebne prace - 850 hod - á 120 SK/hod - spolu suma 102.000,- Sk.

Ako to mam zauctovat? Ako je to s DPH, kedze ide o stat EU a DPh vo fakture nie je uvadzane. Rumunska firma je platcom DPH, ale predpokladam ze si uplatni DPH u nich.
Mam narok na odpocet DPH z tejto sumy alebo to mam zauctovat ako zahranicnu fa ale bez DPH?

So zahranicnymi fakturami za prerabku som sa doteraz nestretla, preto vopred dakujem za kazdu radu.
m.hladka
10.12.07,11:13
Záleží od toho, kde sa kancelárske priestory nachádzajú - Slovensko alebo Rumunsko? A firma, čo to robila kde má sídlo - na Slovensku, alebo v Rumunsku?
petra:-)
10.12.07,11:27
Predpokladám, že kancelárie sú na Slovensku a Vy ste plátci DPH. V tom prípade - keďže miestom dodania je Slovensko §15 ods. 2, musí byť zdanené slovenskou daňou - daňová povinnosť sa prenáša na Vás a uplatníte samozdanenie.
Bambi23
10.12.07,11:48
Kancelarie su na Slovensku, sme platcom DPH a sme slovenska firma. Dodavatel prac je rumunska firma, so sidlom v Rumunsku a je platcom DPH v rumunsku.
Bambi23
11.12.07,12:39
Este by som potrebovala poradit aku sumu zadam do faktury v uctovnom programe (uctujem v MRP). Na fakture je spolu suma 102 tis. Dam to ako zaklad a na to navysim DPH + 19% a zaroven urobim samozdanenie - 19%? Alebo musim urobit akoze tych 102 tis. je uz s DPH 19%?
V MRP ak zadam v doslych fakturach typ DPH 49 tak sa mi vo stvrtrocnom vykaze DPH vobec neobjavi v riadku to samozdanenie, neviem si s tym rady. V zuctovnom denniku dokonca taky typ 49 uz ani nie je v ponuke, len 39. Som z toho "samozdanenia" zufala.
Vie mi niekto poradit, dakujem?
m.hladka
11.12.07,13:01
V knihe FP typ DPH: 49.
Potom dáš sumu v €, (alebo v akej mene to máš). Do kolonky zahraničná mena napíšeš kurz podľa NBS, kde sa ukážu dve okienka na prepočet, ktoré vyplníš a druhé potvrdíš. A musíš ešte dať 19% DPH, aby sa ti napočítalo samozdanenie. Program ti neukazuje 49, asi preto, že nemáš upgrade, kde sú platné nové tlačivá od 1.10.2007.