karka
10.12.07,11:50
Dobry den prajem vsetkym.
mam taky problem. zamestnanci maju v zluvach miesto vykonu prace adresu firmy (su to vascinou zvaraci, zamocnici). teraz potrebujeme zmontovat schody v druhej firme tu v meste (BN) cca 1 km od nasej firmy. zamestnanci odmietaju ist. nemame tam koho dat. ako by ste to vyriesili.
za kazdu pomoc dakujem
Chobot
10.12.07,10:56
Dobry den prajem vsetkym.
mam taky problem. zamestnanci maju v zluvach miesto vykonu prace adresu firmy (su to vascinou zvaraci, zamocnici). teraz potrebujeme zmontovat schody v druhej firme tu v meste (BN) cca 1 km od nasej firmy. zamestnanci odmietaju ist. nemame tam koho dat. ako by ste to vyriesili.
za kazdu pomoc dakujem

§ 57 ZP:

"Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal."

Je možnosť vyslať na prac. cestu v prac. zmluve? Vyplýva to z povahy povolania? Ak nie, tak nie sú povinní ísť na prac. cestu. Skúste ich motivovať mimoriadnou odmenou.
Infarkt
10.12.07,11:06
Dobry den prajem vsetkym.
mam taky problem. zamestnanci maju v zluvach miesto vykonu prace adresu firmy (su to vascinou zvaraci, zamocnici). teraz potrebujeme zmontovat schody v druhej firme tu v meste (BN) cca 1 km od nasej firmy. zamestnanci odmietaju ist. nemame tam koho dat. ako by ste to vyriesili.
za kazdu pomoc dakujem

Takže v prvom rade tento paragraf :

§ 81
Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

CHOBOT - dobre, ale v §57 sa doslovne uvádza : na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska ... a keďže vlastne neopustia obvod obce pravidelného pracoviska (BN), tak sa nemôžu vyslať na pracovnú cestu :confused: ...
Chobot
10.12.07,11:23
Takže v prvom rade tento paragraf :


CHOBOT - .. a keďže vlastne neopustia obvod obce pravidelného pracoviska (BN), tak sa nemôžu vyslať na pracovnú cestu :confused: ...

Neviem, prečo som bol v tom, že je to v inom meste, asi ma zmiatlo to BN.:confused:

Tak to máš pravdu, že vyslať ho môže. Ale aj tak môže ísť o pracovnú cestu, pretože podľa z. 283/2002 je pracovnou cestou výkon práce mimo pravidelného pracoviska (§ 2 ods.1):

"(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. "
Infarkt
10.12.07,11:34
Neviem, prečo som bol v tom, že je to v inom meste, asi ma zmiatlo to BN.:confused:

Tak to máš pravdu, že vyslať ho môže. Ale aj tak môže ísť o pracovnú cestu, pretože podľa z. 283/2002 je pracovnou cestou výkon práce mimo pravidelného pracoviska (§ 2 ods.1):

"(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. "

V konečnom dôsledku som to takto nejako chcel podať aj ja...Prikláňam sa k tvojmu návrhu, že napríklad nejaké mimoriadne odmeny, alebo by som sa s nimi dohodol, že ich vyšlem na pracovnú cestu a samo, že im poskytnem všetky zákonné plnenia...
...ináč,zarazilo ma ...zamestnanci odmietaju ist...:eek:
karka
10.12.07,11:45
No bohuzial odmietaju. firmu prebral sukromnik a zamestnanci si stale myslia ze je komunisticky rezim. je tazke prevychovat ich,ked boli zvyknuti odsedet si tu 8 hod.popripade pomalicky nieco robit, dostat peniaze. neboli pod kontrolou.
Zoltán Kovács
10.12.07,11:46
No bohuzial odmietaju. firmu prebral sukromnik a zamestnanci si stale myslia ze je komunisticky rezim. je tazke prevychovat ich,ked boli zvyknuti odsedet si tu 8 hod.popripade pomalicky nieco robit, dostat peniaze. neboli pod kontrolou.

A čo tak im pripomenúť možnosť výpovede v dôsledku hrubého porušenia prac.disciplíny. No veru ja s takýmto zamestnancom by som nemaznal. Robiť nechce, ale peniaze áno? :eek:
Infarkt
10.12.07,11:54
No bohuzial odmietaju. firmu prebral sukromnik a zamestnanci si stale myslia ze je komunisticky rezim. je tazke prevychovat ich,ked boli zvyknuti odsedet si tu 8 hod.popripade pomalicky nieco robit, dostat peniaze. neboli pod kontrolou.

Ja by som sa teda vo Vašom prípade nepáral :eek: Do ruky ZP a tie §57 a §81 by som im hoci aj citoval, spolu zo záverom, že im hrozí porušenie pracovnej disciplíny...
...a hneď v novom roku by som si s každým jedným osobne medzi 4 očima pohovoril o smerovaní firmy a podmienkach, za ktorých som ochotný ich platiť...vypracoval dodatky k pôvodným PZ o tých podmienkach v zmysle aktuálneho ZP...a komu sa nepáči...tak zbohom :rolleyes:

Myslím, že my živnostníci máme aj iné problémy, ako zamestnávať takýchto pracovníkov :) (darmožráčov):cool:
bufi
10.12.07,11:57
Je to divné, že si môžu také niečo dovoliť. U nás by to znamenalo momentálny odchod na Úrad práce alebo do inej firmy.
majernikova
26.02.08,20:38
.....viete mi niekto povedať, ako to je ak zamestnanca vyšlem na prácu do iného mesta, ako je sidlo firmy? Mám to ošetriť v pracovnej zmluve, že výkon práce bude v tom konkretnom meste? Alebo potom to riešiť pracovnou cestou? Musím prispievať na cestu?
Ďakujem
dipe
27.02.08,04:44
...dobre ránko, pozrite sa niekto na moju otázku, prosím

...viete mi niekto povedať, ako to je ak zamestnanca vyšlem na prácu do iného mesta, ako je sidlo firmy? Mám to ošetriť v pracovnej zmluve, že výkon práce bude v tom konkrétnom meste? Alebo potom to riešiť pracovnou cestou? Musím prispievať na cestu?
Ďakujem

Ďakujem
Chobot
27.02.08,07:51
...dobre ránko, pozrite sa niekto na moju otázku, prosím

...viete mi niekto povedať, ako to je ak zamestnanca vyšlem na prácu do iného mesta, ako je sidlo firmy? Mám to ošetriť v pracovnej zmluve, že výkon práce bude v tom konkrétnom meste? Alebo potom to riešiť pracovnou cestou? Musím prispievať na cestu?
Ďakujem

Ďakujem

V tomto prípade ide o pracovnú cestu a treba uhradiť všetky cest. náhrady, na ktoré má nárok.

mimotemy
A ty si dvojjediná, že majernikovej otázka je tvoja otáízka?
majerníkova = dipe?
majernikova
28.02.08,17:21
Nie je to úmysel. No v práci mám nastavenú poradu pod "dipe" a nedá sa to zmeniť. Neviem prečo. Tak otázky, keď som v práci píšem pod "dipe" a keď som doma "pod majernikova"Je to prečin?
Ďakujem za odpoveď
majernikova
28.02.08,17:22
...ešte by som chcela vedieť, že ak do zmluvy zamestnancovi udám výkon práce v meste v ktorom bude pracovať? Aj v tomto prípade je to , ako služobná cesta?
Petra29
28.02.08,18:43
...ešte by som chcela vedieť, že ak do zmluvy zamestnancovi udám výkon práce v meste v ktorom bude pracovať? Aj v tomto prípade je to , ako služobná cesta?
v tom prípade nejde o prac.cestu, len či to je výhodné aj pre zamestnanca, príde o cestovné, stravné ...?
Petra29
28.02.08,18:44
Nie je to úmysel. No v práci mám nastavenú poradu pod "dipe" a nedá sa to zmeniť. Neviem prečo. Tak otázky, keď som v práci píšem pod "dipe" a keď som doma "pod majernikova"Je to prečin?
Ďakujem za odpoveď
Skús sa odhlásiť vpravo hore a znova prihlásiť pod druhým menom.
dipe
29.02.08,07:43
Nedá sa to,keď dám "odhlasiť" tak mi napíše,že "Všetky cookies boli vyčistené!"
Neviem prečo.
dipe
29.02.08,07:45
v tom prípade nejde o prac.cestu, len či to je výhodné aj pre zamestnanca, príde o cestovné, stravné ...?

Môžem mu prispieť na cestu a stravu? Nejako inak? :confused:Poraďte,ako inak sa to da vyriešiť?
Ďakujem