stavebnicek
10.12.07,13:48
neviete mi náhodou nejako poradiť?

Mám nájomníka, ktorý mi od 25 teho nezaplatil nájomné za byt.

Chcem podať žalobu na platobný rozkaz, ale neviem nikde nájsť vzor, lebo všade sú tu iba vzory na nezaplatené FA.

A ešte jedna vec, neviem ani za teho ako ho dostať von t tohto bytu, či mám podať návrh na vypratanie bytu, keď som mu už poslal výpoveď nájmu.

Aj keď v zmluve máme dva mesiace, v zákone je 3 mesiace, tak neviem ako mám pokračovať.

Vopred ďakujem za každú rýchlu radu.
najag
10.12.07,14:45
Najprv je potrebne ho pisomne upozornit na nesplnenie povinnosti zaplatit najom, stanovit mu novu lehotu s upozornenim, ze nesplnenim tejto povinnosti v stanovenej lehote, bude zakladat sudne vymahanie najmu ,spolu s vypovedou najmu.Je potrebne mat podaci listok a kopiu dopisu.Platobny rozkaz musi mat nalezitosti stanovene v obcianskom sudnom poriadku.Vzor najdes napriklad na www.vaza.sk (http://www.vaza.sk)
stavebnicek
10.12.07,14:46
ale na sude mi povedali, ze nemusím vôbec nikoho upomínať.
stačí deň po splatnosti nájmu podať návrh na platobný rozkaz.
najag
10.12.07,14:53
Co povedali na sude je jedna vec, druha vec je rozhodovanie sudu. Najomnik mohol byt nemocny,mohol bla, bla. Jednoducho chcel si splnit svoju povinnost , ale nemohol pre objektivne prekazky....takze potom vysledok sudu na konci moze byt taky, ktory neocakavame.Jednoducho aj slusnost kaze, ze ked od niekoho nieco vymahame, tak ho najprv upozornime na plnenie povinnosti s upozornenim na dosledky pri ich nesplneni.Inak by sme sa za vsetko sudili o dusu, aj ked nemuseli.
stavebnicek
10.12.07,14:57
ale on viem, ze nechce zaplatit.

a on to dobre vie. lebo bol doma, a to by musel dokazat.

a objektivne prekazky, ze po 3 tyzdnoch nezaplatil, je velmi zaujimave, ked som ho videl v meste.

takze asi tak.
a platobny rozkaz sa vydava v sulade s § 172, cize bez jeho pritomnosti, potom moze podat odpor.