alex2
10.12.07,12:39
Ahoj
Prosim poradte mame jedneho zamestnanca vo firme a pouziva svoje sukromne auto na firemne ucely. Ako to treba dokladovat, treba nieco vypisovat kazdy den a ako ratat amortizaciu jeho auta a ako zdokladovat naftu, ktoru prejazdil alebo km ktore presiel pre firmu. Nemusi dokladovat naftu blockami?
A ako to zauctovat do nakladov firmy.dakujem vopred
Zoltán Kovács
10.12.07,11:44
alex2
10.12.07,16:14
Dakujem za rychlost ale ak nieco posielate pozrite co tam nasleduje...odpovede som sa tam nedocitala...ma byt nejaka dohoda o pouzivani tohto auta uzavreta medzi zamestnancom a zamestnavatelom ale aka to tam uz nie je. Dalej ako vypocitavat amortizaciu a co si davat do nakladov to tam tiez nie je celkom jasne lebo myslim ze tieto veci sa menia a urcite neplati to co v roku 2004...alebo si zo mna uz robite srandu.
liba2
10.12.07,16:21
Ahoj
Prosim poradte mame jedneho zamestnanca vo firme a pouziva svoje sukromne auto na firemne ucely. Ako to treba dokladovat, treba nieco vypisovat kazdy den a ako ratat amortizaciu jeho auta a ako zdokladovat naftu, ktoru prejazdil alebo km ktore presiel pre firmu. Nemusi dokladovat naftu blockami?
A ako to zauctovat do nakladov firmy.dakujem vopred
Prepáč Alex, ale prečítať si to musíš sám/a. Téma začína v r.2004 ale na jej konci je marec 2007.
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
Johanka
10.12.07,16:36
Dakujem za rychlost ale ak nieco posielate pozrite co tam nasleduje...odpovede som sa tam nedocitala...ma byt nejaka dohoda o pouzivani tohto auta uzavreta medzi zamestnancom a zamestnavatelom ale aka to tam uz nie je. Dalej ako vypocitavat amortizaciu a co si davat do nakladov to tam tiez nie je celkom jasne lebo myslim ze tieto veci sa menia a urcite neplati to co v roku 2004...alebo si zo mna uz robite srandu.

Nikto si srandu z Teba nerobí, ale toto je téma vyriešná na Porade z každej strany. Dokonca už aj z ohľadom na pomerne čerstvú novelu Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku a jeho časti týkajúcej sa dane z motorového vozidla.
Nuž, kto chce robiť účtovníctvo, musí byť vyzbrojený výdatnou dávkou trpezlivosti .... napríklad aj pri čítaní zákonov. Zákon o cestovných náhradách nájdeš tu http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html. Tak ako my venujeme čas písaniu odpovedí, prípadne vyhľadávame za tých, ktorí sa pýtajú , treba venovať čas aj čítaniu odpovedí alebo doporučených tém;).
Čo sa týka "amortizácie" - v zákone o cestovných náhradách takéto slovo nenájdeš - je to základná náhrada. Preto ani v doporučených témach nevidíš to čo potrebuješ ....
Čo si dávať do nákladov - to rieši Zákon o dani z príjmov, takže treba pozrieť aj ďalšie témy ....
Zoltán Kovács
10.12.07,16:48
Dakujem za rychlost ale ak nieco posielate pozrite co tam nasleduje...odpovede som sa tam nedocitala...ma byt nejaka dohoda o pouzivani tohto auta uzavreta medzi zamestnancom a zamestnavatelom ale aka to tam uz nie je. Dalej ako vypocitavat amortizaciu a co si davat do nakladov to tam tiez nie je celkom jasne lebo myslim ze tieto veci sa menia a urcite neplati to co v roku 2004...alebo si zo mna uz robite srandu.

Tá dohoda má názov "Dohoda o používaní súkromného motorového vozidla pre účely zamestnávateľa". Nebodaj chceš aby sme to za teba aj napísali? Na tie ostatné tvoje otázky už odpovedali predchádzajúci prispievatelia.

P.S. A k tej prvej vete v tvojom príspevku nebudem sa vyjadrovať.
Johanka
10.12.07,17:00
mimotemy klídek, podľa tém, ktoré alex založila, sa nevenuje účtovníctvu iba okrajovo. Jednu z tém k pracovným cestám založila už niekedy v auguste. Čítať zákony je evidentne nebaví, tak je rýchlejšie sa spýtať a namiesto "ďakujem" napísať nemiestny komentár :rolleyes:.
Úprimne - keď sa tu nájde človiečik, ktorý vie poďakovať (nielen mne), normálne mi srdiečko poskočí. Vtedy viem, že sme naozaj pomohli a že si našu pomoc aj niekto váži. Ostatní vedia iba brať ...
Aspoň požehlím :D.
alex2
18.12.07,19:25
Pekne ste sa do mna pustili,myslim, ze niektore reakcie su neopodstatnene... pretoze je pravda, ze v tom prvom prispevku som sa nedopatrala zmluvy, ktoru som potrebovala vyriesit. Nevadi mi to samozrejme viem hladat na nete aj na inych strankach...za odpovede som doteraz vzdy slusne podakovala, nesnazila som sa vyjadrovat nemiestne, a vzdy som si vazila spravnu odpoved, Fakt dakujem za dalsie odpovede k tejto teme....pomohli mi a hlavne uz som opatrna, pretoze sa mi uz vela krat stalo, ze mi odpovedali na moje otazky nespravne...a pokuty bolia, nie?asi kazdeho z nas...tak som sa snazila dostat odpoved od skusenych...no a podarilo sa...pekny vecer
djrazor
03.10.09,07:59
dobry den,

prosim Vas o radu, co v pripade ak ma zamestnavatel poslal na par mesiacov do prahy a pocas tejto sluzobnej cesty som mal dohodnute pouzivanie sukromneho vozidla na firemne ucely, to by bolo ok..u nas je to dost bezne..ale zatial sa nikomu nestalo zeby ho vykradli ako mna ..nik mi neporadi a ja Vas preto prosim, co v takom pripade? niesom poisteny proti vykradnutiu, dokonca ani havarijnu poistku nemam, zaplatim si priblizne 50tisicovu skodu asi sam.. viem, moja chyba..poistka je fajn, az nato ze nie kazdy na nu ma.. ale spat k teme..konatel spolocnosti je po telefonickom dohovore ochotny zaplatit opravu..ale ako je to uctovne? oficialne mam narok na nieco? ci vobec? ako to mam spravit, ved v servise mi napr nenamontuju radio za 30tisic a nedaju mi navigaciu ktoru som tam mal? poradte ako z tohto zleho sna cim skor von..dakujem velmi pekne .

S pozdravom
Martin