sisnka
10.12.07,14:09
Ahojte!
Viem, že sa už popísalo ohľadom cestnej náhrady XY článkov,ale momentálne som v pomykove, lebo mám klienta, ktorý má od otca darované OV. V máji si klient zaplatil cestnú daň a OV nemá zahrnuté v podnikaní, ale ho využíva na služobné cesty. Bola som u nás na Daňovom úrade a pítala som sa ako mu mám vypočítať cestnú náhradu. Jedna pani mi tvrdila, že aj keď ho má prenajaté, tak má nárok na amortizáciu a druhá mi zasa vravela pravý opak. Tak si potom mám vybrať. Ozaj rada pre začínajúcu účtovníčku ako má byť, len sama neviem, čo spraviť. Poradí mi niekdo, ako mu to mám naozaj vypočítať? Ďakujem vám moc!
Johanka
10.12.07,13:26
Ahojte!
Viem, že sa už popísalo ohľadom cestnej náhrady XY článkov,ale momentálne som v pomykove, lebo mám klienta, ktorý má od otca darované OV. V máji si klient zaplatil cestnú daň a OV nemá zahrnuté v podnikaní, ale ho využíva na služobné cesty. Bola som u nás na Daňovom úrade a pítala som sa ako mu mám vypočítať cestnú náhradu. Jedna pani mi tvrdila, že aj keď ho má prenajaté, tak má nárok na amortizáciu a druhá mi zasa vravela pravý opak. Tak si potom mám vybrať. Ozaj rada pre začínajúcu účtovníčku ako má byť, len sama neviem, čo spraviť. Poradí mi niekdo, ako mu to mám naozaj vypočítať? Ďakujem vám moc!
OV je osobné vozidlo ?
Je tu jedna zásadná rozporuplná informácia. Pozri podčiarknuté ;). Je jeho vlastné, nadobudnuté darovaním (spôsob nadobudnutia nie je dôležitý) alebo je prenajaté ?
Johanka
10.12.07,13:32
Ahojte!
Viem, že sa už popísalo ohľadom cestnej náhrady XY článkov,ale momentálne som v pomykove, lebo mám klienta, ktorý má od otca darované OV. V máji si klient zaplatil cestnú daň a OV nemá zahrnuté v podnikaní, ale ho využíva na služobné cesty. Bola som u nás na Daňovom úrade a pítala som sa ako mu mám vypočítať cestnú náhradu. Jedna pani mi tvrdila, že aj keď ho má prenajaté, tak má nárok na amortizáciu a druhá mi zasa vravela pravý opak. Tak si potom mám vybrať. Ozaj rada pre začínajúcu účtovníčku ako má byť, len sama neviem, čo spraviť. Poradí mi niekdo, ako mu to mám naozaj vypočítať? Ďakujem vám moc!
Dám Ti radu lepšiu ako na DÚ. Nielen začiatočníci musia neustále čítať zákony, usmernenia, opatrenia ..... Okrem toho, že sa nedá chodiť s každou otázkou na DÚ, nemyslím, že je to správne miesto na získanie použiteľnej odpovede. Myslím, že Tvoja osobná skúsenosť moje slová iba potvrdzuje.

Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Z citovaného vyplýva, že tzv. amortizáciu, na ktorú sa pýtaš je možné zahrnúť do daňových výdavkov iba pri vlastnom osobnom MV, nie pri prenajatom ;).
vjejka
10.12.07,14:28
Dobrý deň,
ja viem, že sa teraz spýtam trošku mimo témy...ale dnes som sa stretla s otázkou, čo ma trochu prekvapila... po vstupe SR do Schengenského priestoru padnú hranice ako sa budú počítať zahraničné diety, keď podľa starého predpisu to platilo, že počítam od tej doby, čo prekročí hranice, no a teraz keď hranice nebudú? Ďakujem za pomoc....
Johanka
10.12.07,14:32
Jednotlivé štáty sa nerušia.
Vyúčtovanie cestovných náhrad nevyžadovalo žiadne potvrdenie času prechodu hranice od hraničnej kontroly ....


Šengenský priestor je teritórium, v ktorom je zaručená absolútna sloboda pohybu osôb (jej občanov). Je charakterizovaný absenciou emigračnej kontroly v rámci vnútorných hraníc tohto priestoru. Dôraz sa kladie na mobilitu obyvateľov ....
sisnka
10.12.07,15:25
Ďakujem ti Johanka za informáciu. Ale abu som si to zhrnula: klient má prenajaté vozidlo od otca - čiže nemá nárok na amortizáciu. To som si si aj myslela, ale potrebovala som to potvrdiť skúsenejším. Ale nehnevaj sa na mňa prosím, ale potrebujem teraz vedieť, ako mu mám vypočítať tú cestnú náhradu, lebo mi jeden radí, aby som si vynásobila počet km ojazdených na služobnej ceste zo sumou za 1 km. Druhý mi radí to isté ale ešte to celé vynásobiť 0,01. Tak som úpne s toho jasná.
Pepa
10.12.07,15:38
V podstate ti hovoria to isté:
priemerná spotreba z TP deleno 100 x počet km x cena za PHM
vjejka
10.12.07,15:38
Johanka, ja viem, že sa nepotrebovala žiadne potvrdenie, no ja som sa iba skutočne vyplašila, veď hranice ostávajú a takže to bude platiť ako doteraz. Ja som sa asi správne nespýtala. Myslela som na to, že momentom prekročenia štátnej hranice, začína mať zamestnanec nárok na zahraničné diety, ale trochu mi nedošlo, že síce nebude hraničný priechod, ale štátna hranica platiť bude aj ta.
Ďakujem.
Johanka
10.12.07,15:41
Ďakujem ti Johanka za informáciu. Ale abu som si to zhrnula: klient má prenajaté vozidlo od otca - čiže nemá nárok na amortizáciu. To som si si aj myslela, ale potrebovala som to potvrdiť skúsenejším. Ale nehnevaj sa na mňa prosím, ale potrebujem teraz vedieť, ako mu mám vypočítať tú cestnú náhradu, lebo mi jeden radí, aby som si vynásobila počet km ojazdených na služobnej ceste zo sumou za 1 km. Druhý mi radí to isté ale ešte to celé vynásobiť 0,01. Tak som úpne s toho jasná.
Ten druhý možno hovorí o náhrade za spotrebované PHL na 1 km, nie o základnej náhrade. Tá sa počíta veľmi jednoducho - počet km x 6,20 Sk/km.
Pepa
10.12.07,15:49
Ďakujem ti Johanka za informáciu. Ale abu som si to zhrnula: klient má prenajaté vozidlo od otca - čiže nemá nárok na amortizáciu. To som si si aj myslela, ale potrebovala som to potvrdiť skúsenejším. Ale nehnevaj sa na mňa prosím, ale potrebujem teraz vedieť, ako mu mám vypočítať tú cestnú náhradu, lebo mi jeden radí, aby som si vynásobila počet km ojazdených na služobnej ceste zo sumou za 1 km. Druhý mi radí to isté ale ešte to celé vynásobiť 0,01. Tak som úpne s toho jasná.
a možno :)
Ten prvý ti hovorí toto: spotreba/100 x počet km x cena PHM
a ten druhý ti hovorí toto: spotreba x počet km x cena PHM x 0,01
Záver: výsledok ten istý.
endrju
10.12.07,15:51
Dovolím si vstúpiť do tejto diskusie jednou laickou otázkou.
Nie som zorientovaný na 100% vo všetkých predpisoch a preto by som si chcel doplniť vedomosti.

Mohol by mi niekto vysvetliť, čo označuje pojem "cestná náhrada"? Stretávam sa s takýmto slovným spojením prvý krát.

Ďakujem. :)
Jana Acsová
10.12.07,16:07
Mohol by mi niekto vysvetliť, čo označuje pojem "cestná náhrada"? Stretávam sa s takýmto slovným spojením prvý krát.To je prípad, keď čestnému (cestnemu bez diakritiky) nekriticky ujde MHD a nájde si náhradu, napr. TAXI. Vtedy samozrejme doplatí na výšku "cestnej náhrady" a nemá možnosť si predmetný výdavok uznať ako daňový v prípade že podniká, prípadne vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 6 zákona o dani z príjmu.
Johanka
10.12.07,16:32
Dovolím si vstúpiť do tejto diskusie jednou laickou otázkou.
Nie som zorientovaný na 100% vo všetkých predpisoch a preto by som si chcel doplniť vedomosti.

Mohol by mi niekto vysvetliť, čo označuje pojem "cestná náhrada"? Stretávam sa s takýmto slovným spojením prvý krát.

Ďakujem. :)

Cestnú náhradu treba presunúť do preklepov ;).
V praxi sa stretávam skôr so scestnými náhradami ako s čestnými ...:)
sisnka
11.12.07,07:31
Ďakujem vám za vaše informácie. Konečne som to pochopila.
Ale ešte mám jednu otázku, aké jazdy sa píšu do evidencie jázd pri súkromnom vozidle používanom na služobné jazdy? Čiže nezaradenom v podnikaní. Jedna účtovníčka mi radila, že tam stačí mať napísané iba tie služobné jazdy a druhá zasa, že tam musia byť i súkromné, aby sedel tachometer. Čo je teda správne?
liba2
11.12.07,07:48
Ďakujem vám za vaše informácie. Konečne som to pochopila.
Ale ešte mám jednu otázku, aké jazdy sa píšu do evidencie jázd pri súkromnom vozidle používanom na služobné jazdy? Čiže nezaradenom v podnikaní. Jedna účtovníčka mi radila, že tam stačí mať napísané iba tie služobné jazdy a druhá zasa, že tam musia byť i súkromné, aby sedel tachometer. Čo je teda správne?
Kniha jázd sa vedie za vozidlo zaradené do obchodného majetku a uvádzajú sa v nej všetky jazdy.
Evidencia jázd sa vedie v tvojom prípade a to len na pracovné účely (nesleduje sa stav tachometra, iba prejazdené km) .
sisnka
11.12.07,11:17
Ďakujem ti Liba za usmernenie.
zpomsar
15.04.08,07:53
Ahojte,
mam jednu otazku, ak je podla zakona napr.v CZ stravne 600 CZK, Ukrajine 49 USD. Je mozne stravne vyplacat v inej mene?
napriklad v EURo. Vsetky platby nam tecu v spolocnosti v EURo, konvertujeme len nezbytnu cast na SKK kovoli platom, odvodom...
pokial by to bolo mozne rad by som sa vyhol konverzii mien, banky to robia krizovym kurzom a je to cisto stratova zalezitost. radsej by som previedol CZK, USD na EURo cez kurz / neviem aky / a vyplacal to v EURo / a pre zamestanacov je to tiez vyhodnejsie /.
Chobot
15.04.08,08:09
Ahojte,
mam jednu otazku, ak je podla zakona napr.v CZ stravne 600 CZK, Ukrajine 49 USD. Je mozne stravne vyplacat v inej mene?
napriklad v EURo. Vsetky platby nam tecu v spolocnosti v EURo, konvertujeme len nezbytnu cast na SKK kovoli platom, odvodom...
pokial by to bolo mozne rad by som sa vyhol konverzii mien, banky to robia krizovym kurzom a je to cisto stratova zalezitost. radsej by som previedol CZK, USD na EURo cez kurz / neviem aky / a vyplacal to v EURo / a pre zamestanacov je to tiez vyhodnejsie /.

Áno, môžeš. Prepočet kurzom NBS v deň zúčtovania.
zpomsar
15.04.08,08:59
cez NBS, ale potom jedine krizovym kurzom.
Priklad:
600 CZK je teraz / kurz k 15.4, 1,295 SKK / 777 SKK
777 SKK / kurz k 15.4, 32,299 EUR / je 24,056 EUR zaokruhlim na 25
spravne?

ak priratam 40% vreckove / z 24,056 /, tak je to 33,67 EUR treba to zaokruhlit? ak to zaokruhlim hore na 34 je to viac nez 40% co sa stane?
Chobot
15.04.08,09:05
cez NBS, ale potom jedine krizovym kurzom.
Priklad:
600 CZK je teraz / kurz k 15.4, 1,295 SKK / 777 SKK
777 SKK / kurz k 15.4, 32,299 EUR / je 24,056 EUR zaokruhlim na 25
spravne?

ak priratam 40% vreckove / z 24,056 /, tak je to 33,67 EUR treba to zaokruhlit? ak to zaokruhlim hore na 34 je to viac nez 40% co sa stane?

Zaokrúhľuje sa až celková výsledná suma z pracovnej cesty a to v zmysle § 36 ods. 7:

(7) Pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty sa celkový nárok zamestnanca v cudzej mene v prípade potreby zaokrúhľuje na celú jednotku platidla (bankovky alebo mince) bežne prijímaného alebo vydávaného bankami alebo pobočkami zahraničných bánk.20) To neplatí, ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na vrátení alebo poskytnutí sumy vyúčtovaného preddavku alebo jej časti v slovenskej mene.