koricka
10.12.07,13:12
Ahojte...;)
chcem vas poprosit o radu. Ak vytvaram faktury na ziakov, den vystavenia FA je to datum zhodny s datum zacatia kurzu? A do kedy ma takato FA splatnost,kedze niektory platia kurz po mesiaci,mesiaci a pol, dvoch mes.?? Alebo ak plati na splatky,je potrebne vyhotovit jeden prijmovy doklad,ktory je potrebne vystavit na datum splatnosti FA??
Dakujem vam vsetkym vopred za radu..:o
skvarki
10.12.07,12:25
Ja by som vystavoval fakturu ked budu mat skusky. Vtedy nemas problem ak by sa ti nahodou niekto odhlasil z kurzu tak nemusis stornovat faktury.
koricka
10.12.07,14:34
No to by podla bol dobry napad,ale predchadzajuca uctovnicka vystavovala FA ku dnu zahajenia kurzu,vraj to tak ma byt.Tak to chcem robit spravne a preto sa pytam,lebo som uz prisla na kopu veci,ktore nerobila spravne.Tak mozno aj toto sa da inaksie..
Johanka
10.12.07,14:42
Ahojte...;)
chcem vas poprosit o radu. Ak vytvaram faktury na ziakov, den vystavenia FA je to datum zhodny s datum zacatia kurzu? A do kedy ma takato FA splatnost,kedze niektory platia kurz po mesiaci,mesiaci a pol, dvoch mes.?? Alebo ak plati na splatky,je potrebne vyhotovit jeden prijmovy doklad,ktory je potrebne vystavit na datum splatnosti FA??
Dakujem vam vsetkym vopred za radu..:o
... platiteľ DPH ?
koricka
10.12.07,14:47
niie je platitelom DPH....ak by bol,je v tom nejaky rozdiel??
STRELEC
10.12.07,14:48
Ahojte...;)
chcem vas poprosit o radu. Ak vytvaram faktury na ziakov, den vystavenia FA je to datum zhodny s datum zacatia kurzu? A do kedy ma takato FA splatnost,kedze niektory platia kurz po mesiaci,mesiaci a pol, dvoch mes.?? Alebo ak plati na splatky,je potrebne vyhotovit jeden prijmovy doklad,ktory je potrebne vystavit na datum splatnosti FA??
Dakujem vam vsetkym vopred za radu..:oMožno Ti prácu neušetrím, ale je by som to robil tak, že by som pri zahájení kurzu každému vyrobil zalfu.
V poznámke dolu by som mal jednotnú predtlač s postupom splácania zalfy s úhradou poslednej Sk najneskôr v deň predchádzajúci dňu skúšky (napr.).
Ku dňu skúšky by som klientovi (žiakovi, frekventantovi...) vyhotovil faktúru s odpočtom uhradených záloh (predpokladajme do výšky celkovej ceny).
Mala by si priebežný prehľad o platení, ale účtovnctvo by si zaťažovala len tým minimálnym .
Jana Acsová
10.12.07,14:51
No to by podla bol dobry napad,ale predchadzajuca uctovnicka vystavovala FA ku dnu zahajenia kurzu,vraj to tak ma byt.
Správne to bude tak, aké sú Vaše obchodné podmienky. Všeobecne prístupné každému Vašemu potenciálnemu zákazníkovi. A aké majú byť podmienky? Aké si stanovíte. Môžu vychádzať aj z toho, čo potrebujete. Zrejme by mali byť v zásade obdobné, resp. nie horšie ako u konkurencie.

Skôr vystavená faktúra je príležitosťou na skoršiu úhradu. Neskôr vystavená faktúra naopak na neskoršiu. Ani jeden, ani druhý prípad však nie je vhodné označiť za dobrý, či zlý bez poznania súvislostí. Samozrejme za predpokladu, že vystavenie kurzu korešponduje s dodaním služby.

A že Vám nehradia včas resp. v určenej dobe splatnosti? To je vec platobnej (ne)disciplíny.
Johanka
10.12.07,15:05
niie je platitelom DPH....ak by bol,je v tom nejaky rozdiel??
Veľký, dodržiavanie lehôt na vystavovanie faktúr podľa Zákona o DPH vyžaduje systém , nedajú za doklady vystavovať "živelne ".
koricka
10.12.07,15:09
Veľký, dodržiavanie lehôt na vystavovanie faktúr podľa Zákona o DPH vyžaduje systém , nedajú za doklady vystavovať "živelne ".

Takze...ako postupovat,ak nie je platitelom DPH??Kedy FA vystavovat, aby nedoslo k platobnej nediscipline??
STRELEC
10.12.07,15:11
Takze...ako postupovat,ak nie je platitelom DPH??Kedy FA vystavovat, aby nedoslo k platobnej nediscipline??
Zálohové, preddavkové faktúry ??
Jana Acsová
10.12.07,15:13
Takze...ako postupovat,ak nie je platitelom DPH??Kedy FA vystavovat, aby nedoslo k platobnej nediscipline??
Chcela som naznačiť, že vystavenie faktúry pri zahájení kurzu nie je nesprávne ... a z praxe viem, že zrejme aj štandardné, alebo aspoň určite nie neobvyklé pri tomto druhu služieb.
Jana Acsová
10.12.07,15:16
A platobná nedisciplína sa týka zákazníkov ... tí by mali platiť faktúru v lehote splatnosti, ktorú si dohodnete (môže byť uvedená v spomínaných obchodných podmienkach). Autoškoly spravidla požadujú úhrady na začiatku kurzu ... prípadne vo viacerých splátkach. Ako som písala ... je to aj o podmienkach u konkurencie.
koricka
10.12.07,15:19
A platobná nedisciplína sa týka zákazníkov ... tí by mali platiť faktúru v lehote splatnosti, ktorú si dohodnete (môže byť uvedená v spomínaných obchodných podmienkach). Autoškoly spravidla požadujú úhrady na začiatku kurzu ... prípadne vo viacerých splátkach. Ako som písala ... je to aj o podmienkach u konkurencie.


Ano,ale platby vacsinou prichadzaju v roznych casovych intervaloch, niektore platby su dokonca az po 2 mesiacoch,pretoze mame kurzy na splatky..
Jana Acsová
10.12.07,15:21
Ano,ale platby vacsinou prichadzaju v roznych casovych intervaloch, niektore platby su dokonca az po 2 mesiacoch,pretoze mame kurzy na splatky..Kurz na splátky znamená ... stanovenie lehôt splatnosti. To nie je (ne)disciplína. Termíny splatnosti z niečoho vyplývajú:
- zo spomínaných obchodných podmienok,
- zo zmluvy,
- z faktúry atď.
to je v poriadku. Pri postupných splátkach sa klient nedostáva do omeškania ak ich hradí v dohodnutých lehotách.
STRELEC
10.12.07,15:22
Praktickou variantou sa mi zdá vystavovanie zálohových faktúr pri zahájení kurzu. Zvlášť u plátcu DPH sa mi zdá vhodnejšie vystaviť zálohovú faktúru aj keď trebárs s jej postupným splácaním. Aspoň podľa inzercie zrejme možno aj väčšina autoškôl uplatňuje v ponuke splátky.
Jana Acsová
10.12.07,15:24
Praktickou variantou sa mi zdá vystavovanie zálohových faktúr pri zahájení kurzu. Zvlášť u plátcu DPH sa mi zdá vhodnejšie vystaviť zálohovú faktúru aj keď trebárs s jej postupným splácaním.
Máloktorá autoškola je platiteľom. Z dôvodu klientely ... väčšinou sa jedná o občanov. Zadávateľka uviedla, že sa nejedná o platiteľa dane. Takže menej administratívne náročné je vystavenie jednej faktúry. Ak sa splnia podmienky budú sa k nej viazať iba úhrady a nič viac nebude potrebné.
koricka
10.12.07,15:38
Aka moze byt najdlhsia lehota splatnosti??
STRELEC
10.12.07,15:39
Máloktorá autoškola je platiteľom. Z dôvodu klientely ... väčšinou sa jedná o občanov. Zadávateľka uviedla, že sa nejedná o platiteľa dane. Takže menej administratívne náročné je vystavenie jednej faktúry. Ak sa splnia podmienky budú sa k nej viazať iba úhrady a nič viac nebude potrebné.
To je sice pravda, ale neviem do akej miery trápi danú autoškolu zlá platobná disciplína. Podľa toho by som si nastavil nimi používaný systém, aby mi napr. zvýšenie miery neplatenia ostrých faktúr nespôsobilo nejaké finančné problémy. Ja by som bol asi skôr za väčšiu mieru istoty a išiel by som cestou zálohových faktúr. Vo svojom príspevku som "varoval" zadávateľa témy, že moc jej prácu neušetrím :):)
STRELEC
10.12.07,15:41
Aka moze byt najdlhsia lehota splatnosti??
Akú si určíte, dohodnete, resp. unesiete finančne. Nie je ničím určená hranica , čo sa týka lehoty splatnosti.
Jana Acsová
10.12.07,15:48
Aka moze byt najdlhsia lehota splatnosti??To nie je stanovené, ale určite ako východisko by mohol slúžiť termín konania kurzu ... napríklad najneskôr do jeho ukončenia, ak ho nemáte prefinancovaný iným spôsobom (Quatro a podobne).
Jana Acsová
10.12.07,15:51
To je sice pravda, ale neviem do akej miery trápi danú autoškolu zlá platobná disciplína. Podľa toho by som si nastavil nimi používaný systém, aby mi napr. zvýšenie miery neplatenia ostrých faktúr nespôsobilo nejaké finančné problémy.Peter nemá ako ... ostrá faktúra sa dá stornovať z dôvodu "zrušenia plnenia". Niekedy je problematickejšie vystaviť a párovať veľa zálohových faktúr. A v prípade fyzickej osoby ide do príjmov prijatá platba ... ak sa začne prijímať platba po začiatku kurzu domnievam sa, že sa ani nejedná o preddavok v pravom zmysle slova, lebo k zahájeniu dodania služby už došlo, nejedná sa o prijatie zálohy pred uzatvorením zmluvy. Zmluva sa už plní ... jedna zo zmluvných strán už začala s dodávkou služby - výukou.
sta
13.02.08,09:15
Ahojte,

stretli ste sa už s tým, že autoškola nevystavuje faktúry, ale každému žiakovi dáva len PPD? :confused:
Faktúru vystaví len v prípade, ak robí kurz pre zamestnancov nejakej firmy.

Je toto v súlade so zákonom? :confused:
sta
19.02.08,08:22
Ahojte,

stretli ste sa už s tým, že autoškola nevystavuje faktúry, ale každému žiakovi dáva len PPD? :confused:
Faktúru vystaví len v prípade, ak robí kurz pre zamestnancov nejakej firmy.

Je toto v súlade so zákonom? :confused:

posúvam...
sta
19.02.08,10:00
prosím neúčtujete niekto Autoškolu? :o
oriesok
02.03.08,16:01
Ahojte, toto aj mňa zaujíma,učtovanie autoškoly ,keďže moj klient otvoril autoškolu a hľadám všetky info.Hlavný problém , ktorý riešim, ako učtovať cestovné náhrady v autoškole.V skutočnosti sa ani veľa km nenajazdí, napr. na cvičisku, ale spotreba je teda pomerne veľká,čo tiež nezodpovedá spotrebe udávanej v TP.Prosím,prosím pekne, tí čo učtujete autoškolu alebo aj tí, ktorí niečo o tom viete.Díky, díky .
oriesok
06.03.08,19:22
Nechápem to dlhé ticho, nikto nič? Prosím Vás....
holubička1
25.07.10,13:03
Ahojte, toto aj mňa zaujíma,učtovanie autoškoly ,keďže moj klient otvoril autoškolu a hľadám všetky info.Hlavný problém , ktorý riešim, ako učtovať cestovné náhrady v autoškole.V skutočnosti sa ani veľa km nenajazdí, napr. na cvičisku, ale spotreba je teda pomerne veľká,čo tiež nezodpovedá spotrebe udávanej v TP.Prosím,prosím pekne, tí čo učtujete autoškolu alebo aj tí, ktorí niečo o tom viete.Díky, díky .
Otváram túto otázku vie niekto poradiť???
holubička1
17.09.10,18:34
Prosím o radu, môže sa v autoškole účtovať tiež spôsobom, že sa uplatní 80% z celkovej sumy PHM a nevedie sa kniha jázd???
holubička1
18.09.10,08:40
Prosím o radu, môže sa v autoškole účtovať tiež spôsobom, že sa uplatní 80% z celkovej sumy PHM a nevedie sa kniha jázd???Nevie nikto prosím poradiť??
holubička1
07.03.11,11:59
znovu otváram túto tému nevie nikto poradiť, teada ako je to s účtovaním PHM v autoškole???:mee: