Maťa42
10.12.07,14:41
Som vydatá 20 rokov. Mám troch synov - 19, 18, 16. Najstarší je prvák na VŠ a mladší stredoškoláci. Manžel je živnostník - stolár. Dielňu má pri našom rodinnom dome, nemá zamestnancov. Posledný rok jeho príspevok na domácnosť predstavuje nákup len v pracovných dňoch v priemere 100,- Sk. Veľké nákupy v sobotu /nad 600,- Sk/ platím ja, inkaso, splátky pôžičiek, osobné poistky, telefón, všetky dane a poplatky, oblečenie,cestovné a školné synom platím ja. On si vyplatí len svoje mesačné odvody a faktúru za svoj mobil. Zvyšné zarobené peniaze minie v krčme. Vlastne v poslednej dobe sa ani nesnaží robiť. Dostala som sa do takej situácie, že už som v mínuse a musela som si požičať. Prosím o radu, je možné prinútiť ho prostredníctvom súdu, aby prispieval na deti, na inkaso, na spoločné stavebné pôžičky? Ak mu niečo spomeniem, je agresívny a vyhadzuje ma z domu, lebo ak nechcem prísť o prácu ostávam aj po pracovnej dobe. Má navarené za moje peniaze, upratané, vypraté... Som zúfala!
Chobot
10.12.07,14:07
Som vydatá 20 rokov. Mám troch synov - 19, 18, 16. Najstarší je prvák na VŠ a mladší stredoškoláci. Manžel je živnostník - stolár. Dielňu má pri našom rodinnom dome, nemá zamestnancov. Posledný rok jeho príspevok na domácnosť predstavuje nákup len v pracovných dňoch v priemere 100,- Sk. Veľké nákupy v sobotu /nad 600,- Sk/ platím ja, inkaso, splátky pôžičiek, osobné poistky, telefón, všetky dane a poplatky, oblečenie,cestovné a školné synom platím ja. On si vyplatí len svoje mesačné odvody a faktúru za svoj mobil. Zvyšné zarobené peniaze minie v krčme. Vlastne v poslednej dobe sa ani nesnaží robiť. Dostala som sa do takej situácie, že už som v mínuse a musela som si požičať. Prosím o radu, je možné prinútiť ho prostredníctvom súdu, aby prispieval na deti, na inkaso, na spoločné stavebné pôžičky? Ak mu niečo spomeniem, je agresívny a vyhadzuje ma z domu, lebo ak nechcem prísť o prácu ostávam aj po pracovnej dobe. Má navarené za moje peniaze, upratané, vypraté... Som zúfala!

Pokiaľ ste manželia, tak máte spoločnú domácnosť a nikto nemôže prikazovať, kto koľko bude prispievať do rozpočtu, pretože to máte spoločný rozpočet. Je to vaša súkromná záležitosť. Pokiaľ nemá príjem, nemá z čoho prispievať. Pokiaľ peniaze minie, musíte si to riešiť doma. Ak to prekračuje hranice únosnosti, treba sa nechať rozviesť a potom môže súd priznať výživné na deti.

Finančné vzťahy v rodine neupravuje žiadny zákon tak konkrétne, ako by si očakávala (kto koľko prispeje na malé a veľké nákupy, platby domácnosti, oblečenie,...).

A ak neprispieva do domácnosti, prečo sa stravuje a prečo mu perieš za tvoje peniaze? To mu dovolíš?

Na koho je písaný byt?
Bastian
10.12.07,14:42
Som vydatá 20 rokov. Mám troch synov - 19, 18, 16. Najstarší je prvák na VŠ a mladší stredoškoláci. Manžel je živnostník - stolár. Dielňu má pri našom rodinnom dome, nemá zamestnancov. Posledný rok jeho príspevok na domácnosť predstavuje nákup len v pracovných dňoch v priemere 100,- Sk. Veľké nákupy v sobotu /nad 600,- Sk/ platím ja, inkaso, splátky pôžičiek, osobné poistky, telefón, všetky dane a poplatky, oblečenie,cestovné a školné synom platím ja. On si vyplatí len svoje mesačné odvody a faktúru za svoj mobil. Zvyšné zarobené peniaze minie v krčme. Vlastne v poslednej dobe sa ani nesnaží robiť. Dostala som sa do takej situácie, že už som v mínuse a musela som si požičať. Prosím o radu, je možné prinútiť ho prostredníctvom súdu, aby prispieval na deti, na inkaso, na spoločné stavebné pôžičky? Ak mu niečo spomeniem, je agresívny a vyhadzuje ma z domu, lebo ak nechcem prísť o prácu ostávam aj po pracovnej dobe. Má navarené za moje peniaze, upratané, vypraté... Som zúfala!
Keď bude triezvy, tak sa s ním porozprávaj...
Ak sa nič nezmení, tak podľa mňa bude lepšie ukončiť to trápenie čím skôr.
willma
10.12.07,16:32
Tak tu je stručný výcuc zákona o rodine, z nižšieuvedeného vyplýva, že o výživné, ako aj úpravu práv a povinností, môže požiadať jeden z manželov aj počas trvania manželstva

Štvrtý oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi manželmi
§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť.
Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh
niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná
úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní
o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd
prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

TRETIA HLAVA
VZŤAHY MEDZI MANŽELMI
§ 18
Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach.
Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne
rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa
spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.
§ 19
(1) O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom
sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa
svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť
o deti a domácnosť.
(2) O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú
manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach,
rozhodne na návrh jedného z nich súd.

VÝŽIVNÉ
PRVÁ HLAVA

DRUHY VYŽIVOVACÍCH POVINNOSTÍ
A ROZSAH VÝŽIVNÉHO
Prvý oddiel
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je
ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie
sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí
podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni
rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti,
možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju
vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške
30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté
dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného
zákona.13)
§ 65
(1) Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, súd
upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli
ich dohodu o výške výživného.
(2) Súd postupuje rovnako aj v prípade, ak rodičia
spolu žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť
voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní.

Štvrtý oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi manželmi
§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť.
Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh
niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná
úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní
o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd
prihliadne na starostlivosť o domácnosť.
Eulalia
11.12.07,03:02
Je možné podať návrh na súd, aby súd rozhodnutím zaviazal manžela prispievať na spoločnú domácnosť a na výživné detí.
mladymuz
11.12.07,04:18
...možno by som uvažoval o zrušení BSM, pretože ak sa takto chová, nikdy nevieš, čo po sebe nechá.
Maťa42
11.12.07,08:35
...stále dúfam, že sa to možno zmení. Aj keď v jeho správani nie je ani náznak toho, aby mal nejaké výčitky svedomia. Práve naopak, dáva nám najavo, že keby sme my neboli, mal by sa určite lepšie a my sme jeho záťaž. A pritom synovia sú skromní a mnohokrát mu pomáhajú v dielni, vlastne kde treba. Ani toto nedokáže oceniť.
willma
11.12.07,08:53
...stále dúfam, že sa to možno zmení. Aj keď v jeho správani nie je ani náznak toho, aby mal nejaké výčitky svedomia. Práve naopak, dáva nám najavo, že keby sme my neboli, mal by sa určite lepšie a my sme jeho záťaž. A pritom synovia sú skromní a mnohokrát mu pomáhajú v dielni, vlastne kde treba. Ani toto nedokáže oceniť. Maťka nečakaj ale konaj, v mene svojom aj svojich detí. Netreba sa báť, v synoch budeš mať určite oporu a manžel nech si teda vyskúša, ako by mu bolo "dobre" bez Vás a tvojho full servisu doma.
elli
13.12.07,21:59
Je možné podať návrh na súd, aby súd rozhodnutím zaviazal manžela prispievať na spoločnú domácnosť a na výživné detí.

A cim skor, tym lepsie. Na manzelku a plnolete deti sud prizna az od podania navrhu, na malolete deti aj spatne, maximalne vsak 3 roky dozadu.

To zrusenie BSM si treba zvazit, pretoze voci manzelke ma nepomerne vyssi stupen vyzivovacej povinnosti nez voci byvalej manzelke, voci manzelke casovo neobmedzeny, voci byvalej casovo obmedzeny, nehladiac na vyporiadanie BSMka a nulove dedicske naroky byvalej manzelky.
Resume:
1. Cim skor podat navrh na urcenie manzelskeho vyzivneho a vyzivneho pre deti.
2. Ak je problem iba v tom, ze MA A NEDA, tak je moj nazor BSM nerusit. Ak NEMA, alebo MA ALE ROBI DLHY, zrusit preto, aby dlhmi nezatazil spolocny majetok.
Maťa42
31.12.07,11:25
Bývame v rodinnom dome /pôžičku splácam ja/ na dedine. Synovia sa stravujú doma a manžel sa nepýta či môže aj on jesť, berie si automaticky. Ako som už spomínala, manžel je stolár a má aj zákazky, je v tom fakt dobrý, len sa mu nechce robiť. Buď vyspáva celé doobedie po opici, alebo len tak pozerá televízor. Sem-tam niečo spraví, ale to sú možno 1 dvere za 2 mesiace a to nepostačí pokryť jeho "pivné" nároky, odvody a nás už vôbec do toho neráta. Spolieha sa na to, že nedovolím, aby nebolo zaplatené inkaso, či všetky poplatky, lebo robím na úrade v obci a hanbila by som sa, keby nám odpojili elektrinu, či plyn. A hlavne mám strach povedať mu, že ho dám na súd - on merá 186 cm a váži 110 kg a ja merám niečo vyše 155 cm. Ale už som rozhodnutá, nech sa stane čokoľvek. ...len som chcela, aby chlapci prežili pokojné sviatky.
Maťa42
31.12.07,11:31
Všetkým, ktorí reagovali na môj problém chcem veľmi, veľmi poďakovať. Neviete si predstaviť, ako mi to v mnohom pomohlo. Ešte raz ĎAKUJEM!
ayya
31.12.07,12:27
Mata, ... som si precitala vsetko, co v tejto teme je, ... neprehliadla som, ze hladas hlavne pravnicke rady ... ale nemohla som si nevsimnut (podla tvojho opisu) ze tvoj manzel je velmi pravdepodobne chory a jeho choroba sa vola zavislost na alkohole ...
smutne na tom je, ze ak takyto clovek je v rodine, tak tym trpi nielen on, ale trpia vsetci clenovia rodiny a to nielen financne

... tak pripadne zvaz, alebo sa aj s chlapcami o tom porozpravaj, su uz velki ... ci by si sucasne s pravnymi krokmi nemala skusit sa s manzelom porozpravat o pripadnej liecbe ... najdes na internete vela stranok o tomto probleme, existuje dokonca poradenska sluzba a svojpomocne skupiny pre rodinnych prislusnikov ludi zavislych na alkohole ...
samozrejme ta k nicomu ani nechcem ani nemozem nutit, len si myslim, ci by si problem nezvazila aj z tohoto pohladu ...
a vela stastia tebe a aj chlapcom ... nielen teraz ale v celom dalsom zivote vam zelam

prepac, ze som si dovolila takyto prispevok napisat, nemyslim to v zlom, ok?